| martzian a întrebat:

Credeti ca este o legatura intre nivelul tot mai scazut al educatiei si cresterea numarului de "atei"?

Observatii:
- Rezultatele la BAC-ul de anul acesta repeta dezastrul din anii trecuti.
- Am incercat sa aflu cine sunt o parte dintre cei care, arogant si cu atitudine insultatoare, fac pe cunoscatorii aici. O sa fiti surprinsi cati dintre ei au sub 20-21 de ani. Ei sunt "atei" convinsi, fara sa stie corect sa scrie si sa citeasca (nu jignesc, doar observ), fara exercitiul argumentatiei si rationalizarii, oameni care, in afara de internet, nu stiu cum arata o carte sau au mari lacune in acest domeniu. Unul dintre userii aroganti si care au insultat ca nimeni altul pe aici s-a demonstrat a fi (citindu-i "blogul"personal) o copila de clasa a 9-a si asta este doar un exemplu...
- Rezultatele la ultimul recensamant indica o crestere a numarului de "atei", care sunt de aproape 4 ori mai multi fata de precedenta "numarare" a acestora (apropo, Biblia se confirma, inca o data).
"Nu dispreţuiţi proorociile. Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun." 1 Tesaloniceni 5:20, 21

EXPLICATIE pentru to(n)ti: nu sugerez ca toti ateii sunt inculti! Vreau doar sa exploram modul in care a aparut o clasa aparte de "atei" (cei fara habar, inculti, analfabeti, dar cu pretentia de a fi atins excelenta in toate domeniile).

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Discutia cu tine e o pierdere de timp, 1 nu poti sasi dovedesti afirmatile, 2 ma jignesti, 3 jignesti ateii la faci inclutii, 4 mam scarbit de tine 5 asa ca ai ignor definitiv adio

150 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu are legătură. Dacă e nevoie o să-ți dau și niște exemple:
Ca în orice oraș și la noi există licee bune și licee proaste, licee în care au promovat peste 90% din elevi și licee unde n-a trecut nimeni, de exemplu liceele private. Am avut ocazia să cunosc oameni din ambele extreme și am observat că la mine în clasă sunt atei, agnostici, deiști, creștini care totuși nu sunt spălați pe creier și nu înceracă să îți bage pe gât convingerile lor dar și profesori de religie care îți acceptă ideile chiar dacă le consideră greșite, în schimb din liceele unde n-a promovat nimeni bacul am întâlnit o grămadă de creștini (sau dacă mă gândesc am întâlnit numai creștini) care pretindeau ba că au simțit cum le-a intrat Duhul Sfânt prin gât și a ajuns în stomac, ba vedeau satane oriunde se uitau și care dabia legau cuvintele. Deci rezultatele scăzute la Bac n-au legătură cu ateismul sau teismul, cine a învățat cât să intre într-un liceu bun și după cât să acumuleze un necesar de informații a trecut bacul, cine nu (chiar dacă e creștin sau ateu) a picat.

| martzian explică (pentru FucktheSystem):

E drept ca stiu putini crestini (practicanti) care au dat bacul. Dar, toti l-au luat. Nu ca sunt mai destepti, dar s-au pregatit cu seriozitate.

PS: Multumesc pentru raspuns, apreciez punctul de vedere exprimat.

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Pentru oricine se pregătește cu seriozitate bacul este o nimica toată, un alt test, dar pentru cei ce nu învață este și normal ca bacul să pară un fel de execuție. Examenele, testele și orice altă evaluare nu au legătură cu Dumnezeu ci cu nivelul de pregătire al individului care a scăzut dramatic odată cu dependența de net, televizor și reviste de bârfă dar rezultatul acestor factori s-a observat dabia acum datorită camerelor.

| Kaleo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Domnule, ai dreptate!

| martzian explică (pentru FucktheSystem):

"Pentru oricine se pregătește cu seriozitate bacul este o nimica toată, un alt test, dar pentru cei ce nu învață este și normal ca bacul să pară un fel de execuție." - De acord!

| Esperança a răspuns:

@ Raymusic22tm
1. Nu văd nici un cretin pe aici.
2. Preferi să dai ignore decât să spui ce note ai la română? laughing
3. Asta înseamnă că ignorantul eşti tu. Ignori tot ce nu-ţi convine, ignori realitatea!
4. Rămâi în lumea ta de poveste plină de "raţiune" şi "dovezii"

| MMihai a răspuns:

Ateii nu sunt mai inculți decât creștinii,
depinde de la om la om.

Un om cu carte, nu poate aprecia drept corecte și foarte adevărate, toate aiurelile din religia creștină.

Deci un om cu carte: ori are altă religie ori este ateu, sau este numai parțial creștin admițând unele lucruri din creștinism și respingând altele, dar se declară creștin că așa vrea, când în realitate nu este creștin, că în realitate, el, respinge peste jumătate din creștinism.

| martzian explică (pentru MMihai):

"Ateii nu sunt mai inculți decât creștinii, depinde de la om la om." - De acord. Eu nu am afirmat niciodata contrariul. In ambele situatii am insistat la a fi luata o decizie in cunostinta de cauza.

| Dumnezău a răspuns:

Ieri tocmai am citit "Marele Gatsby" intr-o zi.Azi m-am pus sa citest "The Maltese Falcon", in versiune electronica, pentru ca nu il am in romana, in versiune clasica, hardcover.Stiu ortografia cap-coada, de asemenea, sunt toba de gramatica.La romana am avut ghinion teribil anul acesta la Olimpiada, terminand cu doua puncte in spatele primului loc, din cauza ca ma pricep foarte bine la argumentare si eseistica, dar nu am bine fixate teoriile, pentru ca nu invat.Per total,cred ca stiu romana, nu?

Da, sunt arogant.Da, stiu sa sintetizez si sa analizez idei.Da, stiu al dracului de bine sa argumentez ideile ce le dau pe goarna.N-am nici 17 ani, am terminat a 10-a acum doua saptamani.Am si eu blog, ma leg de chestiile ce-mi displac in totalitate si le gasesc ca provocand o repulsie, de obicei, generala.

Nu sunt multi atei in Romania.Sunt chiar prea putini.Iar, fiind scris in ghilimele, termenul ma duce cu gandul la atei formali.Ei bine, Martiene, recenzorul nu te intreaba daca esti pe bune pironit intr-o religie.Atei formali sunt putini, in general, ateul citeste mult si stie ce zice.In general.Valabil si la celelalte forme de anti-religiosi si liber-cugetatori.

Se poate afirma chiar ca numarul crestinilor formali e in crestere vertiginoasa,nu crezi? Oamenii care se intorc spre Dumnezeul vostru fictiv(sic!) doar cand simt ca li s-a infundat,personaje ce baga intr-un amalgam mortii,Dumnezeii, Iisusi si bisericile, dar se declara vajnici crestini practicanti. Oameni ce urasc din ficati, da' citesc carticele de Cleopa sau Boca, spre a le fi spalate si ultimele urme de creieras.Nu neg, Boca are ceva extrem de interesant in el, ceva aparte, detasat de religie.Nu exclud faptul ca el sa nu fi fost totalmente un om, daca sunt adevarate legendele despre el.

Da, sunt ateu convins.Am citit destule carti despre religie,pro,contra, sau neutre, am cugetat suficient, astfel incat sa ma detasez de idei cel mult nostime, despre Dumnezei si mantuire.Si totusi, anti-religios fiind, tot sunt mai spiritual decat multi crestini.Decat cei formali,e bine de stipulat.

Clasa aparte de atei,cea despre care vorbesti,a aparut ca e pă trend ateismul.Iar tinerii sunt snobi.Iar romanii sunt snobi.Iar tinerii romani sunt al dracului de snobi. Daca asta le aduce si respectul unor gloate de caracter indoielnic, tin'-te bine.We're in for a rough ride! Asa se intampla cu tot ce pare "la moda".Nu m-as mira deloc in cazul intamplarii vreunei mari minuni atribuite crestinismului, utopica de altfel, multi tinerei din astia sa considere iarasi "la moda" crestinismul.

Rezultatele la BAC n-au treaba cu religia, decat daca pustiul sau pustoaica vrea la teologie.Iti sugerez sa te duci maine la un liceu, unde se depun contestatii si sa-i intreb pe pezevenghii ce au picat, ce religie sunt.Majoritar crestini, iti zic de pe acum.

Mi se pare scandalos sa asociezi scaderea nivelului de educatie cu cresterea fenomenului de migrare la ateism.Pe bune, ma?! Ia 10 atei de pe strada si 10 crestini, fa-le teste de IQ si psihologice, intreaba-i la ce faculte au fost - daca au fost - si cu ce se ocupa, zi de zi.Paradoxal,probabil,pentru tine,statele ce acorda procente considerabile in educatie au si cele mai mari procente de atei.Ia zi, Martiene, cum vine treaba asta, ca nu e cu putinta sa-mi dau seama? *sarcasm alert*

Da, sunt foarte arogant.Cred ca as fi fost asa si daca eram crestin, dar in general, aroganta tine de respectul de sine si de stima de sine.Nu de religie, desi la caractere instabile ar fi niste stavilare cu privire la eventualul pacat al trufiei.

Esti aberant, cel putin.Sunt curios sa vad ce religie au cei 67 ce au luat media 10 la BAC, daca tot starui ca cei ce au luat medii peste 9.00 s-au rugat la Dumnezeu.

| martzian explică (pentru Dumnezău):

"Ia 10 atei de pe strada si 10 crestini, fa-le teste de IQ si psihologice, intreaba-i la ce faculte au fost - daca au fost - si cu ce se ocupa, zi de zi." Aroganta fara acoperire in raspunsul rau. Asta e nota generala. Nu iau 10 crestini de pe strada si 10 atei, dar te provoc, public, sa facem asta amandoi, la un cabinet ales de tine. Apoi facem public totul aici, ca sa nu mai jignesti generalizand...

