| aabaaab3278 a întrebat:

Dumnezeu te iubeste chiar daca nu esti crestin? Daca da, inseamna ca nu conteaza ca esti musulman, evreu, budist, hindus, nu?
Daca nu, luandu-ne dupa firul logic inseamna ca Dumnezeu nu isi iubeste creatia, nu?

47 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumneze iubeste pe toata lumea dar asta nu inseamna ca le accepta si deviatile comportamentale. Dumnezeu a fixat anumite coordonate privind comportamentul individual in care omul trebuie sa se incadreze pentru a fi si el demn de dragostea Creatorului, daca nu este alegerea fiecaruia suportand consecintele.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Eu m-am referit ca nu conteaza ce religie ai atata timp cat il respecti pe Dumnezeu, nu?

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Respectul fata de Dumnezeu a fost stabilit de El, nu dupa cum ne vine noua, deci daca respecti ceea ce a stabilit Creatorul atunci nu conteaza cum se numeste religia din care faci parte.

| CinevaNou a răspuns (pentru danut):

Adica marele creator atotputernic este incapabil sa ofere dragoste neconditionata?

| danut a răspuns (pentru CinevaNou):

Adica tu sa-L blestemi, injuri, SA-L faci cum iti vine tie la gura si EL sa te iubeasca? Asa si face caci daca nu ar fi asa NICI U AI EXISTA deoarece efectele pacatului sunt MOARTEA INSTANTANEE dar Dumnezeu a dat pe singurul lui Fiu la MOARTE ca omul sa nu moara ci sa aiba un timp de a alege intre viata vesnica si moartea vesnica. Este o dragoste neconditionata dar pentru vesnicie trebuie sa alegi tu deoarece ti-a lasat dreptul de a alege.

| CinevaNou a răspuns (pentru danut):

"Adica tu sa-L blestemi, injuri, SA-L faci cum iti vine tie la gura si EL sa te iubeasca?"
Evident ca da, asta si inseamna dragoste neconditionata.

| aabaaab3278 explică (pentru CinevaNou):

Cred ca tu confunzi dragostea neconditionata cu prostia

| CinevaNou a răspuns (pentru aabaaab3278):

Daca copchilul tau iti manjeste camera cu rahat, o sa-l dai in strada la caini?

| aabaaab3278 explică (pentru CinevaNou):

O sa ma asigur ca imi voi educa copilul in asa fel incat sa nu se ajunga la astea.

| CinevaNou a răspuns (pentru aabaaab3278):

Daca zici tu.

| aabaaab3278 explică (pentru CinevaNou):

Sa fi sigur de asta

| danut a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai uite ca te iubeste neconditionat caci existi.

| CinevaNou a răspuns (pentru danut):

Din contra, daca te iubea atat de mult nu te mai crea doar ca sa te trimita in iad.

| danut a răspuns (pentru CinevaNou):

In iad ajungi datorita tie, Dumnezeu nu vrea sa ajungi in iad dar daca ajungi acolo este numai din vina ta.

| CinevaNou a răspuns (pentru danut):

Si hotu care te jefuieste cu pistolul la tampla iti vrea doar banii, e vina ta daca faci vreo miscare si te impusca.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Conteaza, si inca foarte mult. enorm.
de religia care o sustii depinde viata ta.
cum crezi ca ar accepta Dumnezeu atatea religii, care il denigreaza, il prezinta drept o trinitatea misterioasa, un creator crud si innuman care ne chinuie in foc, atatea crime comise de religie in numele lui Dumnezeu.
plus o multitudine de razboaie "sfinte", si nedreptati care pateaza azi numele lui Dumnezeu. este adevarat, in fiecare religie sunt oameni b uni, sinceri, dar ca sa fie aprobati si salvati in ziua de judecata, vor trebui sa isi schimbe modul de viata, de gandire, si sa se conformeze cerintelor sale, consemnate in biblie. Este interesant pasajul biblic din Faptele Ap. 15:14, 17

| fllu07 a răspuns (pentru CinevaNou):

