| martzian a întrebat:

De ce oare crestinii sunt acuzati pe nedrept de lipsa aplecarii asupra studiului - in conditiile in care cifrele tind sa indice altceva?
Revenind la rezultatele dezastruoase de la BAC-ul de anul acesta, putini stiu, spre exemplu, faptul ca Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea a avut anul acesta o promovabilitate de 100%, in conditiile in care media pe judet este de 53, 37%. De notat si faptul ca 35.09 % dintre medii sunt peste 9, ultima medie fiind de (doar) 7.21. Nu vorbim, insa, de un exemplu izolat. Chiar astazi am primit o evaluare e rezultatelor obtinute la BAC de copiii din liceele baptiste din toata tara.
Liceul Teologic Baptist "Alexa Popovici" Arad- 96.49% (39.07% pe judet)
Liceul Teologic Baptist "Emanuel" Cluj-Napoca 98, 15% (54, 3% pe judet)
Liceul Teologic Baptist Reşiţa - 82, 76% (30, 25% pe judet)
Liceul Teologic Baptist "Betania" Sibiu(Structură a Liceului Teoretic "C. Noica" Sibiu) – 100% (51, 66)
Liceul Teologic Baptist "Logos" Bucureşti 54, 16% (39, 97%)
Liceul Teologic Baptist Timişoara – 71, 87% (42, 17%)

"Nu dispreţuiţi proorociile. Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun." 1 Tesaloniceni 5:20, 21

Răspuns Câştigător
| Kaleo a răspuns:

"De ce oare?" Pai ce crezi, stie cineva? Unii au prins ideea asta pe vremea cand activau in "partidul" lui nea taticu'. Ceilalti au invatat de la primii sa procedeze altfel. E mai usor daca strigi "hotul" cand tu insuti alergi cu portofelul furat in buzunar... happy

51 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mare reușită când ai de dat bacul din materii banale. Să dea baptiștii ăștia bac de mate-info, nu bac pentru filiera vocațională și să vedem atunci cât de deștepți mai sunt. Nu mi se pare corect să comparăm bacul la matematică, mai exact m1 cu banalitatea de bac la istorie sau la logică. Dar haide să-i lăudăm pe Baptiști că au note mari la bac. Eu i-aș lăuda personal pe cei 6 copii cu media de la bac 10 din liceul meu ( liceul cu cei mai mulți 10 din țară, chiar dacă nu e creștin sau bla bla bla) care au dat bac de mate-info. Nu sunt ei baptiști, nici mari creștini n-or fi, dar deștepți sigur sunt. Nu e surprinzător că nu contează religia în treburile astea?

| martzian explică (pentru FucktheSystem):

"Nu e surprinzător că nu contează religia în treburile astea?" - Dragul meu, asta incercam sa demonstrez, dar in sens invers. Ca nu religia te face sau nu needucat sau cu un IQ sub limita. Tot respectul pentru acei copii, sper sa existe cat mai multi ca ei. Scopul meu nu este de a lauda liceele in cauza (desi merita) nici de a emite pretentia exclusivitatii, ci de a indica faptul ca ele sunt PESTE (si uneori mult peste) media generala - ceea ce contrazice opiniile unora dintre comentatorii de aici. Atat.

| martzian explică (pentru FucktheSystem):

"Să dea baptiștii ăștia bac de mate-info, nu bac pentru filiera vocațională și să vedem atunci cât de deștepți mai sunt" - Nu stiu cum e la fiecare liceu in parte, dar stiu cu siguranta ca Liceul Emanuel din Oradea are filiera teoretica - mate-info, nu doar vocationala. Nu va grabiti cu concluziile inainte de a sti despre ce este vorba.

| FucktheSystem a răspuns (pentru martzian):

Eu știu că liceul ori este teoretic, ori tehnic ori vocațional, iar la vocațional sunt incluse și liceele teologice, nu văd cum ar avea profil de mate-info care se găsește în liceele teoretice sau în cele militare. Oricum e posibil, atunci îi felicit, dar să iei note mari la profil vocațional totuși e banal.

