| WhatheWow a întrebat:

Ce credeti ca da mai multe rezultate in a stringe enoriasi de catre Biserica :
1. Dragostea fata de divinitate;
2. Promisiunea vietii vesnice;
3. Amenintarea cu Iadul?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Cred ca cel mai mare impact psihic il produce varianta 3. De mici ni se spune despre atributele pozitive ale divinitatii despre rasplata pe care o vom primi daca suntem buni si ii urmam calea insa frica de iad este motorul credintei oamenilor.

8 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

3, pentru ca asta include si 2

| Mădă0611 a răspuns:

3 toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cele mai multe ori, 2 si/sau 3. De foarte putine ori 1.

| wpetterssone a răspuns:

Studiul Bibliei. Citește și vei afla că obiceiyrile și tradițiile nu sunt din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns:

1 ajutorul divin, speranta

| Labyrinth a răspuns:

A doua şi a treia variantă.