Tu ai manifesta o astfel de dragoste?
ai un vecin care te injura intr-una, care iti sparge geamurile, care iti omoara un copil, singurul, care iti batjocoreste prietenii, etc.
tu ai putea sa-i arati dragoste neconditionata? incerc sa anticipez raspunsul.

| danut a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai treaba sta asa, daca tu esti ok dpdv al lui Dumnezeu inseamna ca ti-ai terminat treaba pe pamant si iti vei lua locul in Rai (la vremea potrivita), daca nu esti ok dpdv al lui Dumnezeu inseamna ca timpul tau de proba pe pamant s-a terminat si la vremea potrivita iti vei continua drumul catre Judecata Finala. Hotul va plati pentru faptele sale, dar daca Dumnezeu considera ca inca mai trebuie sa vietuiesti in viata asta DE PROBA SI TESTARE, atunci va gasi metoda sa scpi de ucigas.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

TOTUL conteaza dar nu era subiectul intrebari si nici nu vreau sa fac prozeletism ci doar ma incadrez in Cuvantul Bibliei.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

A discuta pe marginea unui subiect, religios, pentru tine inseamna prozelitism?
tu crezi ca oamenii sunt pe pamant doar in proba? apoi cei care merita, vor fi luati la cer?

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Dragule, prozeletism inseamna ati prezenta Dogmele la care ai aderat drept Cuvantul Bibliei, eu nu folosesc decat Biblia ca Fundament, fara interpretari ci doar LITERAR cu exceptia in care se face referire la VIZIUNI, PROROCII sau PARABOLE. Daca Biblia SPUNE CA Domnul Isus Hristos SA dus sa pregateasca CASE NOI DE LOCUIT IN CER, eu ce sa fac, sa incerc sa adaptez textul dupa cum spun dogmele sau doctrinele mele? Ca s-a trezit un handicapat care a facut cine stie ce religie a lui cu aiurelile lui si eu sa cred in ea? Daca Dumnezeu a spus asa atunci eu asa CRED.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Hmm.
interesant este ce se spune in 1Corinteni 15:50.
case, in cer? be serious.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Cele doua lucruri nu se exclud ci sunt in perfecta armonie, doar Biblia spune ca vom avea corpuri noi, ca cei morti vor reanvia in corpuri noi iar cei in viata vor fi schimbati intr-o fractiune de secunda. Exista o perfecta armonie in textul biblic daca nu incerci sa-i dai sensuri noi sau personale, Biblia se explica singura, fara ajutor din afara.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Sigur. daca o luam literal, intelegem ca oamenii, (cei care vor fi dusi in cer) nu pot trai acolo in forma care o au acum. adica din piele, carne, tendoane, etc. corect? cei care vor tari in cer, vor avea corpuri spirituale. nu?
bun, sa ai corp spiritual, adica duh invizibil si sa trai in case. care crezi tu ca le va construi Isus. nu prea inteleg.
In plus, pamantul cui il lasi? Apoclaipsa 5:9, 10 spune ca cei cumparati dintre oameni vor fi regi si preoti si vor domni sau imparati, (in functie de traducerea care o folosesti) peste pamant.
peste un pamant pustiu? un pamant ars? nu prea are sens.
poti te rog sa imi explici? si crede-ma ca nu am nici un strop de ironie. sau misto. chiar vreau sa-ti vad punctul de vedere referitor la viata in cer, si viata pe pamant.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Nu spiritual, traducere incorecta, este vorba de DUH in intelegerea noastra, starea este una necunoscuta noua dar vazuta si chiar observabila in unele texte biblice, de exemplu, Avraam cand primeste pe cei trei ingeri, acestia mananca cu Avraam, deci aveau corpuri ca ale noastre, materiale dar si sub forma de duh deoarece evident s-au deplasat inapoi de unde au plecat. Toma cu Hristos xi punerea degetului iar apoi ridicarea la cer. Este evident ca fiintele ceresti pot manipula forma de existenta a corpului pentru trairea pe pamant dar si deplasarea in cosmos fara nave stelare. Cei care vor fi cu Hristos vor avea corpuri modificate, noi, precum ingerii, deci in functie de necesitati vor fi adaptabile. In privinta pamantului, acesta va fi distrus imoreuna cu tot sistemul solar, de ce, fiindca tot ce a fost atins de pacat trebuie distrus, nu va ramane nimic atins de acesta, face parte din simbolistica templului ebraic din vechiul testament. Dumnezeu spune CLAR ca va face un pamant NOU si un cer nou, evident este vorba de un nou sistem solar dar fara soare.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Da, dar tot Dumnezeu spune ca pamantul va ramane pentru todeauna.
Eclesiatul 1:4, psalmii 37:29. si multe alte locuri spune asta. mai mult chiar in Proverbele 2:21, daca nu ma insel, se spune ca cei rai vor fi smulsi de pe pamant. pamantul nu are nici o vina, soarele nici atat.
Isaia 45:18 spune ca Iehova Dumnezeu a intemeiat pamantul ca sa fie locuit pentru todeauna. cu versetele astea cum ramane?