| martzian explică (pentru FucktheSystem):

Poti verifica pe site-ul lor.

| Inferno a răspuns:

Dupa mine singurul scop al omului este sa acumuleze cat mai multe informatii, dar se pare ca generatia actuala gandeste diferit.

| martzian explică (pentru Inferno):

Din pacate ai dreptate, daca ne uitam la trendul general.

| Kosuchin a răspuns:

Dar mai exact, ce se invata la acele licee?
Romana, Mate, Economie, Religie, sau ce? Pot merge elevii mai departe cu studiile lor?
Si inca ceva, de ce nu se intreaba nimeni daca au fost sau nu camere?

| martzian explică (pentru Kosuchin):

"Dar mai exact, ce se invata la acele licee? Romana, Mate, Economie, Religie, sau ce?" - Comica intrebarea. Crezi ca exista licee fara Romana, Mate, Economie, Fizica, Istorie?

"Pot merge elevii mai departe cu studiile lor? " Nu doar ca pot, dar unii o fac in unitati de elita, unele din afara. Cunosc exemple.

"Si inca ceva, de ce nu se intreaba nimeni daca au fost sau nu camere?"- Iti voi da exemplul cel mai la indemana, unde stiu sigur raspunsul. La liceul Emanuel din Oradea (100% promovabilitate) au avut. Nu am nici un dubiu insa ca mai peste tot a fost la fel.

| Purec a răspuns:

Salut din nou domnu' Martian. Vin din nou pe capul tau sa comentez pe-aci. Procentele obtinute de liceele babtiste sunt subiective. Vrei sa demonstrezi ceva, extragand doar ceea ce vrei si punand semn de egalitate intre lucruri total diferite. In cel mai bun caz poti comapra procentele liceelor similare (ortodoxe, catolice, protestante, etc). Programa lor scolara este diferita de a celorlalte licee din Romania care au un alt profil, implicit si alte materii la examenul de bacalaureat. De la liceele baptiste majoritatea au dat istorie si geografie. Deci repet, tu vrei doar sa favorizezi o "clasa sociala" ( crestinii) in favoarea ateilor. Poti face asta aducand argumente solide, dar te rog din suflet sa nu mai trunchioezi imformatia in felul acesta. Nu mai compara merele cu perele ca nu tine. Daca vrei sa avem o discutie civilizata si onesta hai sa luam datele asa cum sunt ele REALE.

Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu"
Rata de promovabilitate la „Tudor Vianu" a fost 100%, toţi cei 238 de elevi care s-au înscris la examenul de Bacalaureat au promovat. Cea mai mică medie a fost 6, 06, cea mai mare fiind 10 curat.

2. Colegiul Naţional Bilingv „George Coşbuc"
Din totalul de 162 de candidaţi înscrişi, unul singur nu a promovat examenul, din cauza probei de matematică. Rata de promovabilitate înregistrată a fost, astfel, 99, 38%. Cea mai mare medie de pe lista rezultatelor dinaintea contesaţiilor a fost 9, 75.

3. Colegiul Naţional „Sfântul Sava"
Rata de promovare dinaintea contestaţiilor este de 98%, doar patru elevi nu au promovat, din cei 203 înscrişi la examen. Mediile obţinute aici pleacă de la 10.00, cea mai mică fiind 6, 25.

4. Liceul Teoretic „Grigore Moisil"
Din cei 169 de candidaţi înscrişi la „Grigore Moisil" la examenul de bacalaureat, au promovat 165, un procent de 97. Cea mai mică medie de trecere înregistrată aici, înaintea contestaţiilor, este 6, 35.

5. Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr"
Rata de promovabilitate în această înstituţie de învăţământ este de 97%, în sesiunea iunie – iulie 2012. Din totalul celor 274 de candidaţi, au promovat 266, cu medii pornind de la 6, 18, până la 10, 00.

6. Colegiul Naţional „Mihai Viteazul"
Cea mai mare notă obţinută a fost foarte aproape de cea maximă, 9, 95, iar cea mai mică avut doar 0, 05 peste limita de trecere, media şase. Au promovat 96% din candidaţii înscrişi, doar 11 din totalul de 294 nu au promovat examenul.