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"dar te provoc, public, sa facem asta amandoi, la un cabinet ales de tine"

Asa e ca te crezi tare destept? Deschide ochii larg, esti jalnic.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Poate ca il duce capul. De ce nu accepti, profesore? Eu va asigur legatura la TV - am conexiuni si subiectul vinde. Plus ca te vede mama pe micul ecran. Vei avea ocazia sa arati ca nu vorbesti fara acoperire. Sa vezi atunci rasu-plansu! happy

| martzian explică (pentru Kaleo):

Hm, eu sunt de acord. Au mai fost dezbateri publice atei - crestini. Putem chiar face doua echipe, daca prietenul nostru nu vrea sa vina singur. Apreciez propunerea! happy

| pyma a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce impresie ți-a făcut Marele Gatsby? Întreb de curiozitate, căci mie una nu mi-a plăcut deloc și mi se pare way too overrated.

| monstrulet a răspuns:

De aia se roaga toti sa ia bacul.

| martzian explică (pentru monstrulet):

Din pacate, tot necredinciosul o face in astfel de momente. Nu studiaza, nu traieste inainte o viata in ascultare de Dumnezeu, dar daca nu iese "minunea", face cam cum vedem pe aici, cand toti ateistii semi-docti sau analfabeti striga - parca plagiindu-se unul pe altul: "Gata, asta e dovada! Nu exista Dumnezeu!"

| Kaleo a răspuns (pentru monstrulet):

Mereu m-a distrat faza asta! "Da, Doamne, sa putem copia! Am nevoie de o minune: fa sa nu mearga camerele! Ca sunt prost si nici nu am invatat, da' vreau nota maxima... (6)" laughing

| DragosConstantin a răspuns:

Daca sunt ateu inseamna ca am un nivel scazut de educatie? hai sa fim seriosi ca asta e o aberatie.
Eu de exemplu am la liceu o profesoara de religie care a zis ca afara cerul e intunecos pai ce sa mai zici de asemenea persoana? adica cum sa spui asemenea idiotenie?
Si tu vrei sa spui ca in anii precedenti in Romania erau persoane mult mai educate si mult mai interesate de lucruriile importante? no no te inseli amarnic...de cand s-au introdus camerele video la Bacalaureat si mai sunt slabe sanse de a se copia se observa cat de slaba natie suntem noi romanii...inainte cand nu erau camerele video la BAC era viata buna ca se putea copia fara probleme, dar asa se umplea Romania de cretini.Este mult mai bine asa sa stea dracului si la capre, daca tot nu se invata si se bazeaza pe copiat.
Deci sper ca intelegi unde vreau eu sa bat nu? poate ca sunt tanar si deocamdata lipsit de experienta, dar lasa-o incolo de treaba sa nu fi interesat deloc de viitorul tau mi se pare ipocrizie si inconstienta.

| martzian explică (pentru DragosConstantin):

Nu generalizez, nu imi permit asta. Am intalnit atei educati. Ii pot numara pe degete, insa. Cei mai multi nu fac decat sa repete ceea ce au luat pe nemestecate. Iar evidentele sunt clare, nu le-am inventat eu.

| martzian explică (pentru DragosConstantin):

"Si tu vrei sa spui ca in anii precedenti in Romania erau persoane mult mai educate si mult mai interesate de lucruriile importante? no no te inseli amarnic...de cand s-au introdus camerele video la Bacalaureat si mai sunt slabe sanse de a se copia se observa cat de slaba natie suntem noi romanii inainte cand nu erau camerele video la BAC era viata buna ca se putea copia fara probleme, dar asa se umplea Romania de cretini.Este mult mai bine asa sa stea dracului si la capre, daca tot nu se invata si se bazeaza pe copiat." - Dragul meu, desi sunt multi ani de la BAC, eu ma las testat cot la cot cu voi. Sa vedem daca iau sau nu nota de trecere. Apropo, la noi Bacul s-a dat pe bune, desi nu erau camere. Copiatul permis a apatut tot odata cu generatia care a renuntat la carti si la studiu... (iar, accept exceptiile care confirma regula) sad

| DragosConstantin a răspuns (pentru martzian):

Dar, dumneata ai prins comunismul este totusi o diferenta.Nu poti sa compari vremea comunismului cu vremea democratiei ca sunt diferente majore.Eu cand am zis in anii precedenti m-am referit de cand a aparut democratia...nu am inclus si comunismul (persoanele care au prins comunismul totusi au alt mod de a vedea lucruriile mult mai aproape de realitate sa zic asa).Mi-au spus si parintii ca pe vremea lor se invata la scoalahappy

| martzian explică (pentru DragosConstantin):

Am inteles...

| Kaleo a răspuns (pentru DragosConstantin):

Fara sa fiu un mos cretin si care traieste in trecut, iti spun ca educatia a involuat teribil in ultimii 25-30 de ani. Ca si in societate, apare tendinta asta infricosatoare de polarizare: unii foarte educati iar altii varza!

| DragosConstantin a răspuns (pentru Kaleo):

Iti dau dreptate.

| Kaleo a răspuns (pentru DragosConstantin):

Multumesc.

| Purec a răspuns:

Of of, am dat iar peste tine pe aici. Spre surprinderea mea, te vad venind cu o intrebare pe cat de rautacioasa, pe atat de gresita. Chiar nu imi dau seama cum ai putut sa pui o astfel de intrebare, dat fiind faptul ca ma asteptam de la tine la altceva, dar totusi sa incerc sa iti raspund.

Rezultatele de la examenul de bacalaureat cred ca stim cu totii de ce sunt asa, dar daca nu sti iti explic. Vezi tu, greseala a fost facuta atunci cand toti cei care terminau 8 clase erau inscrisi la liceu.Nimeni nu ramanea pe afara.Cei care nu luau examenul de capacitate erau inscrisi la scoli profesionale pentru ca mai apoi sa ajunga sa dea bacul. Exista acele licee tehnologice care trag in jos procentul celor promovati la bac. Sunt licee foarte multe fara niciun promovat. De ce? Pentru ca programa scolara la licele tehnologice si vocationale este diferita fata de programa la colegiile nationale, iar la bac toata lumea are subiecte identice. Daca elevii aceia au invatat cu totul altceva, cum le poti cere sa promoveze examenul de bacalaureat? As putea sa intru si in detalii despre sistemul de invatamant de la noi dar mi-ar lua ore intregi sa iti scriu tot ce este gresit. Insa cu adevarat gresit e sa te gandesti ca aceste rezultate au legatura cu cresterea numarului de atei. Sunt sigur ca iti dai seama ca este o tampenie. Plus ca jignesti, uneori fara rost. Esti un om inteligent, nu neg asta, dar incearca sa iti folosesti inteligenta intr-un mod mai constructiv, nu jignind pe aici fara rost copile de clasa 9 dupa cum singur afirmai. Plus de asta, daca cineva este in clasa 9 nu are voie sa vorbeasca sau cum ca nu prea inteleg.

cat despre scris si citit, sunt mai multi cu probleme. uite de exemplu ce ai scris tu:

"Unul dintre userii aroganti si care au insultat ca nimeni altul pe aici s-a demonstrat a fi (citindu-i "blogul"personal) o copila de clasa a 9-a si asta este doar un exemplu..."

Ai 3 greseli gramaticale extrem de grave.De ce ai pretentia ca altii sa scrie perfect gramatical daca nici tu nu o faci?

| martzian explică (pentru Purec):

Intrebarea nu poate fi gresita, decat daca intelegi ca tine. Raspunsul, insa, da.

| martzian explică (pentru Purec):

"dar daca nu sti iti explic." Greseli gramaticale EXTREM de grave? Poate te razgandesti citindu-ti propriul text... happy

| martzian explică (pentru Purec):

"licele" - corect, nu?

| martzian explică (pentru Purec):

"daca cineva este in clasa 9 nu are voie sa vorbeasca sau cum ca nu prea inteleg." Prietene, m-a injurat. Vroiai sa iti redau textul?

| martzian explică (pentru Purec):

Acum, ca ne-am lamurit (sper) de diferentele dintre greselile comune - ca urmare a scrierii pe fuga - si erorile REPETATE (care demonstreaza lipsa cunoasterii regulilor), propun sa revenim.

Nu neg ca raspunsul tau poate acoperi o parte dintre absolventi. Procentul insa este extrem de mic. Nu exprim o opinie proprie atunci cand spun ca nivelul a scazut ingrijorator. Te rog sa recitesti si explicatia - eu leg fenomenul acesta (al ateilor inculti) de faptul ca nu mai exista aplecare catre carte, in ciuda avansului tehnologiei. Esti la curent cu ultimele studii sociologice pe tema educatiei (raportat la nivelul de educatie al absolventilor) din Spania? E doar un exemplu care, din pacate, apare tot mai frecvent la nivel global. De ce nu se fac si la noi astfel de cercetari? NU stiu.

Nu spun nici ca, daca oamenii ar studia, ar alege ca mine. Dar poate ca ar face-o in cunostinta de cauza, nu s-ar mai lasa prostiti.

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"Vroiai sa iti redau textul? "
"Te rog sa recitesi si explicatia "

Acum sa imi explici de ce crezi ca eu am gresit ca nu cunosc regulile iar tu ai gresit ca te grabesti happy Oamenii pot fii inculti sau nu, dar nu poti lega ateismul de asta indiferent cat ai incerca.

"Poate te razgandesti citindu-ti propriul text... " uite alta, dar stai, la tine e din graba, era sa uit.

Vrei sa pari inteligent si uneori nu iti iese. Esti usor influentabil de televizor si cam atat. nu impresionezi cu nimic, desii te straduiesti sa o faci. Nu stiu la ce studii sociologice faci referire, dar promit ca o sa ma documentez. Pana atunci te rog sa mergi pe la cateva unitati de invatamant care se respecta si sa vezi cati elevi au promovat. o sa ai o surpriza

| martzian explică (pentru Purec):

"Oamenii pot fii inculti sau nu" - Oamenii nu pot "fii" inculti. Dar pot "fi". happy

| martzian explică (pentru Purec):

"desii te straduiesti sa o faci." Fara indoiala, esti o somitate in limba romana. Imi retrag cele spuse mai sus.

| martzian explică (pentru Purec):

"Acum sa imi explici de ce crezi ca eu am gresit ca nu cunosc regulile iar tu ai gresit ca te grabesti" - Prietene, nu cred ca m-ai vazut comentand in ceea ce te priveste, pana ce ai avut iesirea asta penibila. Ori ai avut o revelatie cu privire la asta ori suferi de personalitate multipla si ai aflat ca esti unul si acelasi cu tanarul "raymusic22tm"

Eu fac diferenta dintre greseala si nepricepere. Cu totii gresim si, daca nu ma crezi, intram in comentariile tale din trecut. Eu nu cam spus ca tu nu cunosti limba romana, dar, intrand ca musca in rahat pentru a tine partea cuiva care este sub orice critica, ajungi sa sa te molipsesti de penibilul lui...

