| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de teoriile lui Z.Sitchin și ale lui Von Daniken conform cărora am fost vizitați in trecut de extratereștrii antici Annunaki care aceștia ar fi colonizat pământul și ar fi creat omul, explicând ceea ce știința numea „veriga lipsă"? Sitchin atribuie rasei Anunnaki crearea culturii sumeriene antice precum și a celorlalte popoare. Pretinde că acești annunaki ar fi o rasă de extratereștri de pe o planetă ipotetică, dincolo de planeta Neptun, numită Nibiru, pe care o consideră a fi situată pe o orbită alungită, rotația ei fiind de aproximativ 3600 de ani. El afirmă că mitologia sumeriană reflectă acest punct de vedere, precum și originile noastre ca specie. Cine vrea sa afle mai exact recomand cărțile lor și serialul Ancient Aliens de pe History
Credeți că e adevărat ceva?

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Nu se vede nici urma de extraterestru. Extraterestrii respectivi ramaneau aici daca le placea Pamantul. In concluzie sunt doar fantezii.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru halogen001):

Au lăsat piramidele din Egipt care având în vederea complexitatea construcțiilor nu cred că au fost făcute de simplii oameni înapoiați de atunci.

| halogen001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Piramidele n-au nici o intrebuintare serioasa. Nu e nici o stiinta in ele si nu sunt de folos. Sunt o adunatura de pietre, niste morminte pentru cei aflati la conducere in acele vremuri.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Doar pentru că n-aveau tehnologia de acum, nu înseamnă că erau proști. O echipă întreagă de muncitori din tot Egiptul a participat la construcție - deci o muncă colosală - iar faraonul avea la el cei mai buni arhitecți ai timpului. Și încă ceva: dacă tot susții sus și tare că extratereștri le-au făcut, de ce egiptenii nu i-au menționat nicăieri?

| Digikey a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Au uitat sa te informeze uitucii aia de egipteni.

| CostinAlamariu a răspuns:

Alte teorii fara nicio dovada care au aceeasi valoare stiintifica cu filmele Star Wars

| chuckmanson a răspuns:

Cumva acești extratereștrii erau interesați de noi numai în antichitate când am fi fost nimic mai mult decât niște maimuțe vorbitoare pentru ei și nu sunt interesați de noi acum când avem tehnologie, unde radio și am fost în spațiu? Weird!

| Gligore2000 a răspuns (pentru chuckmanson):

Ii doare undeva de tehnologia noastra.
In ultima suta de ani am avansat si noi dar ei aveau mai mult deja acum 5000 de ani.

| chuckmanson a răspuns (pentru Gligore2000):

Și unde exista dovezile ca acești extratereștrii există?

Răspuns utilizator avertizat