| Sneakyyy a întrebat:

Credeti ca Muhammad este un profet fals? Argumentati

36 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, deoarece profetii tuturor religiilor sunt falsi.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sa-ti dau un exemplu: cand altarul preotilor lui Baal nu s-a aprins, dar s-a aprins altarul profetului lui Yahweh, despre ce a fost vorba? El a turnat indestul terebentina iar pietrele erau de var nestins. Iar cand a turnat un pic de apa, asta a luat foc. Ceea ce s-ar numi azi scamatorie.

| RAY a răspuns:

Numai este, ca numai exista,de fost,nu a fost, el nu a scris de fapt nimic,au niște șmecheri care au scris,au copiat vechiul testament și noul testament și au băgat un profet nou,la numit mahomed, mahomed era analfabet, nu știa să scrie, sa citească, el nu a scris nimic in timpul vieți lui ca si iisus, după moartea lor sa scris de autori anonimi ca si biblia

| RAY a răspuns:

PacatosulBogdan
pacatuiesti in continuare,iisus nu a fost mesia cel asteptat de evrei, o recunoaste si pavel iar despre "Roadele" credintei in falsul Mohamed se observa de mult timp: terorism, decapitari, robie, razboi permanent fata de "oamenii cartii", adica fata de evrei si fata de crestini, ai uitat istoria crestinismului, de ce judeci aiurea, crestini nu au facut rau acestei lumi?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pe vremea când toate popoarele pământului aveau diverse religii, mono sau politeiste, iar războaiele se purtau numai pentru resurse, teritorii și femei, am venit noi, creștini cu invenția numită Cruciadă și în numele creștinizării am ucis peste 9 milioane de oameni în 8 cruciade desfășurate pe parcursul a 200 de ani. Am mers peste popoarele musulmane sau de alte religii și le-am ars casele, le-am omorât copiii, le-am violat femeile și am făcut lucruri la care nici măcar teroriștii, pe care-i vedem astăzi că fac atentate, nu ar avea curajul să se gândească. Da. Să nu fim ipocriți. Teroarea cu motivație religioasă este 100% invenția noastră, a creștinilor.
După ce am ucis milioane de oameni și am terorizat sute de ani pe toată lumea în numele lui Dumnezeu, am început să ne ucidem și între noi și să ne torturăm semenii tot în numele lui Dumnezeu în timpul inchiziției. Nici nu se mai știe numărul oamenilor care au murit în chinuri groaznice doar pentru că erau suspecți că se opun dogmei creștine. Nici nu se mai știe numărul oamenilor care au ridicat capul și au fost arși pe rug pentru că religia creștină nu prevedea că pământul este rotund sau că fulgerele nu sunt de la un sfânt.
Acum, istoria se repetă, numai că noi suntem cei agresați. Deocamdată toate atacurile teroriste islamice nu au reușit să facă nici măcar 2% din victimele pe care le-a făcut creștinismul în numele religiei.
Este evident că noi creștinii ne-am fi așteptat să scăpăm, faptele noastre să se piardă în istorie și să nu plătim niciodată pentru milioanele de crime făcute în numele lui Dumnezeu. Din păcate, noi creștinii încă nu am înțeles că lucrurile pe pe care le facem, mai devreme sau mai târziu, ni se întorc și plătim pentru ele. Să ne rugăm să ne ajute Dumnezeu ca nu cumva să ni se întoarcă un sfert din teroarea pe care am inventat-o și am semănat-o în lume în numele lui Dumnezeu, căci atunci va fi vai și amar de pielea noastră.

https://www.ziarpiatraneamt.ro/......lamistilor

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo,de ce cei care au condus grupari teroriste toti aveau legatura cu americani?
Invazia sovietică din Afganistan, din decembrie 1979, a schimbat însă pentru totdeauna viaţa lui ben Laden. A îmbrăţişat cauza anticomunistă, mutându-se în Afganistan unde, timp de zece ani, a dus o campanie, în cele din urmă victorioasă, împreună cu mujahedinii. Experţii în informaţii consideră că CIA a avut un rol activ în înarmarea şi antrenarea mujahedinilor, inclusiv a lui ben Laden. Însă sfârşitul războiului a adus o schimbare în crezurile sale.