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Neica, esti tare daca vorbesti de gramatica folosind un astfel de post! Asa te faci de rahat prin faptul ca faci dovada unui alt "neuron stingher". Ce naiba, ba, zi da sau nu, cred sau nu cred, nu va mai vomitati ineptiile pe aici!

| Purec a răspuns (pentru martzian):

Nu am tinut partea nimanui omule, m-a deranjat atitudinea ta si incercarea ta de a parea superior pe acest site. Acuma incerci sa zici si ca sunt unul si acelasi cu raymusic. Ai incercat sa faci o legatura anapoda intre atei si rezultatele asa zise slabe de la bacalaureat. Chiar nu vezi cat esti de ridicol? Esti copia fidela a lui kaleo ( va considerati un fel de trimisi ai lui Dumnezeu pe pamant). Poti sa imi spui si mie un argument logic, pentru care cresterea numarului de atei ar da rezultate proaste la bac? Asta desii repet, rezultatele la examenul de bacalaureat sunt EXCELENTE. Exista 100 de elevi care au luat media 10, 8000 de elevi cu medie de peste 9 si 15000 de elevi cu medie peste 8. Uite-te la tine atitudine. AI grija cum vorbesti ca eu nu sunt "prietene" cu tine. Am incercat pe cat posibil sa nu te jignesc, dar esti irecuperabil pe bune. Esti romanul tipic, prost, si cu figuri in cap. Jalnic

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

"Neica, esti tare daca vorbesti de gramatica folosind un astfel de post! Asa te faci de rahat prin faptul ca faci dovada unui alt "neuron stingher". Ce naiba, ba, zi da sau nu, cred sau nu cred, nu va mai vomitati ineptiile pe aici!"

Deci cand tu sau martianul nostru gresiti, sunt greseli de tastatura sau din graba. Atunci cand greseste altcineva lucrurile se schimba radical.

ps: "," virgula, nu o introduci in text acolo unde crezi tu ca arata mai bine. Exista reguli clare, si se invata in clasa adoua.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Exista reguli clare, si se invata in clasa adoua". Vai de regulile pe care le masacrezi, incercand sa dai lectii! Ia uimeste-ne, desteptule! Ia spune-ne de ce nu ai tu nevoie de virgule? Cum de nu stii ca, daca pui sau nu virgula diferit in propozitie, asta schimba intreg sensul frazei? Doar pentru ca sunt prea lungi si nu le poti urmari, de aia nu vrei constructii complicate? Cum stai tu cu virgulele inainte de conjunctie, "dottore"? Cand si unde se pot pune ele, agramatul pamantului? Cum se scrie, neica "in clasa adoua"? Varza, varza, varza, de trei ori varza! laughing

Eu nu sunt in domeniu dar nici nu ma las corectat de un vanzator ambulant de seminte. Folosesti deturnarea asta de rahat ca sa nu se vada ca nu ai nimic in cap. Da, acolo unde spun ca gresesc, este greseala! Nu e valabil si pentru tine, pentru ca repeti greselile cu o frecventa ingrijoratoare...

Daca taceai, filosof ramaneai. Asa esti doar unul dintre cei picati la Bac - un frustrat.

Ba, du-te la strand! Ai febra... happy

| martzian explică (pentru Kaleo):

Va rog sa ne oprim aici. Se merge prea departe cu virulenta si jignirile.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Nu ai inteles nimic. Ori nu vrei sa intelegi ori nu poti.Nici macar nu ai coerenta domu', ce sa mai zic de bun simt.

"Eu nu sunt in domeniu dar nici nu ma las corectat de un vanzator ambulant de seminte."
"Folosesti deturnarea asta de rahat ca sa nu se vada ca nu ai nimic in cap"

Replici de genul asta iti pun in evidenta limitele.

Cum de nu stii ca, daca pui sau nu virgula diferit in propozitie, asta schimba intreg sensul frazei?

Unde am afirmat eu contrariul? Esti fantastic domnule.Citesti ce scriu eu, dar intelegi ce vrei tu.Si iar dai cu batul in balta.Plus de asta, dumneata esti nascut si crescut in Romania si ar trebui sa stai mai bine cu gramatica.

"Poate ca il duce capul. De ce nu accepti, profesore? Eu va asigur legatura la TV - am conexiuni si subiectul vinde. Plus ca te vede mama pe micul ecran. Vei avea ocazia sa arati ca nu vorbesti fara acoperire. Sa vezi atunci rasu-plansu"

Uite unde era omul cu relatii la televiziune. Arsinelee tu esti bre? ca doar la el am mai intalnit o asemenea imbinare armonioasa intre prostie si aroganta

| martzian explică (pentru Purec):

Vezi ca e cald afara "," si miroase urat daca te tii tare, jignind pe toata lumea. Toti sunt prosti - in afara de tine.

Vezi cum am pus virgula? Acum poti sa dormi linistit: ai mai invatat ceva si pe viitor vei fi mai atent.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Amice, esti... Completeaza domnia ta, ca doar e "caldura mare". Asta in caz ca ai luat bacul! tongue

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Ai vazut pe cine incercai sa aperi? Daca te pui la mintea lui "cap mare - minte putina" nu ajungi nicaieri. La el scoala e optionala si prostia e motiv de mandrie. De parca ii obliga cineva sa faca liceul, nu pot face o scoala de meserii! laughing

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Degeaba ai o varsta....Mai dezamagit, ma asteptam la mai mult de atat din partea ta. Hai ca nu te pun sa raspunzi repede, dar cauta o replica mai inteligenta.

"Asta in caz ca ai luat bacul!"

Domnul "trimis al lui Dumnezeu", bacalaureatul nu il am pentru simplu fapt ca nu l-am dat, dar sunt 100% convins ca nu as avea probleme. Spre ghinionul dumneavoastra am o diploma echivalenta, obtinuta intr-o tara UE

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Stii de ce cred ca atitudinea ta este una de nesimtire amestecata cu impertinenta? Pentru ca fara un minim de ani, de minte si de scoala iti permiti sa:

1. Dai lectii celor care au (cel putin) de doua ori mai multi ani de carte serioasa decat domnia ta.
2. Emiti elucubratii pe baza eficientei / importantei educatiei fara sa fi trecut pe acolo dar si fara sa ai habar de implicatiile ei in orice sistem sanatos.
3. Te arunci ca musca in rahat si apoi nu mai stii de unde vine mirosul.

"Domnul "trimis al lui Dumnezeu", bacalaureatul nu il am pentru simplu fapt ca nu l-am dat," Eu nu sunt trimis de nimeni, sunt un batran cu mai mult cap decat tine si -probabil- cu mai multi ani decat taica-tu...

"Spre ghinionul dumneavoastra am o diploma echivalenta, obtinuta intr-o tara UE" - Lasa ca nu e rusine nici cu diploma de bucatar, atata timp cat iti cunosti lungul nasului.

PS: "M-ai dezamagit" nu "mai dezamagit" - dezamagi-te-as la gramatica sa te dezamagesc! happy

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

1. Dai lectii celor care au (cel putin) de doua ori mai multi ani de carte serioasa decat domnia ta.

Sa inteleg ca dumneata ai minim 42 de ani de scoala? de cate ori ai repetat fiecare clasa "trimis al lui Dumnezeu"?

2. Emiti elucubratii pe baza eficientei / importantei educatiei fara sa fi trecut pe acolo dar si fara sa ai habar de implicatiile ei in orice sistem sanatos.

Nu trebuie sa treci printr-un sistem ca sa iti spui parerea. Am zis de ce procentul celor promovati este bun si am si explicat de ce. Daca dumneata asculti la tv cu gura deschisa si consideri idioti pe cei care nu au promovat bacalaureatul este strict opinia ta. Eu ti-am explicat de unde acest procent scazut, daca intelegi bine, daca nu asta e. Ai idee de exemplu in Germania care este in medie procentul celor promovati la examenul echivalent bacalaureatului? Media ultimilor 10 ani este 40, 5%. Si Germania o duce destul de bine nu crezi?

"Domnul "trimis al lui Dumnezeu", bacalaureatul nu il am pentru simplu fapt ca nu l-am dat," Eu nu sunt trimis de nimeni, sunt un batran cu mai mult cap decat tine si -probabil- cu mai multi ani decat taica-tu...

"kaleo" insemnea "cel trimis", iar avand in vedere convingerile religioase am dedus ca va considerati un trimis al lui Dumnezeu.

"Spre ghinionul dumneavoastra am o diploma echivalenta, obtinuta intr-o tara UE" - Lasa ca nu e rusine nici cu diploma de bucatar, atata timp cat iti cunosti lungul nasului

alta ironie ieftina care nu prea iti iese. Ai imbatranit degeaba arsinele.

PS: "M-ai dezamagit" nu "mai dezamagit" - dezamagi-te-as la gramatica sa te dezamagesc!

aici am gresit, asta e se mai intampla.

Cum ramane cu televiziunea? Eu accept oricand ceva de genul, doar sa zici unde si cand.

| martzian explică (pentru Purec):

Raspuns pe privat legat de emisiune. Ai primit si tu?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Esti idiot pentru ca incerci sa faci o legatura intre rezultatele examenului si parerile oamenilor. Nu uita ca rezultatele la bac depind si de alti factori.

| martzian explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Nu e nici o problema. Mai poti incerca in toamna.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru martzian):

Ce tampit esti. Imi imaginez ca esti ca idiotul care a scris rugaciuni pe foaia de bac...

| martzian explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Da, probabil ca esti acelasi de mai sus. La revedere.

| gsjsjjs a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Dar in biblie scrie sa dam slava Domnului prin tot ce facem poate ca el a vrut sa dea slava prin faptul ca a scris o rugaciune de lauda pe foaia de bac straight face

| RAY a răspuns:

Nu ai nici o dovada ca numarul ateiilor a crescut din 2002 pana in prezent
in al dolea rand dupa afirmatia ta poporul german,suedez,englez, danez, norvegian, olandez, francez sunt inclutii gresesti mult jumatate din cartiile scrise in lume sunt scrise de nemtii, cea mai incredere intr-o tara in afacereii este suedia cele mai ridicate nivele de cultura este in tariile atee, numarul ateiilor nu prea a crescut daca crestea nu se prezenta 60% din popoulatie la vot, daca ar fi sa ei totii ateii din Romania proabil ca ar un milion cel mult in comparatie 18 milioane ramasi de crestinii, daca nu am fi ipocriti am putea vedea ca la ora 5 la stirile pro tv sunt doar crestinii care omoara, fura, ucide etc

| martzian explică (pentru RAY):

Ray, nu-mi vorbi tu mie de dovezi. Tu, sef in ignoranta, cel care nu mai raspunzi dupa ce ceri "dovezi". Apropo, STII cum si de unde se afla datele astea? Daca da intra nene si citeste nu mai vorbi ca unul de clasa a treia!

"in al dolea rand dupa afirmatia ta poporul german, suedez, englez, danez, norvegian, olandez, francez sunt inclutii " ai nevoie de ochelari.

Prietene, si despre tine era intrebarea asta!

| RAY a răspuns (pentru martzian):

Nu ai dovezii ca a crescut nr ateiilor, faci afirmati fara dovezii, tu ai afirmat dovedeste sau esti un om care nu e om de fapt sti tu om fara morala

| martzian explică (pentru RAY):

"Nu ai dovezii ca a crescut nr ateiilor, faci afirmati fara dovezii" - Dovada: ultimele doua recensaminte. Te rog sa verifici si / sau lasi tonul asta gratuit. Nu se sperie nimeni de el.