Uite si alte licee cu promovabilitate mare, si nu sunt babtiste. Plus ca cel putin cei de la Tudor Vianu au dat la bac matematica si fizica, nu geografie si istorie. Dar hai sa lasam si asta deoparte. Esti de acord ca indiferent de religie exista copii care invata si copii care nu invata? Dar hai sa ne uitam si la extrema cealalta. Care sunt liceele cu cea mai proasta promovabilitate? Sunt o gramada cu promovabilitate ZERO. Hai sa vedem care sunt:

•Grupul Şcolar Agricol "Iulian Drăcea" Timişoara
•Grupul Şcolar Agricol Biled
•Grupul Şcolar Ştefăneşti
•Liceul de Cooperaţie (liceu privat)
•Grupul Şcolar Agricol din comuna Cârcea
•Centrul Şcolar "Beethoven" din Craiova
•Grupul Şcolar Agricol din Malu Mare

Poate acum o sa intelegi mai bine ce ma chinuiam sa iti zic zilele trecute.Liceele cu promovabilitate mica sau zero sunt astfel de grupuri scolare, in care pur si simplu nu isi da nimeni interesul.Aceste grupuri scolare au primit toti elevii care au picat la capacitate, teze nationale sau mai stiu eu ce examene se dadeau la sfarsit de scoala generala. Pe langa ca acestia ORICUM nu erau cei mai constiinciosi elevi, in aceste licee pur si simplu nu se face scoala, sau chair daca s-ar facea, ei au doar 1-2 ore de matematica pe saptamana si una de fizica/chimie/biologie. EI bine, la sfarsitul liceului si acesti elevi dau bacalaureatul la fel ca toti ceilalti. ESTE ABSOLUT NORMAL CA EI SA NU POATA PROMOVA BACALAUREATUL. Daca te-ai imforma ai vedea ca promovabilitatea REALA ( excluzand aceste grupuri scolare obscure) ar fi undeva pe la 75%! Unde e dezastrul de la bacalaureat acum? Sistemul este total gresit si populist. Nu trebuie sa devina toti intelectuali omule ca avem nevoie si de agricultori!

ps: Daca nici acum nu intelegi, eu o las balta

| martzian explică (pentru Purec):

De data aceasta nu voi mai cadea in capcana discutiilor contradictorii inutile.

Punctul tau de vedere este solid, valid si face sens, cu exceptia unei singure afirmatii, cea care asuma asupra a ceea ce doresc sa demonstrez. Eu intreb DOAR cu scopul de scoate in evidenta penibilul pretentiei unora care cred ca religia tampeste - sau ca cei credinciosi au pus educatia in cui. Daca te uiti pe celalalt post, la discutia pe marginea studiului lui Nyborg, dar si in general la atitudinea celor care cred ca a fi crestini inseamna a crede fara a cerceta, vei intelege.

Comparatia este cu trendul general si nu emite pretentia ca nu sunt si alte unitati de invatamant cu rezultate bune. Si daca rezultatele prezentate de mine ar fi fost undeva la nivel mediu (si nu la nivel de elita cum sunt cateva dintre situatii) tot ar fi demonstrat punctul de vedere la care ma refer. Este o realitate ca scorurile acestor licee NU confirma preconceptiile cu privire la crestini, daca intelegi ce vreau sa spun.

In concluzie, ceea ce eu intentionez a reprezenta aparare poate fi decodificat de tine, in mod eronat, ca a fi atac. Te asigur, insa, ca nu este cazul.

