| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca trebuie canonizat si trecut intre Sfinti cat mai repede Parintele Arsenie BOCA? Ce parere aveti despre "fenomenul" Arsenie Boca?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Conform uzantelor milenare ortodoxe, canonizarile se fac numai dupa o lunga perioada, secole, de recunoastere. In acest caz, este o mediatizare interesata, desigur, asta neimplicand lipsa de merite ale calugarului.Canonizarea nu se supune la voturile unei categorii de oameni ci la judecata si recunoasterea a
generatii de oameni.
Biserica catolica l-a canonizat necanonic pe Papa paul al 2-lea, special l-am numit cu minuscule, deoarece interesele oligarhiei actuale au impus acest lucru.Canonizarea unui om ca fiind sfant se face cu scopul de a da exemple intru credinta si nu a pentru a umfla buzunarele la toti nemernicii.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca Dumnezeu nu cere sa elogiem un om. Exod20:4,5

suntserios
| suntserios a răspuns:

Manipularea prostimii pe scurt.

| sublime89 a răspuns:

Arsenie Boca e o sursa nelimitata de bani pentru biserica, si nimic mai mult. Tu vezi ce se intampla la manastirea Prislop? Mii de oameni trec pe acolo saptamanal, si lasa sume impresionante de bani in urma lor. Cei de la Prislop nici nu mai stiu ce sa faca cu atatia bani. Toate "minunile" si miturile legate de acest om, sunt inventate de BOR, pentru ca e in interesul lor ca oamenii sa creada cat de mult, si sa imbogateasca biserica cat de mult. Cand traiesti intr-o tara atat de credula, si ai sansa de a face bani seriosi atat de usor, nici nu e de mirare ca BOR-ul nu a refuzat sansa. De fapt, BOR-ul nici nu trebuie sa faca prea multe, pentru ca poporul e atat de incult si fanatic religios, incat ei singuri inventeaza povesti despre Boca, si vad miracole de-ale lui peste tot. Biserica nu mai trebuie decat sa le spuna ca au dreptate, si sa-si pregateasca vistieria.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Nu noi hotaram. Iar cuvintele lui le avem oricum.

| Admunssen a răspuns:

Este un megaprofit din partea BOR. Dupa canoanele bisericesti, canonizarea ca sfant se face dupa 100 de ani de la moarte. Masura este fireasca. Ca nu cumva, unul prin crasme, nepot fiind, sa se laude ca unchiul sau e sfant acum. Cat despre fenomenul Arsenie Boca, nu e altceva decat acelasi fanatism Ponta. (Dumnezeu sa ma ierte, nu sunt ateu si sunt ortodox).

| Vladutz1986 a răspuns:

Fenomenul "boca" este doar o modalitate prin care biserica sa mai faca niste bani!

| RealRap a răspuns:

Nu, trebuie sa canonizam Romania, doar in tara asta de rahat se mai intampla minuni. M-am saturat de asa zisele minuni, a fost ceva si pe la mine, toate babele aoleu, aoleu. Nici macar nu era creat de natura aceasta minune, era creata de om, ca na... Aduna 10 fraieri si prefa-te ca le faci minuni. Nu m-as mira sa-mi fie sters si comentariu', ca na, exprimare libera :3