| bleakk a întrebat:

Credeti ca societatea mai are nevoie de timp sa se educe sa traiasca fara ideea de Dumnezeu? Multi(dintre crestini si altii) probabil ar ajunge sa dea in cap altuia (care-l deranjeaza) daca ar afla ca Dumnezeu nu exista. Ce parere aveti?

19 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred in vreun zeu si sunt capabil sa omor pe cineva.Pe langa asta, sunt o gramada care-mi dau ceea ce eu consider un motiv suficient sa omor.Totusi,nu am facut-o.De ce? Sincer sa fiu, nu stiu.Nu vreau sa ma trezesc c-am facut vreo greseala si am ajuns in inchisoare sau ca aud persoane care-mi sunt dragi ca aia ca mine-s niste nenorociti care merita sa moara sau alte chestii d-astea.In concluzie, oamenilor ca mine le e de ajuns sa aiba alti oameni pe langa ei care sa-i opreasca fie si in mod involuntar, fara sa stie ce-i in mintea noastra.
Ok, ard in iad sau ajuns in inchisoare.De ce prima m-ar opri mai tari decat a doua?
Un alt motiv ar fi ala ca pot sa imi dau seama si singur ca poate nu se merita sa-mi pierd timpul planificand o crima si facand-o.Si ghici ce! N-am nevoie de vreo carte sfanta sa-mi spuna asta sau de vreun zeu.
Ideea de Dumnezeu este deja o falsitate. Dumnezeul crestin nu i-ar placea pe multi preoti si pe multi crestini.Totusi,acestia se cred credinciosi.Ce concluzie sa tragem din asta? Li se rupe de propriul zeu si de propria religie, se bazeaza pe ei insasi.
Si nu, daca nu ar exista religie nu ar fi pace in lume.Violenta este o parte din om.Nu vezi ca exista exemplare care se abtin sa fie violenta spunand ca violenta nu este buna? Totusi, violenta ii cam tenteaza.Asta pentru ca aia mai slabi care nu stiu decat sa dea din gura incercand sa-i schimbe pe ceilalti in scop de aparare folosesc propaganda aia anti-violenta si vin cu idiotenii pe care nu le pot argumenta.Dar deja deviez deci ma opresc.

| bleakk explică (pentru Wehrmacht):

"Dumnezeul crestin nu i-ar placea pe multi preoti si pe multi crestini.Totusi,acestia se cred credinciosi." palmface... Ce treaba are una cu alta, nu mai abera.

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Cum ce legatura are ma? Multi se cred crestini.Totusi,tot multi nu respectat decat porunca aia cu "nu ucide" sau nici p-aia.Practic,singurul lucru care l-ar primi de la conducerea raiului dupa ce mor este un bilet dus catre iad.In cazul asta, cum poti spune ca religia tine lumea sub control? Ca fara ea suntem toti niste psihopati, niste criminali?
Pe scurt, am spus ca religia nu influenteaza nici in bine nici in rau. Poate doar in rau daca ne uitam la fanatici.Cum poate sa o faca daca si aia care-s slujitorii lui Dumnezeu pe Pamant ignora recomandarile si poruncile zeului lor? Ce-i asa greu de inteles? Tu ai iesit la trolling?

| danut a răspuns:

Bine spunea cineva, mai ai inca vreo 50 de ani pana sa poti emite JUDECATI de VALOARE. Fara Dumnezeu tu nici nu ai fi existat pana acum, de altfel nimeni nu ar fi existat dar pana vei putea intelege mai ai cca 50 de ani.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Fara Dumnezeu tu nici nu ai fi existat pana acum."

E tocmai invers, fara unii ca tine, Dumnezeu nu ar fi existat, sau cel mult ar fi doar unul din multi(i) (al naibii robotel nu ma lasa sa scriu corect) zei creati de imaginatia si/sau interesele unora.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai intelege daca ti-as spune de ce si cum, dar sigur nu existâm ca specie daca nu exista Dumnezeu

| sabin89 a răspuns:

Am inteles ca dai bac-ul anul asta. Nu cumva irosesti prea mult timp pe TPU in detrimentul invatatului? Intreb si eu. Sau, daca totusi vrei sa acorzi si timp pe site, nu ar fi mai indicat sa pui intrebari legate de materiile din care vei da examenul? Tu pui intrebari care n-au nici in clin, nici in maneca cu bac-ul. Si nu numai atat, dar intrebarile cu care te ocupi doar te tulbura si te zapacesc tocmai acum cand ai mai multa nevoie de o minte concentrata pe invatatura.
Si, ca sa raspund la intrebare, chiar nu vad de ce ar da in cap altuia cineva care ar afla ca nu exista Dumnezeu. Nu, nu ar da. Si-ar vedea fiecare de treaba lui. Parerea mea.

| bleakk explică (pentru sabin89):

Crezi ca daca uneori intreb SI despre examen, crezi ca nu mai asta ma preocupa? Apreciez ca te ingrijorezi intr-un fel, dar nu crede ca fac nu mai un lucru.

| sabin89 a răspuns (pentru bleakk):

