| PorumbRodica1965 a întrebat:

Creaturile spirituale sickDemonii -cum insala oamenii? 2Corinteni 2:11.

30 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Demonii nu inseala pe nimeni pentru ca ei NU exista
oamenii se inseala unul pe altul;
NU demoni, unicornul fermecat, mos craciun, etc

| PorumbRodica1965 explică (pentru usuk):

Asa vrea Satan sa se ascunda, sa creada oamenii ca nu exista, insa Dumnezeu nu-l lasa pe omul sincer sa nu cunoasca adevarul.Ioan 8:32.

| usuk a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Intr-adevar, satan se ascunde...sub o piatra!
am stiut in tot acest timp(cunosc adevarul deoarece sunt sincer si acesta, fara doar si poate, este adevarul!)

| PorumbRodica1965 explică:

Cum au ajuns unii ingeri demoni? De ce?

| eu123456789 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Isaia 14:13 -Dupa descrierea lui Lucifer de mai inainte, el a ajuns la cea mai inalta treapta a desavarsirii, adica mai sus de aceasta treapta nu mai exista alta, ajunsese la ultimul nivel de desavarsire existent. El umbla printre cele mai alese comori ale lui Dumnezeu, dar desi a juns aici el nu a stiut sa se opreasca aici, si atunci in el a aparut vanitatea si mandria. Si atunci a inceput sa isi doreasca ceva ce nu va putea sa aiba niciodata. El a dorit sa fie ca Dumnezeu, probabil simtindu-se cumva frustrat deoarece cuiva asa mare ca el si desavarsit nu i se permite sa intre in sfatul Trinitati lui Dumnezeu, acolo unde nu avea acces nimeni. El sa mandrit vrand sa ii i-a locul lui Dumnezeu si in el a aparut pentru prima data in universul spiritual al lui Dumnezeu nelegiuirea prin mandrie acompaniata cu vanitate.

II. Caderea lui Lucifer

Proverbe 16:18 – Cuvantul intelepciunii ne spune ca inaitea pieirii merge mandria, si trufia inaintea caderii. Iar vanitatea inseamna dorinta de afirmare a ta insuti nimeni nu e mai bun ca tine, nimeni nu poate face ce faci tu, numai tu esti cel care meriti totul, tu esti singurul sfant de pe planeta si nimeni niciodata nu va fi asa bun ca tine, pentru ca tu esti singurul, adica o vedere foarte deplasata si egocentrista.

Iov 15:25-27 – Astfel urmarit de acest gand si avand aproape toate lucrurile la dipozitia sa Lucifer concepe un plan diabolic pentru a-L detrona pe Dumnezeu. In acest plan de la inaltimea spirituala la care se afla el momeste si atrage alaturi de el prin inselaciune si pe alti ingeri care dupa cum vedem in Biblie ocupau unele functii inalte ( 1 Pet.2:4 ), este foarte probabil ca la fel ca in scena Absalom contra lui David si Lucifer sa fi promis anumite lucruri acestor ingeri daca el ar fi ajuns dumnezeu, in schimbul alaturarii lor si a ajutorului lor in acesta actiune deosebit de vicleana de detronare.

Odata conceput acest plan Biblia ne arata ca Lucifer l-a atacat pe Dumnezeu cu toata puterea si cu toata viclenia de care el putea sa dispuna in acel timp, banuind ca i-L i-a pe Dumnezeu prin surprindere. Dar Dumnezeu care cunoaste toate lucrurile pentru ca El le-a creat se putea sa nu cunoasca si acest lucru? Bineinteles ca il cunostea. Este posibil ca aceasta lupta sa fi inceput chiar in sala tronului, deoarece el era heruvim si deci avea acces acolo si de acolo banuia ca iL poate surprinde pe Dumnezeu cumva fara aparare.

Isaia 14:12, 15 – Dar acest atac teribil de viclean planuit de Lucifer pentru a-L detrona pe Dumnezeu nu reuseste. Si oricum nu ar fi reusit. Astfel Lucifer a planuit si executat primul atentat din univers care il avea ca tinta tocmai pe Cel ce a creat acest univers, pe Dumnezeu. Biblia nu ne descopere prea multe in privinta aceasta, dar e usor de inteles ca de acest atentat pus la cale de Lucifer, Dumnezeu stia deja si nu l-a putut lua prin surprindere. De asemeni se poate intelege usor ca nu a putut sa il atinga sau sa Il raneasca pe Dumnezeu.

