| Xena20 a întrebat:

Credeti ca avem mai multe vieti? Daca da, de ce nu ne putem aduce aminte vietile anterioare decat prin hipnoza?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că, daca ar fi, cel mai probabil ai fi influențata de ele și ai comite același acțiuni sau ceva asemănător.
Așa, ai avea posibilitatea să experimentezi diferite contexte ale vieții, probabil pentru a fi o ființă completa.
Cred.

46 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu cred in reincarnare, cred ca avem o singura viata si o singura moarte.

| RAY a răspuns:

Hipnoza este un fel de păcăleala atât, ai avut o singură viață atât și asta e și ultima, restul sunt credințe, auto amăgiri

| KovacsB a răspuns:

Nu ar ajuta cu nimic de exemplu sa stii ca ai fost soldat ss randul trecut.

| Xena20 explică (pentru KovacsB):

De ce nu ar ajuta?

| KovacsB a răspuns (pentru Xena20):

Te-ar face sa te simti vinovat pentru erorile facute si sa nu te poti concentra pe temele din viata asta care poate sunt total diferite.

| Xox0 a răspuns:

Sunt teorii astea, insa cine stie. Dovezi 100% despre asta nu sunt. Da, stiu, un copil si-a amintit viata anterioara in care a fost pilot de avion ceva, dar cati ca el mai sunt?

| Robert2526 a răspuns:

Pentru a avea mai multe vieti, e necesar sa fie cumva stocate constiintele oamenilor pentru ca mai apoi sa primeasca un nou corp corect? Totusi, din punct de vedere tehnic, este mult prea dificil, s-ar lovi de birocratie, ar fi si mai scump sa stochezi toata informatia. in plus deja natural merge foarte bine productia de noi si noi oameni, reciclarea celor vechi, modele oricum expirate, cu fel si fel de probleme nu ar aduce satisfactii divinitatii. Ai putea totusi considera ( asa cum e cu productia de pet-uri ca ar fi mai bine sa recicleze si Dumnezeu fiintele umane) dar el are avantajul ca noi suntem biodegradabili in totalitate si mai si fertilizam solul, aducand plus valoare.

In concluzie, sistemul de generare de noi fiinte fara a fi necesara reciclarea celor vechi ( o alta viata) are avantajele net superioare sistemului de reciclare, deci pana la aderarea divinitatii la spatiul european si la regulile tampite existente aici, nu o sa vezi o alta viatasi ar trebui sa te bucuri de cea pe care o ai

| Xena20 explică (pentru Robert2526):

Tu te auzi ce spui? Oamenii nu sunt niste obiecte, mașini, care sa fie reciclate. Te consideri un obiect care poate fi reciclat? Iar faptul că se nasc alti oameni nu e un motiv ca cei care suntem în viață acum sa disparem complet. Pai ce vina am avea cu toții că sa disparem complet? Nu e chiar așa, orice suflet e important!

| Robert2526 a răspuns (pentru Xena20):

Nu exista suflete sau vieti de apoi, traieste aici si incearca sa te bucuri, alta viata nu ai

| Xena20 explică (pentru Robert2526):

Atunci de ce mai trăim? Hai sa fim serioși! Orice suflet e important! Nu ești un obiect, ești un suflet!

| Robert2526 a răspuns (pentru Xena20):

Traim, fara niciun scop, nu trebuie sa existe un scop. Te inseli, nu suntem niciunul dintre noi importanti in niciun fel, suntem niste maimutele ceva mai dezvoltate.

| Xena20 explică (pentru Robert2526):

Hai sa fim serioși! Daca ar fi cum zici tu poți să mori mâine că tot aia e, că mor mâine sau peste 50 de ani tot aia e! Nu e deloc așa, viața are un scop! Orice suflet e important! Altfel nici nu am fi aparut!

| T0Teu a răspuns:

Nu avem mai multe vieți în niciun caz

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

De ce ești așa de sigur?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Cunosc Biblia și ea spune lucrul acesta.

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Am inteles ca au fost scoase din biblie pasajele care vorbeau despre reincarnare

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Nu, nu e adevărat. Dacă în Biblie scrie de rai și iad, nu putea sa scrie și de reîncarnare. S ar fi contrazis singura și și ar fi pierdut validitatea. In schimb, Biblia vorbește despre rai si iad/ viața veșnică și chin veșnic.

