| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca biserica si crestinii ar trebui sa lupte impotriva LGBT? Am gasit acest clip al catolicilor din Polonia.
https://www.youtube.com/watch?v=mNg02F6FY_0

142 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Biserica si cre(s)tinii de pretutindeni sa-si rezolve problemele din casa mai intai, dupa sa lupte impotriva lgtb.
Daca vrei sa stii la ce ma refer, am postat asta: https://www.tpu.ro/......trei-pasi/

| danut a răspuns:

Biserica TREBUIE sa lupte impotriva PACATULUI, nu a pacatosilor caci TOTI suntem pacatosi. Nu exista nici o diferenta ca PACATOS dintre un LGBT si un mincinos, pedeapsa este ACEIASI.

| Apokales a răspuns:

Nu ma uit la video, dar admir polonezii pentru spiritul lor conservator. Dupa ce au trecut nazistii pe acolo nu mai este de joaca cu lucruri precum "refugiatii" si LGBT-ul.

Cred ca ar trebui sa incetam cu chestia asta inclusivista in care ii punem irational pe toti laolalta. Culturile nu se pupa una cu cealalta si daca este asa, atunci iese urat rau de tot big grin si transexualii sunt bolnavi mental, trebuie tratati nu incurajati, la TV iti dau exemplul pe care-l prefera ei, dar in realitate sunt multi care-si pun capat zilelor si care regreta decizia schimbarii de sex. Cu Gay-i sunt de acord, dar nu cu manifestatiile, zici ca-s cimpanzei opariti.

Mai este si chestia asta cum ca familia traditionala este aia in care barbatul isi bate femeia si copilul pana la sange, dupa care se opreste. Nu la asta se face referire cand spui familia traditionala, ci la cea care se formeaza dintr-un barbat si o femeie, nu cea in care se buleste barbat cu barbat si femeie cu femeie, cam asta era ideea pana cand au dat-o la intors mass-media.

In concluzie, Polonia are tot respectul meu, plus ca este si independenta din punct de vedere militar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Pai sa te uiti si la clip ca nu e asa lung.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Bineinteles ca impotriva pacatului dar lucrurile devin mai "personale" la propriu cand zici de LGBT si o simpla minciuna ca fata era fata mare cand s-a cununat. Am dat un exemplu. O minciuna o spui acum si iti pare rau de ea, nu o mai repeti. Dar cand toata viata murdaresti patul conjugal cu tot felul de indivizi e o diferenta enorma de grad.

| anonimg a răspuns (pentru danut):

Acelasi lucru am vrut sa spun si eu: nu trebuie sa luptam impotriva oamenilor, ci impotriva modului lor de gandire. Lupta dintre Dumnezeu si Satana este ideologica, si la fel trebuie sa luptam si noi. Este o lupta de convingere.
"Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti." (Efeseni.6:12)
(Nu pentru tine am scris aceste lucruri, ci pentru aceia care inca mai cred ca pocaitii lupta impotriva celor nepocaiti).

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Biserica TREBUIE sa lupte impotriva PACATULUI, nu a pacatosilor caci TOTI suntem pacatosi."

He, he. Daca altii zic ceva de povestile voatre tampite, voi de ce sariti atat de fund ca sunteti atacati voi si crestinismul? Noi doar sesizam prostia prostia si lipsa de logica a povestilor voastre.

"Nu exista nici o diferenta ca PACATOS dintre un LGBT si un mincinos, pedeapsa este ACEIASI."

Daca ar exista vreo pedeapsa divina pentru minciuna, toti care promoveaza povestile cu spiridusi drept reale ar primi-o. Probabil sunt cele mai vehiculate minciuni. Bine, cu circumstante atenuante pentru cei care o fac din prostie...

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai citeste o data si dupa intreba-ma.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Am aruncat o privire, il voi viziona maine dimineata la o cafea. Pare interesant. Stiu de atitudinea conservatoare a Poloniei.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu SPUNE, cu ce masura veti judeca cu aceiasi veti fi JUDECATI. Plata pacatului ESTE moartea si pentru un pacat si pentru celalat. Traim vremuri in care Biblia spune: vor si ca in vremurile din Sodoma si Gomora, suntem la SFARSIT. Fiecare trebuie mai intai sa se vada pe el si apoi pe de laturi.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta este o mentalitate nociva pentru o societate, iar o alta problema este faptul ca isi baga nasul in lumea ideilor, a imaginarului colectiv mai exact impunandu-ti un limbaj, spunandu-ti ce este bine sa vorbesti si ce nu, ingradindu-ti libertatea. LGBT nu face altceva decat propaganda.
Dar te crezi prea arogant spunandu-mi ca faci ce vrei cand de fapt esti nesimtit. Ei bine, afla ca nu faci ce vrei pe lumea asta, ca exista reguli si ca ar trebui sa ai grija.

| RKBlue a răspuns:

Wow.
Just wow.

