| aabaaab3278 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu apartine vreunei religii? Adica este crestin, hindus, musulman, budist, taoist, sau iudeu?
Si de unde sti ca El este crestin sau musulman? sau apartine altei religii din cele de mai sus? fara raspunsuri gen: "Asa scrie in cartea mea sfanta."

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu nu apartine vreunei religi dar El a infintat crestinismul prin Fiul Sau, Domnul Isus Hristos.

| SuNaM a răspuns (pentru danut):

Iisus Hristos, cel putin daca ai putin respect.Isus inseamna magar in aramaica(nu in ebraica, deoarece ebraica nu era folosita pe vremea Mantuitorului)

| Drolja a răspuns (pentru SuNaM):

Eşti incredibil de inteligent.

| danut a răspuns (pentru SuNaM):

Nu numele defineste o persoana ci ceea ce a facut sau face. De altfel asa ca pentru tine nici nu se numea Isus ci Jesua asa ca dorinta efectiva de al insulta pe Hristos este putin ratata dar iti arata magaria din suflet.

| SuNaM a răspuns (pentru danut):

Tu vorbesti sectantule? Tu acela care inveti dogmatica si invataturile crestine gresit si tragi spre ghena cea de foc suflete naive si neinformate? Tu vorbesti de magarie in sflet?

| danut a răspuns (pentru SuNaM):

Multumesc pentru apreciere, intr-adevar sunt "sectant" dupa mintea ta dar spre ghena te indrepti tu din nefericire si-s putine sanse sa fi salvat daca o ti tot asa. sad

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Ghena e unde arunci gunoiul, poate gheena.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Tot aia e, tot despre gunoi e vorba.

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul cred ca Dumnezeu este unul si acelasi pentru toate religiile.
Gandeste-te la un munte... avem 4 puncte cardinale... N, S, V, E (fiecare reprezinta o religie)
Du-te intr-o localitate la N de munte. O sa vezi o fata a muntelui, nu?
Acum du-te in S. O sa vezi cealalta parte... si tot asa.
Ce vreau sa zic prin asta?
Toti credem in acelasi Dumnezeu dar fiecare vede alta parte a sa...

| Mayar a răspuns:

Dumnezeu e presus de noi, de inteligenta noastra rudimentara.Iar aceasta intrebare tocmai intareste acest fapt. Oamenii nu ies din cercul lor stramt, din mentalitatea limitata.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Isus s-a nascut evreu si se spune ca a facut vin cu apa.Deci evreu 100%.

| Drolja a răspuns:

Aţi început să puneţi întrebări mai idioate ca jurnalul TPU.

| SuNaM a răspuns:

Sarcasm?

| aabaaab3278 explică:

Te confunzi cu jurnalul TPU

| amaadina a răspuns:

Nu cred ca Dumnezeu apartine unei religii. El este universal, as zice. Ia invataturile comune din toate religiile (nu secte!) si vei vedea ca aproape toate au idee principala bunatatea. Dumnezeu este unic, unul pentru toti, un bun/bine universal. Crestinii il numesc Dumnezeu, budistii (cred ca) Buda, eu si prin karma inteleg tot un Dumnezeu. Religiile sunt doar un fel de a arata dragostea si multumirea acestui "Dumnezeu". Asa cum oamenii isi arata unii fata de altii diferit iubirea - si sentimentele in general- asa si religiile isi arata iubirea, fiecare in modul lui. Parerea mea...big grin

| angelcore a răspuns:

Cred ca Dumnezeu este pur si simplu raspunsul unor lucruri la care oamenii cu mentalitatea anului 0 nu au gasit raspuns. Dar, ca sa iti raspund la intrebare, nu cred ca Dumnezeu apartine numai unei singure religii. Eu cred ca e unul singur, intruchipat in diferite forme. Crestinii au Sfanta Treime, dar in Grecia antica se credea ca exista 9 zei protectori.In roma antica erau 23 de zei. Intelegi? Fiecare religie, credinta, numeste-o cum vrei, si-au gasit propriul mod de a se simtii protejati, de a avea pe cine sa dea vina cand ceva nu mergea bine, de a avea pe cine sa slaveasca cand lururile erau bune.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur si tot la fel credinta corecta.