| RaduDavid a întrebat:

S-a gasit chivotul legamantului? astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Draga Radu vreau sa iti spun ca chivotul legamantului a fost gasit. Nu ai sa ma crezi dar este adevarat. Am sa iti pun o serie de videouri si site-uri(unele traduse in romana unele nu) ca sa afli si to povestea adevarata a chivotului.

Chivotul a fost un subiect de discutii inca de cand a fost construit. Gasirea acestui artefact si aratarea intregii lumi ar insemna confirmarea bibliei. Un om pe nume Ron Wyatt a fost cel ce l-a descoperit. Acest om a descoperit arca lui Noe, muntele sinai si carele egiptenilor de pe fundul Marii Rosii. Povestea intreaga a descoperirii chivotului o poti afla din link-urile de mai jos. Acest om cand a descoperit chivotul( era de unul singur) a facut niste poze care sunt neclare dar el spune ca aceste poze sunt neclare deoarece Dumnezeu a vrut ca sa fie asa pentru ca oamenii sa nu il vada. Ron a facut si niste poze clare dar el nu a vrut sa le publice deoarece el stie ca chivotul va fi descoperit lumii cand oamenii vor fi pregatiti. Locul unde a escavat a fost infundat cu ciment armat de catre autoritati care stiau ca acolo este chivotul dar nu au vrut sa-l dezvaluie. El are o multime de dovezi cu privire la Chivot si o poveste impresionanta despre cum a gasit sangele lui Isus si a demonstrat ca acela este cu adevarat sangele lui Mesia. Stiu ca nu ai inteles nimic din ce am relatat mai sus dar daca te vei uita la video-uri in intregime si vei citi ce scrie pe site-urile pe care ti le dau vei intelege cu adevarat ce se intampla aici. Evreii nu vor sa dezvaluie chivotul deoarece acst lucru ar insemna distrugerea moscheei din Ierusalim si reconstructia templului unde este locul Chivotului, lucru care ar dezlantui un razboi imens intre musulmani si evrei.

Te las pe tine sa descoperi tot ce am descoperit eu din curiozitate la fel ca tine. Uita-te la video-uri in ordinea pe care ti-o dau eu si la site-uri la fel.

Primul link este un documentar History in care se prezinta descoperirea lui dar si cu un final cam aiurea:https://www.youtube.com/watch?v=jm4X2GeM7fA

Acum despre Ron Wyatt:http://pt.wikipedia.org/wiki/Ron_Wyatt

Un alt video in engleza facut de Ron incercand sa demontreze gasirea Chivotului: https://www.youtube.com/watch?v=3pqa-Jd5bkQ

Un video tot cu povestea lui Ron facut de niste prieteni de-ai lui cu inregistrari cu marturia lui Ron tradusa in romana: https://www.youtube.com/watch?v=mT3VFWN2ou8

Uite o imagine facuta de ron la gasirea chivotului. Imaginea e neclara dar iti dau si reconstructia acesteia : https://www.google.ro/......https?/url

Reconstructia : http://www.finalfrontier.org.uk/images/archeology/05_13_02.jpg

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns (pentru Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992):

Vezi la al doilea video sa dai de la inceput ca asa s-a copiat.

| RaduDavid explică (pentru Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992):

Asa este
BRAVO!

19 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu. De la Hristos avem harul Duhului Sfant prin cele 7 Taine.

| danut a răspuns:

Nu și nici nu are cum deoarece Biblia spune ca la ora actuala este in cer, la tronul lui Dumnezeu.

| stnvlro a răspuns (pentru danut):

Deci chivotul continea cele 10 porunci scrise si date de Dumnezeu noua oamenilori, de ce ar fi acum chivotul in cer? nu ca te contrazic dar cam pe unde scrie asta in bibile, ca vreau sa citesc si eu.

| stnvlro a răspuns (pentru danut):

Cu plâns și amărăciune ei [printre care si prorocul Ieremia] au ascuns chivotul într-o peșteră, unde avea să stea ascuns de poporul Israel și Iuda din cauza păcatelor lor și nu urma să le mai fie redat. Acel chivot sfânt este încă ascuns. Niciodată n-a fost deranjat de când a fost pus într-un loc necunoscut." {Profeti si Regi pag 453.2}

| danut a răspuns (pentru stnvlro):

Apocalipsa.

| danut a răspuns (pentru stnvlro):

Apocalips 11,19 aici gasesti raspunsul la intrebarea ta. P.S Nu mai aduce argumente din alta carte in afara de Biblie chiar daca partenerul tau de discutie acepta acel autor. Nu este cunoscut sau acceptat de ceilalti prteneri de discutie.

| RaduDavid explică (pentru stnvlro):

Da asta contine

| doctorandus a răspuns:

La cat lemn al crucii s-a gasit pana azi, Isus a fost crucificat pe o padure-ntreaga.

| danay72 a răspuns:

Dar în 607 î.e.n., când Israelul a fost dus în captivitate în Babilon, Ierusalimul a fost devastat, iar arca legământului a dispărut
Potrivit istoricului roman Tacitus, când Ierusalimul a fost cucerit în anul 63 î.e.n., iar Cneius Pompeius a intrat în sanctuarul templului, acesta era gol. Arca legământului nu mai era acolo. — History, Tacitus, V, 9
Deci,nu se știe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii spun ca s-a gasit..Crestinii. Sustin ca ei l-au gasit. Cica va fi aratat de patriarhul Etiopiei..Pai se putea sa il descopere altcineva decat crestinii..Crestinii gasesc tot ce vor sa gaseasca. Morala o tragi singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Inclusiv moastele la toti sfintii sa aiba ce pupa babele si s aiba biserica de ude scoate bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Cine stie ale cui oase or fi si alea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica faptul ca nu au putrezit e dovada ca persoana respectiva a fost sfanta, un nutritionist a zis ca la cate porcarii mancam, n-o sa ne manance microorganismele, o sa ne mumificam. Sper sa ma incinereze, sa nu ma pupe apoi turmele de ortodocsi. :-s

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da mancarurile de acum sunt pline de conservanti. Oricum daca au ei chef nu imi spune mie ca nu ai cum sa tii un corp sa il tratezi cu tot soiul sa nu se descompuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum de nu ti-ar place sa fie cadavrul tau pupat, venerat? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asat am vrut sa scriu in continuare.laughingRomanii au mancat si carne de caine pe post de miel de pasti, moastele pot fi resturile de la caini odata ce u au fost analizate.rolling on the floor