| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca preotii mincinosi/lacomi/perversi si inselatori ii indeparteaza pe oameni de biserica sau de Dumnezeu? In speta pe cei tineri?
Si toate formalitatile si ideile stricte in biserica? Ce bine aduc? Credeti ca Dumnezeu ne vrea roboti?
In biblie spune clar Iisus:"Cand va rugati,nu fiti ca fatarnicii carora le place,prin sinagogi si prin colturile ulitelor,stand in picioare,sa se roage,ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua:si-au luat plata lor.
Tu insa,cand te rogi,intra in camara ta,si,inchizand usa,roaga-te Tatalui tau si te va rasplati.
Cand va rugati,nu spuneti multe ca neamurile,ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate.
Deci nu va asemanati lor,ca stie Tatal vostru ce aveti trebuinta mai inainte ca sa cereti voi de la El.
apoi le spune oamenilor cum sa spuna rugaciunea Tatal nostru.
Deci important e sa fie sincera rugaciunea,nu sa fie mot à mot,nu in cel mai scump templu sau cea mai scumpa catedrala.
Cat despre preotii inselatori; aici ma refer la anumite cazuri,nu spun ca toti sunt asa,dar am vazut la stiri multi astfel de preoti, cum era acela care s-a apucat in biserica sa blesteme si sa ia bani de la enoriasi. Aveti aici clipul :
https://www.youtube.com/watch?v=g-_6XAPUQgE&ab_channel=% C8%98tirilePROTV
Ce parere aveti de astfel de preoti? Sau de cei care spun ca vine sf. lumii si baga frica in oameni?
Citez din biblie
"Multi imi vor zice in ziua aceea:Doamne,Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?
Si atunci voi marturisi lor:
Niciodata nu v-am cunoscut pe voi.Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea."
Deci eu cred ca Dumnezeu daca intr-adevar exista nu asteapta de la noi sa ridicam catedrale scumpe si sa ascultam sa respectam cu strictete toate normele, toate dogmele si clericii bisericii.Imporant e ce facem in viata noastra de zi cu zi.Atat am avut de zis, astept pareri.

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca preotii care nu-si iau in serios responsabilitatea indeparteaza oamenii de la biserica tot asa cum preotii care isi iau foarte in serios raspunderea apropie oameni de biserica. Cazurile sunt bine cunoscute: parintele Justin Parvu, parintele Cleopa, parintele Arsenie Papacioc si multi, multi altii.
Preotii pe care îi vezi la stiri sunt cazuri putine, probabil 1% sau 2% din toti preotii pentru ca asa se face la stiri, bombardezi oamenii cu senzational care consta in toate scursurile societatii.
Trecand de asta depinde la ce te referi cu "norme si dogme". De obicei, ca in orice religie, lucrurile care se intampla in crestinism au fiecare intelesul lor, simbolistica lor, scopul lor, chiar daca idiotul de rand nu le intelege. Dumnezeu cere multe de la noi. In primul rand nu vrea sa ramanem nepasatori si superficiali fata de lucrurile importante. Dumnezeu ține mult la detalii pe care unii le-ar numi "dogme si norme". Citeste cartile lui Moise. Citeste Leviticul. O sa vezi acolo cat de important este ritualul, imbracamintea, decoratiile. Atat de importante incat atunci cand copiii unui preot au adus jertfa fara permisiunea preotului au murit instant. Dovada ca lucrurile astea au importanta lor sfanta pe care ochiul ignorant si inferior nu le vede, urechea egocentristului nu le aude si mintea incuiata nu le intelege.

| Ineys a răspuns:

Ambiguitatea religiei ii respinge pe cei mai multi.

| Werrich a răspuns:

Tinerii nu mai sunt usor de manipulat cu basme evreiesti.
https://mobile.hotnews.ro/stire/3251909

Inainte de a vorbi de preotii mincinosi uitati-va la pastorii vostri.
Un scandal de proporții a explodat în sânul comunității penticostale din România. Unul din liderii bisericii e acuzat de fapte oribile: abuzuri fizice împotriva minorilor și violuri.
https://evz.ro/......ibile.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul rând astfel de preoți (doar cu numele) se îndepărtează ei însăși de Dumnezeu. Nu neapărat că îi îndepărtează pe oameni de creator dar pun religia și chiar pe Dumnezeu, într-o lumină proastă, de aceea mulți încep să se abată de la credință, zicând că "Ce, dacă popa ăsta e un desfrânat, eu de ce se mai am încredere în biserică?! Uite și tu ce fac slujitorii Domnului! Dacă sunt preoți și le-a fost dat să ajungă în biserică, atunci înseamnă că Dumnezeu îi aprobă." Și acesta e un motiv pentru care mulți încep să se abată de la credință.
Treaba e că și acei preoți sunt tot oameni și la fel ca fiecare om sunt supuși greșeli cât și tentațiilor diavolești. Știi probabil că diavolul corupe omul după slăbiciunile sale. Tentând preoții și determinându-i să facă astfel de lucruri, Satan vrea să-și bată joc de Dumnezeu prin ei apoi să-I râdă în nas, zicându-i :"Uite slujitorii Tăi de pe Pământ ce fac!"
Se știe că Satan e pârâcios și tatăl minciunii în acelați timp.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Uscaturi sunt in toate domeniile; important este sa vedem binele, nu raul. Sa nu fim ca musca in cautare de mizerii, ci ca albina, care cauta si vede numai ce este bun, nectarul!
Nu ne va intreba Dumnezeu la judecata de pacatele preotilor, ci de pacatele noastre! De ce nu ne-am pocait, de ce nu am pazit poruncile Sale, de ce nu am crezut in El?
Preotul ortodox este foarte necesar: fara el nu te poti boteza, nu te poti spovedi, nu te poti cununa. Si cel mai important, fara preot nu te poti impartasi cu Hristos Dumnezeu. Si fara Hristos, nu avem viata in noi. "Cine ma mananca pe mine, va trai prin mine". - Ioan 6:57
Preotul este calauza in intelegerea Cuvantului lui Dumnezeu.
Nu-ti place un preot, du-te la altul! Nu-ti place un doctor, du-te la altul!
Dogmele sunt foarte importante! Ele sunt adevaruri de credinta revelate, pentru care multi si-au dat viata si nu s-au lepadat de ele. Dogma Sfintei Treimi, a Dumnezeirii Fiului, a intruparii Cuvantului din Sfanta Fecioara, dogma Bisericii una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, dogma botezului, a invierii mortilor si a vietii de apoi.
Toate hotararile Sfintelor Sinoade Ecumenice ale Bisericii Ortodoxe sunt foarte importante, fiindca daca nu ai dogme drepte, nu vine harul lui Dumnezeu.
La cine se coboara sfanta lumina la Ierusalim, de Pasti, in fiecare an? La papistasi? La monofiziti? La neo/protestanti?
NUMAI LA ORTODOCSI se coboara Sfanta Lumina! Si prin ei, la toata lumea.

| Zosima123 a răspuns:

Ereticule... Sectărel Neo-protestant zis și "anonim". Nu mai ataca Biserica și Preoții!
Vezi că nici pastorii tăi pedofili nu sunt mai buni!
Hai... Dispari de pe TPU cu asemenea afirmațiii stupide!