| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că se vor găsi vreodată răspunsurile corecte și adevărate la întrebările existențiale ale omenirii sau vor rămâne mereu un mister?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru cei nepasatori totul este un mister.
Ca oameni trebuie sa cautam raspunsuri la intrebarile existentiale ale vietii. Dumnezeu nu ne va lasa fara raspunsuri. Dar adevarata este si vorba aceea ca "nu ni le va baga si in traista".
Dumnezeu este preocupat de binele nostru mai mult decat suntem noi. El ne iubeste mai mult decat ne iubim noi propria fiinta.
Dar nu degeaba este si scris: "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Noi nu putem sa traim ca alte creaturi de pe pamant doar pentru viata aceasta, prefacandu-ne ca nu ar mai exista nimic dincolo de aceasta viata. Noi trebuie sa cercetam in mod personal cum stau lucrurile: nu din spusele altora, nici din parerea noastra. Ci trebuie sa cautam in mod sincer adevarul daca vrem sa-l gasim. Altfel vom trai toata viata inselandu-ne singuri sau lasandu-ne inselati de altii.

| Mircea08 a răspuns:

Raspunsurile corecte si adevarate la intrebarile existentiale pot fi gasite, dar pentru tine numai tu le poti gasi

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu există răspunsuri fixe la întrebările existenţiale. Fiecare om îşi poate da un răspuns diferit la ele. Fiecare generaţie, fiecare eră va vedea lumea şi viaţa altfel.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! După cum evoluează tehnologia, s-ar putea ca omenirea să afle cu timpul anumite răspunsuri la întrebările pe care le credeam fără răspuns, imposibile și învăluite în mister.