Ce vreau sa obtin? Respect, bun simt, o baza obiectiva pentru discutiile noastre - nimic mai mult. Eu insumi am prieteni si rude din familii care NU sunt crestine si care au copii geniali.

| 4b a răspuns:

Bacul era luat daca tineretul din ziua de azi isi punea mintea la contributie...da nu, la putere sta distractia si o goana dupa vant...pacat ca nu i-a trezit nimeni

| KaterinkaBoy a răspuns:

Responsabilitate,moralitate,munca multa, principii sanatoase, respect...Cam astea ar fi motivele pentru care copii aia au luat asa note. Felicitari lor si celor ce i-au invatat asta.

| RAY a răspuns:

De ce oare crestinii sunt acuzati pe nedrept de lipsa aplecarii asupra studiului - in conditiile in care cifrele tind sa indice altceva?

atunci aia care au picat sunt ateii nu?
ciudata gandire sa judeci strainii

| martzian explică (pentru RAY):

In primul rand tin sa observ că, desi ai spus ca ma ignori, ai revenit la ganduri mai bune. Multumesc.

Eu nu judec pe nimeni, ci doar intreb de ce suntem NOI insine judecati pe nedrept. Atata timp cat avem rezultate mai bune - sau egale - in scoala, in profesie, etc. de ce toata isteria asta cu "crede si nu cerceta" "voi nu ganditi" "voi spuneti nu stiintei" "voi aveti IQ-ul mai mic... Adica, judeca si tu, este corect?

Eu insumi am avut scoruri mult mai bune la facultate DUPA ce am devenit crestin (nu pentru ca am scris rugaciuni pe foaia de examen ci pentru ca am avut principii dupa care am ales sa ma manifest, inclusiv in ceea ce priveste scoala).

| RAY a răspuns (pentru martzian):

Eu am o nepotica care e olimpica si nu e crestina si lucra, si face curatenie/mancare acasa si a luat permiul 1 la chimie e ciudat?

nu doar pocaiti invata sunt si ortodocsii si catolici cu note fb si ateii desigur

acum plec mai vb noi /tiam scos ignore ca sasi raspund la intrebare

| martzian explică (pentru RAY):

"Eu am o nepotica care e olimpica si nu e crestina si lucra, si face curatenie/mancare acasa si a luat permiul 1 la chimie e ciudat?" - Nu, nu e ciudat. Bravo ei si familiei!

"nu doar pocaiti invata sunt si ortodocsii si catolici cu note fb si ateii desigur" - Sigur ca nu. Nici nu am afirmat asta.

"acum plec mai vb noi /tiam scos ignore ca sasi raspund la intrebare" Am vazut. O zi buna. happy

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Hai k la asta nu ai mai avut replica.

| mixxjim a răspuns:

Ce sa facem acum, sa mergem toti la liceele baptiste, sau cei care au copii sa si-i dea acolo? nu stiu cine a spus ca crestinii nu invata, nu are nicio legatura una cu alta, in schimb ar fi bine sa incercam sa nu facem propaganda si sa incercam sa ne castigam adepti pe aici in moduri mai mult sau mai putin evidente. numai bine!

| martzian explică (pentru mixxjim):

Nu, nu liceul baptist este solutia pentru oricine. Era un exemplu menit sa ilustreze nedreptatea. Eu cred ca principiile din familie fac diferenta. Well, ca sa fim sinceri, si faptul ca profesorii isi dau silinta si nu sar peste materie, nu lipsesc de la ore, etc.

| martzian explică (pentru mixxjim):

PS: Eu nu merg la o biserica baptista, daca asta ai fi tentat sa crezi.

| martzian explică (pentru mixxjim):

"in schimb ar fi bine sa incercam sa nu facem propaganda si sa incercam sa ne castigam adepti pe aici in moduri mai mult sau mai putin evidente." - 99, (9)% dintre cei cu care vorbesc pe net nu se vor intalni niciodata cu mine. Prin urmare nu vreau adepti ci, impartasesc, cu cei interesati, vestea buna a mantuirii. Cei care sunt interesati pot ramane sa asculte, cei care nu sunt interesati, pot oricand merge la o alta categorie in afara de "Religie". De fapt motivul principal pentru care postez aici si un in alta parte un mesaj ce tine poate si de educatie este tocmai asta (sa nu fiu acuzat de propaganda)

Mat 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
Mat 28:20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin.

| mixxjim a răspuns (pentru martzian):

Cu tot respectul te-as ruga sa te abtii sa-mi raspunzi cu predici si versete. numai bine!

| martzian explică (pentru mixxjim):

Apreciez ca ma rogi, cu atat mai mult ca o faci "cu tot respectul".