Desi planul lui Lucifer a esuat, totusi se pare ca in aceasta confruntare a existat o dezvaluire deosebita de forte, ceea ce noi numim razboi. Lucifer nu reuseste si acum planul s-au ascuns este descoperit oficial. In consecinta el este alungat din cerurile lui Dumnezeu si aruncat pe pamant adica undeva in inaltimile pamantului. Numele lui de " Lucifer" este schimbat in Satan adica – adversarul – si din arhanghel de lumina si de la cea mai mare desavarsire el ajunge a fi acum, intuneric.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

Da, multumesc pentru informare. Dar te rog sascrii versetele ce-l descriu pe Satan, si alungarea lui din cer. multumesc.

| eu123456789 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu m-am informat de pe acest site http://deveghepatriei.wordpress.com/2011/10/25/izgonirea-lui-lucifer/

Nu cred ca iti pot da mai mult informatii, imi pare rau.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

Tu ai Biblia? Sau poti sa te uiti pe net/?

| eu123456789 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am si Biblia, doar ca se afla la tata, se pregateste pentru Craciun (predica de la biserica, este preot).

| eu123456789 a răspuns (pentru eu123456789):

Ah, nu era la el, era in bibloteca.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

E clar, tine-o la el.

| eu123456789 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Apocalipsa, capitolul 12, versetele 7-9.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

Ce mi-ai raspuns prin aceste versete? Doar de cei 144000 care sunt alesi sa domneasca ca regi, si preoti alaturi de Isus in cer, numar limitat. (TURMA MICA>)

| eu123456789 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mi-ai cerut versetele in care Lucifer este izgonit din Rai: Apocalipsa, capitolul 12, versetele 7-9.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Referitor la această problemă îţi mai spuneam şi altădată că totul ţine de o înţelegere greşită a lucrurilor.
Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale lui Israel. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie NU este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu valoare simbolică.

Interpretarea liderilor "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte dintre fii lui Israel. "Din tribul lui Iuda 12.000 erau pecetluiţi, din tribul lui Ruben 12.000, din tribul lui Gad, 12.000, etc. Cum ar fi putut fi specificat mai clar statul Israel, altfel decât prin listarea celor douăsprezece seminţii care constituie naţiunea?

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Astfel că cei care iau acest număr în sens literal greşesc. Iată cum din nou, interpretarea greşită duce la o contradicţie foarte mare.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

Da, multumesc, dar a fost izgonit din cer,( Raiul =EDEN'gradina perfecta a placerii = paradis - a fost pe pamantdin el a fost izgonit Adam si Eva.)) Oricum iti multumesc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Asteapta,putin, nu te pripi, deapre cele 12 semintii este scris clar, atatia au fost copiii lui Israel, ceea ce forma o semintie, si alegere din fiecare neam de la fiecare fiu a lui Israel, dar noi din care neam facem parte? Numarul 144000 nu este simbolic citeste in Apocalipsa 14 :1-4.Numar simbolic este 666, 10capete la fiara, 2 capete la fiara, Babilonul cel mare, ce e? sau prostituata ce sta calare pe fiara? sau ceea ce comite imoralitate cu regii pamantului? Sau cei patru calareti in galop? Ei sunt multe lucruri, dar ca sa le putem discuta trebuie sa avem armonie, pentru ca noi nu contrazicem Cuvantul scris a lui Dumnezeu. nu? Citeste cu atentie ceea ce-ti scriu ca esti responsabil de aceasta marturie. -!-Sa stii ca revista Turnul de Veghe, este parte din lucrarea de predicare a Martorilor lui Iehova, si de instruire biblica benevola, participa la implinirea profetiei di Apocalipsa 22:1, 2; Ezechiel47:12! (te rog sa citesti cu atentie ) Si dupa am o intrebare pentru tine.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eu123456789):

Acesta este altceva. Fii atent si citeste in Isaia 1:1-4.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu ai înţeles deloc ceea ce am scris eu:
"Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Astfel că cei care iau acest număr în sens literal greşesc. Iată cum din nou, interpretarea greşită duce la o contradicţie foarte mare."