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Pamantul este epuizat si infestat de pacat, pamantul ca planeta va fi refacut cum spune Biblia iar acest pamant va fi distrus prin ardere. Da pamantul va exista vesnic dar nu planera asta ci alta noua, asa spune Biblia. Imi pare rau daca nu corespunde ce spun eu unele religi, dar se vor adapta asa cum au mai facut multe schimbari pana acun, o vor mai face deoarece textul Biblic este extrem de clar in acest caz-

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Te cam contrazici prietene.
refacut da, ai zis bine. dar prin expresia asta: "pamantul va exista vesnic dar nu planera asta ci alta noua, asa spune Biblia" arati de fapt nu ca va fi refacut, ci, RECONSTRUIT. ori asta nu se va intampla niciodata. e adevarat, pamantul este poluat, este plin de oameni pacatosi, etc.
dar el nu are nici o vina. este evident ca, prin cuvintele "un cer nou, si un pamant nou" din 1Petru 3, Iehova vrea sa zica altceva. si aceste cuvinte nu trebuie intelese literal.
altfel, insusi Dumnezeu s-ar contrazice: In Apocalipsa 11:18 se spune ca, Dumnezeu ii va distruge pe cei ce distrug pamantul.
ti se pare drept? adica oamenii azi distrug pamantul prin actiunile lor motivate de lacomie, iar DUmnezeu ii va pedepsi pentru asta. Iar in cele din urma, Dumnezeu sa distruga pamantul?
de ce i-ar mai pedepsi pe oamenii care distrug in prezent pamantul? acestia fac de fapt vointa lui, daca pamntul ar trebui distrus. nu?
ce iti spune tine versetul din Geneza 11:1?

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Dragule, Biblia se intelege asa cum spune ea nu cum spun unii si altii, daca Dumnezeu spune in Apocalipsa ca va fi UN PAMANT NOU, eu asa cred, il CRED PE Dumnezeu, nu pe unul care a luat-o razna prin balarii. Pe oameni este nevoit sa-i pedepseasca datorita neascultarii, uite unii si-au facut o religie care-L contrazice pe Dumnezeu si vor ei sa renoveze pamantul asa cum NU SCRIE NICAIERI in Biblie, de aia va DISTRUGE Dumnezeu pamantul, din cauza NEASCULTARII de Legea Sa spunand ca asta a fost desfintata (cand) ca pamantul trebuie sa fie bantuit de urmele pacatului si Satana printre ei sa zburde sprintar. EU CRED INTR-O INFAPTUIRE LITERARA a ceea ce spune Biblia. Dumnezeu va pedepsi pe fiecare care nu a fost iertat de pacate, pe cei care nu fac ce scrie in Biblie, LITERAR, treaba fiecaruia, eu nu sunt judecator ci doar vestitor a celor ce au sa vina peste toti ce nu fac ceea ce scrie LITERAR in Biblie cu exceptia viziunilor, a profetiilor si a pildelor.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Uite, avem si un precedent biblic: potopul lui noe.
ce a fost distrus atunci? oamenii rai sau pamantul?
te-am intrebat de geneza 11:1. versetul asta il intelegi literal?
am cercetat mai profund subiectul, si am gasit o alta idee interesanta: Proverbele 2:21, 22 aici se spune ca CEI BUNI VOR RAMANE PE PAMANT (pe care, daca va fi distrus?) si cei rai, VOR FI SMULSI, adica va fi inlaturat raul: cauza si efectul.
eu gasesc atatea versete in biblie care te contazic, te rog. explica-mi-le.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