Prietene, nu te obliga nimeni sa porti o discutie. Nu te-am tras cu forta la aceasta intrebare. E dreptul tau sa imi ceri sa fiu respectuos (ceea ce am si facut) dar nu imi poti pune pumnul in gura si sa imi dictezi ce argumente folosesc.

Daca te deranjeaza atat de tare esti liber sa nu mai comentezi la categoria de fata. Te asigur ca nu sunt "predici si versete" la "Hobbies & Pets", "Casa & Gradina" ori la "Tehnologie" (exemple alese absolut aleatoriu).

O seara buna!

| Kaleo a răspuns (pentru mixxjim):

"Ce sa facem acum, sa mergem toti la liceele baptiste, sau cei care au copii sa si-i dea acolo?"
Ma intreb de unde ati scos gogomania asta. Omul zicea sa nu mai vorbiti tampenii si sa va ocupati mai mult de copiii vostri... Ca orice capra raioasa sta cu coada pe sus, nu stiati?

Nu au baptistii profesori mai buni decat cei fugiti in alte tari, goniti de guvernele ultimilor ani - intre care si ministresa Abramburica. Poate ca au principii sanatoase si muncesc pe branci - asta face diferenta. In plus au parinti responsabili si copii crescuti diferit de generatia asta ciudata si trista, care o ia razna parca tot mai mult de la an la an!

| Kaleo a răspuns (pentru mixxjim):

"Cu tot respectul te-as ruga sa te abtii sa-mi raspunzi cu predici si versete. numai bine!" Opaaa! O să-mi amintesc de dumneata pe viitor, să îți răspund (dacă o voi face) doar din opera inegalabilului Guță si a maestrului Salam. happy

| mixxjim a răspuns (pentru martzian):

Poti folosi orice argumente vrei cu cine vrei, rugamintea mea era strict personala, se referea doar la mine, nu la orice raspuns dai oricui happy nu inteleg de ce sariti asa de suparati intotdeauna la rubrica asta, dati cu versetele si proorociti sfarsitul lumii doar pentru ca oamenii au alta parere decat a voastra sau poate alta religie. te-ai gandit ca poate sunt de religie mahomedana? sau de rit mozaic? sau orice altceva? am tot dreptul sa raspund la ce rubrica vreau si fara sa fiu apostrofata si tratata cu versete din Biblie de unii care se considera superiori tuturor doar pentru ca stiu sa citeze din Biblie sau din orice alte carti sfinte. hai sa pastram discutiile la nivel didactic si sa lasam cartile si citatele pentru locul cel mai potrivit pentru ele - in locasurile sfinte. acum ce sa fac, sa m-apuc sa dau si eu cu Coranul in tine? laughing hai sa traim!

| mixxjim a răspuns (pentru Kaleo):

Astept cu mare placere, acum am aflat si eu ca pe lumea asta exista doar Biblia sau Salam si Guta laughing

| martzian explică (pentru mixxjim):

"dati cu versetele si proorociti sfarsitul lumii doar pentru ca oamenii au alta parere decat a voastra sau poate alta religie." - Sper că nu am dat prea tare. Cu tot respectul, asta e categoria potrivita pentru a folosi citate din Biblie, Coran, etc.

Stimată doamnă sau domnișoară, eu nu ma consider superior nimanui. Ați înțeles total greșit și nu pricep de unde sentimentul ăsta de inadecvare și inferioritate. Nu v-a apostrofat nimeni, nu sunteți atacată iar versetele erau doar o explicație la atacul lansat de dumneavoastră - care ați asumat pe față și nu tocmai subtil că nu sunt decat un guru creștin care racolează adepți.

"hai sa pastram discutiile la nivel didactic si sa lasam cartile si citatele pentru locul cel mai potrivit pentru ele" De acord sa facem asta, atunci cand voi (sau veți) posta la categoria Educație.