PS: "dovezi" nu "dovezii", "afirmatii" nu "afirmati", "stii" nu "sti" - capitolul dovezi legat de citire.

| ArcasulAlpin a răspuns (pentru RAY):

Ba, ray, esti nebun omule!
Invata ma sa scrii corect si nu lumea nu o sa te mai critice.
Am gasit 5 greseli in raspunsul dat de tine, care se pare ca a fost ales castigator.
Fiecare mai greseste, dar atunci cand cineva te corecteaza, editeaza.
Tu esti exact tipul de persoana despre care se discuta in intrebare. Felicitari, esti primul ateu agramat manelist pe care-l stiu!

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Wow ce răspuns ai premiatlaughing
Raymusic mamă, ce note ai (avut) la Limba şi Literatura Română?
Deci tu chiar îţi baţi joc de toţi cititorii de pe TPU!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Ai ignor definitiv

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru RAY):

Cu ajutorul tau, Martzianul si-a confirmat toate afirmatiile.
Bucura-te ca ai mai primit o panglica si sa stii ca nu zic cu sens peiorativ ca sper sa ai parte din plin de prima fericire.

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Se vede ca e incult...

| RAY a răspuns (pentru martzian):

Discutia cu tine e o pierdere de timp, 1 nu poti sasi dovedesti afirmatile, 2 ma jignesti, 3 jignesti ateii la faci inclutii, 4 mam scarbit de tine 5 asa ca ai ignor definitiv adio

| RAY a răspuns:

De vina este in primul rand lipsa chefului fata de carte si lipsa sperantei ca daca vei reusi vei putea sa ai un loc de munca ca aia care reusesc la bac nu o sa mearga fetele sa aiba grija de babe in Italia si barbatii de capsunii in Spania, orice cum ai luo tot departe de Romania vei munci asta daca nu vrei sa traiesti de pe o zi pe alta, ok termini un liceu si ce ai? iei bacul? nu ai banii ce facultate poti face?

| martzian explică (pentru RAY):

Te intreb pe tine, direct, ca sa nu mai vorbim in general: TU DE CE NU CITESTI? Ca nu cred ca e cineva aici care sa puna asta la indoiala, crestin sau nu. Nu mai vorbi de altii cand ai musca pe caciula!

| RAY a răspuns (pentru martzian):

Poti dovedi ca nu citesc? desigur ca citesc dar citesc lucrurii folositoare

| martzian explică (pentru RAY):

Sigur ca pot:

- uita-te la modul in care scrii.
- uita-te la blogul tau - "copy & paste" total, cu texte gasite in prima pagina pe Google.
- ia in calcul "argumentele" absolut lipsite de rigoare logica pe care le aduci in discutii fara prea mari pretentii stiintifice.
- da-ne exemplul ultimei carti citite si spune-ne despre ce este vorba. Poate si discutam pe tema ei, un picut.

Scuze, poate citesti ceva, totusi. Dar te limitezi la TPU si la Google, din pacate. Poate, cine stie, o sa iti ajute si asta, fara sa fie si suficient!

Ray, repet, dupa ce am mai avut discutia asta. Nu am nimic cu tine. Iti cer doar decenta, respect si bun simt. Respectul are legatura si cu cel aratat pentru inteligenta pe care (unii dintre noi) o mai avem. In plus, trebuie sa iti cunosti limitele, altfel totul devine ridicol si ne pierdem vremea.

| RAY a răspuns:

Pentru ArcasulAlpin si alte ecremente va anunt ca nu sunteti obligati sa ma citi, martiane multumesc de fundita, as vrea sa sasi dau ceva la scimb te scot din ignor dar nu mai vb de religie

| RAY a răspuns:

Mam rasgandit aveti ignor definitiv totii cretini

| DragosConstantin a răspuns (pentru RAY):

Ray te-au cam prins crestinii cu mata-n sac laughing acum serios invata sa scrii cum trebuie ca nu este necesar sa fi mare domn sa inveti sa scrii cum trebuie.Ti-am dat un sfat prietenesc sa nu-mi dai ignor. happy

| Wøodenpints a răspuns:

Am 21 de ani,sunt ceva gen ateu (de fapt nu-s chiar atât de ateu,am eu alte chestii în minte,dar nu există religie pentru asta), şi am luat bac-ul.
Anul ăsta şi anul trecut, s-au luat note mici la bac din cauza camerelor de luat vederi, ce-au fost montate în toate liceele.
Degeaba ne căcăm pe noi, şi spunem că elevii de azi sunt mai proşti decât ăia de acum 5 ani, sau mai atei, sau alte chestii de genul. Ăsta este un bac apropiat de realitate. S-a putut copia doar foarte puţin sau deloc.
Dacă ar fi un bac unde fiecare elev să ia exat atât cât ştie, fără nicio sutime în plus, rata de promovabilitate ar fi undeva sub 20%.
De ce? Pentru că sunt foarte puţini cei care învaţă,restul merg la noroc.
Într-o ţară unde majoritatea populaţiei este creştină, iar mulţi nu au luat bac-ul, cred că cei mai mulţi dintre cei care au picat sunt creştini.
Am mulţi prieteni atei, care sunt nişte oameni foarte inteligenţi, şi foarte puţini dintre ei au picat bac-ul.

| martzian explică:

Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Trebuie sa clarific asta, pentru cei care, evident, nu se prind de "meaning". Eu nu spun ca ateu inseamna prost si needucat. Intreb doar daca tendinta asta de a nu mai pune mana pe carte, generalizata, ingroasa numarul ateilor care acuza de indoctrinare in conditiile in care ei insisi nu stiu ce si de ce cred ceea ce cred. Atat. happy

| martzian explică:

Asa-i ca abia acum ai gasit informatia, cautand pe Google? Si ca nu ti s-a parut deloc nelalocul ei, desi rezultatele par exagerate, disproportionate? happy

Sunt curios, ai participat vreodata la un studiu de orice fel? Stii ce implica el si ce il face sa fie valid? Ai idee cat de obiectiv este studiul in cauza? Iti voi spune eu, ca sa nu mai trebuiasca, inca o data, sa afirm ca e mai simplu sa ne indoctrinam pe Goagal decat sa punem mana pe carte. Mergi te rog si vezi cate dintre tarile luate in calcul (pentru a demonstra fortat un punct de vedere) au un nivel de dezvoltare scazut si FOARTE scazut (comparand, simplu, PIB-ul pe cap de locuitor) si (logic) un acces limitat la educatie. In tarile acestea s-a raportat si o tendinta de IQ mediu mai mica. Puse in aceeasi oala ele vor ajuta sa tragem concluzii care sa linisteasca putin constiintele ateiste incarcate. happy

Comparatia nu are o mare valoare stiintifica daca nu te referi la conditii - influente similare atunci cand pui itemii laolalta. In plus, poate te uiti cum (nu) s-au luat in calcul aspecte FOARTE importante, cum ar fi numarul crestinilor practicanti.

Nu ai fi fost interesat, spre exemplu, sa afli ca Statele Unite nu respecta aceasta aparenta "formula" (in ciuda numarului mare de credinciosi)? Si mai ales... de ce? E doar un exemplu, unul... foarte mare! happy Acolo, desi oamenii declara o afinitate destul de mare pentru religie, IQ-ul lor este unul destul de maricel.

In Romania, dupa teoria ta preluata fara ratiune, ar trebui sa ai 20 de milioane de crestini – ceea ce, hai sa fim seriosi, e absurd.

Nu am nici un dubiu ca numarul inselatilor vostri este mare, dar nici chiar atat de mare... happy

| martzian explică:

Raspunsul tau imi indica faptul ca nu ai inteles la ce se refera studiul lui Nyborg si ca de fapt te-ai uitat doar la poze. Nefericitul (controversat de altfel) leaga IQ-ul redus de religie si income - fara a evidentia factorul educatie. Adica oamenii cu IQ redus ar fi mai atrasi de religie decat ceilalti. Acum, nu stiu ce profesie ai tu, dar daca scoti factorul educatie din ecuatie in studiul IQ-ului, studiul insusi pica, nu-si are sensul.

Nu vorbim de lower IQ = religios people, ci de lower income = less education, leading to lower IQ. Exemplu Americii (de care iti spuneam) confirma faptul ca teoria lui nu este fondata. Ai educatie, nivel de trai decent (comparativ cu multe dintre tarile luate in calcul) si MULTI religiosi.

"It's not religion that makes you stupid but if you live in a very religious country, you are very likely to be stupid." (Helmuth Nyborg)

Prin urmare, ce daca ne bazam studiile pe Africa (cea mai "religioasa" zona dar si cea mai saraca) atunci cand spunem ca "intotdeauna" tarile cu un IQ mic au religiozitate mare? Merge, atata timp cat uitam exemplul Americii si scoatem din calcul accesul la educatie.

Iaca si cateva date corecte, preluate de pe site-ul CIA si puse frumos intr-un excel:

http://www.godandscience.org/apologetics/religionvsiqvsgdp.xls

PS: asa, ca si informatie, de ce nu amintesti si de faptul ca tipul era rasist? El sustinea (iar, cu studii de toata jena) ca albii sunt mai inteligenti decat negrii, pe fond rasial... Apropo, doamnelor, Helmuth Nyborg are o parere proasta si despre inteligenta dumneavoastra, lucru total idiot! :)

| martzian explică:

Dragul meu, discutia e disproportionata la acest moment. Nu vreau sa fiu iar acuzat ca imi aleg oponenti slabi, cum am mai fost - desi tu NU esti unul ce poate fi catalogat astfel - cel putin nu dpv intelectual. Nu te iau de sus, nici nu te judec pentru ca nu stii, dar se vede ca habar nu ai, iar ignoranta nu da bine cu atitudinea asta atotstiutoare. Daca vrei sa ma infrunti pe un domeniu in care m-am pregatit mai bine de 8 ani, go for it, dar te rog sa fii mai informat.

Mai intai imi dai un studiu controversat, al unui autor controversat - acuzat de frauda si concluzii tendentioase - pentru ca mai apoi sa il contrazici tu insuti (cel mai probabil pentru ca nu stii ca este vorba despre el).

Inteleg ca nu esti la curent cu teoriile lui Nyborg daca nu stii ce spune despre negri si despre femei si, mai ales, CUM a "demonstrat" asta. In acest caz, ce sa-ti mai explic? Cauta, citeste, informeaza-te singur!

Ti-ai prins urechile si in explicatia cu privire la America (asta pentru ca nu stii sau nu poti sa faci diferenta cu celelalte tari prinse in studiu) dar si la documentul cu statistici oficiale.

Chiar era nevoie sa scrii atat si sa nu spui nimic? Apropo de a ne limita la Wiki ca sursa de informatie - asta se leaga dureros de bine de intrebarea mea initiala. Daca vrei sa intelegi si sa inveti, trebuie sa treci de concluziile (cele mai multe extrageri si interpretari personale) - pe care oricum le citesti pe diagonala si mai mult bazandu-te pe poza la care te duce prima data Google - si pui mana sa citesti singur.

