| RAY a întrebat:

Credeti ca sunt motive morale pentru care mersul la prostituate sa fie justificat moral, religios, social moral?
intrebarea se potrivea la 3 categori sex si dragoste,religie, filozofie am ales religie pentru ca vreau din punct de vedere religios daca se gaseste vreo justificare ca de exemplu daca esti urat sau nu poti esti paralizat, si nu ma luati cu vrajeli ca fizicu nu conteaza

18 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Daca e pentru prima data primesti o aducatie sexuala buna.
Daca nu ai facut-o de mult timp scapi de tensiunea sexuala.
Daca iubita ta este un "cub de gheata" ai ocazia sa te distrezi putin ^_^

| doctorandus a răspuns:

Scriitorii Vechiului Testament au avut prilejuri sa interzica prostitutia, dar n-au facut-o. Stiau ei ce stiau.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Sexul e doar placere trupeasca, iar cum trupul e al diavolului, aducandu-i placeri lui, aduci diavolului. devil
Eu nu gasesc nimic moral in a merge la tantile alea, nici macar in a practica sexul "altfel", natura a creat asta pentru un scop, nu pentru a avea o societate plina de obsedati sexual, adica bolnavi psihic.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Daca sexul e placere trupeasca de ce nu-i moral?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

E, dar cu limite, pentru ca a fost creat cu un scop, odata uitat scopul ala, lucrurile o iau razna, dovada ca au luat-o deja e faptul ca exista prostitutie si filme porno. Normal oamenii nu ar avea tot timpul chef de asa ceva, dar exista cineva care are de castigat inserand tot felul de mesaje obscene peste tot, sau facand enjpe sute de filme porno. Cand un lucru iti ia mintile, acel lucru nu e bun, iar cand altii incep sa prezinte un pericol pentru tine din aceeasi cauza, e de n ori mai ne bun/rau. Ce crezi ca face unul care n-are bani de tanti, n-are gagica si s-a saturat de propriile maini, dar e pornit rau?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Orice lucru poate deveni rau pentru un om, sunt multi care se drogheaza, beau etc din lipsa de asta fac tot felul de lucruri rele asta pentru ca omul vrea tot mai mult si creierul vrea placere, freud spunea ca traim ca sa acumulam placere, exemplu poate fi valabil pentru orice viciu

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Si ti-am zis ca daca Freud a zis ceva, nu inseamna ca e un adevar absolut, e doar o parere, asa cum eu cred ca natura ne vrajeste cu iluzii/placeri pentru a trai, naspa ca ea nu cere minte, de asta permite ca unii sa traiasca doar in vicii, vrea doar sa iti dai genele mai departe, apoi o sa iti dea factura. devil

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Natura ne vrajeste cu placeri nu e o ipoteza e o realitate, uite un exemplu mirosi ceva si ti foame creierul isi da ordon ca trebuie sa te pregatesti de mancat asta se aplica la orice, creierul ne vrajeste sa avem vici si sa avem tot mai multe, asta se aplica la tot ce e viu

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Pai da, dar cum ziceam, avem nevoi pentru a trai, suntem "cumparati" cu placeri, nu traim pentru a avea nevoi, cum ziceai tu ca a zis nu stiu ce nene "inteligent".

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Nu isi place de freud asta e adevarul

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred. Conform religiei sexul este acceptat doar in scopul de a face copii si dupa casatorie.
Sexul facut doar din placere nu este acceptat ori justificat moral, din punct de vedere religios. La fel cum, nici masturbarea nu este acceptata, din simplul fapt ca irosesti "semintele vietii" pentru o placere fizica.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Da tu ce crezi personal e ceva moral?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca este ceva moral, ci ceva necesar, in cazul in care intr-adevar persoana in cauza nu isi poate satisface nevoile fizice altfel. Nu este nimic moral ori imoral in a face sex. Indiferent cu cine faci, persoana iubita, o prostituata ori alta persoana. Insa sexul este o nevoie care trebuie satisfacuta intr-un fel sau altul.

| Exilee a răspuns:

Ma tem ca mersul la prostituate te va duce pe treapta cea mai de jos a conduite morale. Lipsa infranarii nu doar ca ca aduce un dezastru in viata ta expunandu-ti trupul la diferite simptome, dar este si o totala contradictie cu doctrinele emise de VECHII GRECI. Toti marii carturari, oameni de culturi si chiar genii ( desigur nu totalitatea intrucat exista si uscaturi) militau pentru ca fiinta umana sa poata izbandi, sa poate birui asupra alter-ego-ului nostru.

| RAY explică (pentru Exilee):

Draga vreausazborsprestele n-am spus ca vreau sa merg e o intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii daca trebuie sau nu sa faci un lucru. de obicei suntem ortodocsi in multe privinte, atat de ortodocsi incat nu mai apucam sa ne spunem propria erezie. si neortodocsi in altele, incat ne distrugem cu propriul nihilism.
nietzsche spunea ca pentru a distruge din ideologie trebuie sa folosesti nihilismul si pentru a creea sa il depasesti.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Este imorala desfranarea pentru ca este o tradare.