"hai sa traim!" Așa sa fie. Să trăim... VEȘNIC! :p

| Kaleo a răspuns (pentru mixxjim):

Hai ca aleg una furata de pe la altii, cum ne sta bine noua, autohtonilor, si adaptata la remarcile dvs. de mai devreme:

"Rampampampam - rampampampam... Brain down!" happy

| mixxjim a răspuns (pentru Kaleo):

Asta-i din salam sau din guta? cu regret, nu le cunosc repertoriul, asa ca as prefera sa fie indicata sursa laughing tongue

| mixxjim a răspuns (pentru martzian):

Vad ca purtati de valul replicilor am uitat de unde s-a plecat. nu am nicio problema cu nicio religie, cu niciun fel de liceu, oricare ar fi ea/el. sunt de acord ca o buna educatie religioasa confera si o anumita rigoare si seriozitate pe care poate nu prea se mai gasesc la tinerii de astazi si ca asta duce implicit si la obtinerea unor rezultate mai bune la invatatura si in viata. s-a pus problema rezultatelor la invatatura/bacalaureat, deci este o problema de educatie, mai mult decat de religie. nu putem sa argumentam orice doar cu citate si versete din biblie. faptul ca ai dat drept exemplu 7 licee baptiste si niciunul de vreun alt gen similar (catolic sau de orice alt tip) face sa para ca apartii acelei comunitati si ca vrei sa demonstrezi ca doar ei sunt cei mai buni si ca ar trebui sa se indrepte toata lumea catre acolo, de aici replica mea, altfel nu prea raspund la aceasta sectiune. asta se intampla cand limitarile mesajului scris nu sunt luate in considerare in mod corespunzator. cam atat am avut de spus pe subiectul asta, inevitabil trebuia sa se nasca o mare dezbatere la aceasta sectiune, care-i cea mai "intensa" in replici happy sa traim atat cat avem de trait si cat mai frumos se poate! happy

| martzian explică (pentru mixxjim):

Spuneam mai sus de ce m-am oprit doar la acele licee. Nu am cautat in mod voit ci am primit informatia.

Dar, ca sa fim corecti, mai vin si cu alte exemple, luate la un prim search:

Liceul Teologic Penticostal „Betel", din Oradea - promovabilitate 100%
Liceul Teologic Penticostal Elim din Pitesti - 70, 37%
LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL "EMANUEL" Bucuresti- 63, 33%
LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL LOGOS TIMISOARA - 40, 47%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST "MARANATHA" CLUJ-NAPOCA 82, 86%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST CRAIOVA - 66%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST "STEFAN DEMETRESCU" 89, 72%
COLEGIUL NATIONAL CATOLIC "SF.IOSIF" BACAU 91, 86%
COLEGIUL ROMANO-CATOLIC "SFANTUL IOSIF" 91, 86%

| Kaleo a răspuns (pentru mixxjim):

Sunt multe lucruri pe care nu le cunosti. Asta e doar unul dintre ele, poate si singurul de care oricum un aveai nevoie...

| mixxjim a răspuns (pentru Kaleo):

Evident, am zis eu ca le stiu pe toate? laughing n-am nicio problema sa fie alte persoane care cunosc totul pe lumea asta si cu atitudine de copil mic laughing

| mixxjim a răspuns:

Ce ziceam de liceu? despre ce adevar vorbesti? cred ca ai vrut sa raspunzi altcuiva, eu n-am zis nimic despre niciun liceu

| mixxjim a răspuns:

Deja se pierde socoteala pe aici happy n-am nicio problema cu liceele baptiste si cu niciun alt fel de licee, dar nu vad de ce ar fi date de exemplu doar liceele baptiste - nu si cele catolice, sau de orice alta religie ar mai fi ca fiind foarte bune si doar cele baptiste fara a parea ca exista un parti-pris undeva. daca se vorbea doar de liceele de tip religios nu era nicio problema, nu vad de e doar cele baptiste-s fruntea, atat.

| martzian explică (pentru mixxjim):

"Deja se pierde socoteala pe aici n-am nicio problema cu liceele baptiste si cu niciun alt fel de licee, dar nu vad de ce ar fi date de exemplu doar liceele baptiste" - Dintr-un motiv cat se poate de simplu. NU eram in mijlocul unui studiu complex, ci am primit aceste rezultate intamplator. Daca aveti si alte rezultate va rog sa le aduceti.