Apropo, ca sa fii uimit pana la capat, vezi si "studiile" lui Nyborg legate de tarile vestice, ca sa observi cum a reusit sa isi atraga oprobiul majoritatii academice si cam cat a putut domnul in cauza sa duca de departe rigoarea cercetarii stiintifice.

PS: Lasa, macar ai incercat! laughing

| martzian explică:

Sper ca intelegi ca argumentul tau este de genul "am dreptate pentru ca am dreptate". Citatul cu care nu ai fost de acord este din autorul studiului, daca nu stii unde l-ai contrazis. NU este de la mine. Prin urmare nu-i cunosti teoria ci ai una proprie. Sa nu ma intelegi gresit, nu este rau sa iti dezvolti teorii proprii, atata timp cat ele sunt in cunostinta de cauza.

Dragul meu prieten, ne departam de la esenta problemei, care este de fapt una spirituala. Faptul ca tu nu poti accepta la momentul acesta un adevar evident pentru orice om cu un minimum de cunostinta si simt al realitatii sta la baza propriilor zbateri si se vede cu ochiul liber. De ce? Pentru ca „ credinta vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos." (Romani 10: 17). Tu ai nevoie sa te intorci la acest Cuvant - la inceput fie si din dorinta de a intelege, care nu este deloc gresita la baza.

In predica de pe munte Mantuitorul ne avertizeaza sa nu incredintam adevaruri spirituale profunde celor care sunt incapabil sa le inteleaga. Diferentele de abordare si atitudine chiar si asupra textelor fara continut religios o demonstreaza. Vorbim de principii si de o paradigma diametral opusa.

„Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă." (Matei 7:6).

Nu este intentia mea de a te jigni cu acest text. Citeste de doua ori afirmatia, inainte de a sari plin de manie. Sensul este unul figurat, tocmai pentru a intelege. Nu am decat un cuvant pentru tine: Dumnezeu te iubeste. Iar ura asta pe care cei rau intentionati incearca sa ti-o inoculeze (impotriva celor credinciosi, a celor de alta culoare, a femeilor, etc.) nu este deloc ceea ce El doreste pentru tine. Vei continua sa fii nefericit pana cand vei abandona impotrivirea, lupta cu morile de vant.

As aprecia daca vom incheia aici discutia, cu exceptia situatiei in care nu doresti o polemica gratuita ci intelegerea realitatilor spirituale de care vorbeam.

| martzian explică:

Daca insisti sa crezi ca ai dreptate, cu orice pret, nu vreau sa iti stric bucuria asta naiva - pana la urma este alegerea ta. Pentru ca te-am invitat, initial, sa discutam pe prostia de studiu cu care ai venit si de care oricum nu ai informatii in afara de ce scrie pe wiki, iar, dupa ce ai deturnat, revii imi spui ca ai cifre ale "multor" studii.

Problema este ca ai intrat pe domeniul in care m-am pregatit si profesez, dar, daca insisti, discutam punctual. Vei avea nevoie, insa, de mult studiu individual inainte, pentru ca nu am timp - nici chef sa discut cu cei care au doar dorinta de a avea dreptate... Iar problema, repet, este una spirituala, nu tine de o dezbatere pe studii dintr-un domeniu sau altul. laughing

Prietene, o seara faina sa ai si spor la tot ce faci!

| martzian explică:

"Problema e ca am adus probe cu care mi-am argumentat dreptatea." Tocmai asta e motivul pentru care consider ca discutia e disproportionata. Faptul ca, fara sa intelegeti studiul, il considerati "proba". Cool. happy

Nu trebuie sa va demonstrez nimic cu privire la nivelul meu de pregatire sau legat de experienta profesionala. Ar fi doar continuarea acestei bascalii de prost gust - pentru ca, dezinformat si nepriceput - doar scopul asta il puteti avea.

Unde este spiritualul? - Stiu, va scapa. Dar Dumnezeu exista, iar problema dumitale este una cat se poate de spirituala...

Răspuns utilizator avertizat
| Pitzipoanca a răspuns:

Dvs nu observati nimic. Insultati - acest fapt este demostrat tocmai de raspunsul pe care dvs l-ati premiat. Mini-expunerea dvs nu are logica, nu este fundamentata pe ceva solid si a fost alcatuita doar ca sa ofenseze.
Va bazati pe vreun studiu care atesta cu masuratorile de rigoare faptul ca numarul de atei creste invers proportional cu educatia?
O seara placuta.

| martzian explică (pentru Pitzipoanca):

Insultati - acest fapt este demostrat tocmai de raspunsul pe care dvs l-ati premiat." - Veti intelege de ce am premiat acest raspuns daca veti urmari discursul, in timp, al userului in cauza si desfasurarea conversatiilor de aici. Este exemplul cel mai reprezentativ pentru tipologia la care faceam referinta.

"Mini-expunerea dvs nu are logica, nu este fundamentata pe ceva solid si a fost alcatuita doar ca sa ofenseze." Mini-expunerea mea reprezinta doar o baza de plecare pentru discutii, nimic mai mult. Sunt observatii personale, unele reflectate chiar de documente oficiale. Oricine este liber sa spuna: DA, cred asta pentru ca... sau NU, nu accept o asemenea ipoteza pentru ca... Din pacate cei mai multi o iau personal si se ofusca, in conditiile in care, mai ales daca nu fac parte din categoria vizata, nu ar avea motive.

"Va bazati pe vreun studiu care atesta cu masuratorile de rigoare faptul ca numarul de atei creste invers proportional cu educatia?" - Probabil nu faceti diferenta intre intrebare si afirmatie. Eu doar intreb. Clar ca mi-am formulat propriile raspunsuri dar scopul meu era lansarea unei discutii pe aceasta tema si sa aflu parerile celor interesati de subiect. Nu sugerez ca numarul de atei creste invers proportional cu educatia. Spun doar ca, pentru a face o alegere (atei sau nu) trebuie sa avem un minimum de cunostinta. Altfel acuzam "tabara" celor religiosi de indoctrinare dar noi procedam la fel. Daca chiar vreti sa stiti ce cred eu - ei bine cred ca oamenii de stiinta care au curajul si onestitatea sa duca rationamentul pana la capat nu au cum sa nu isi puna cat se poate de serios problema existentei unui Creator. Sau macar sa isi exprime incertitudinea, asemeni lui Richard Dawkins.

PS: Pot sa va intreb de ce oare un user ar putea alege ca nickname "pitipoanca" - fara sa va simtiti deloc atacata?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru martzian):

Puteti, dar nu sunt obligta sa raspund. O seara frumoasa.

| Adrianetc a răspuns:

Dupa parerea mea ateii din Romania se cred crestini chiar daca merg decat de 2 ori sau doar odata la biserica. INDIFERENTA este un pacat, si indiferenta iti distruge viata spirituala cat si sociala, profesionala.

| martzian explică (pentru Adrianetc):

Adrian, nici nu ai idee cata dreptate ai! O mare parte a crestinilor prin nastere NU sunt decat atei cu o credinta pur declarativa, care nu le afecteaza viata in nici un fel.

| Adrianetc a răspuns (pentru martzian):

Multumesc!

| i86e2 a răspuns:

Rezultatele la bacalaureat au legătură cu faptul că educația se face extrem de prost în România. Din observațiile mele, în țările din lume, cu cât oamenii au mai multă educație și cu cât educația e mai bună, cu atât există mai mulți atei. Ai putea să zici că există atât de puțini atei în România tocmai fiindcă educația e la pământ, de fapt e la 2m sub pământ. Eu când devenisem ateu eram surprins că nu mai cunoșteam vreun ateu sau măcar să aud de vreun ateu. Am aflat mai târziu de Dawkins și ceilalți atei. Pe internet sunt destui atei, dar în viața reală sunt foarte rari.

| martzian explică (pentru i86e2):

Apropo, elevii cu note peste 9 i-au multumit lui Dumnezeu pentru asta, in conditiile in care s-au pregatit. Tu cat ai luat? tongue

Stim viata lui Dawkins si a multora dintre ateii celebri. Prea mare este procentul in care acestia au trait ca niste nefericiti si au murit rusinos, tanguindu-se.

Eu sunt usor de identificat - spre deosebire de altii, nu ma ascund. Desi in trecut am fost ateu, de cand am ales sa cred adevarul, totul s-a schimbat. Familia mea, principiile mele, totul in jur indica progres. Ai fi gata sa te prezinti si tu sa ne spui cine esti? Adica varsta, studiile, cariera, familie, viata sociala si implicare civica - sa stim si noi daca exista si exceptii.

| i86e2 a răspuns (pentru martzian):

Nici nu îmi mai aminteam cât am luat la bac, tocmai am verificat, dar dacă crezi că-ți raportez viața mea, te înșeli, nu sunt chiar atât de idiot. :) În plus, nu sunt chiar atât de idiot încât să consider că notele sunt relevante.

Sunt sigur că există oameni inteligenți care cred în D-zeu sau în alți zei, mai inteligenți decât mine în mod sigur, dar și asta e irelevant. Deși sunt inteligenți, nu au motive raționale pentru credința lor în D-zeu, chiar am fost curios. După cum zicea Michael Shermer, motivul pentru care oamenii inteligenți cred lucruri stupide nu are de-a face cu rațiunea sau logica, ci cu factori sociali, psihologici și afectivi. Eu de obicei rezum cauzele religiei la ignoranță și amăgire, dar e și efectul de turmă, superstiția și alți factori.

Uite o chestie interesantă, în academia națională de științe din SUA, 72% nu cred în D-zeu, 21% se îndoiesc sau sunt agnostici, 7% cred în D-zeu. În populația generală a SUA, 16% sunt atei, restul sunt teiști. Deci avem o inversare, în rândul prostimii, religia e foarte răspândită, în rândul celor mai inteligenți oameni, religia e pe ducă.
http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

Eu cred că un motiv important pentru care crește ateismul în România și în restul lumii e internetul, putem accesa informații foarte ușor, schimbăm informații și idei.

| DyNo a răspuns (pentru i86e2):

Ai dreptate! In legatura cu atei care nu sunt de gasit in viata reala. Sunt destui, dar nu au curajul sa recunoasca.

| martzian explică (pentru i86e2):

Nu ma asteptam sa ne spui - nici nu doream asta. Nici eu nu as fi facut-o inaninte. Nu trebuie sa imi spui mie nimic din viata ta. Fii doar sincer cu tine insuti, tu stii ce este in spatele unui nickname.

