| EmaS a întrebat:

Credeti ca adevarata viata vine dupa moarte? Moartea este trecerea la viata vesnica? De ce credeti ceea ce credeti? Argumentati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta asta ar fi justificata doar daca am fi nascuti din nou.fiindca am fost rascumparati din robia mortii si a pacatului si s-a nascut omul nou. daca nu e asa, nu putem spera decat ca avem o slaba intelegere a jertfei mantuitorului, si el insusi are o mila mult mai mare fata de noi decat ne putem inchipui.de dragoste ce sa mai vorbim? de vreme ce si-a dat pe singurul sau fiu? iar singurul sau fiu,cuvantul.,dumnezeu intrupat,a murit pe cruce,si a iertat pe cei ce-l bateau in cuie? fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea? ema? nu pot intelege atata bunatate, si mila si iertare, fiindca eu sunt rau.foarte rau.nespus de rau.insa pot crede in ea si spera,si avea o nadejde ca acel ce m-a creat ma intelege si ma iarta si ma va aduce la adevarata infatisare, dupa ce voi fi murit, dupa marea mila si dragoste a sa fata de oameni.

35 răspunsuri:
| EmaS explică:

Ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui.Astazi daca auzi Glasul Sau deschide-i usa.http://danieltguta.wordpress.com/tag/accident-alexandra-fazacas/

| EmaS explică:

Am fost foarte marcata de trecerea in nefiinta a acestor tineri cu mari perspective de viitor.De aceea este bine sa ne impacam cu Dumnezeu indiferent daca suntem tineri sau mai putin tineri.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Cum iti imaginezi ema tu viata vesnica tinand cont, ca atat corpul cat si orice amintire, valorile, ideile tale raman aici pe pamant. toate cunostiintele acumulate intr-o viata dispar dupa moarte realizezi asta nu? nu ai pe ce sa stochezi atea informatii

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Vedem bogatul si saracul Lazar.Bogatul il stia foarte bine pe Lazar.Ba chiar a fost constient ca mai are frati pe pamant si a cerut sa trimita Domnul pe cineva sa le spuna ca sa se pocaiasca ca sa nu vina in acel loc de chin.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Serios asta e tot ce poti?
preferam un raspuns rational nu o poveste pentru copii mici

| Purec a răspuns (pentru nesuferit):

Pai daca preferai un raspuns rational nu il cereai aici happy Nu ai observat ce au comentat oamenii? ca saracul Dumnezeu si-a dat singurul fiu sa moara pe cruce happy de parca era mare lucru avand in vedere ca oricum era nemuritor nu? eu cred ca nu e mare lucru sa mori daca babacul tau e marele God nu? happy Nu esti obisnuit cu oamenii care atunci cand le ceri sa se exprime ei si sa isi spuna propia parere dau versete din biblie sau alte porcarii? nu au nici opinii propii, nu se pot exprima, sunt manipulati si fricosi. Si pe bune de inteleg unde e iubirea asta nesfarsita a lui God. deci bun, el ne-a creat, presupunem ca pana aici cred. apoi ne trimite pe Pamant ( el e atotputrnic nu? stie cine va fi rau si cine va fi bun, el ne-a facut si a facut si oameni rai. El e perfect. pe putea face clar pe toti buni nu? ) dar el nu a vrut asta a vrut doar sa joace un joc megaloman happy cine nu i se inchina il arde happy il blesteama, il trasneste sau mai stiu eu ce alte chinuri happy Asta e iubire?

| saharazanss a răspuns (pentru nesuferit):

Ati pierzi vremea cu doamna EmaS ea crede ca le stie petoate

| nesuferit a răspuns (pentru Purec):

Si totusi dintre toate speciile, dc doar noi oamenii avem nevoie de divinitati.
Bine presupunem ca animalele nu sunt inteligente, dar totusi mare parte din specii isi recunosc parintii, adica cei care leau dat viata, dar daca arat o cruce sau orice obiect care crestinii il considere divin, celelalte specii au un comortament normal. Dc doar noi oamenii? Sa fie teama si Constientizarea faptului ca odata vom muri?

| Purec a răspuns (pentru nesuferit):

Da probabil omul are nevoie de divinitate. El este pe prima pozitie a lantului trofic dar totusi nu isi poate explica o groaza de lucruri. Nu stie nimeni cum am aparut, ce se intampla dupa ce murim, nu intelegem nici cum a aparut universul.Toate teoriile noastre despre cum am aparut si ce inseamna viata au foarte multe greseli. Este greu sa iti imaginezi ca dupa ce mori dispari, tu fiinta inteligenta nu? Din lipsa unei teorii palpabile omul tinde sa creada in tot felul de prostii. Cand stiinta va arata exact ce inseamna viata, atunci si credinta va disparea. Despre alte specii e inutil sa vorbim.

| nesuferit a răspuns (pentru Purec):

Sunt o multime de teorii despre aparitia universului, sau a vietii pe pamant, si o parte din ele chiar plauzibile, totusi ele sunt inaccesibile oamenilor cu 4 clase gen Ema. care prefera sa creada ca un spiridus a pocnit din degete si a aparut totul, e ridicol

| Purec a răspuns (pentru nesuferit):

Nu.hai te rog sa nu jignim pe nimeni.Ema eu cred ca este chiar o persoana isteata...dar depinde si de mediul in care traiesti. Daca te nasti intr-o familie in care parintii te duc in fiecare saptamana la biserica o sa ajungi si tu sa crezi. Toate teoriile legate de aparitia universului au la fel de mari hibe la fel ca si chestia cu barbosul care a dat din mana si a aparut totul happy Fie ca vrem sau nu teoria cu big bang-ul ( cea mai buna de altfel) are foarte multe probleme. Daca insisti le si pot formula. dar nu cred ca are legatura cu intrebarea.

