| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că Pompei a fost o altă Sodomă și Gomoră?
Credeți că mai există astăzi o Sodomă și Gomoră al secolului 21?

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cred ca Pompei a fost un oras ca oricare altul, care a avut ghinionul sa fie localizat langa un vulcan activ.

Fenomenele naturale nu sunt pedepse divine.

| Celcestietot a răspuns (pentru johnnny123):

Pai si daca tuna nu s-a suparat dumnezeu pe noi?

| Werrich a răspuns:

Romani 3:
"10. după cum este scris:,, Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.
11 Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar."

| fllu07 a răspuns:

Sincer nu stiu prea multe despre Pompei. Cred ca a fost distrus de o erupție. Nu?
Vreau să-ți răspund la partea a 2a a întrebării: dacă credem că mai există și azi o sodomă si gomoră. Da, există. Nu geografic, si la nivel mondial există acel comportament, si se face lobby tot mai puternic pentru a accepta homosexualitatea. Se împachetează frumos si se serveste oamenilor. Si încet încet, oamenii se vor obișnui cu ideea. E ca si cum dacă arunci o broască într-o oală cu apa fiartă, va sări instant. Dar dacă pui broasca într-o oala cu apă rece, si oala o pui pe foc, broasca se va obișnui si în cele din urma va muri acolo. Ideea e ca daca le oferi oamenilor câte puțin, si constant, în cele din urma vor accepta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Întregul Pământ va fi o Sodomă și o Gomoră. Totul va arde...

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai auzit părerea asta. Eu am citit în Biblie ca pământul va rămâne pentru veșnicie.