"Uite o chestie interesantă, în academia națională de științe din SUA, 72% nu cred în D-zeu, 21% se îndoiesc sau sunt agnostici, 7% cred în D-zeu. În populația generală a SUA, 16% sunt atei, restul sunt teiști. Deci avem o inversare, în rândul prostimii, religia e foarte răspândită, în rândul celor mai inteligenți oameni, religia e pe ducă." - Ma bucur ca ai spus asta. Este dovada clara ca Biblia este adevarata. Vei fi surprins cat de multi crestini sunt oameni de stiinta respectati - dar si de tendinta de izolare din partea mediului academic. Unii oameni de stiinta se tem de ei - pentru ca sunt incomozi... Iti spun ca unul care cunoaste personal echipa de la Regent University.

Dar hai sa vezi ce spune Biblia despre treaba asta:

Matei 7:13, 14 „Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care intră pe ea. Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei care o află."

Mat 24:12 "Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci." (Isus, vorbind despre vremurile de pe urma)

| i86e2 a răspuns (pentru martzian):

Mă mir că ai uitat asta:
18. Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înţelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înţelept.
19. Căci înţelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înţelepţi în viclenia lor".
20. Şi iarăşi: "Domnul cunoaşte gândurile înţelepţilor, că sunt deşarte". - Corinteni 3:18

| martzian explică (pentru i86e2):

Stii la ce se refera nu? Daca nu, vezi tot pasajul si hai sa studiem impreuna pe text, ca e fain si merita!winking

| Kaleo a răspuns (pentru DyNo):

"In legatura cu atei care nu sunt de gasit"
Dragii mei, sunteti de un penibil idiot. Omul vorbeste chiar despre voi si totusi continuati sa faceti dovada a ceea ce sugereaza, cu o nonsalanta naiva si o prostie fecunda, ambele duse la extrema! sad

| DyNo a răspuns (pentru Kaleo):

Mai intai uita-te in oglinda la propria persoana si apoi comenteaza despre noi, ''pacatosi''.

| Kaleo a răspuns (pentru DyNo):

Pai asta e diferenta dintre mine si tine: eu ma uit in oglinda si imi cunosc limitarile. Dar cand vezi capra si raioasa si cu coada pe sus nu poti sa nu ii tragi un sut in fund... happy

| DyNo a răspuns (pentru Kaleo):

Eu nu m-am referit la asta. Si da ai dreptate, cand vezi pe cineva cu nasu pe sus care crede ca le stie pe toate, chiar daca NU are dreptate si mai zice si prostii pe deasupra, nu te poti abtine sa nu-i dai un sut in fund.

| Kaleo a răspuns (pentru DyNo):

Daca tot am cazut de acord, trageti-l singur. Asa ne scutesti pe noi de rahat. Nu te mai umple gratuit si ireversibil de penibil!

| DyNo a răspuns (pentru Kaleo):

Sa stii ca ti l-am tras deja! Si nu numai tie.

| martzian explică (pentru Kaleo):

La fel, te rog sa incetezi. Nu e cazul sa mergem pe drumul asta. Multumesc! sad

| martzian explică (pentru DyNo):

La fel te rog si pe tine, prietene. Hai sa nu mergem pe drumul asta!

| DyNo a răspuns (pentru martzian):

Asa este... deja ne-am abatut mult de la subiect.

| Kaleo a răspuns:

Cum reusesti tu sa starnesti atata patos? Si ce te miri? Daca te iei de prosti e normal ca astia sa reactioneze...

Acum, ca sa fim corecti, incultii din ambele tabere au legatura cu faptul ca educatia se prabuseste. Si pe mine ma mira aroganta prostului care "nu e prost destul daca nu e si fudul". happy

| martzian explică (pentru Kaleo):

Nu as merge pana la a-i numi "prosti". Needucati, inselati, impertinenti, etc. poate ar fi mai aproape. Totusi, atitudinea de acest gen poate fi un semn bun ca unele discutii trebuie taiate din radacina. Daca dragii atei au interesul sincer de a discuta cu noi e ok, dar nu pot sa imi pierd vremea cu mistourile unora fara minim de cunonstinta sau de bun simt.

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"Nu as merge pana la a-i numi "prosti". Needucati, inselati, impertinenti, etc. poate ar fi mai aproape. Totusi, atitudinea de acest gen poate fi un semn bun ca unele discutii trebuie taiate din radacina. Daca dragii atei au interesul sincer de a discuta cu noi e ok, dar nu pot sa imi pierd vremea cu mistourile unora fara minim de cunonstinta sau de bun simt."

Sa inteleg ca vrei bun simt? Ciudat ca iti doresti asta, de vreme ce tu jignesti pe toata lumea. As vrea sa imi raspunzi sincer la o intrebare. Se poate? De ce mai intri in discutii pe acest site daca nu vrei sa accepti absolut nimic din ceea ce iti spune cineva? Ti-am zis cum sta treaba cu cei picati la bac si ai zis sex " acopera doar o mica parte dintre absolventi" Acopera doar o mica parte pentru ca asa vrei TU personal sau cum? Banuiesc ca ai si statistici cu cei picati la bac nu? Eu am o statistica facuta dupa site-ul ministerului educatiei, iar daca ai bunavointa sa deschizi ochii si sa accepti si realitatea, nu doar visele tale umede, iti pot oferii statistica. 85% din cei picati anul acesta provin de la licee vocationale si tehnologice. Adica acele institutii de invatamant care au preluat fara niciun fel de selectie, pe absolut toti elevii care au terminat 8 clase, elevii care au fost ruta progresiva ( aceia proveniti din scoli de arte si meserii). De unde vine problema reala?\

1. Nu inteleg de ce consideri ca rezultatele sunt slabe.O tara are nevoie si de mecanici, si de agricultori si constructori. Deci nu trebuie ca toata lumea sa obtina diploma de bacalaureat.
2.Acei elevi pur si simplu, sunt cei care au picat de exemplu si la examenul de capacitate sau au obtinut note extrem de mici. Deci nu erau niste elevi foarte constinciosi oricum, iar la asta mai adauga si faptul ca in aceste licee calitatea cadrelor didactice lasa de dorit, sunt foarte multi elevi cu sute de absente, si in principal, elevii aceia, nu invata dupa aceeasi programa, desii la sfarsitul liceului le este bagat pe gat bacul la fel ca si celorlalti.
3.Ai pus problema gresit si te-ai degradat din start.Nu vrei sa accepti lucruri reale si devii penibil,

| martzian explică (pentru Purec):

Nu cred ca merita discutat daca ai o astfel de atitudine mojica. Probabil ca iti scapa ce inseamna sa jignesti, daca tot repeti obsesiv ca eu o fac fara sa indici clar si unde. Daca observatiile obiective ti se par a fi insulte- dar modul care pui tu problema nu ridica nici un semn de intrebare, atunci e clar ca avem o problema cel putin principiala.

Nu era mai simplu sa raspunzi la intrebare (mai ales dupa ce am clarificat) si sa argumentezi DE CE crezi ca generatia asta - care NU mai citeste si NU mai studiaza cum ar trebui - nu are nevoie de informatie pentru a-si forma o baza de la care sa porneasca, atunci cand se pozitioneaza de o parte sau de alta? Credeam ca informatia, studiul, logica, stau la baza a ceea ce dumneata promovezi...

Inca o data, si cu asta inchei, eu NU afirm ca ateii sunt inculti. Am intalnit, inclusiv aici, enciclopedii ambulate pe care le respect. Nu mai citi printre randuri, nu te mai simti atacat! Poate ca tu esti un exemplu fericit. Ce te faci cu ceilalti insa? Eu afirm doar ca sunt atat de multi "radicali" atei tocmai pentru ca oamenii nu mai cauta si nu mai obtin informatia, nu mai tin de deprinderea de a studia, de a-si folosi darul gandirii, luand de bun tot ce li se serveste pe net. Ateii sunt inca o categorie aparte, o eticheta pe care cei mai multi dintre oamenii de stiinta se tem sa si-o puna pe fata. De ce? Pentru ca orice om onest va spune ca marii cercetatori (cel putin): "nu sunt sigur, nu pot demonstra". Iar faptul ca la noi numarul lor a explodat asa - comparat cu observatia personala a ceea ce sta in spatele unora ce se declara atei m-a determinat sa incerc sa aflu si parerea voastra.

Pe de alta parte tu poti sa te bagi cu capul in nisip si sa crezi, orbeste, ca de fapt totul este bine ori ca educatia merge ceas. Genul acesta de ignoranta ne-a adus aici. Eu nu cred ca iti poti permite sa astepti senin ca liceele tehnologice sa scoata inculti pe banda rulanta. Informatia studiata difera, dar in domeniul lor oaemnii trebuie sa fie pregatiti. De acolo vor veni viitorii specialisti, de care avem nevoie ca de aer in industrie.

Marturisesc faptul ca am trecut FOARTE succint peste ce ai scris. De fapt mai mult am scanat - in mod constient si voit. Nu am mai citit cu atentie ce expui pentru ca "argumentele" tale sunt insotite de insulte in adevaratul sens al cuvantului. Te recomanzi, astfel. sad

| Purec a răspuns (pentru martzian):

Nici nu ma asteptam sa citesti, refuzi sa faci asta aproape intotdeauna.
Pe de alta parte tu poti sa te bagi cu capul in nisip si sa crezi, orbeste, ca de fapt totul este bine ori ca educatia merge ceas. Genul acesta de ignoranta ne-a adus aici. Eu nu cred ca iti poti permite sa astepti senin ca liceele tehnologice sa scoata inculti pe banda rulanta. Informatia studiata difera, dar in domeniul lor oaemnii trebuie sa fie pregatiti. De acolo vor veni viitorii specialisti, de care avem nevoie ca de aer in industrie"

Este ultima chestie la care iti raspund. Elevii aceia sunt pregatiti in DOMENIUL lor. La acele licee se pune accent pe o meserie. Intr-un liceu tehnologic poti invata o meserie, daca chair iti doresti sa faci lucrul acesta. Tu spui de la bun inceput ca cei care nu au luat bacul sunt inculti. Pui problema gresit pentru ca un bun mecanic auto nu trebuie sa stie matematica prea multa nu? La ce nevoie sa stie sa rezolve integrale, daca el doreste sa traiasca practicand meseria de mecanic auto? Cu ce esti tu ca om mai presus de un mecanic auto ca nu inteleg? De ce il faci incult? Este DOAR mentalitatea asta paguboasa a romanului. Mai nou parca toata lumea vrea sa existe numai intelectuali. Deci poti ori sa faci un bacalaureat diferentiat in functie de specializare, ori sa inlocuiesti examenul de bacalaureat, cu un examen unde sa obtina fiecare o diploma in domeniul in care a studiat, dar sa nu existe posibilitatea de a continua studile. Repet, intr-o societate nu trebuie sa faca toata lumea facultate.Un procent de 50% este excelent si benefic.