Răspuns utilizator avertizat
| Pitzipoanca a răspuns:

Esti baptist. Bravo! Altceva?

| martzian explică (pentru Pitzipoanca):

Atat ati inteles? Sau nu stiti sa cititi ce am spus mai sus?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru martzian):

Eu stiu citi, dar nu sunt telepata. Toate liceele enumerate de dvs sunt baptiste. Apoi ati enumerat si licee penticostale si bla-bla. Nu sunteti superiori nimanui, stati linistiti.

| martzian explică (pentru Pitzipoanca):

"Eu stiu citi, dar nu sunt telepata." Ma refeream la comentarii - pe care, în mod evident, nu le-ati citit. Am specificat că le-am primit pa mail, de la un prieten / după care, logic, m-am asigurat că e adevărat. Acesta este motivul pentru care sunt toate baptiste, avand in vedere ca nu am intocmit eu o statistica. Dupa ce mi s-a cerut sa fac asta, am cautat si alte exemple.

"Nu sunteti superiori nimanui, stati linistiti." Nici nu am afirmat asta, dragă doamnă - domnișoară pitzipoancă. Sunt mai liniștit decât credeți. Deși, repet (nu ma deranjeaza, daca unii proceseaza mai greu), scopul meu era de a indica faptul că religia - credința nu tâmpește ci oferă omului și familiei principii care îi conduc viața, afectând toate domeniile ei - inclusiv educația. Sper că v-ați dumirit și veți înceta să o luați personal.

O seara bună.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru martzian):

Nu esti suficient de important incat sa ma determini sa iau ceva personal. Uite, sectantii se ajuta intre ei foarte mult. Din cauza aceasta au asa rezulate bune peste tot. Vad asta si la facultate. Studentii bapto-penti-etc sunt favorizati, din toate punctele de vedere. Asta e singura realitate.

| martzian explică (pentru Pitzipoanca):

Pentru ce trebuie sa jignesti? Sa inteleg ca esti de acord cu opiniile discriminatorii la care fac referire? Nu stiu la ce studenti te referi tu, dar eu am avut rezultate bune si foarte bune la facultate intr-un singur mod: invatand pe branci.

| beligan a răspuns:

Normal ca au avut promovabilitate de 100%, la cate căsoaie(biserici) are Romania (primul loc in Europa), le trebuiesc si multi,, fustangii''cu bărbi, ca să le ocupe!
Se ingroasă randurile șmenarilor de popi si a dărilor către episcopie!
http://www.youtube.com/watch?v=LoIJO-28qKA
http://www.youtube.com/watch?v=n99EjvRtGpw

| martzian explică (pentru beligan):

Eu nu am dat nici un exemplu de "popi". Am vorbit de crestini. Ma bucur insa ca imi citesti postarile, asa mai ai sanse sa inveti cate ceva... happy

| Kremlin a răspuns:

Îţi dai seama, ateii sunt proşti au picat.Creştinii sunt deştepţi au trecut.Frumos să te gândeşti în felul ăsta nu?

| martzian explică (pentru Kremlin):

Dragul meu (sau draga mea) NU ateii sunt prosti ca au picat. Nu ai inteles scopul intrebarii.

| Velimirovici_Casiana_1959 a răspuns:

Crestini nu pierd timpul uitandu-se la TV, jucandu-se la PC. Un crestin in primul rand studiaza foarte mult si se reflecta in rezultatele lor. Iti recomand sa citesti cartile scrise de Virgiliu Gheorghe si o sa-ti raspunda la multe intrebari. Sper sa-ti fie de folos

| martzian explică (pentru Velimirovici_Casiana_1959):

Multumesc. Da, activitatile in care copiii din familiile crestine isi investesc timpul, conteaza. Repet ce spuneam mai sus, cred ca principiile familiei fac diferenta.