| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in Apocalipsa biblica? Va fi asa ceva? Sau va fi un altfel de sfarsit? Dar totusi, va fi un sfarsit sau nu?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca tot ce a zis Dumnezeu până acum s-a împlinit în cele mai mici detalii. De aceea, când spune că va veni sfârșitul, asa va fi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Iahve nu va distruge pamantul, el a promis dupa potop ca numai va face asta vreodata, desi nici biblic nu are sens

| danut a răspuns (pentru RAY):

El a promis ca nu va mai distruge pamantul prin potop, nu ca nu va mai distruge pamantul. Acum vine FOCUL.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Http://www.bibleinfo.com/ro/topics/doua-venire-lui-isus
iisus nu a vorbit de apocalipsa vreodata

| danut a răspuns (pentru RAY):

Si inca cum a vorbit, un intreg capitol din Matei este inchinat Apocalipsei. Citeste Biblia si lasa netul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Care capitol

| danut a răspuns (pentru RAY):

Matei 24 tot capitolul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Eu nu m-am referit la asta

| danut a răspuns (pentru RAY):

Aia e Apocalipsa.

| VelaJohnny a răspuns:

Mă Aline, nu de mult spuneai ca esti crestin. Vad ca te-ai schimbat mult, idei budiste, Nirvana, acum pui la indoiala Biblia, ceea ce acum cateva luni cu greu mi-as fi imaginat ca ai putea face. Sunt doar curios ce te-a determinat sa te schimbi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul e pentru fiecare in parte, atunci cand mori, nu va fi nici o apocalipsa, keep kalm laughing

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sincer nu cred că va fi un sfârșit, adică de 2000 de ani tot ne așteptăm să se întâmple, dar deja am ajuns în punctul în care descoperim noi planete, unele locuibile. Poate peste 50-100 de ani vom ajunge să colonizăm noi planete. Chiar crezi că ar putea veni o Apocalipsă din asta supranaturală peste noi până atunci? Sincer când eram mai mic eu mă gândeam că prind apocalipsa. Dar sincer cine ar putea să programeze sfârșitul întregii omeniri și cum ar putea face asta? Sincer sunt mulți nebuni la conducere care au acces la armament nuclear, dar nu-s nici eu atât de proști să înceapă un astfel de război care ar devasta pământul.

| Elide a răspuns:

Da,cred în Apocalipsa​ biblică și se va întâmpla exact ce scrie in acea carte pentru că Dumnezeu a lucrat cu Duhul Sfânt prin oameni și ei fiind capabili să vadă în viitor ce e scris acolo de va intampla, negreșit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Bla, bla, bla. Iehovistii prezic sfarsitul lumii de mai bine de un secol, dumnezeul tau este unul devastat, nazarineanul e un scarbos care daca a existat, e mort. Duhul sfant e un duh necurat de inselaciune, homofobie, ipocrizie si ignoranta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine cum te-ai descrie? Eu as zice ca intolerant, plin de prejudecati, intepat. Nu o lua in nume de rau, dar cum ai vrea sa te etichetez din moment ce nu poti sa suferi convingerile altora, si te iei de ei. Avem libertate cu totii sa credem ce vrem, si doar pentru ca suntem diferiti pe planul asta nu inseamna ca trebuie sa ne insultam unii pe altii si sa ne batem joc de convingerile fiecaruia. Multi atei zic ca religia este la baza conflictelor sociale, insa tu pretinzi ca nu esti religios, si la fel, esti in conflict cu cei diferiti de tine, manifestandu-ti ura si prejudecatile. Din nou, sa nu o iei in nume de rau si dupa sa te certi cu mine.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce zici tu in acele rânduri au mai spus.o multi și o vor mai repeta multi. diavolul îți guvernează viața și te controlează cu totul ești doar o marioneta...doar un pion care va fi înlăturat ești la fel că Saul din Tars dar tu nu vei fi salvat!

| Teffan a răspuns (pentru Elide):

Marioneta esti tu, controlata de popii care iti baga porcarii in cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cand numele Satan nu va mai reprezenta un inamic pentru voi, si-l veti accepta ca fiind o Zeitate deloc malefica, care nu are coarne, ce-si guverneaza Demonii in liniste, atunci ma voi opri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Adica, tu afirmi ca apocalipsa va veni, si tu chiar vrei sa vina, care automat va duce la distrugerea intregii planete si la disparitia rasei umane, si tot mie un asa-zis "diavol" care-i psihopat imi guverneaza viata?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii, acelasi lucru il pot spune si crestinii despre Iehova, si voi il vedeti in mod diferit de noi. Tot ce pot sa zic e ca nu e o solutie la intelegere daca se procedeaza astfel.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele de Apocalipsa vine din limba greaca si inseamna REVELATIE sau mai pe inteles, descoperire. In cartea Apocalipsei sunt descoperite evenimentele (intr-un mod simbolic) care s-au scurs de la Isus Hristos si pana la schimbarea "Liderului" ( tu i-ai spus Satan) acestei planete in mare circa 2000 de ani. In concluzie, Apocalipsa sau evenimentele descrise in aceasta carte nu vor veni ci le traim de cca 2000 de ani dar faptul ca traim ultimele momente descrise nu tine de tine sau altcineva de pe planeta noastra, ele cum se spune: "si-au trait traiul, si-au mancat malaiul", adica au ajuns la sfarsit iar cel pe care il adulezi atat de mult stie acest lucru si e innebunit de furie iar tu incerci sa-i exprimi, fara sa stii, opinile. Tu INDEPLINESTI faptele descrise in cartea Apocalipsei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Filozofii peste filozofii, Antihristul sta in fiecare dintre sufletele satanice care lupta impotriva coruptiei israeliene, care e la nivel mondial si afecteaza absolut toate tarile, mai mult sau mai putin. De acolo va porni o asa-zisa apocalipsa, cu ajutorul vostru, cei carora credeti in ea, voi o hraniti cu energie si rugaciuni, e doar vina voastra, eu indeplinesc exact contrariul apocalipsei, pentru a batjocori dumnezeul lui israel, a-l blestema si a-mi exercita puterea mai mare decat predictiile lui. Pentru a nu se ajunge ca predictiile sa se implineasca trebuie ca oamenii sa se trezeasca si sa constientizeze ca isus si iehova sunt 2 forme mentale, fara suflet, care sunt hranite cu energie data de voi atunci cand rostiti o rugaciune, de exemplu. E normal ca tu fiind un crestin de rand sa nu stii vrajitorie biblica, dar ea exista, si merge pe conceptul vrajitoriei Pagane, si anume, manipularea energiei... eu nu subestimez deloc inteligenta inamicului, ii subestimez puterea care este minima in fata adevaratilor Vrajitori.