| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca a contribuit la executarea lui Iisus si amenintarea lui Iisus la adresa templului? A zis ca nu o sa mai fie piatra pe piatra si ca o sa construiasca el altul in 3 zile.Ca sa vedeti. Iisus nu prea era usa de biserica

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica preotilor de a-si pierde puterea a dus la executia lui Isus. Au pus pretextul de blasfemie cand Isus s-a dat drept fiul lui Dumnezeu. Culmea ca tot Isus s-a rugat de pe cruce pentru preoti si ceilalti care erau de fata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Isus mergea la sinagogă și citea Vechiul Testament. Amenințarea lui Isus se referă la legea lui Moise și la supremația preoților de atunci. El îi învăța pe oameni altceva, se comporta ca un eretic. Isus le contesta autoritatea, poziția socială. locul lor de muncă, veniturile căci evreii dădeau 10% din venit templului. Oamenii i se închinau lui, vezi manifestația la intrarea în Ierusalim. Acestea nu putea fi tolerate, de aceea condamnarea.

| Apokales a răspuns:

Mai ai sa ne spui ca Iisus oferea bani cu camata.
Si la faza cu templul in 3 zile, drept cine se crede? Un chinez? Ca doar aia mai construiesc in halul ala.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Nu se punea problema unei construcții de cărămidă ci de o nouă abordare a religiei, ceea ce te aduce la templu, ceea ce reprezinntă templul. nu construcția în sine, ci viața spirituală care o reprezintă el. Idee că Isus a înviat, asta după 3 zile de la moarte, stă la baza noii credințe. Cu învierea Isus, se transformă din om în Dumnezeu, dar nu unul care este undeva sus, ci unul care declanșează prin studenții lui, apostolii, modificarea religiei vechi și apariția uneia noi.
Când pornește legea nouă? O dată cu învierea lui, cu această interpretare, care la acea vreme putea fi crezută. Nu are relevanță ceea ce credem noi acum, ci ceea ce credeau ei atunci. Ea a generat apariția noii religii, a noului templu spiritual, nu cărămizile, și lemnul care poate lua foc, vezi Notre Dame, ci acel templu care așa cum prognozează Isus, va păstra cuvintele lui, care nu vor trece, până la sfârșitul veacurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesantă întrebarea ta. Dacă citești mai atent în Biblie, o să descoperi că Domnul Isus vorbea despre Trupul Său, care a înviat în trei zile...iar dacă intrăm mai adânc în problemă, citind epistolele apostolului Pavel, aflăm că Biserica este considerată Trupul Lui Hristos, El fiindu-i Cap...și, de asemena, o "Casă duhovnicească", un adevărat Templu al creștinismului. Îți scriu aceste lucruri în speranța că știi despre faptul că, în viziunea creștină, Biserica nu se referă la betoane, ci este vie, formată din "pietre vii", după cum e scris. Un om răscumparat = o piatră în Biserica Vie. Sper că ai înțeles.winking

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Pai a construit o alta "biserica" cult in 3 zile, atunci cand a Inviat.
Templul despre care spune ca nu o sa mai fie piatra pe piatra, adica pietrele se vor imprastia, dupa cum se stie asta si s-a intamplat cu poporul evreu si nici macar acum templul lor nu a fost reconstruit chiar daca au revenit pe teritoriul strabun de peste 50 de ani.
Ai dreptate nu prea era usa de biserica aia, dar e stalpul bisericii celeilalte.

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorWh0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Faurit nu cu mainile"
E o metafora.
Isus a murit si in 3 zile a inviat. Cam mare coincidenta, nu crezi?
La asta se referea. Cand el a murit, perdeaua templului s-a rupt, semficand ca toata lumea are acces la Dumnezeu.
Templul despre care vorbeste este biserica. Daca nu ma crezi pe mine, intreaba orice teolog si o sa iti zica asa.

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorWh0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu.
Isus a vorbit oamenilor in termeni usor de inteles.
Daca incepea cu teologi sofisticate nu ar fi inteles nimeni nimic

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorWh0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ma priveste pe mine ce zic alti crestini. Treaba lor.
Eu ti-am zis parerea mea. Daca dai scroll o leaca mai sus ai sa vezi cineva cu o parere foarte similara

| RAY a răspuns:

Nu cred, mai mult a contat ce a facut atunci in templu, atunci sau enervat rabini, iisus a facut ceva bun, viermi aia ca si preoti din ziua de azi fac afaceri in casa lui dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Dar El le vorbea despre Templul trupului Său. Tocmai de aceea, când a înviat din morți, ucenicii Lui și-au adus aminte că le spusese vorbele acestea; și au crezut Scriptura și cuvintele pe care le spusese Isus." (Ioan 2:21-22)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Man laughing Vezi că ai citat din Întâia epistolă sobornicească a lui Ioan. Caută Evanghelia după Ioan.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și tăcerea e un răspuns. Mie mi se pare cel mai inteligent când ai de a face cu niște ignoranți, sincer...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot nu e bine. Caută Evanghelia după Ioan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și vezi că sunt fetiță, man... laughing

Răspuns utilizator avertizat