| anonim_4396 a întrebat:

Ce sens sau rost are viata daca noi am aparut dintr-un accident, big bang si nu exista viata dupa moarte sau Dumnezeu sau menire pe pamant?

16 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Cine a zis ca am aparut dintr-un accident? si ca nu exista viata dupa moarte? si ca nu exista menire pe pamant?
eu iti spun ca am aparut aici pentru cam am vrut, prin propire co-creatie;
exista doar viata, moartea e o simpla tranzitie si poti observa asta in natura;
menirea e tot la latitudinea mea, eu spun daca e si care e

| Inferno a răspuns:

Stiinta nu se ocupa cu studierea sensului vietii, pentru asta exista filosofia.

| RAY a răspuns:

Are sens ca ai doar o singura viata si asta e ultima ce sens mai mare vrei sa ai sau scop in viata? ce gandire asta e o prostie pentru ca presupune automat ca vai fara dumnezeu gata numai avem scop sa fim sinceri ce scopuri divine aveti voi crestini? nu acelasi ca restul in fine sau ce scop are universul intrebari stupide ce scop are un virus pregatit sa te omoare tu crezi ca aia vrea,nu, el doar vrea sa traiasca atat, scopul vietii este sa traiesti sa iubesti si sa fi bun si sa iubesti stiinta fara zeii tariile din nord, vest, sud chiar o duc fb in timp ce in est saracie si violenta

| doctorandus a răspuns:

Viata nu are un sens obiectiv, dar asta nu inseamna ca viata ta ar fi total lipsita de sens. In ce priveste viata dupa moarte nu se poate sti nici daca exista, nici daca nu exista, la fel despre Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Daca viata de dupa nu exista asta e o provocare sa traiesti viata asta la maxim sa o iubesti mult, sa faci sport, sa manci sanatos, sa faci meditati, fitness brain http://www.youtube.com/watch?v=2JS9QVtqTww

| Mădă0611 a răspuns:

Niciunul. devil

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Moartea e puternica, cum ar fi daca ai avea cancer in faza terminabila si peste doar 24 de ore vei muri?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca ar fi fara durere, ar fi minunat, oricum urasc iarna, mai am vreo 2 luni de chin, as muri cu cea mai mare placere :x, vara mi-a stricat-o cineva, cea de anul trecut (2012) iar, anul asta iar o sa mi-o strice (cununie civila, nunta, nasit, parca vad ca in 2015 o sa fie botez sau divort, sau poate fac nunta de kk, adica de 2 ani).
http://www.youtube.com/watch?v=94XimqXAaFU

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti tare

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing din ce-am inteles eu, nu esti mare fana a religiei si practici ritualuri crestine? ( nunta, nasit, botez) tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

Neah, nu imi plac mizeria, galagia, musafirii, prefacatoria/ipocrizia, nesimtirea, prostia, fitele si lenesii, de lenesi mi-e sila; in ultimele 2 veri am vazut, auzit, simtit si mirosit numai asa ceva, bleah.

| sublime89 a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa aiba vreun sens sau rost. Ma rog, in biblie scrie, dar aia nu conteaza laughing

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Nu ne dam seama de importanta vieti decat dupa ce vedem cat de fragila e, sunt atatea persoane,oarbe,handicapate, bonave, atatia care nu s-au nascut, si totusi noi nu apreciem viata ne intrebam ce scop are, scopul este sa traieste asta e nr 1 valabil la toate speciile

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

Hmmm... am citit Biblia din scoarta-n scoarta si nu scrie nimic de genul scopul vietii este cutare sau cutare. La crestini banuiesc ca telul e mantuirea sufletului, dar pe ce cale ajungi acolo si ce faci pe parcurs e lasat mult la liberul arbitru, de ex. nu ti se spune ca scopul vietii ar fi sa fii pastor sau negustor sau soldat. Iar la evreii care au scris Vechiul Testament existau conceptii diferite despre viata de apoi (sau lipsa ei), vezi http://www.religioustolerance.org/aft_bibl1.htm

| godge a răspuns:

Noi n-am aparut prin big bang ci abiogeneza si evolutie care nu e un accident.Big bang, abiogeneza si evolutia nu au legatura.Cat despre sens... sensul ti-l faci singur in viata.

| Lhurricane a răspuns:

Nimeni nu poate afla cum am aparut pe Pamant, oricare dintre teoriile cunoscute poate fi valida, poate Dumnezeu exista sau poate nu.Viata in sine nu are un scop anume precizat.Nu e scopul tau in viata sa te casatoresti, sa faci o facultate sau sa perpetuezi specia.Viata ta are un scop doar daca tu ii dai unul.