| Aramusha a întrebat:

Conform credintei,animalele au suflet?
Un utilizator reddit a povestit ca cainele sau s-a stins in bratele sale,si cand sa-si dea ultima rasuflare si-a focusat privirea intr-un loc din spatele sau,latrand la nimic si apoi a murit.
Acel utilizator reddit crede ca situatia respecriva are o complexitate ridicata, si ca exista un motiv.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Conform credintei Crestine omul in sine este un suflet viu, ADICA Omul = corpul omului + SUFLAREA DE VIATA (adica energia vitala de la Dumnezeu) =Suflet Viu. Cand Dumnezeu retrage suflarea de viata sau energia vitala care este un DAR ramanee DOAR corpul fara viata. O entitate separata de om care s-ar numi Suflet NU EXISTA. Acest lucru exista in religile fantastice din brahmanism.
Animalele au si ele SUFLARE de VIATA de la Dumnezeu si un corp material deci SUNT sufletele si ele.

| RAY a răspuns:

Un user = 5 conturi active pe TPU, cool

| xerxes1 a răspuns:

Esti cumva frate geaman cu benny7?

| Aramusha explică (pentru xerxes1):

Eu doar pun intrebari si astept raspunsuri/pareri.
Nu afirm nimic, deci consider ca nu, nu ne semanam.

| xerxes1 a răspuns (pentru Aramusha):

Dumnezeu a gresit o data cand l-a facut pe benny7, sa repete greseala este imposibil.
Cred ca esti benny7 de pe un alt cont.

| teo530 a răspuns:

A văzut o fantomă și fantoma l-am omorâtlaughing