| Grims a întrebat:

Daca Dumnezeu ar fi cu adevarat Creatorul care ne-a creat, adica acela pe care noi il numim Tata ceresc, atunci inseamna ca totii oamenii suntem fii lui Dumnezeu!
Pai atunci de ce crestinii afirma ca numai Isus era Fiul lui Dumnezeu?
Si de ce scornesc blasfemii ticaloase precum ca Tatal ceresc a lasat-o gravida pe Maria?
Poi daca Isus a fost OM toata viata lui, cum va explicati ca a devenit Dumnezeu dupa moartea lui. si mai ales Dumnezeul unei religii de care el ca om habar nu avea?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu esti somes, esti obsedat de religia unora, ce isi pasa tie nu stiu nu ai ce face

| Grims explică (pentru RAY):

Nu ma agnosticule care te declari agnostic adica habarnist.
Problema mea nu e asta pe care o crezi tu ca agnostic habarnist, ci FAPTUl ca Ro este ultima tara necivilizata din UE tocmai datorita ca cetatenii ei sunt prostiti intentionat si cu buna stiinta cu o religie bazata pe minciuni si pe Sfanta Prostie!

| RAY a răspuns (pentru Grims):

Eu sunt ateu, ce isi pasa tie ca e ultima dinue numai poti dormi tu de asta lasa sa fie asa cum vrea

| Maxim96 a răspuns:

Iisus exista din eternitate, El e Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu.El s-a zamislit de la Duhul Sfant in pantecele fecioarei

| RaduMD a răspuns:

Toti oamenii sunt fiii lui Dumnezeu dupa creatie, dar nu dupa natura, nici dupa adoptie. Astfel, Dumnezeu Tatal are un singur Fiu dupa natura (adica un singur fiu ce a primit de la El natura dumnezeiasca). Iar dupa adoptie, numai o parte dintre oameni sunt fii Lui si il vor mosteni: cel care Il urmeaza in timpul vietii.

Imprejurarea ca Dumnezeu (mai precis: prin persoana Duhului Sfant) a lasat-o gravida pe Maria nu este blasfemie. Blasfemia (sau hula) se defineste ca ceva impotriva lui Dumnezeu, si nu ca ceva ce Dumnezeu a facut.

Isus a fost si om si dumnezeu. Pe deplin om, in toate asemenea noua in afara de pacat, pe deplin Dumnezeu. Deci, El nu a devenit Dumnezeu dupa moartea Lui, ci, dimpotriva, a fost astfel dinainte de nasterea lui. In prezent, Isus este pe deplin Dumnezeu si pe deplin om.
Din cuvintele Sale ne dam seama ca Isus avea mai mult decat habar: avea cunostinte avansate despre religia cea adevarata. Inca de cand avea 12 ani ii uimea chiar si pe cei mai intelepti barbati din Templu cu felul in care punea problemele.

Daca sunt si alte nelamuriri, va stau la dispozitie, in masura in care va pot ajuta cu un raspuns.

| Grims explică (pentru RaduMD):

Cine te-a mintit?
Arata/ne si noua unde in Biblie este descris faptul ca treimea lasat-o gravida pe Maria?
Daca nu este o blasfemie atunci este o minciuna gogonata, din cauza ca acelasi Dumnezeu pe nume Iahwe, nici pina astazi nu are copii in religia pe care El a dat-o oamenilor.
Da Isus avea habar de religia adevarata, si acesta este motivul pentru care niciodata NU s-a dezis de ea, nici macar cand era rastignit pe cruce. Si intr-adevar Isus era un Rabin foarte inteligent care nu s-a convertit niciodata la crestinism si nici nu a indicat nimanui sa faca asa ceva!
In privinta rabinului Isus nu am nicio nelamurire, nelamurilile le am fata de minciuna crestina care vorbesc de un Hristos, adica de un UNS intr-o functie inalta, si dupa cunostinta mea Isus nu a fost niciodata uns in nicio functie, asa ca el nu este Christosul, adica UNSUL

| RaduMD a răspuns (pentru Grims):

Uite, spre exemplu citeste in Luca 1:25 pana la 35 si ai sa vezi ca Isus este fiul lui Dumnezeu. Asa a spus trimisul lui Dumnezeu, ingerul Gabriel, deci asa spunem si noi, crestinii.

In ceea ce priveste crestinismul, el nu este "o noua religie", asa cum spui, ci e veche de cand lumea. Noi credem in acelasi Dumnezeu al lui Abraham, Isaac si Iacob in care au crezut si primii oameni.

In ceea ce priveste a treia remarca a ta, privind ungerea lui Isus: Lui i se spune "Unsul lui Dumnezeu" si nu, simplu, "Unsul", spre a arata ca el a primit ungerea, care simboliza investirea intr-o functie regala si tot asa simbolizeaza pentru noi, de la Dumnezeu. De exemplu, regele Mihai, ca si regele David, au fost si ei unsi, adica au primit investirea regala. Dar ei au fost unsi de Dumnezeu nu direct, ci prin intermediul oamenilor (Marelui Preot, Bisericii).

Alte neclaritati?