| sabin89 a întrebat:

Credeți că Chivotul Legământului se află în Etiopia? Dacă nu, unde altundeva?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu există nicio referință sigură despre existența Chivotului deci de unde dreak am ști noi de el unde s-ar afla?

| sabin89 explică (pentru sierra1):

"de unde dreak..." - Tu îl bagi pe dracu în Chivot? Ce faci, amesteci spiritele?

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Ce-i aia dreak, ce-i aia chivot, ce-i aia spirite?

| Ion88888888 a răspuns (pentru sierra1):

Glumești nu?

| sierra1 a răspuns (pentru Ion88888888):

Nu există nicio referință sigură/demonstrată despre existența vreunui chivot sau spirit deci NU glumesc!

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred că mai există Chivotul sa fiu sincer. Etiopienii pretind că l-ar avea dar mă îndoiesc. Chivotul Noului Legământ este Maica Domnului

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Chivotul Legamantului a disparut de mult.

| sabin89 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Când, cum și de ce?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru sabin89):

Istoricii si arheologii biblici considera ca a fost distrus cand soldatii din Babilon au atacat Iudeea, iar Ieremia 3:16 sugereaza ca va fi uitat si nu va mai fi facut din nou.

| dolceromania a răspuns:

Chivotul legământului este in Sanctuarul ceresc in interiorul lui fiind cele două table cu cele 10 porunci, a patra porunca luminând deosebit de restul, mana cereasca, toiagul lui Moise.Citeste Biblia.

| sabin89 explică (pentru dolceromania):

"Chivotul legământului este in Sanctuarul ceresc"
Cum a ajuns acolo?

| dolceromania a răspuns (pentru sabin89):

Biblia nu spune cum a ajuns acolo, acolo este văzut, probabil l-a luat Dumnezeu!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Chivotul Legământului a fost făcut după modelul celui din Cer care a fost văzut de Moise.