| AvalohAlyn a întrebat:

Consideri ca oricine ar trebui sa citeasca Noul Testament?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

De cunoscut mesajul oricine are nevoie sa-l cunoasca. Problema intervine in cazul interpretarilor gresite.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

De ce a scris Dumnezeu o carte care poate fi interpretata in atatea moduri?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu.

| danut a răspuns:

Oricine doreste sa-L cunoasca pe Dumnezeu trebuie sa citeasca VECHIUL si NOUL TESTMENT, unul fara altul nu au sens și nici intelegere. Ar fi precum un elev face direct liceul fara sa faca scoala primara, nu merge. Cine nu doreste nu este obligat dar fiecare va suporta consecintele faptelor sale.

| danay72 a răspuns:

Da,dar nu numai Noul Testament, ci intreaga Biblie.Este cartea care ne ajuta sa intelegem ce sa facem pentru a fi fericiti.

| T0T a răspuns:

Nu, nu poți obliga pe nimeni să citească ceva, orice ar fi acel ceva. Dacă un om nu are interesul acesta nu ar trebui să facă ceva ce nu vrea să facă.

| Fatamuntilor a răspuns:

E libera alegere!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuserr a răspuns:

Este o alegere deliberată.
Cine dorește poate să îl citească și face foarte bine.
Cine nu dorește, să nu citească biblia cu noul șivechiul testament.

| Dorugar a răspuns:

Nu oricine!
Numai satanistii care il au ca Dumnezeu pe Satana.
Ceilalti au la dispozitie Vechiul Testament, care este inspirat de Dumnezeu si care cuprinde Legea Sa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu l-ai fumat deja sau inca te preocupa problemele patriarhale?

| Darr1u5 a răspuns:

Da, eu consider ca toti ar trebui sa citesca Noul Testament si sa implineasca tot ce este scris in el.

| Mașka98 a răspuns:

Da, e spre folosul nostru sa citim atat noul testament, cat si intreaga Biblie. 2 Timotei 3 :16, 17 spune : "Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre sa indrepte lucrurile sa disciplineze in dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie pe deplin competent complet pregatit pentru orice lucrare buna."
In plus Dumnezeu ne-a lasat Biblia ca pe o scrisoare si vrea sa o citim cu totii, ca sa tragem foloase din ea.

| andreiN2001 a răspuns:

A mai aparut vreunul?