| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. De ce nu ne putem aminti vietile anterioare, pentru cei care credeti in reincarnare si karma, desi memoria genetica a acestor vieti este inscriptionata in corpul fizic? Si va rog, fara polemici sau comentarii care nu isi au rostul. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pot spune un singur lucru despre chestia asta:E pentru binele nostru.
Daca tu ai fi fost o criminala in viața precedentă, probabil că te-ar bântui acest gând toată viața și probabil că ori ai deveni la fel și în viața aceasta, ori ai rămâne cu conștiința încărcată de la vechiul tu.
"Memoria genetica" de care amintești tu se rezuma doar la vibrațiile interioare pe care le emani.
Adică sunt sigur că măcar o dată ai pățit sa ai impresia că cunoști (scuze cacofonia) o persoana total random sau sa ai sentimentul că ai cunoaște un om "de-o viață" desi va știți de 5 minute.
Iar aceasta cunoaștere se rezuma la vibrațiile,energiile din trecut care intra in contact și care denotă că v-ați mai întâlnit și în alte vieți(sau cel puțin asta cred).
Acum că o fi sau nu adevărat,nu am de unde ști,nu am studiat asta in amănunt,dar din moment ce există un sentiment de "cunoaștere" a unor străini, ceva tot exista, zic eu, pentru că altfel, daca nu ar fi, de ce ar exista aceasta conexiune?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu ne putem aminti vietile anterioare

pentru ca nu exista. simplu

| Mosotti a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare, dar zic ca si cum as crede:

Cine zice ca memoria genetica a acestor vieti e in corpu fizic. De aia nu iti aduci aminte.
A intrat doar spiritul ala in tine, imaterial. Identitatea ta probabil e aia, nu si informatiile, alea au fost intr-un creier care a murit.

Si nici nu ar fi bine sa iti aduci aminte ca ai innebuni sa afli ca ai fost violator, criminal, etc. Poate de aia e facut asa.

| relian a răspuns:

Pentru ca ai avea in cap mai multe persoane, ceva genul cum is persoane care au multiple constiinte laughing iti dai seama ca te-ai bloca, ai inebuni, ai fi considerat nebun, nu cred ca ai putea supravietui.

E ca si cum mai multe persoane sar afla in capul tau, fiecare gindind si intentionind altcevalaughing pur si simplu te vei bloca, unu trage stinga, altul dreapta, nu mai stii ce sa faci, ce sa spui, ce decizie sa iei.

Ori tu spui ca ai doar amintirile scrise, si doar constinta ta de acum sa fie la conducere, sa aiba acces la acele informatii.

De ce nu se intampla asa? Pt ca nu are rost, constiinta ta de acum, nu are nevoie de cunostintele altei constinte, nu-i trebuiesc.
Constinta asta a ta, trebuie ea sa invete, altfel de sar lua dupa ceva, ar fi ca un robot, nu ar mai fi constiinta sa ia decizii, sa faca ce vrea, nu ar mai experimenta ea nimic, ceea ce este rau pentru organismul actual, cea fost in trecut nu se aplica organismului din prezent, asa ca acele informatii nu-s utile, constiinta nu se incarca cu atita informatie, mai ales daca nu-i utila.

Daca ai observat unele lucruri le uiti, mai ales cele care nu-ti sunt de folos, sau care nu le folosesti zilnic, is depozitate undeva si se asterne parfu pe ele.

Am spus asta din pozitia in care as crede in asa ceva, desi nu cred, lumea nu lucreaza cu reincarnari si rahaturi de astea. Am zis si eu ca Masoti, nu cred dar ma fac ca as crede, sa dau un raspuns laughing

| J0B0MAT a răspuns:

O variantă ar fi pentru a experimenta o viață de la zero, fără a fi influențați de trecutul unei alte vieți. Pentru a deveni cineva cu totul diferit.

| johnnny123 a răspuns:

Ai spus că nu vrei comentarii "care nu-și au rostul", deci rezultă că am voie totuși să fac un comentariu care-și are rostul...

Vezi tu, atunci când întrebi "De ce [ceva]?", acel [ceva] trebuie să fie adevărat. Altfel întrebarea nu are niciun sens.

Exemplu:
Întrebarea "De ce s-a scufundat Titanicul?" are sens.

Însă întrebarea "De ce Titanicul a ajuns pe vârful Everest?" nu are niciun sens.

La fel stau lucrurile și cu întrebarea ta... Întrebi "De ce" se întâmplă un lucru despre care nu avem absolut nicio dovadă sau măcar un indiciu că s-ar întâmpla.

Prin urmare, întrebarea ta este cea care nu-și are rostul

| VoidEternal a răspuns:

Ne întrebi de ce exista gauri in teorii inventate?

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Capul avut intr-o viata anterioară detinea toate amintirile.
Odata ce l-ai pierdut, noul cap nu detine nici o amintire.Nu iti poti amintii ceva vreodată.
Folosirea sufletului in noul corp nu inseamna decat niste stari necunoscute din viata anterioară, NU ITI POTI AMINTII NIMIC, POTI DECAT SA SIMTI NISTE STARI...

| Celestina003 a răspuns:

Ar fi o variantă, părerea mea este că, nu îți poți amintii pentru că sufletul a rămas pe pământ, pământul fiind iadul.

| Darius50boss a răspuns:

Nu există karma sau reincarnare astea sunt niste invenții ale oamenilor

| Darius50boss a răspuns:

Explică te rog de ce crezi in reincarnare