| Alex a întrebat:

Conform Bibliei, Pamantul cati ani are?
Conform stiintei, Pamantul cati ani are?

23 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Conform Bibliei nu se stie cati ani are Pamantul deoarece nu a fost nimeni acolo, cand s-a creat. Deci nu mai spuneti aberatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Intrebarea se refera la CATI ANI are Pamantul NU in cate zile e facut, bre!

Răspuns utilizator avertizat
| Nuvăsufăr a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu vezi că îi place să mănânce cu lopata?

| Esperança a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Eu nu sunt animal sa mananc cu lopata, mai degraba mananci tu, maimutica micahee hee

| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca tu nici atata lucru nu intelegi...las-o balta!
Iar avand in vedere ca 1000 de ani inaintea lui Dumnezeu sunt cat 1 zi, nu stie nimeni cu exactitate cati ani are pamantul!
Calculele omului nu sunt calculele lui Dumnezeu, gandurile omului nu sunt gandurile lui Dumnezeu!

| trolololo a răspuns (pentru Esperança):

Ba se știe, 4.6 miliarde de ani, număr obținut prin datarea cu carbon 14. Si s-au făcut mii de astfel de măsurători.
In plus e imposibil sa aibă 6000 mii de ani, deoarece au existat civilizații de exemplu cea a Egiptului antic care erau cu cel putin 3000 ani înainte de inventarea creștinismului.

| Esperança a răspuns (pentru trolololo):

Eu vorbeam din punct de vedere biblic, pentru ca doar asta ma intereseaza!

| trolololo a răspuns (pentru Esperança):

Biblia greșește, e greșită ea ca și concept, logica, etc. Fara supărare însă nu exista nici un motiv realist pentru susținerea ei, indiferent de cine a fost scrisa.

| ateu123 a răspuns (pentru trolololo):

Corect ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns:

Conform realitatii pamantul are 4, 5 miliarde de ani, plus minus cateva zeci de milioane.
conform reactiei psihotice a unora care e demna de tratament psihiatric, are cati ani vrei tu sa aiba, in general 6000, dar in functie de gravitatea psihozei poate sa varieze de la cateva sute de ani la cateva zeci de mii de ani.

| ateu123 a răspuns:

Biblie 6000 mii de ani

nu dupa stiinta amice si conform dovezilor care au dus la aceasta cifra mai mare deacat a bibliei, dupa dovezi are 4, 6 miliarde de ani este dovedit stiintific varsta pamantului http://gandeste-rational.blogspot.com/......gspot.com/

| unknownn a răspuns:

Nu ne intereseaza!

| wolfy911 a răspuns:

Dupa Biblie in jur de 7500ani
dupa stiinta, istorie are cateva miliarde de ani

Răspuns utilizator avertizat
| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Nu se zic ma ani, e ca a femei, nu se zice varsta.

| RobySz98 a răspuns:

Pai varianta corecta e astabig grinumnezeu spune ca a fost creat pamantul in sase zile si a saptea Dumnezeu S-a linistit, dar 6 ZILE este metaforic, pentru ca u cred ca cele 6 zile sunt metafore pentru erele facerii pamantului, care a durat milioane de ani. Cred ca reiesie din insusi textul biblic ca sunt metafore. Este vorba de zi si noapte inca de la inceput in Geneza, insa soarele nu a existat decat din ziua a treia si din cauza rotatiei pamantului, cand era candva pe pamant ziua 1, pe cealalta parte era deja ziua 2. Deci nu putea fi vorba de zile literale.

| cristin a răspuns:

Citeste pelerinul roman acolo vei gasi raspunsul

| DamianIan a răspuns:

Comform stintei trebuie sa aiba vreo 4, 6 miliarde de ani.

| justme0326 a răspuns:

Deci Biblia a fost scrisa de un barbat, pentru ca blameaza prea mult femeia, cum ca femeia ar trebui sa si asculte barbatul etcetera. Dumnezeu este cel mai bun, atunci nu ar face diferenta intre noi.Si dupa parerea mea omul a inventat tot,de la comunicare,limba,foc,zei,absolut tot, poate si religia, e mai usor sa credem ca este viata dupa moarte decat sa acceptam ca vom muri si nu vom mai egzista, in trecut sacrificau oameni pentru ca era seceta si erau convinsi ca sacrificiul lor a adus ploaia...dar fiecare crede ce vrea, de aceea se numeste credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru justme0326):

Daca citesti biblia o sa vezi ca de fapt ea nu iti zice ca e viata dupa moarte ci din potriva, Dumnezeu nu l-a facut pe om ca sa sufere scrie ca omul dupa ce moare o sa doarme intr-un somn adanc nicidecum nu gasesti scris ca este rai si iad. Dupa parerea mea ele sunt pe pamant, daca faci bine esti cu Dumnezeu Tatal iar daca faci rau (e de ajuns sa gandesti rau) esti cu Satal si mai tin sa te informesz ca pamantul momentan este condus de satan, razboaie, boli si alte necazuri toate le avem de la Satan iar de la Dumnezeu avem ce e frumos si bun. De exemplu cand ii multumim Dumnezeu? De ce? la fel este si cand suntem neajutorati tot la el ajungem sa ii cerem. Daca Satan ne-a imbvolnavit Dumnezeu ne insanatoseaza am dat exemplu cu sanatatea deoarece cred ca este cea mai importanta. Biblia este insusi cuvantu Lui Dumneszeu Tatal pe nume Iehova.