https://www.dw.com/......a-15043735

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Creștinii per general, da, au mai facut rău. Dar, aici era vorba de o singura persoana, Mohamed. Dacă el a făcut toate lucrurile alea de sus, sigur nu e profet adevărat, n-are cum. Iar cât despre Mesia, ba da, Domnul Isus a fost cel așteptat (scrie în foarte multe locuri în Vechiul Testament)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a facut mahomed? a reunit niste grupuri in desert sub un singur zeu, crestini sau omorat intre ei pentru a se impune crestinismul, mohamed nu a scris nimic era analfabet si iisus, ce sa scris au fost niste anonimi, mesia cel asteptat de evrei nu era un papa lapte care sa spuna da cezarului ce a cezarului, mesia evreilor era un lider care trebuia sa le reuneasca pe evrei si sa duca mesajul lui iahve in lume, iisus nu a facut nimic pentru evrei, nimic bun

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc.[4]"
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

DOMNUL ISUS NU A FĂCUT NIMIC PT EVREI, NIMIC BUN? Discuția asta chiar că nu are sens dacă nici măcar ce a făcut El cât a fost pe pământ nu știi... De ce vorbești despre ceea ce nu cunoști? PENIBIL

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Omul asta spune numai prostii. Menirea lui Isus a fost mântuirea oamenilor, nu ca să alunge romanii de pe teritoriul Israelului. "O, adevărat și cu totul vrednic de primit este cuvântul care zice: „Hristos Isus a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși", dintre care cel dintâi sunt eu. Dar am căpătat îndurare, pentru ca Isus Hristos să-Și arate în mine, cel dintâi, toată îndelunga Lui răbdare, ca o pildă celor ce ar crede în El, în urmă, ca să capete viața veșnică. A Împăratului veșniciilor, a nemuritorului, nevăzutului și singurului Dumnezeu să fie cinstea și slava în vecii vecilor! Amin." (1 Timotei 1:15-17)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pavel vorbeste prosti ))))))) daca pavel a spus ca mesia nu a fost iisus cine esti tu sa il contrazici, cat despre jigniri sunt tipice crestine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce jigniri? Am spus ca omul ala vorbește prostii. Iar în versetul 1 Corinteni 1:23 Pavel spune ca Hristos este o pricina de poticnire pentru iudei, dar asta nu spune deloc ca Domnul Isus nu e Mesia Cel așteptat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu era o pricina de poticnire pentru iudei era recunoscut de evrei ca fiind mesia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Evreii nu voiau sa accepte adevărul (cel puțin, nu toți). Au fost totuși mulți evrei care au realizat ca El e Mesia Cel așteptat, chiar oameni din fruntea poporului. "Totuși Saul se întărea din ce în ce mai mult și făcea de rușine pe iudeii care locuiau în Damasc, dovedind că Isus este Hristosul." (Fapte 9:22)

| Sneakyyy explică (pentru RAY):

Realizezi ca si Coranul spune ca Iisus este Mesia

| RAY a răspuns (pentru Sneakyyy):

Spune că este un profet, nu minti ca cu mine nu tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai citit tu Coranul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

În Islam, Iisus este considerat, ca și profetul Mahomed, unul dintre trimișii lui Dumnezeu. El nu este fiul lui Dumnezeu în islam, ci este un profet respectat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce te întreb și ce răspunzi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti mincinos patologic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu ti am cerut părerea. Nu ne înțelegem în limba română, după câte vad.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tebuia sa jignesti ))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu jignesc, sau tu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ba da, musulmanii considera ca Isus este Mesia poporului evreu. Dar bineinteles nici la evrei, nici la musulmani nu e adevarat ca Mesia=Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ptc orice om se cunoaște după roadele lui, adica după fapte vei cunoaște dacă un om este omul lui Dumnezeu sau nu. ("Îi veți cunoaște după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Tot așa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune. Orice pom care nu face roade bune este tăiat și aruncat în foc. Așa că după roadele lor îi veți cunoaște. " - Matei 7:16-20)
Si Mohamed a avut mai multe soții, ceea ce e împotriva Bibliei, căci Dumnezeu a creat un singur bărbat și o singura femeie la început, nu i-a creat lui Adam 2 sau chiar 3 femei. Și scrie în Efeseni 5:31 astfel: "De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevastă-sa, și cei doi vor fi un singur trup." și în 1 Corinteni 7:2 " Totuși, din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei. ".