E cea amai cre(s)tina intrebare pe care o poti pune.
Sa fii gay nu e pacat.
E pacat sa te iei de altii.E pacat sa omori. E pacat sa ranesti.

Exista o teorie ca cei mai inversunati homofobi sunt de fapt gay.
Doar meditati cateva minute...

Nu vi se pare ciudat ca mereu in tarile civilizate sunt mai multi atei si mai putini fanatici religiosi?
Sau vreti sa spuneti ca civilizatia si un standard bun de viata sunt mana lui Satana?
Da, asta cred ca e mentalitatea crestinilor romani...
Noroc cu voi, caci fara voi, noi pacatosii am avea o viata linistita, fara frica, fara fete insarcinate la 15 ani, fara femei puse in flacari de iubiti gelosi, fara crime impotriva oamenilor care sunt diferiti.
Va multumesc ca construiti biserici desi avem nevoie de spitale.
Sa stiti ca rugaciunile voastre, in locul unui ajutor adevarat chiar sunt de folos oamenilor bolnavi.
Va multumeasc ca faceti tara asta un loc tot mai rau.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce treaba am cu tansexualii?! Am treaba daca ei imi impun sa ii denumesc femei cand in fapt sunt barbati, intra in imaginarul colectiv, il schimba, manipuleaza, opreste libera exprimare. Eu n-am voie sa-ti rapesc libertate, dar tu ai, cum vine asta? Si maschezi o boala mentala reprosandu-mi ca nu-s deschis la minte ca sa te accept cu tot cu problema ca fiind normal, intreg la cap?! Mai analizeaza si ceea ce ai spus tu, nu doar ce am zis eu.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Dragule, nu-ti mai comentez comentariile caci timpurile s-au scurtat enorm si DUHUL care te stapaneste nu-ti va da drumul decat cand va fi prea tarziu pentru tine. Vei vedea chiar in viata asta o parte din pedeapsa Divina daca nu schimbi "traseul", Domnul sa aiba mila de tine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Libertatea totala imbolnaveste soceitatea. Indiferent prin ce mijloace : religie, sau orientatie politica multimea trebuie controlata.
Noi oamenii de cand am creat primele triburi a trebuit sa ne supunem la regi, zei etc. Asta e ordinea fireasca a lucrurilor. Fara cineva sa ne controleze ratacim in lume

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Credem ca unii au prea mult timp liber.
Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui, lumea asta ar fi mult mai frumoasa.
Pe tine ce te freaca grija de LGBT?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca libertatea totala inseamna sclavism total si tiranie. Esti sclavul proprilor placeri si ajungi sa-ti bati joc de propriul trup. Genetic esti barbat dar daca doctorul iti schimba niste organe te crezi femeie. De ce? Pentru ca te crezi complet liber. "Fac ce vreau cu viata mea" DA. Poti sa te mutilezi cum vrei dar tot cum te-ai nascut ramai. Omul are nevoie de un echilibru in viata, pana si animalele au o limita in tot ce fac. Mananaca doar cat le trebuie, fac sex cand le vine perioada de calduri, isi mentin genul.
In clip se vede cum catolicii ii injurau si vroiau sa fie chiar violenti cu cei de la pride parade. Nu sunt de acord cu violentele sau jignirile. Treci domnule simplu pe langa ei si gata. Nu te apuci sa injuri sau sa vrei sa le dai in cap. Violenta inseamna lipsa de argumente.
Pacat ca anormalitatea a ajuns sa fie considerata normala. Sunt deviatii comportamentale si psihice pe care biserica face bine ca le dezaproba. Am vorbit cu multi medici dar nici unul nu a zis ca genul asta de comportament ar fi normal. Medici din diferite domenii si nu doar din psihiatrie. Au o problema din nastere si o motiveaza prin faptul ca sunt liberi sa faca ce vor. Imi pare rau dar si cei din Sodoma si Gomora faceau ce vroiau pana s-a coborat sfanta treime sa faca curat pe acolo, nu a mai ramas piatra pe piatra. Deci putem sa deducem in mod clar ca este un pacat strigator la cer sa sustii deviatii precum LGBT.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce idealist suna, dar nu este asa cand te raportezi la alte persoanewinking.