| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca a contribuit la executarea lui Iisus si amenintarea lui Iisus la adresa templului? A zis ca nu o sa mai fie piatra pe piatra si ca o sa construiasca el altul in 3 zile.Ca sa vedeti. Iisus nu prea era usa de biserica

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine, man, mă abțin. big grin El a spus să dărâme templul firesc pentru că urma să ia ființă ceva mult mai înălțător, un Templu duhovnicesc, prin învierea Trupul Lui... Realitatea din Noul Testament urma să ia locul umbrei din Vechiul Testament. Și aceasta este interpretarea întâlnită în Ioan, în versetele pe care ți le-am trimis, nu ceva dedus de mințile noastre.
În legătură cu dărâmarea Ierusalimului, ce mi-ai trimis că " nu va rămâne piatră pe piatră care să nu fie dărâmată", aceea e o profeție a Domnului Isus, care s-a împlinit cred că în anul 70 d.Hr., când au venit romanii și și-au făcut de cap. Acum că ai adus aminte de asta, am și eu o întrebare, poate mă lămurește cineva... Dacă nu a rămas piatră pe piatră care să nu fie dărâmată, ce este cu Zidul Plângerii de la Ierusalim? Eu nu cred că acel zid este din vechea cetate Ierusalim...

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acum că ai adus aminte de asta, am și eu o întrebare, poate mă lămurește cineva... Dacă nu a rămas piatră pe piatră care să nu fie dărâmată, ce este cu Zidul Plângerii de la Ierusalim? Eu nu cred că acel zid este din vechea cetate Ierusalim..."

Profetiile nu trebuiesc luate mot-a-mot. Eu cred ca la Templu se referea cand a spus aceste cuvinte. Iar daca a mai ramas "piatra pe piatra", a fost doar ca sa ramana o aducere aminte a ceea ce a fost candva Templul lui Dumnezeu. Si ce a ramas altceva decat Zidul Plangerii?
Cercetarile arheologice nu contesta ca Zidul Plangerii (care inainte nu era numit astfel) nu ar fi facut parte din Templul de la Ierusalim. Nu este nici de constructie moderna pentru ca am fi cunoscut acest lucru. Pastorul Traian Aldea este si arheolog. Il gasesti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Înțeleg... Totuși, îmi vine foarte greu să cred... Cuvântul lui Dumnezeu se împlinește cu fiecare cuvințel.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mai multe tipuri de profetii: unele nu pot fi schimbate (atunci când vorbim despre sfârșitul lumii, de visul lui Nabucodonosor, etc); altele pot fi schimbate (atunci când oamenii se pocăiesc, soarta lor poate fi schimbata înaintea lui Dumnezeu); altele pot fi parțial schimbate (atunci când Dumnezeu nu a îngăduit ca Israel să ajungă în robie pe timpul unui împărat care a trăit în ascultare de El).
Îți dau un exemplu despre împlinirea "cuvânt cu cuvânt" a unei profetii:
"Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit."" (Geneza. 2:16, 17)
Adam nu a murit în ziua în care a mâncat din rodul interzis. Dar atunci natura lui a devenit muritoare.
Știm că Dumnezeu nu dorește moartea celui ce moare. De aceea El oferă timp pentru pocăință, ca omul muritor să se poată bucura de viața veșnică.

Cât despre Zidul Plângerii, Solomon nu a construit un astfel de zid, nici aceia care au venit din robia babiloniană atunci când Templul a fost reconstruit. Zidurile cetății nu aveau nume, ci doar porțile lor. (Neemia. 2:15; 3:1, 3)
Deci nu toate profețiile se împlinesc cuvânt cu cuvânt după modul nostru de percepție. Dar după al lui Dumnezeu, da.

Răspuns utilizator avertizat