| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in Geneza biblica si respectiv, Apocalipsa biblica? De ce?

15 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Da. Pentru ca asa spun sfintii, oameni care au inteles lumea mai bine decat mine.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Nu cred în basme.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Cine crezi ca are nevoie de parerea ta?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spuneam, nu mai întreba!
Iar dacă eşti incapabil să auzi ceea ce nu coincide cu părerea ta, specifică înainte!

| RAY a răspuns:

Omul va proteja minciuna favorabila lui cu pretul vieti, nu, nu cred sunt basme

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Omul nu e cu nimic mai special decat oricare alta forma de viata, iar daca inceputul e fals, sfarsitul nu are cum sa fie altfel.

| sublime89 a răspuns:

Nu, eu cred ca doar in Fat-Frumos din Lacrima. Aia e cartea mea sfantahee hee

| Deaad a răspuns:

Nu,nu cred. Vrei argumente? Citeste geneza.

| KhludCiprian a răspuns:

Ca ateu: cred ca Geneza sau Apocalipsa ca fiind biblice: fac parte din Biblie. Apocalipsa lui Ioan a fost "milimetri" de a fi exclusa din Biblie, ce pot sa zic ca Apocalipsa lui Ioan e probabil la limita biblismului: iti poti da seama, chiar si primii crestini o vedeau "dubioasa".

Legat de contactul cu realitatea si aceste carti, "toate" par "confirmate" de stiinta:
- Dumnezeu picteaza curcubee
- magari si serpi vorbitori
- avand o dieta speciala poti sa schimbi cum arata un animal (ca si blana)
- egiptenii construiau piramide si nu le pasa de popopul global
- limbi si scrisuri aparute inainte de Turnul Babel
- Dumnezeu picteaza curcubee
si o multime alte alte lucruri minunate gasesti doar in Geneza.

Apocalipsa arata cum un Dumnezeu iubitor poate omora aproape pe oricine, doar ca unii n-au crezut, dar in rest sa nu faca nimic altceva.

Ce sa zic, totul e fantastic!

| sublime89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai uitat de dinozaurii erbivori si pasnici din gradina edenuluihee hee

| KhludCiprian a răspuns (pentru sublime89):

Ai dreptate, dinozaurii au murit la potop:
http://images.bluegartr.com/......f85568.jpg

Gandeste-te, toate reptilele preistorice au murit inecate, mai ales ihtiozaurii
;))

| sublime89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Exact laughing
Si sa nu uitam ca abia dupa ce Adam si Eva au pacatuit, dinozaurilor erbivori le-au crescut dintr-o data dinti ascutiti si au inceput sa fie fiorosi si agresivi, si sa manance carne. Pana atunci erau ca niste ingerasihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai,fiindca asa imi place mie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Există multe lucruri ce nu se pot explica, însă nimic, ce nu se poate întâmpla."

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.