Ps: Nu am zis ca sistemul de invatamant nu are probleme grave. Ti-am explicat de ce exista un procent de promovabilitate de 50% si tu nu ai vrut sa accepti explicatia mea, desii nu ai adus niciun fel de argumente. Fie ca vrei tu sau nu, asta e realitatea. Invatamantul in Romania, desii are probleme evidente consider ca este la un nivel bun. Se pune mult prea mult accentul pe teorie si se neglijeaza practica, si probabil programa scolara este mult prea incarcata. Solutii exista insa trebuie doar ca cienva sa ia atitudine. Nu sunt eu vinovat ca voi votati toti cre(s)tinii la conducerea tarii.
"

| martzian explică (pentru Purec):

"Nici nu ma asteptam sa citesti, refuzi sa faci asta aproape intotdeauna." Crezi ca ma atinge cu ceva generalizarea ta stupida? Daca nu faceai pe desteptul nu te faceai de ras. Era suficient sa raspunzi la intrebare, nu sa te agiti ca disperatu...

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"Nici nu ma asteptam sa citesti, refuzi sa faci asta aproape intotdeauna." Crezi ca ma atinge cu ceva generalizarea ta stupida? Daca nu faceai pe desteptul nu te faceai de ras. Era suficient sa raspunzi la intrebare, nu sa te agiti ca disperatu...

Ti-am raspuns la intrebare! Nu o singura data, ci de 3 ori! Nu e vina mea ca nu ai capacitatile necesare pentru a intelege

| martzian explică (pentru Purec):

Prietene, hai sa incheiem discutia. Poblema ta se leaga de anumite limitari, pe care nu ti le voi imputa aici si acum. Nu ai inteles importanta educatiei, probabil pentru ca de la nivelul dumitale pare a fi (sau e) inutila. Fara sa incerc a-i lua de sus pe cei care se pregatesc serios intr-o meserie, Kaleo are dreptate: ar trebui sa stim pana unde ducem si care ne sunt competentele si limitele. Sa nu ma intelegi gresit, la intrebarea asta puteai raspunde oricum, nu aveai nevoie de Phd. Ai incercat sa dai un raspuns in trei culori si care l-ar face pe orice dascal sa isi smulga parul din cap, ocolind esenta. Sa iti mai spun o data ce intrebam? Bleah, nu, nu mai am energie...

"bacalaureatul nu il am pentru simplu fapt ca nu l-am dat," - Asta numesc eu ipocrizie. Sa lansezi teorii, sa faci evaluari, de pe postura vulpii careia strugurii i se par prea acri, prin urmare nu sunt buni.

O zi buna si succes in tot ce faci!

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"trimisul lui Dumnezeu " spunea ca are conexiuni la televiziune. Eu sunt dispus si pentru asa ceva. Sa vedem fiecare ce a realizat si cat de inteligent e. Vad ca stai undeva in apropiere de National Arena in Bucuresti, nu iti permiti ip dinamic. Mai intri si pe site-uri porno, sotia stie?

| martzian explică (pentru Purec):

Imi pare rau sa te dezamagesc, draga prietene. Incercarea e urata si indica multe. Eu stau in sectorul 5. Adresa de la sediu probabil o ai de pe site-ul de la profil, este publica daca stii PFA-ul. happy

| Purec a răspuns (pentru martzian):

Imi pare rau sa te dezamagesc, draga prietene. Incercarea e urata. Eu stau in sectorul 5. Adresa probabil o ai de pe site-ul de la profil, este publica

De emisiune nu am primit inca nimic. Cat despre ce scrie mai sus, vorbim pe privat daca doresti. Vrei lista cu toate site-urile pe care ai intrat de la acest ip? Sunt si ceva site-uri porno. Daca vrei iti demonstrez asta, pe privat sau public, alegerea ta

| martzian explică (pentru Purec):

Trebuie sa stii un lucru, doar daca as fi fost in transa as fi facut asa ceva. Pentru ca, mai ales in bransa mea, numele este extrem de important, ma faci sa pun mana pe telefon si sa iti cer mai mult decat public socoteala.

Se pare ca tu, pe de alta parte, locuiesti in Canada. E la fel de ilegal si acolo sa arunci cu noroi in spatiul public sau sa spionezi. Nu ma deranja cu nici un chip daca aveai dreptate.

Ca sa te lamuresc. La adresa de care vorbesti si care ESTE PUBLICA doar pentru ca acolo este inregistrat PFA-ul - sta mama mea, sora mea si familia ei - niciunul dintre ei crestin practicant. Eu merg acolo o data pe an si nu ca sa intru pe internet. Tot public iti pot dovedi ca minti cu nerusinare. Iti dau providerul de aici de unde stau si datele, ca sa verifici si sa-mi arati un singur exemplu de asemenea porcarie.

Da, acum inteleg de ce am fost sfatuit sa nu-mi fac datele publice.

Sunt extrem de dezamagit de nivelul la care te pretezi. Parca esti in povestea lui Dinu Patriciu cu Basescu. Credeam ca poti mai mult...

Eu nu am nimic de ascuns. Iti dau datele de care zic, IP si ce mai vrei (desi cred ca aici avem dinamic, nu sunt sigur) daca vrei, ca nu am nimic de ascuns, dar nu doresc sa mai discut cu tine dupa aceea.

Cam atat cu "argumentele"... sad

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Nu asa se rezolva treburile astea, dragule. Permite-mi sa te invat, ca sa facem 2-3 lucruri inainte de a te intalni cu el fata in fata. Ai avocat? happy

| Purec a răspuns (pentru martzian):

In primul rand datele despre care vorbesc eu sunt cat se poate de publice, in consecinta nu poate fi vorba de spionaj sau ceva de genul. Datele sunt 100% publice si le gasesti pe google. Adresa despre care spui tu ca este publica, nu m-am legat de ea. Ip-ul tau apare undeva pe Bulevardul Basarabia, nu am idee exact unde. Sincer sa fiu imi pare extrem de rau ca am facut asta, dar mi-am pierdut putintel cumpatul. Dupa cum ziceam, pot demosntra doar ca de la acel ip au fost vizitate 3 site-uri cu continut pentru adulti, ip care la momentul respectiv iti apartinea tie, pentru ca ai postat tu de la acel ip. Imi pare rau daca te-ai simtit ofensat si imi cer scuze. Plus de asta fiecare e liber sa faca absolut ce doreste in casa lui. Imi cer scuze si promit ca voi incerca sa nu mai folosesc atacuri la persoana. Nu imi doresc sa iti creez niciun fel de prejudicii, mai ales ca in meseria ta imaginea conteaza.

| martzian explică (pentru Purec):

Accept scuzele. Cum ti-am spus si pe privat, daca inca ai dubii, ne vedem in oras sau la mine si te invit sa verifici. Eu nu ma pricep dar nici nu am nimic de ascuns.

Un crestin poate face greseli mari. Un crestin adevarat si le-ar si marturisi. Asta este - sau ar fi, insa, un lucru mult prea grav, de care m-am lepadat cu multi ani in urma...

| martzian explică (pentru Kaleo):

Nu. Probabil trebuia sa ma astept, Biblia ne atentioneaza despre asta.

"Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!" (Matei 5:11)

Doamne, ai mila de noi! sad

| Purec a răspuns (pentru martzian):

Ti-am spus, a fost o rautate din partea mea care imi dau seama ca nu isi avea locul si imi cer scuze ca am mutat discutia pe acel plan. Apreciez ca doresti sa te lasi verificat, dar nu doresc acest lucru si nici nu este treaba mea viata ta personala. In plus, nu am absolut nimic nici cu oamenii care viziteaza site-uri de genul acela. Fiecare e liber sa faca ce vrea, cand vrea si cum vrea atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni. Inca odata iti zic ca imi pare rau, si sper sa putem continua discutile si fara jigniri.

| martzian explică (pentru Purec):

Apreciez. O seara buna.

| Kaleo a răspuns:

Hahaha, ce inteligenta alegerea raspunsului castigator. Sah-mat pentru oricine ar sugera altceva. happy

PS: Sper sa mai dormi la noapte, dupa ce ai luat "ignor" de la copilu... in 5 puncte! laughing Eu am plans 5 zile dupa asta si nu am fost in stare de nimic. Abia acum imi revin un pic.

| Kaleo a răspuns:

Cred ca raspunsul s-a dat, daca imi permiti sa concluzionez eu. Ca sa nu ramana asa in coada de peste, iti propun o vorba culeasa de pe la indieni, ca luare aminte:

"Ingamfarea distruge fericirea celui cu minte putina."

O zi buna tuturor.

| 5a a răspuns:

Ateismul este ultima faza a sectarismului. Acesta tinde sa cotropeasca tot pamantul, iar cand va reusi ca toti supravietuitorii acestei lumi, cu voie si fara voie, sa afirme negatia lui Dumnezeu, negatia nemuririi, negatia Invierii si a Imparatiei lui Dumnezeu, dupa o vreme foarte scurta se vor izbi de aparitia cea infricosata a lui Iisus Hristos, ca Judecator al lumii si Imparat al crestinilor. Atunci fiecare isi va primi plata ostenelilor sale, pentru o vesnicie fara de sfarsit. Amin

| YouNoob a răspuns:

Sa sti ca exista o legatura.
In timp ce majoritatea cred intr-o serie de pilde ce s-au transformat intr-o religie, o parte s-au apucat sa studieze si au renuntat la deviza "crede si nu cerceta" devenind astfel atei.
Apropo, majoritatea credinciosilor, din Romania evident, traiesc in zona rurala, acolo unde biserica are o influenta deosebita deoarece de 50 de ani preotii le dau pomenile electorale si oamenii se pare ca au inceput sa creada ca ele pica din "cer" neputand sa citeasca in mod evident ce scrie pe galeata. (din acest motiv sunt colorate lol)
Oricum, nu e vina lor nu? Sistem e facut de asa natura incat sa poata fi controlati si in mod evident nu poti manipula pe cineva inteligent tocmai de aceea la tara nu se mai investeste in invatamant si se pune accentul pe "traditii" deci multi invata ce le arata parintii... adica nimic.
Multi cred intr-o religie despre care nu au citit sau invatat nimic doar pentru ca "asa e moda in zona" sau asa le-au zis parintii.
Oricum biserica a mers pe premiza de manipulare inca de la infiintarea ei si mereu s-a opus stiintei, cercetarii (ex: Galilei, da un search pe google ca vei mai gasi si alte milioane de ex) si in mod ironic si oamenilor (ex perioada inchizitiei cand milioane de femei au fost violate si arse pe rug pe motiv ca sunt vrajitoare), etc exemplele mele pot continua cu miile, cel putin happy
Acum sa nu ma intelegi gresit, nu am nimic cu crestinii, adica oricine e liber sa creada intr-o religie, chiar daca ea a fost implementata in europa cu ajutorul violurilor si crimelor in timp ce incercau sa sublinieze ca asta e gresit, lol, dar asta nu il va face mai destept.