In privinta potopului poti citi chiar tu ce spune Dumnezeu asa ca nu vad de ce ma intrebi pe mine, citeste. Da pe pamant era normal sa fie o singura limba la acea vreme, diversificarea lor se va face chiar de Dumnezeu, citeste. In ceea ce priveste cartea proverbelor aceasta cuprinde ce spune titlul cartii, nu intamplari literare ci exemple si pilde prelucrate de catre Solomon in scopul cresterii intelepciunii poporului pentru o viata spirituala si civila mai buna. Pildele si proverbele sunt elemente narate pentru a scoate in evidenta un anumit element nu fapte literare. Daca asta nu ai inteles-o e grav, studiul tau Biblic are mult de suferit daca amesteci, faptele literare cu pilde, proverbe sau viziuni, fiecare are rolul sau si se intelege Biblic dar trebuie facuta distinctia intre cele de mai sus.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

In primul rand nu am amintit nimic despre limba sau limbile care se vorbeau pe pamant dupa potop, nici despre faptul ca au fost incurcate de Dumnezeu.
apoi nu inteleg dupa ce iti dai seama ca un verset trebuie inteles literal, si altul simbolic. de exemplu, de ce intelegi simbolic versetele din proverbele 2:21, 22 si cuvintele l; ui Isus (nu ale lui Dumnezeu) potrivit carora va pregati un loc in cer, le intelegi fizic?
eu am amintit exemplul cu potopul ca iti arat ca a mai fost o situatie in istoria omenirii cand pamantul a fost plin de rautatte si violenta si atunci Dumnezeu a distrus oamenii rai, nu pamantul. Geneza 6:5-7.
cred ca stii si tu ca Dumnezeu nu se schimba. Iacov 1:17. avand in vedere aceste idei, cum e posibil ca odata sa distruga oamenii rai, iar apoi Dumnezeul care nu se schimba sa distruga pamantul? si nu pe oaemnii rai.
cat despre cartea proverbele, te rog, explicam eu, un simplu cititor, cum sa inteleg, sau la ce ma ajuta versetele din proverbele cap 2?
uite, fara nici o urma de ironie, sau aroganta din partea mea, eu vad in tine un cunoscator al Bibliei. dar cand vad ca iti pun unele intrebari, si tu nu iti poti argumenta afirmatiile cu 3, 4 sau 5 versete, ca sa fie o argumentat solid, mai mult imi zici "de ce ma intrebi pe mine, citeste" ma cam indoiesc de capacitatile tale de a explica cuvantul lui Dumnezeu. stiu ca poti sa imi explici. deci te rog. de exemplu, Isus le explica oamenilor cand il intrebau ceva? nu al trebui sa il imiti? cand faci unele afirmatii, sustine-le cu versete bibliece. te rog.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Geneza 11, 1 tot pamantul avea o singura limba limba si aceleasi cuvinte. Ce vrei sa inteleg de aici si ce ma intrebi? Am repetat dar nu e nimic, repet, toata Biblia se intelege literar cu urmatoarele exceptii normale, viziuni, profeti si pilde ( adica exemple imaginate) pentru ilustrarea unor situatii. Cartea proverbelor se numeste: " Pilde sau Proverbele lui Solomon" sau mai pe limba noastra: "cuvinte si povestiri intelepte", deci cele scrise in cartea Proverbelor sunt pilde sau pe romaneste povestioare pentru a ilustra unele aspecte ale vietii, asa spune titlul. Aceste povestiri sunt legate absolut de realitate dar nu sunt fapte reale ci doar niste naratiuni. In privinta potopului trebuie sa citesti hotararea lui Dumnezeu de a nu distruge omul de aceia a adus potopul, asa cum scrie in Biblie dar la sfarsit pamantul va fi distrus cum scrie in 2 Petru 3, 10, 13 sau in Apocalipsa 20, 11 si 21, 1. etc.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Cum intelegi geneza 11:1?
simbolic sau literal?

