| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că planeta Nibiru a extratereștrilor Annunaki se va ciocni in viitor cu Pământul și va aduce sfârșitul lumii așa cum scrie Zecharia Sitchin și cum zice in documentarul Ancient Aliens? Ei au mai venit pe Pământ in trecut cica.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tu crezi ca e greu sa publici o carte cu aiureli inventate de tine, gen Annunaki si Nibiru? Crezi ca e greu sa afirmi ca extraterestri au mai venit pe Pamant? Cel ce afirma ceva, trebuie sa prezinte si dovezile. Cu cat afirmatia contrazice mai multe cunostinte verificate, cu atat dovezile trebuie sa fie mai puternice. Iar ce se afirma fara dovezi, se respinge fara dovezi.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca o alta planeta intra in sistemul nostru solar, cel mai probabil nu va avea o coliziune directa cu Terra din moment ce alte 4 planete de zeci de ori mai mari decat a nostra cu o gravitatie mult mai puternica vor sta in calea acelei planete. Excluzand Marte, centura de asteroizi, planeta pitica Pluto si toti satelitii naturali ai celor 4 giganti gazosi.
Si chiar daca reuseste cumva sa treaca pe langa toate astea si sa scape de influenta gravitationala a oricarei planete gigante, probabilitatea sa loveasca Terra sunt mici din moment ce sistemul solar este foarte mare, iar distantele sunt astronomice.
Asa ca nu iti face griji.
Apropo, o planeta care e la o distanta foarte mare de o stea care sa o tina intr-o zona habitabila nu poate sustine viatq, asa ca aceasta planeta nu poate sa aiba extraterestrii pe ea daca pur si simplu pluteste prin spatiu fara o stea gazda, sau daca are o stea mama, dar axa planetei in jurul acestei stele e alungita.
Aici depinde si de tipul stelei, poate sa fie "a white dwarf" sau "a red giant". Tipul stelei este foarte important pentru o planeta ca sa sustina orice forma de viata.
Cu cat planeta e mai mica, cu atat zona habitabila e mai aproape de ea, si cu cat e mai mare, cu atat zona habitabila e mai departe.
Puteam sa intru in detalii si despre alti factori, dar aici suntem la categoria religie, nu la astronomie, iar intrebarea ta a fost una diferita si m-am cam abatut de la subiect.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ar trebui să scrii o carte cu toate conspirațiile care-ți vin în cap și s-o publici sub numele "Ce înseamnă s-ai prea mult timp liber?". Ar devenit bestseller instant!

| minrest a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sunt numai teorii ale conspiratiei existente; nici una nu e noua sau originala.

| BabaOarba a răspuns:

Ancient Aliens e o aiureala. Cei ce apar acolo nu sunt oameni de stiinta adevarati (sau nu mai sunt), si toate asa-zise teorii de acolo sunt foarte usor combatute. Ar trebui sa te uiti la documentarul Ancient Aliens Debunked.