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Baietel,nu ai tu ani cati ani de scoala am eu.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Scoala facuta prin catune si facultate pe bani. Esti imaginea tipica a femeii de la tara care sta tot timpul la biserica

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Iar te dezamagesc, nu sunt de la tara. Sunt nascuta si crescuta la oras.Si educata.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

"Viata vine dupa moarte" perfect abstract. In realitate cumpara cat mai multe produse romanesti in dauna celor din import, un balon in plus economiei romanesti.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Da,ai dreptate.Am citit o postare de-a ta si o sa incerc sa ma conformez.

| mgtow a răspuns:

Avem un suflet va ajunge acolo unde merita, cel bun in rai si cel rau in iad. In caz ca nu aveam suflet nu radeam, nu plangeam, nu iubeam si asta e tot.

| GodBlessYou a răspuns:

Nu esti multumita de viata aceasta? Iti hranesti nefericirea cu iluzia unei alte vieti, care nu exista, pretuieste-ti viata pana nu va fi prea tarziu. Nici nu sti cat de norocoasa esti, o alta viata numai exista, insa tu probabil nu o sa-ti schimbi opiniile niciodata, motivele fiind, ca de multe ori, une absolut puerile si irelevante.

Raspunde-mi te rog, de ce crezi ca exista viata dupa moarte? (acest lucru fiind un oximoron)

| EmaS explică (pentru GodBlessYou):

Fiinca sunt convinsa ca exista. Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune.Tocmai de aceea ca sa putem sa discernem binele de rau.De ce nu citesti Biblia?

| adi97 a răspuns:

Adevarata viata vesnica este viata langa Iisus cu cei ce au avut credinta rabdarea si iubirea de a ajunge la El.Aici pe Pamant este doar un test pentru a vedea daca suntem potriviti si plini de dragoste pentru a ajunge la Dumnezeu.Cea ce ne pregateste Dumnezeu este ceva de nedescris si cea ce a spus kingmaxx a fost ceva care te-a miscat si a inteles cuvantul Cel Viu.

| Toluk19 a răspuns:

Haaaa vezi cum te temi de moarte! Dar eu nu ma tem de loc doresc maine sa fie sfirsitul lumii! Pentru ca stiu ca Dumnezeu e linga mine! Dar sfirsitul lumii nu va fi pentru ca Dumnezeu vrea ca sufletele sa se intoarca la el!

| Dandanache a răspuns:

Nu cred deocamdata in nimic. Nici ca exista viata, nici ca e nefiinta. Nimeni in viata nu poate sa ma convinga de ceva. Nu pot sa imi impun sa cred, doar din teama de a nu fi damnat. Credinta adevarata e bazata pe iubire, nu pe frica. Daca il accept pe Iisus cu tot sufletul, va trebui sa invat sa il iubesc, nu sa ma tem de repercursiunile necredintei.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Foarte frumos spus.Multi nu pot sa inteleaga ca noi crestinii il urmam pe Isus din dragoste, nu de frica.

| Toluk19 a răspuns (pentru Dandanache):

Http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Acest om (ateu) tot spunea ca nimeni nu il poate convinge, dar atuncea Dumnezeu la convins peste cap!

| Toluk19 a răspuns (pentru EmaS):

Frica de Dumnezeu e plina de dragoste e primul pas spre mantuire!

| Dandanache a răspuns (pentru Toluk19):

Am spus ca nimeni in viata, adica niciun om nu ma poate convinge. Nu vorbeam de epifanii, de revelatii divine.

| Dandanache a răspuns (pentru Toluk19):

Frica de Dumnezeu are si diavolul, de milenii. Il iubeste el pe Dumnezeu, se va mantui?

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Este scris:,, Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!,,

| mona a răspuns:

Teoretic asa se spune dar practic vom vedea cand nu vom mai fi[nu s a intors nimeni din morti sa ne spuna cum e dincolo]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred adevarata viata o traim aici nu dupa ce murim, in viata asta trebuie sa iubim fiecare clipa de viata ca apoi urmeaza o vesnicie de moarte si atat, moartea este trecerea la nimic ai murit gata viata 1 nimeni nu a venit de acolo 2 cum poate sufletu sa gandeasca fara creier? 3 toate mitologiile au avut si au ca fundatie viata de apoi pentru ca sa dea o speranta omului dar daca esti rational vei realiza ca nu exista asa ceva

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca te inseli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ai fost acolo? voi crestini doar gura e de voi daca afirmati de ce nu demonstrati cu dovezi ca e real?