Concluzie:
- pai se repeta ca la tara nu se mai investeste in invatamant
- mda, din credinciosi toti citesc biblia, lol, fi serios daca sunt 7% cei care fac asta e mult si din aia 6% devin sau sunt atei si o citesc cu scop de studiu
- lol, surpriza unii invata ba. Corect are dreptate acum poti sa iei pastile sau sa te tai cu lama lol

| Serenade a răspuns:

Bine inteles ca nu. De obicei ateii au sanse mai mari sa ia bacul, deoarece nu se bazeaza pe supranatural si doar pe munca propie si isi evalueaza realist sansele. Cel putin din liceul meu retardat unde eram singurul ateu, am resusit sa iau cea mai mare medie de pe acolo(fara cine stie ce efort), in timp ce crestinii isi faceau cruci si pupau icoane au picat cu speranta ca Dumnezeu o sa ii ajute laughing.

| martzian explică (pentru Serenade):

"in timp ce crestinii isi faceau cruci si pupau icoane" - Crestinii adevarati, cei care traiesc pe baza Scripturii, nu fac asta.

PS: Familia ta, pe care o hulesti, ti-a oferit o educatie si a investit in tine, chiar daca au fost si dovezi de lipsa de intelepciune... Fii multumit de asta - pentru ca nu ateismul te-a facut serios si responsabil...

| Adrianetc a răspuns (pentru Serenade):

Pentru tine Amida (nume de scena) un om crestin inseamna sa pupe icoane sa faca matanii, sa-si frece hainele de lucruri "sfinte" crezand ca o sa-i mearga bine insa nu este asa, majoritatea oamenilor au prins de la "ai" mai batrani traditii, adica RITUALURI, daca este un om crestin o sa vrea sa cerceteze Biblia si o sa observe adevarul. Dumnezeu nu este ca Budha. Ii simti prezenta. scuze ca-ti spun lucruri pe care nu le intelegi, dar poate ma crezi macar 10%, salut

| Serenade a răspuns (pentru martzian):

"Crestinii adevarati, cei care traiesc pe baza Scripturii, nu fac asta."
Da de unde, am discutat cu otrodocsi practicanti care pupau icoane, moaste si isi faceau cruci si mi s-au parut destul de crestini(poate daca ai avea curiozitatea sa vorbesti cu un ortodox practicant, care isi cunoaste doctrina, poti sa il intrebi de ce practica toate aceste ritualuri). Ca marea majoritate au o credinta superficiala asta e altceva, dar au totusi credinta deci nu ii pot numi atei, sunt si ei de-ai vostri, credinciosi, poate creduli multi dintre ei, dar totusi din moment ce cred intr-o finta supranaturala care se implica in mod direct in vietilor lor, am sa ii numesc teisti daca vrei.

Cat despre familie, nu o hulesc o compatimesc, sunt si ei victimele a unei indoctrinari care a tinut vreo 5-6 generatii din cate stiu eu.

| martzian explică (pentru Serenade):

"poate daca ai avea curiozitatea sa vorbesti cu un ortodox practicant, care isi cunoaste doctrina, poti sa il intrebi de ce practica toate aceste ritualuri" - Am vorbit. Nu fac pe desteptul sau pe mandrul, dar absolut toti au picat testul Bibliei atunci cand am dezbatut pe doctrina - trecand-o prin lumina Bibliei. sad

| Serenade a răspuns (pentru Adrianetc):

Da de ce il compari pe Budha cu Dumnezeu? Budha a fost si el om, putin mai intelept decat noi, la fel ca Isus, imi place de el ca persoana, dar mi se pare putin absurd sa il aduc la stadiul de divinitate. Nu cred ca am sa inteleg vreodata de ce un Dumnezeu atotputernic a ales tocmai aceasta cale inutila sa ne ierte avand in vedere ca este foarte ineficienta daca ne raportam la numarul de credinciosi adevarati la nivel global.
Dar ce crezi tu ca nu am reusit sa inteleg? Stiu ca voi pretindeti ca il simtiti, creierul uman este intr-adevar o minune. Dar totul pleaca din creier, chiar si dragostea e tot acolo, in creieras, la fel ca si credinta.

| martzian explică (pentru Serenade):

De acord, Budha nu poate fi comparat cu Dumnezeu. Isus nu este doar un simplu om, ci Dumnezeu care s-a intrupat cu un scop: mantuirea noastra, refacerea unei relatii rupte din cauza pacatului.

"Nu cred ca am sa inteleg vreodata de ce un Dumnezeu atotputernic a ales tocmai aceasta cale inutila sa ne ierte avand in vedere ca este foarte ineficienta daca ne raportam la numarul de credinciosi adevarati la nivel global." - Vorbesti de iertare ca si cand ar fi fost ceva optional. De fapt adevarul este ca s-a platit un pret, unul foarte mare - mai mult chiar decat moartea fizica. Un Dumnezeu drept nu putea elimina consecinta, pedeapsa, asa ca, pentru a ne ierta, a platit in locul nostru. Nu este eficienta? Daca eu vreau sa iti platesc chiria, pentru ca nu ai bani, iar tu refuzi, inseamna ca oferta mea nu e eficienta? Raspunsul tau la dovada mea de dragoste va fi de fapt motivul pentru care vei sta cu copiii si sotia in strada.

Biblia vorbeste despre faptul ca cei mai multi vor intra pe calea cea larga, nu pe asta stramta. In ceea ce ma priveste, calea aceasta a fost cat se poate de eficienta. E la fel pentru toti cei ce vor. Problema nu e la mantuire ci la acceptarea ei...

"Stiu ca voi pretindeti ca il simtiti, creierul uman este intr-adevar o minune." - La mine credinta a inceput cat se poate de rational. Incearca sa nu mai generalizezi, stiu ca si pe tine te deranjeaza sa fii luat la pachet.

Da, uneori poti simti, dar "credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd" (Evrei 11:1) Cuvantul pentru "vad" este blepō (gr) iar unul dintre sensurile lui, pe langa "a privi" este si "a percepe". Credinta este acolo neconditionat, chiar si (sau mai ales) cand nu mai simti la fel, la fel ca si dragostea agape.

| Serenade a răspuns (pentru martzian):

Hai sa facem o comparatie mai realista in ceea ce priveste sacrificiul lui Isus.
Un om este condamnat la moarte datorita crimelor pe care le-a comis, iar altu(nevinovat), vine si ii spune condamnatului ca moare el in locul lui doar daca accepta. Acum sa spunem ca acest condamnat la moarte accepta, spune-mi cine ar pedepsi nevinovatul in locul vinovatului? asta nu mi se pare dreptate si cel mai inalt grad de nedreptate, iar daca in viata reala s-ar intampla asa ceva, sunt sigur ca si tu ai fi revoltat de judecatorul care a acceptat aceasta grozavie.

Dar de ce trebuie sa moara cineva tot timpul la un pacat? De ce trebuie ca plata pacatului sa fie moartea, Dumnezeu fiind atotputernic se poate "reinventa" si sa ierte pur si simplu, neconditionat, cand ierti pe cineva nu ii ceri sa isi omoare fiul sau mama ca altfel nu poti sa il ierti. Dumnezeu ne cere noua sa iertam neconditionat, dar el nu poate sa ne ierte neconditionat? Cand iubesti pe cineva il ierti fara sa pui nici o conditie.

| martzian explică (pentru Serenade):

Uiti un lucru atunci cand faci comparatia. Dreptatea divina este modelul standard si nu cea omeneasca. Criminalul din povestea ta nu va fi gratiat pentru ca este un pericol public - pe cand in povestea mea acesta este reabilitat dpv moral.

"Dar de ce trebuie sa moara cineva tot timpul la un pacat?" Pentru ca moartea la care te referi, daca citesti Apocalipsa la sfarsit, inseamna mai mult decta simpla moarte fizica. Ea inseamna separarea eterna de Dumnezeu - iar pacatul inseamna tocmai declaratia de independenta, nimic altceva.

| Serenade a răspuns (pentru martzian):

Daca nu ai crezut in timpul vietii, datorita faptului ca nu aveai nici un motiv real sa iei in serios o carte scrisa de antici unde gasim salvarea prin "mielul lui Dumnezeu", de ce nu te lasa sa te increzi in el, odata ce ai murit, cand ai o certitudine ca exista si ca el este Dumnezeul prezentat crestinism. Adica te pedepseste etern pentru o viata finita? Putem numi asa ceva dreptate, sa nu iti mai dea el nici o sansa dupa moartea? O asemea idee mi se pare extrem de malefica, ingnorand cazul meu personal sunt prin lume niste oameni care se arunca in aer datorita indocrinarii intr-o anumita credinta, merita ei pedepsiti pentru o eternitate?
Nu este ca si cum ai sti ca el exista, iar tu ii intorci spatele intentionat, atunci da, poti spune ca a fost alegerea ta, dar cand esti in necunostinta de cauza, nu o mai poti numi o alegere.

| martzian explică (pentru Serenade):

Ai toate motivele sa iei in serios cartea asta scrisa nu de antici, ci de Dumnezeu. E mai actuala decat orice altceva. Eu sunt psiholog si consilier de cativa anisori si nu am vazut multe lucruri care chiar sa functioneze. Ceea ce pentru tine pare sec si fara substanta altora le salveaza nu doar vesnicia, ci chiar vietile si familiile.

"Adica te pedepseste etern pentru o viata finita?" Poti spune asta, daca asa vrei sa o iei. Realitatea este ca pedeapsa a fost stabilita inainte ca viata sa fie finita, iar faptul ca ti se mai da o sansa ar trebui nu sa te indigneze ci sa determine multumire.

"O asemea idee mi se pare extrem de malefica, ingnorand cazul meu personal sunt prin lume niste oameni care se arunca in aer datorita indocrinarii intr-o anumita credinta, merita ei pedepsiti pentru o eternitate?" Prietene, nu lasa trecutul sa iti intunece obiectivitatea. Vei sta intr-o zi inaintea acestui Dumnezeu iubitor dar si sfant si drept si vei da socoteala. Inainte de frica, iti va fi rusine cand te va intreba, ca si pe Pavel: de ce?

"Nu este ca si cum ai sti ca el exista, iar tu ii intorci spatele intentionat, atunci da, poti spune ca a fost alegerea ta, dar cand esti in necunostinta de cauza, nu o mai poti numi o alegere." - Daca nu esti sigur, de ce refuzi sa incerci?

| Purec a răspuns (pentru martzian):

Voiam sa iti raspund, pana am vazut asta "Ai toate motivele sa iei in serios cartea asta scrisa nu de antici, ci de Dumnezeu" si m-am lamurit pe deplin asupra persoanei tale. In concluzie nu iti mai raspund la niciun mesaj, daca tu crezi ca Dumnezeu a scris o carte, sau are vreo legatura cu o carte( oricare ar fi ea) ai o problema, iar oamenii cu probleme, trebuie lasati in pace.