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Literar.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Inseamna ca pamantul vorbeste.
are limba, deci vorbeste.
ciudat, eu nu aud sa zica nimic desi il calc zilnic, si cu talpile si cu masina.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Deci inseamna ca pamantul vorbeste.
are limba deci vorbeste. nu?
asta inseamna inteles literal.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Scuze, raspunsul nu este pentru copii, literar inseamna ca se refera la cei ce locuiau pe pamant la acea vreme, adica la oameni. Poti citi Geneza 10, 32 care ofera o lamurire mai buna pentru cei ce nu inteleg sau cred ca Biblia se reduce doar la un text, nu dragule, Biblia se intelege si in context. Daca nu sti ce inseamna asta, intreaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu isi iubeste creatia si vrea ca toti sa se mantuiasca, indiferent de religie, si sa vina la cunostinta adevarului.
Pentru aceasta L-a dat pe Hristos lumii, ca sa credem in El si sa avem viata vesnica.
Problema celor de alta religie decat cea crestina, sau a celor fara apartenenta religioasa, este ca nu cred in Hristos.
Ei nu-L recunosc pe Hristos ca Fiul al lui Dumnezeu, nu-L cinstesc (respecta) si nu asculta de El.
Deci nu aduna cu El, ci risipesc; nu sunt cu El, deci sunt impotriva Lui, asa cum spune si referatul evanghelic.

Dumnezeu ii iubeste deci si pe necrestini, dar ei au o mare problema: nu se mantuiesc, ci se osandesc singuri, neacceptandu-l pe Hristos ca Mantuitor.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu au auzit de Iisus? Si se poarta conform cartii lui sfinte? Adica nu pacatuieste?

| aabaaab3278 explică:

Foarte logic raspunsul

| doctorandus a răspuns (pentru aabaaab3278):

Partea a doua a raspunsului este ca-l respecti pe Dumnezeu numai daca te pocaiesti la adventisti, ca ei se considera ramasita care respecta ce a stabilit Creatorul. Adica poti sa ai orice religie atat timp cat respecti regulile adventiste.

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu isi iubeste creatia umana. El iubeste omenirea atat de mult, " incat l-a dat pe Fiul sau unic-nascut, pentru ca oricine exercita credinta in el sa nu fie distrus, ci sa aiba viata vesnica "(Ioan 3:16) Insa si noi trebuie sa facem ceva pentru Dumnezeu " Cel care are poruncile mele si le respecta acela este cel care ma iubeste. Iar cel care ma iubeste va fi iubit de Tatal meu." Ioan14:21. Cine practica intentionat lucrurile pe care Dumnezeu le uraste isi atrage ura sa. De exemplu, Biblia spune: „Dumnezeu il cerceteaza atat pe cel drept, cat si pe cel rau si sufletul sau il uraste negresit pe cel ce iubeste violenta" (Psalmul 11:5). Din pacate unele religii chiar instiga la ura si violenta, iar asta deoarece merge mana in mana cu politica, nationalismul si discriminarea etnica. Deci nu pot fi aprobate de Dumnezeu.

| Zacase a răspuns:

Păi sunt 2 cazuri: Dumniezău ne iubeste, si e ca un tata care isi bate copilul pentru ca nu isi face temele, sau Dumniezău nu exista, dar majoritatea il iubeste (majoritatea zis la modul figurat, daca e sa calculam pe hartie, ortodocsii nu cred ca depasesc 20-30% din numarul populatiei).

| celmaibun1 a răspuns:

Și părinții tai te iubesc indiferent Dacă ai fi normal cretin handicapat rău bun drogat etc. Tu la ce categorie te încadrezi?

| aabaaab3278 explică (pentru celmaibun1):

Fara misto se punea sa raspunzi? Normal ca nu. Tipic romanesc

| RedBull9988 a răspuns:

Mai intai poti pune intrebarea daca exista spiridusul, si dupa daca ne iubeste sau nu.