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Nu este simbolica, ti-a spus,, numele fiecarui reprezentant ", dar gandeste-te cum puteau sa-i insiruie pe fiecare persoana in parte, de exemplu, inMatei avem scris cartea istoriei lui Isus Cristos, fiul lui David, fiul lui Avram, ..sunt insirati ca nu sunt prea multi, dar in cazul celor 12 triburi cu urmasii lor este altceva, nu era important pentru noi,, ci important pentru noi este sa-i sustinem azi pe cei ce sunt azi pe pamant si se straduiesc sa fie fideli dedicarii lor la Iehova si sa participe la realizarea scopului Sau minunat. Te rog sa-mi spui cu ce isi aduce aportul biserica ortodoxa, catolica, reformata, si multe altele la implinirea scopului lui Dumnezeu, si cum este justificata iubirea ce o poarta semenilor, ca semn de identificare al crestinilor adevarati /?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sfintenia deosebita a vietii in cazul celor ce RESPECTA invataturile Bisericii.

Scuze ca va spun, dar cu matematica stati rău de tot.
Proprietatile adunarii (asociativitatea, comutativitatea) sunt elemente de baza, necesare a fi cunoscute mai înainte chiar de a încerca orice adunare...
Altfel nu iesei nimic... happy

Repet,
"Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000."

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Milan cu tine nu ajung nicaieri. Vorbim, fara paralelism, si logaritmi. Nu are rost. prtea buna sa te insoteasca.

| PorumbRodica1965 explică:

De ce spui ca sunt minciuni? Isus minte? Biblia minte?

| PorumbRodica1965 explică:

Desigur ca ai vazut ca, invatatura sanatoasa nu este pe placul multora. Cine crezi ca are influienta.

| PorumbRodica1965 explică:

O sa aleg raspunsul potrivit, ca sa fie castigator, insa nu a sosit inca.

| PorumbRodica1965 explică:

Cateva detalii sickCuvantul lui Dumnezeu Biblia, ne spune ca atunci cand a fost creat pamantul,, toti fii lui Dumnezeu scoteau strigate de veselie"(Iov 38:4-7). Intelegem deci ca ingerii au existat cu mult inainte de crearea oamenilor, ba chiar a pamantului.Din acelasi pasaj biblic reiese caingerii au sentimente, deoarece se spune ca ei,, izbucneau impreuna in cantaride bucurie." Observa ca toti fiii lui Dumnezeu s-au bucuratimpreuna.In acea vreme toti ingerii formau o familie unita care ii slujau lui iehova Dumnezeu. Inca de cand au asistat la crearea primilor oameni, fiintele spirituale fidele au dovedit un viu interes fata de familia umana tot mai numeroasa, si fata de implinirea scopului lui Dumnezeu(Proverbele8:30; 1Petru 1:11, 12).

| Theo94 a răspuns:

Da asa e, oamenii nu au nici o vina pentru tot ce se intampla, iti dai seama ce cuminte era omul daca nu erau demonii, si cu ce ii inselau dempnii pe oameni cu telefoane, televizoare cu plasma, monitoare LCD?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai vine gandul. apoi omul cocheteaza cu gandul si sta de vorba cu el, se obisnuieste cu el si greseala la care il indeamna acesta nu mai pare atat de grava ca la inceput mai ales ca multi fac la fel. apoi vine fapta. faptuind deja ai facut voia celui ce ti-a dat gandul, si cu care ai stat de vorba in sinea ta.asa te inseala cel rau.

| SarcasmBoy a răspuns:

Povesti...

| PorumbRodica1965 explică (pentru SarcasmBoy):

Dar, tu nu asculta povesti ca esti mare, se vede pe armura care o porti in profil. Cine ii slujitor la Dumnezeu cauta voia Lui s-o faca, chiar si prin tinuta, iar imaginile dure sau blande ne denota gandirea.