| AvalohAlyn a întrebat:

.Credeți că există viață de apoi,viață de dincolo, de după moarte? Ce te face sa spui da? Ce te face sa spui nu?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai murit, ai murit. De aceea viața ca fenomen a creat reproducerea ca să depășească moartea individului și să continue prin urmași. Dacă ar exista viața de dincolo nu ar mai fi nevoie de sex și reproducere, de copii, ar fi suficient să treci dincolo. Dar individului care nu îi convine acest adevăr, că el moare a inventat utopia, iluzia, speranța, doctrina că există pentru el, ceva după. Înafară de ideea din capul unor oameni nu există nici o dovadă că există ceva după. Inafara ideilor din capul oamenilor nu există nici o dovadă a existenței acelei zone de după.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca ai credinta exista, si da exista.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Am o rugaminte la tine poti sa o ajuti pe femeia asta eu cred ca si-a pierdu credinta in copilul ei https://www.tpu.ro/......r-eu-cu_1/

| Steregoi a răspuns:

Exista. Imateria sta la baza materiei.

| iurii75 a răspuns:

Și nu te-ai săturat să pui aceiași întrebare la nesfîrșit?

| Octavian199 a răspuns:

Nu exista asa ceva.Luam ca exemplu somnul.Cand dormi stii ceva? Lasand visele la o parte. Uite un vis amuzant de al meu.Aseara am visat-o pe fata lui Priyanka Chopra si a lui Nick Jonas.Nu e misto.

| Mircea08 a răspuns:

Simplu! Dumnezeu a spus ca e bine ca oamenii"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura, nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase, fara viclesug, fara partinire, iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."
(Extrase din Evanghelie)
Si eu AM CREZUT ca asa este bine. Dumnezeu a mai spus :
"Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
Si eu AM CREZUT ca Dumnezeu nu are nici un motiv ca sa minta si ca intr-adevar spune adevarul, prin urmare, cand a spus ca exista o alta viata dupa moarte AM CREZUT acest lucru. De aceea ma numesc CREDINCIOS deoarece CRED, nu am certitudini. Pe mine nu ma surpride asa de tare faptul ca altii nu cred ce scrie in scriptura. Consider ca este normal ca unii sa creada si altii nu, si nu inteleg de ce aceia care nu cred sunt suparati pe cei care cred

| TristanTzara a răspuns:

E o întrebare bună, "Există viață după moarte?" sincer nu știu.

Dacă cineva zice că da, cum a aflat? A murit el și a aflat? Dacă a murit cum de e viu și-mi zice asta?

Mă îndoiesc că putem afla dacă este sau nu.

| doctorandus a răspuns (pentru TristanTzara):

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

Pur și simplu anumite teze sunt credință și nu știință. Sunt teze despre care știința nu are nicio părere și nici măcar în mod teoretic nu le poate cerceta: dacă există Dumnezeu, ce fel de Dumnezeu există, câți dumnezei există, dacă există viață după moarte, ce fel de viață după moarte există, care e religia corectă, care e teologia corectă a acelei religii, etc. Aceste lucruri nu se pot ști (cunoaște), se pot doar crede în mod subiectiv (ca la biserică). De aceea este totală pierdere de timp să ne certăm pe astfel de lucruri.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Toti oamenii de stiinta importanti, care s-au pronuntat pe subiectul asta, au spus ce spui si tu. Desi domeniul lor era cu totul altul, asta e o chestiune care tine de epistemologie, iar fara o epistemologie solida nu ai ce sa faci in stiinta.

| enervezfraieri a răspuns:

Ai postat intrebarea asta cel putin 150 de ori.
Un papagal este mai inteligent decat tine.