Deci, dacă Mohamed a încălcat poruncile lui Dumnezeu, nu poate fi un proroc adevărat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si solomon a avut

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poligamia a fost îngăduință de Dumnezeu în VT, oamenii aveau inimile împietrite, era altfel. Acum nu se mai aplica aceste lucruri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa vrajeala asta cu mine ca nu merge

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

CE VRĂJEALĂ? Un răspuns de 2 bani. Ca am spus adevărul? Cum poți cataloga toți creștinii după ce au făcut numai câțiva din ei? Pe Mohamed îl poți cataloga după faptele lui ptc el a facut ceea ce a făcut. Iar chestia cu Domnul Isus e perfect adevărată. Ai citit tu Biblia? Dacă nu, atunci de unde știi tu ca nu e vorba despre El?
În plus, răspunsul tău denotă faptul că nu ai cu ce sa argumentezi ceea ce afirmi asa ca încerci sa închizi subiectul cu replica asta, ca și cum tu ai avea dreptate și eu nu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu se poate rasgandi avand moralitate vesnic indentica, azi e ok maine numai e, poligamia este ok vesnic, nu poti spune ca dumnezeu se schimba sau iti schimba ideile, si pe crestini le poti cataloga dupa fapele lor, mahomed sa comportat ca un lider adevarat dar a fost pedofil cica, daca vorbim de constantin cel mare În anul 326 Constantin l-a ucis pe fiul său mai mare
Uciderea sotiei si a primului nascut
https://ziare.com/......iv-1176067

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce treaba am eu cu ce a făcut Constantin? Și Dumnezeu nu Se schimba niciodată, oamenii s au schimbat. Din cauza împietririi inimii oamenilor din Vechiul Testament Dumnezeu a îngăduit sa aibă mai multe soții, dar e clar ca acum nu ne mai este îngăduit sa fim asa (date fiind versetele din Noul Testament).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu iti schimba modul de percepere a moralitati, de asta nici nu putea legi noi pentru ca el nu poate gresi, el cunoastea deja totul, de la bun inceput a facut totul perfect

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai nu a greșit, dar mântuirea era altfel în Vechiul Testament, pana sa apară Mântuitorul Hristos care a schimbat legea. Înainte trebuia sa împlinești Legea, dar nu puteai fi neprihănit prin Lege, dar după ce a venit Domnul Isus, mântuirea ne-a fost data prin har, prin credință și acum suntem neprihăniți prin jertfa Lui.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Am mai argumentat ca Mohamed este un fals profet! Nu este vestit de niciun profet al Vechiului Testament, spre deosebire de Hristos, care a fost profetit ca Dumnezeu tare, biruitor, Domn al pacii, parinte al veacului care va sa vina (Isaia); obarsia Lui este dintru inceput, din zilele vesniciei (Miheia); nascut din vesnicie din Tatal: "Din pantece, mai inainte de luceafar, te-am nascut" (Psalmul 109 al lui David); "iata Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii" (Sfantul Ioan Botezatorul). toata Scriptura este despre Hristos, prin care au venit harul si adevarul (Evanghelia dupa Ioan, cap.1), incat Sfantul Apostol Pavel spunea ca Legea a fost calauza spre Hristos.
Insusi Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a spus ca toata legea si profetii au fost pana la Ioan; de atunci, Imparatia lui Dumnezeu se ia prin straduinta si cei ce se silesc pun mana pe ea (Evanghelia dupa Matei).
Cine este antihristul, daca nu cel ce tagaduieste ca Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu celui viu?
"Roadele" credintei in falsul Mohamed se observa de mult timp: terorism, decapitari, robie, razboi permanent fata de "oamenii cartii", adica fata de evrei si fata de crestini.