| KhludCiprian a întrebat:

De ce crestinii accepta traditie precum unii se "imbratiseaza" cu magarii:
https://www.youtube.com/watch?v=_VKWLC87Uzw

Aici intrebarea cheie este de ce bisericile pot include traditii (ce erau inainte de crestinism) ce sunt clar impotriva tot ceea ce credem ca e uman, decent, "crestin" si ce vreti voi? Este pentru voi o traditie normala?

O continuare: Cum stiti ca biserica din care sunteti nu are traditii impotriva a ceea ce credeti? Cum stiti ca ganditi cu mintea limpede? Ati mai fi membru in biserica dvs daca aveti traditii "atat de spurcate"?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Acele lucruri nu au nici o legatura cu crestinismul.
Si celor mai pagani dintre pagani le-ar fi rusine cu asa ceva...

Nu asociaza nimeni acele perversitati cu vreo credinta anume. Libertatea iresponsabila a omului este singura ce le promoveaza...

| KhludCiprian explică (pentru milan9):

Prima funda din partea mea pentru tine! Apreciez raspunsul. Vad ca unii n-au prins esenta intrebarii si imi pare rau pentru asta!

Exista cateodata traditii foarte aiurea in anumite locuri, si ziceam ca cel putin unii le-ar vedea gresite chiar daca sunt dintr-o biserica populara (catolica in cazul acesta).

Ai dreptate 100%, nu cred ca are o legatura cu crestinismul!

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Noroc ca n-am bisericahee hee

| martzian a răspuns:

Imi pare rau, dar genul asta de intrebari ar trebui marcate ca spam, fiind si exemple elocvente de trolling. Pentru ca te consider un om serios, ma vad nevoit sa te avertizez cu toata fermitatea - ne pierdem vremea si nu demonstram nici maturitate si nici respect.

| KhludCiprian explică (pentru martzian):

Cred ca aceasta intrebare nu e trolling. Si am un motiv serios sa o pun: oamenii cred ca pot evidentia lucruri ce depasesc o limita doar in alte culte. Alt motiv e ca sunt alte practici ce eu le vad tot la fel de rele, precum: crucificarea in Filipine, dar ar fi clar ca oamenii n-ar alege-o ca fiind neaparat brutala ca "ei vor sa afle prin ce a trecut Isus".

Stiu ca e o intrebare dura, si nu am echivalat crestinii cu a fi zoofili sau ceva de genul. Sper ca te clarifica cel putin!

| martzian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eu am spus tot ceea ce aveam de spus! O seara frumoasa sa ai...

| RaduMD a răspuns:

Omule, mai exista vreun rest de logica in capul tau? Ce legatura e intre filmuletul postat si crestinism?

| KhludCiprian explică (pentru RaduMD):

Logica e ca acest grup este chiar foarte religios si accepta ca o traditie pre-crestina o ciudatenie.
Ce vreau sa clarific:
- am vrut un exemplu extrem in asa fel incat sa nu fie nimeni sa zica: "totusi pentru mine asta e acceptabil". De genul "stigmata" la catolici.
- am vrut sa nu se simta ca nimeni sa se identifice cu ei dar sa condamne o astfel de reactie
- in clip (in jurul minutului 4) chiar se insista in ideea ca acea comunitate e strict crestin catolica dar presiunea sociala ii face pe unii sa interactioneze in acest fel oribil

Dat fiind ca exista traditii non-crestine in orice crestin (cred ca martorii sunt singurii ce zic ca ei nu sarbatoresc Mos Craciun respectiv ziua de nastere), cum crezi ca trebuie sa se raporteze crestinii la traditiile necrestine?

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Asta nu e crestinism.O fi vreo secta sau ceva dar crestinism nu e.