| Mircea08 a întrebat:

Considerati ca e nevoie de carte multa pentru a intelege Evanghelia? A fost Evanghelia scrisa pentru o anume elita sau pentru toata lumea?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Pentru toata lumea, TOATA.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biblia Cornilescu trebuie apreciata pentru majestuozitatea limbii ei, care, desi pare veche (arhaica), se poate intelege usor.

Din multe traduceri ortodoxe e greu sa intelegi la ce se refera (bine, nu toate sunt la fel, mai sunt si exceptii).

Daca vrei una adusa la zi (cuvinte moderne) si tradusa foarte precis, alege Noua Traducere in Limba Romana.

| Mircea08 explică:

Uite care este parerea mea :
Daca cineva considera ca nu are suficienta intelepciune ca sa priceapa Biblia, sa o ceara de la Dumnezeu - Dumnezeu i-o va da deoarece a cerut un lucru bun
Intelepciunea poate fi inlocuita cu munca - Extragi pe calculator toate versetele care vorbesc de ex. despre Duhul Sfant, le citesti, le grupezi in functie de inteles si vei intelege ce este Duhul Sfant, de ce a fost dat oamenilor, etc.
Cand vei termina cu toate subiectele, vei sti in mare despre ce e vorba
Sa devii un om cum spui tu e imposibil pentru cineva care iubeste mandria, puterea, bogatia si multe altele OBTINUTE CU ORICE PRET. Trebuie sa te gandesti ce anume este normal si ce nu. E normal sa furi de la altul? e normal sa minti? e normal sa ucizi? e normal sa faci pe altul sa sufere? Te gandesti apoi daca chiar doresti sa ai un comportament anormal sau sa cauti sa te comporti normal. Dumnezeu nu ne cere altceva decat sa traim normal, iar invatatura lui Iisus (Evanghelia ) asta ne spune - ce inseamna a trai normal. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa creeze altfel de oameni si nu normali i-ar fi creat paranormali, anormali sau altfel, dar i-a creat normali si le-a spus sa traiasca normal asa dupa cum au fost creati
Eu am prima traducere in lb. romana din 1680 (aprox.), dar iti spun ca e greu de citit, iar pentru incepatori este buna o biblie ortodoxa sau de Cornilescu. Am verificat si Biblia lui Cornilescu este corecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evanghelia=O mie si una de nopti. E cam la fel ca basmul arab.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru toata lumea bineinteles. Faptul ca unii inteleg doar ce le convine e altceva.

| Mircea08 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ai spus "Faptul ca unii inteleg doar ce le convine e altceva" - ar fi bine sa fie asa. Adevarul este ca f. putini citesc Biblia, majoritatea au ca invatator pe preot si nu pe Iisus, asa ca au inteles ceea ce si-a dorit preotul sa inteleaga.

| wpetterssone a răspuns:

Biblia a fost scrisă pentru a-l cunoaște pe Dumnezeu. Evangheliile, primele patru cărți ale Scripturilor Grecești - Creștine povestesc serviciul lui Isus pe pământ. Biblia a fost scrisă pentru a afla despre Dumnezeu, însă traducerile sunt greu de înțeles. Îți recomand Traducerea lumii Noi, https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/.
Traducerea lumii Noi folosește un limbaj contemporan și a fost tradusă de către Organizația Religioasă Martorii lui Iehova. Dacă mai ai alte întrebări, poți să mi le pui.

| doctorandus a răspuns (pentru wpetterssone):

„Cred că trebuie să evităm extremele.

Minimaliștii reduc Biblia la o fraudă pioasă, iar asta cred eu merge mult, mult prea departe.

Pe de altă parte dacă noi, ca oameni moderni, citim Biblia în mod literal precum fundamentaliștii, o reducem la absurd.

Eu aș căuta să evit ambele extreme."
— William Dever, Lateline. It Ain't Necessarily So

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pentru toți. Religia e pentru toți numai ca uni sunt necredincioși din păcate. Dar zic ca e pentru toată lumea.La biserica citește popa din evanghelie și pentru săraci, bogați, cultivați, boschetari.

| Mircea08 explică (pentru Henrypericolpublic):

EXACT! Daca s-ar sti ca enoriasii nu pot intelege ce scrie in Biblie, nu ar avea rost sa o citeasca preotul, iar enoriasii nici nu ar mai avea rost sa mearga la biserica daca nu pot pricepe Biblia, deoarece la biserica despre Biblie se vorbeste nu despre afaceri (corect, trebuia sa spun "nu numai despre afaceri" )

| VasilicaPuscas a răspuns:

Clar pentru elita. Numai Mihai Eminescu si Ion Creanga o citeau. Ceilalti de-alde Veronica Micle nici nu visau sa o inteleaga.