| Sportacus123 a întrebat:

Credeți că sunt posedat de un demon rău? Altcumva nu-mi explic furia mea venită dintr-o dată.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Nu există demoni care să posede.

Pe de altă parte nu există niciun "tu" singular. De fapt "tu" ești un amalgam de diferite ipostaze. Acel "tu" fericit nu este echivalent cu "tu" întristat și nici cu "tu" anxios sau "tu" exaltat.

Un mod mai bun de a conceptualiza problema ta este că a luat naștere o alte ipostază de "tu". Este infinit mai productivă decât metafora "m-a posedat un demon", pentru că implicit ai un anume control asupra ipostazelor tale, însemnând că ai o șansă să gestionezi. Implicit atunci când te gândești în linii de ipostaze reafirm ideea că ai un anume control. Dar atunci când invoci "demoni" reziliezi ideea de control și responsabilitate.

Sper că vei găsi modul tău de a relua controlul asupra vieții tale. Multă sănătate și baftă.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru carevaescu):

Demoni există, că tu nu vrei să crezi este altceva.
În plus, toată dizertația ta pseudo-filosofică nu dovedește nimic, deoarece acel "tu întristat" trebuie să aibă ceva în comun cu "tu fericit", nu putem vorbi de două persoane distincte, trebuie să fie ceva care le unifică. Mi-am pus și eu problema asta de multe ori, doar că eu, istoric fiind, gândeam în termeni de timp: am fost "eu" acum cinci ani, sunt "eu" acum și voi fi "eu" peste cinci ani. Toate aceste "eu"-ri sunt foarte diferite, doar totuși există ceva care le unifică, care mă face pe mine să fiu eu, în orice moment al zilei. Iar acel ceva este sufletul meu.

| carevaescu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

E irelevant să vorbim despre demoni.

Totuși când zic "ipostazele unei persoane nu sunt echivalente" nu înseamnă "mai multe persoane diferite".

Oricât de pseudo filosofică ți se pare ideea, mențin în continuare că orice persoană este un amalgam de diverse ipostaze.

Cu toate acestea, pot accepta concluzia ta că ceea ce unește toate ipostazele unei persoane este sufletul.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru carevaescu):

E chiar foarte relevant. Cine ne ispitește dacă nu demonii?
Apoi, ce anume înțelegi de fapt prin ipostaze? "Eu"-l meu nervos de alaltăieri este aceeași ipostază cu "eu"-l meu nervos de astăzi? Ori sunt ipostaze diferite?

| carevaescu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Bună întrebare - cea despre ipostaze.

Răspunsul scurt și direct este că acel "tu" nervos ieri și cel de azi clar nu sunt aceleași ipostaze, strict vorbind, dar pot face parte dintr o categorie de ipostaze "tu nervos" care sunt echivalente într o oarecare măsură dar nu identice.

Răspunsul lung dar mai clar ar trebui să conțină și o explicație despre categorii În primul rând și continuitate în timp în al doilea. Este nevoie și de o explicație generală a conceptului de echivalență parțială, identitate și diferență.

Totuși un forum online nu este locul potrivit pentru asemenea discuții.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Posibil sa te influențeze un demon de manie și e posibil sa acționeze pe parcursul a mai multor generații dacă și la părinți, bunici, străbunici erauprobleme cu mania. Poți sa îți vinzi sufletul Mantuitorului Hristos, sa îți mărturisești specific toate păcatele, sa declari rupte legăturile cu zestrea spirituala negativa moștenită din familie, sa pui crucea Mantuitorului Hristos sa limita de separare între tine și influenta spirituala, negativa., sa_ti ieri familia pentru deprinderile spirituale negative de manie și orice alte persoane care te-au rănit în viata specific, sa îți ceri iertare se la cei pe care i-ai rănit prin izbucniri de manie și sa poruncește în Numele Mantuitorului Hristos sa plece de la tine orice demon de manie acolo unde îl trimite Hristos. Numai Hristos eliberează și pe cine Fiul îl face liber, e liber cu adevărat.

| sierra1 a răspuns:

Cred că ți se trage de la faptul că nu mergi la club

https://www.tpu.ro/......os-inuman/

| anonimg a răspuns:

Petrece timpul în mijlocul influențelor bune. Altfel nu vei fi schimbat în bine.
Educația nu vine peste noapte; dar fiecare zi contează să ne-o dedicăm educării.
În cartea "Proverbe"găsim scris: "Un singur păcătos nimicește mult bine." Iar apostolul Pavel spune și el: "Tovărășiile rele strică obiceiurile bune." Mai bine să râdă nelegiuiții de noi că ne-am pocăit, decât să avem caracterul și soarta lor. Și cine știe dacă nu se vor schimba și ei, și dacă eforturile noastre vor fi o încurajare măcar pentru o parte din ei. Și cum altfel am putea fi de folos altora decât dacă am începe noi să trăim frumos, așa cum se cuvine să trăiască toți oamenii?

| Hyperion7 a răspuns:

Exista demoni buni?

| ania a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ania):

Tocmai

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ești posedat, ești doar vulcanic(probabil ai deprins asta din familie sau pur și simplu așa te-ai născut)
Daca vrei sa nu mai fii furios, trebuie sa eviți și oamenii care te fac sa fii așa.

| andreiadrian12 a răspuns:

Nu exista demoni, esti, sunteti bolnav, duceti-va la doctor daca nu cumva doctorul e mai cu probleme decat dumneavoastra.In trecut prea nefericitii prea nevinovatii se luau de oamenii strazii catalogandu-i demoni dar erau niste amarati cu probleme psihice dar erau ignoranti si nu stiau aceasta.Prea nefericitii,prea nevinovatii nu au cum sa fe Prea Buni si sunt rai in fapt cal calai si au nevoie de un tap ispasitor,de o capra,o tinta umana in care sa dea,sa o umileasca,pedepseasca pentru ca se simt rau insuportabil prea nefericitii,prea nevinovatii si considera pacat iubiea, hrana, bunii, binele pentru ca te simti bine ai impuritate, esti impur pe pozitiv.