| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca chiar va avea loc Apocalipsa biblica sau e doar o fantezie?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca prin Apocalipsa intelegi Revenirea lui Hristos si sfrsitul pamantului sigur astea se vor realiza in foarte scurta vreme, foarte, foarte curand.

| RAY a răspuns:

Fantezie pura umana, bogdy in prezent baiete e diferit, crestini batjocoresc pe restul si le amenita cu iadul si spun despre ei ca sunt imorali, fara scop, fara sens in viata si ca nu merita sa traiasca si fara secta lor vor arde pe veci in iad

| SG1995 a răspuns:

Sa ved, Apocalipsa e o carte care a fost scrisa de un fanatic religios de cca. 90 de ani care a avut haluginati, si tu vrei sa o luam in serios?

| SG1995 a răspuns:

Pai in anul 90 e.n. deja aparu-se hartia, pe care era mai usor de scris si mai la indemana.

| SG1995 a răspuns:

Chiar si asa existau diferite metode de-a scrie pe papirusuri. Dar amuzant e ca versiunea originala numai exista, doar pe copi am mai pus mana.

| AlexSalling a răspuns:

Nu in era asta. Cum din pacate pentru generatiile din urmatoarele mii de ani, pamantul se aproprie de soare, va exista apocalipsa. Zero viata pe pamant, dar nu prea curand.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

„Înainte de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor şi vor zice: „Unde este făgăduinţa venirii Lui? Căci, de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii! Căci înadins se fac că nu ştiu că odinioară erau ceruri şi un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă şi cu ajutorul apei şi că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă. Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin acelaşi cuvânt, pentru focul din ziua de judecată şi de pieire a oamenilor nelegiuiţi. Dar, preaiubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sunt ca o zi.Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă. Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde. Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr-o purtare sfântă şi evlavioasă aşteptând şi grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, şi trupurile cereşti se vor topi de căldura focului? Dar noi, după făgăduinţa Lui, aşteptăm ceruri noi şi un pământ nou, în care va locui neprihănirea. De aceea, preaiubiţilor, fiindcă aşteptaţi aceste lucruri, siliţi-vă să fiţi găsiţi înaintea Lui fără prihană, fără vină şi în pace." (2 Petru 3:3-14)

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca te referi la sensul propriu al ei asa cum o fac multi atunci de inseli amarnic. In viziunea lui Ioan ii este preventat atat trecutul cat si viitorul si ca orice VIZIUNE reprezinta ceva. Apocalipsa e o cate care poate fi usor vazuta gresit si neinteleasa de aceea trebuie studiata cu atentie fara a trage concluzii gresite.
Da eu chiar cred ca va fi dar nu va imaginati ca intr-un interval de timp scurt ca in viziunea lui Ioan caci ea reprezinta un interval lung de timp care prezinta conflictul din cer si incheierea sa. Un exemplu al lucrurilor care sunt prezise in apocalipsa care deja s-a perecut este luna rosie. Daca va documentati aflati ca inainte de inceputul primului razboi mondial luna a fost rosie ca sangele si se vedea de parca curgea iar asta a fost acum in jur de 100 de ani.
"Apocalipsa 6:12, 13

Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele, şi stelele au căzut din cer pe pământ."