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Nimic nu e veșnic, nu cred că există chin veșnic

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Țin sa te contrazic. Dumnezeu, raiul, iadul, îngerii, astfel de lucruri legate de cer sunt veșnice. N ai sa vezi în rai îngeri morți, sa zic asa. Nu se poate. Au un "trup" veșnic acolo. La fel si oamenii au un suflet veșnic care va sta o veșnicie ori în iad, ori în rai

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Și dacă e așa cine ajunge in iadul ala veșnic?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Scrie în Biblie. Nici nu te ai obosit s o citești, asa i?winking

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Așa și? luăm de bun orice doar că scrie colo și colo? Mersi, poate oricine sa scrie ce vrea!

| Xena20 explică (pentru Xena20):

Am citit multe cărți, dar am învățat printre altele sa nu iau de bun orice doar că scrie undeva, doar că așa au zis unii și alții. Trebuie sa învățăm sa gândim și cu capul nostru și să căutăm adevărul, nu sa luăm de buna orice doctrina pentru că am auzit-o de mici.

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Biblia nu e orice carte, e inspirata de Insusi Dumnezeu. Dacă și Dumnezeu minte sau greșește, atunci...
Și nu asa am fost învățată de mica, dimpotrivă. Am citit Biblia de câteva ori și încă o citesc si am găsit adevărat tot ce am citit, n-am găsit nicio greșeală sau minciuna. Multe pasaje mi au schimbat viata. O carte obișnuită nu se poate sa fir asa. Dar Biblia, după cum am spus, NU e orice carte

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Hai sa fim serioși! Nu orice scrie acolo e inspirat de Dzeu! Daca unele lucruri nu par corecte, le iei de bune doar că așa ți s-au spus? Mesajul a fost modificat de biserica din motive politice, biserica știm foarte bine ce e, politica! Vor bani și putere!

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Religiile in general, toate, au mai mult legata cu politica decât cu Dzeu. Nu au nicio credibilitate. Ar trebui sa cautam adevărul in loc sa luam de bun tot ce ne spune o autoritate, indiferent care e aia, popi, politicieni etc!

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

"Daca unele lucruri nu par corecte, le iei de bune doar că așa ți s-au spus?" Nu. Nu iau totul de bun. Dar de câte ori am citit Biblia n-am găsit ceva rău in ea, asa ca tu, care n ai citit o, nu poți sa te pronunți.
"Mesajul a fost modificat de biserica din motive politice, biserica știm foarte bine ce e, politica! Vor bani și putere!". Nu, Dumnezeu nu a îngăduit sa se schimbe Cuvântul Lui. Cel puțin, nu toate versiunile. Stim sigur de versiunea martorilor lui Iehova ca e schimbata, spre ex. Iar ca să știi și tu pentru viitor, nu toate bisericile vor bani și puterewinking

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Asta fac. Caut adevărul, nu accept tot ce mi se spune. Am minte sa gândesc cu ea, nu sa accept tot.

| Xena20 explică (pentru Xena20):

Nu zic că ar fi neaparat adevărat, poate sa fie știre falsa, nu poți știi, la fel cum ce ai citit tu in biblie și esti așa de convinsă că e adevarat poate fi fals. Dar și dacă e adevărat E dovada clara că avem mai multe vieti. E bine când nu știi ceva sigur sa zici că nu știi și gata.

| Xena20 explică (pentru Xena20):

Am auzit mai demult un caz real, nu din cărți, al unei persoane care în timpul anesteziei a vorbit cu doctorul într-o limbă pe care nu avea de unde sa o știe..asta cum s-ar putea explica daca într-adevăr nu am mai avut vieți anterioare?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Dar știu sigur. Sigur 100%. Nu avem mai multe vieți. Avem una singura. Am multe dovezi, Biblia e principala dovadă.

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Depinde ce persoana. Și eu cunosc oameni care au vorbit (si încă o fac ) în limbi pe care nu le cunosc și nu are nicio legătură cu reincarnarea

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Atunci cu ce?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Botezul cu Duhului Sfânt. Nu toți înțeleg lucrarea asta asa ca mai bine nu mai dau detalii

| Xena20 explică (pentru Xena20):

Tot nu ai răspuns la întrebare...

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Sa repet întrebarea, daca cineva vorbește o limba străină pe care nu avea de unde sa o știe care consideri că ar fi explicația daca consideri că avem o singura viață?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Ba da...

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Botezul cu Duhul Sfânt. Am spus o data. Se pare ca n ai mai auzit de asta pana acum. Găsești în Biblie

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Ba nu ai răspuns

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Dacă nu înțelegi limba romana eu n am ce sa ti fac... de 2 ori am spus

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Ce ai spus nu are nicio legătură cu întrebarea mea

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Ba da. Vorbirea în limbi este un semn ot cel botezat cu Duhul Sfânt. Dar am spus ca nu toată lumea înțelege

| Xena20 explică (pentru T0Teu):

Și de unde știa limba respectivă?

| T0Teu a răspuns (pentru Xena20):

Pai tocmai asta e, ca nu cunoștea limba. Dar Duhul Sfânt vorbea prin acea persoana