Ok., poate nu ar trebui sa ma bag eu in ceea ce este (sau nu) de interes pentru altul. Si mie mi-ar putea replica cineva: ce treaba ai tu cu timpul Planck? Dar cred ca intrebari despre religie, pe care fie vorba-ntre noi nu le-au rezolvat oamenii timp de milenii, nu ar fi indicate in contextual actual, cand examenul bate la usa. Te zapacesc de cap. Intre creationisti si evolutionisti sunt dezbateri interminabile, cu oameni cu scoli inalte si de-o parte si de alta a baricadei. Iar religia adventista, in particular, este chiar una incurcata rau, care te baga intr-un obscurantism aproape total, cu Sabatul ala, la care ei insista atat de mult si care se vede clar ca nu este nici logic si nici util. De ce ar vrea o divinitate atat de mult sa tin eu o zi, si nu oricare, ci sambata (de ce nu martea?). Plus profetia aia cu anul o mie opt sute si nu mai stiu cat, in care ei inca stau agatati, desi e clar ca a fost falimentara. Plus ca produce oameni de tip anonimg, plus, plus...

| bleakk explică (pentru sabin89):

Nu ti se pare ok anonimg?

| sabin89 a răspuns (pentru bleakk):

Nu.

| T0T a răspuns:

Societatea ar putea convietui s fara ideea de Dumnezeu deoarece inca exista lege, nu traim in anarhie asa cum ar vrea multi dementi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Crestinii au dat in cap paganilor pentru a-si impune religia. Cruciatii au omorat sute de mii de oameni. Oameni au fost inchisi, arsi pe rug, omorati cu pietre fiindca sunt necredinciosi. In unele parti ale lumii oameni necredinciosi inca sunt omorati.

NU, nu cred ca am fi mai violenti. Legea si pedepsele laice sunt suficiente metode de constrangere. Daca religia ar fi suficienta metoda de constrangere nu are mai exista legile laice nu?

Societatea are nevoie de ENORM de mult timp in principal dintr-un singur motiv - frica de moarte. Sunt convins ca daca oamenii ar sti cu absoluta siguranta ce se intampla dupa moarte, mai mult de jumatate din credinciosi ar renunta la credinta.

| bleakk explică (pentru AlexanderAdrian):

" In unele parti ale lumii oameni necredinciosi inca sunt omorati. " De catre crestini?:O :O

| Holiday a răspuns (pentru bleakk):

"" In unele parti ale lumii oameni necredinciosi inca sunt omorati. " De catre crestini?:O :O"

SI de catre crestini. In Brazilia, tara cu cea mai mare populatie catolica din lume, de exemplu, anual exista cateva zeci de crime indreptate impotriva homosexualilor, generate strict de motive religioase crestine.

Referitor la prima intrebare:
Nu religia ii opreste pe crestini (si pe alti credinciosi) sa dea in cap altora, ci legile laice, lucru dealtfel evident, cat au avut intaietate legile religioase s-a intamplat asta de nenumarate ori, mult mai mult decat acum, iar insasi cartea de capatai a crestinilor, nu doar incurajeaza, ci chiar impune un astfel de comportament in nenumarate randuri.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru bleakk):

De catre musulmani. Conteaza? Tot despre dumnezeu si credinta e vorba in propozitie.

| NGheorghe a răspuns:

Societatea nu are nevoie de timp ci de raspunsuri la intrebari!
Minciunile exista deoarece comandantii au intotdeauna ceva de castigat, dar tu nu ajungi nicaieri daca incepi discutia cu "ideea de D-zeu" (ca exista sau ba?). Daca incepi cu D-zeu a zis: "sa nu ai incredere in oameni", atunci ai ocazia sa te piși pe tine de râs! Exemplu: toata lumea a auzit de sinucigasi care se echipeaza cu o bomba pe care o detoneaza intr-un public tinta pentru a produce cat mai multe victime. Nu ma refer la cazul in care nu functioneaza bomba, caz care este si el de comedie. Ci ma refer la cazurile in care bomba functioneaza, sange (fals) peste tot, se sperie zeci de milioane de persoane care nu se opresc de donat bani, ia uite :
https://www.youtube.com/watch?v=yBC_eumlVts

iar la o vizionare mai de aproape observi ca dupa 10 zile victimele nu mai pot de BUCURIE:

https://www.youtube.com/watch?v=zbh4aC_Wz58

Mie imi place de ăla cu ambele picioare "explodate" ca inca mai are putere in maini sa se tina de cea mai ramas din picioarele lui. (vorba unui medic: "Pe unul cu dubla amputatie daca il pui in pozitie verticala, in carucior cu rotile, l-ai stors de tot sangele din el in doua minute." )

Heroii din spectacol desi au castigat mult, incasarile lor sunt o nimica toata in comparatie cu cel care raspunde cu "nu!" din :
www.youtube.com/watch?v=LsJATNvC6Zg
De fapt erau doua intrebari. Cine a auzit prima intrebare a inteles de ce uni isi "dau in cap, singuri":
Ateistii sunt la fel de creduli si donatori! Si spre deosebire de religiosi carora le plac mai multe interpretari, ateistii, cand aud o versiune la doua-trei televiziuni "puternice" ei, pe deasupra, mai CRED CA STIU TOTUL cu foarte mare exactitudine si nu-i mai intereseaza altceva.

Poate te-ai plictisit si vrei sa vezi un erou adevarat si spectacol pe gratis, ca sa ai o educatie cu adevarat corecta:
https://www.youtube.com/watch?v=ZAcAKAPmXAw

| NGheorghe a răspuns (pentru NGheorghe):

Se pare ca "eroul adevarat si spectacolul pe gratis" este un mare fals, camera motor!:

https://www.youtube.com/watch?v=q2XlYEO7zxw