| AvalohAlyn a întrebat:

Aveti Biblia acasa? Ati incercat sa o cititi? Mai ales Noul Testament? Consideri ca oricine ar trebui sa citeasca Biblia si mai ales Noul Testament nu numai pentru evolutia si cresterea spirituala dar si pentru cultura generala?
Ce impresie ti-a lasat Biblia? Dar Noul Testament?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Noul Testament? Cea mai valoroasa carte de cultura morala...

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia este cea mai buna carte pe care am citit-o. Ofera sfaturi practice in toate domenile vietii. Apoi, daca e sa ma refer doar la Noul Testament, de exemplu, in Predica de pe munte, Isus ne învaţă, printre altele, cum putem găsi adevărata fericire, cum putem rezolva neînţelegerile, cum trebuie să ne rugăm şi cum putem avea o atitudine echilibrată faţă de lucrurile materiale. Şi astăzi cuvintele lui Isus sunt la fel de practice şi au aceeaşi forţă ca atunci când au fost rostite.

| Dismally a răspuns:

O am si am citit-o. Consider ca ar trebui citita de crestini dar tocmai crestinii nu prea o citesc happy O impresie proasta.

| Anonimuserr a răspuns:

O am da. Nu nu am încerat s-o citesc sincer.
Nici nu am timp pentru ea. Trebuie timp foarte mult și să te dedici teologiei.

| Dorugar a răspuns:

Ca unul care am STUDIAT Biblia, si nu doar a citit-o, Nu recomand nimnanui sa-si piarda timpul cu ea. in mod special cu Noul Testament pentru ca acesta este scris de niste evanghelisti si NU apostoli ca Luca si Marcu care recunosc in Luca 9:1 ca au primit PUTERE si STAPANIRE peste diavoli!
Ce sa faca cu aceste putere_
Bineinnteles saßsi faca treaba lor, adica sa scrie N.T.
Asa ca un text scris cu puterea dracilor nici pe departe NU poate fi considerat Spiritualitate (decat pentru Satanisti) asa ca un asemenea text nu numai ca nu este recomandat pentru tineri, dar ar trebui sa fie interzis prin Lege asa cum este interzis Mein Kampf-ul scris de Hitler, care este doar o gluma de satanist fata de diabolicitatea bisericii crestine

| drutzix a răspuns:

Am citit-o, asa am devenit ateu.
Cat despre impresie, nu prea buna.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru drutzix):

Yep. multi au raspuns asa si pe BibliaPentruSceptici https://www.facebook.com/....../photo.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noul Testament este o partea a Bibliei.
Nu este important să o citești, ci s-o studiezi pentru a înțelege adevăratul sens al ei.
Biblia trebuie predicată, așa cum ne-a lăsat Isus poruncă, deci trebuie studiată.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Dar cu Vechiul Testament ce ai?

| AvalohAlyn explică (pentru DumnezeuTatal):

Cuvintele lui Iisus Hristos care este Dumnezeu, din Noul Testament sunt mai importante decat legile si istoriile evreilor.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Adica, vrei sa spui ca "Invataturile despre pedepsirea cu moarte, misogism si xenofobie trebuie ignorate, chiar daca, ele sunt acolo".
Propun sa facem o petite catre BOR, sa scoata de tot VT, ne face religia sa arate rau, nu crezi?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Si mie imi pare rau ca sunt ignorate. Foarte tare as dori sa fie puse in practica.

| andreiN2001 a răspuns:

Este bun doar pentru indoctrinare.
Vechiul este o carte unde dumnezeuul iudeilor comite multe crime iar noul este despre unul Isus care a esuat intr-o rascoala impotriva romanilor.
Se pare ca Dumnezeu a tinut cu romanii.