| xname23 a întrebat:

Credeti ca unui om i se pot ierta toate pacatele daca se caieste sincer? daca un om a gresit toata viata si in ceasul al 12-lea se caieste credeti ca Dumnezeu il va ierta? daca maine ar fi ziua judecatii de apoi si noi am sti asta si ne-am caii sincer am fi iertati? vb de religia ortodoxa.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Iertarea lui Dumnezeu nu tine de religie.Ea poate sa fie primita prin credinta in jertfa Domnului Isus. Spune Biblia:,,De ai avea pacate cat nisipul marii,iti vor fi iertate.,,Nu poti tu sa pacatuiesti cat poate ierta Dumnezeu. Conditia este ca tu sa regreti pacatele, sa ii ceri iertare Lui Dumnezeu, si sa nu le mai faci.Trebuie sa umbli in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu,sa postesti,sa te rogi,daca vrei sa fii mantuit.(vedem talharul de pe cruce,a fost mantuit in ultimul ceas al vietii), dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru, s-ar putea sa nu avem harul acesta!

| CherryLove a răspuns (pentru EmaS):

Sunteti catolica de scrieti Isus cu un i?

| EmaS a răspuns (pentru CherryLove):

Nu.In Biblia tradusa de preotul ortodox Cornilescu, Isus este scris ci un singur I.

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Idea căinței infractorului, nu îl scutește în justiție, să fie pedepsit pentru infracțiunile comise.
Cam tot așa ar trebui dă fie și cu păcatele.
În religia ortodoxă ideea păcatelor și a păcătuirii este tratată foarte aiurea.

| cristi202 a răspuns:

Daca faci ca tilharul de pe cruce, ce a fost impreuna cu Isus, atunci da, vei fi miine in rai. Insa cainta trebuie sa fie extrem de sincera, si mai e ceva: trebuie neaparat sa traiesti cautind sa nu mai pacatuiesti. Deloc. Chiar daca e imposibil, dar aceasta trebuie sa fie hotarirea ta. Ca vei mai gresi si dupa aceea e altceva, si pentru acele lucruri poti capata iertare, insa atitudinea e ca sa nu mai gresesti deloc, sa te impotrivesti pacatului la singe. Si nu e usor, chiar si pentru doar o zi.

| Angel0 a răspuns:

Nu poti intelege raul facut doar caindu-te.Totul se plateste.

| chelstone a răspuns:

Ierarea de pacate este injusta in anumite cazuri, ganditi-va ca un criminal se caieste si ajunge in rai, iar victima sa poate sa ajunga in iad cu totate ca nu a facut mari nelegiuiri la viata sa.

| miradoniz a răspuns (pentru chelstone):

Oricum nu avem noi a decide.
Știi tu, pe Iisus nu l-au răstignit degeaba-de asta era un pericol pentru biserică. Înainte se credea ca păcătoșii trebuie să treacă prin biserica pentru a se pocăi, El spunea că ce contează cu adevărat e relația (personală)dintre Dumnezeu și om.Ideea este la fel de scandaloasă-sau cel puțin incredibilă-astăzi.

| Maidanezul a răspuns:

Adica ceva cu ingrasatul porcului in ajunul Craciunului. Poate sa fie ca Tilharul cel bun.Sincer nu cred si nu vreau sa cred uite de ce. Romania de 22 de ani este dusa de ripa, justitia a facut pentru ei dreptate dar este dusa dupa flota si este nivelata ca fabricile. Sper macar la Dreapta judecata sa ii puna dracii la plug. Obligatoriu perechi si dupa fapte ex nu dau.Sa ii inhame sa traga ca locomotiva de 5000CP facuta la Electroputere.Sau sa ii puna sa faca manual sine de tren ca laminorul de la Calarasi era in 89 cel mai modern din Europa si a fost dat la fier vechi.Ei sunt vinovati pentru cei 16 milioane de prunci ucisi prin avort.Ca legea interzicea Biserica interzicea

| miradoniz a răspuns (pentru Maidanezul):

"Ei sunt vinovați pentru cei 16 milioane de prunci uciși prin avort.Ca legea interzicea Biserica interzicea"-de fapt, cred că legea interzicea avortul numai pentru unii din români-avortul era permis țigăncilor-indiferent câte făceau...

| miradoniz a răspuns:

Ce tare! păi,ar mai izvorî căința aceea din credință sinceră dacă am ȘTI că mâine e judecata de apoi? că de obicei,a crede e diferit de a ști.
În alta ordine de idei, mi se pare că cel mai bun raspuns l-a dat Iisus în Ev după Matei 5, 21-26.
Doamne ajută să îți fie de folos!

| miradoniz a răspuns (pentru miradoniz):

Da,am scris aiurea,și tâlharul de pe cruce s-a căit,unii din condamnații la moarte la fel-dar nu toți
"m-a luat apa"
Totuși,gândindu-mă mai bine-aveam totuși dreptate,pentru că eu ma refeream la sfârșitul lumii, acela când El"o să vie cu slavă".ȘI efectiv, nu sunt sigura ca o sa se mai poată pocăi cineva atunci-dar SPER că da.

| morningstar a răspuns:

Da, am putea fi iertati daca exista cainta sincera. Numai ca noi nu o sa putem sti niciodata cand va fi ziua judecatii. De aceea trebuie sa fim pregatiti tot timpul.

| Anonymus314 a răspuns:

Da xname,Dumnezeu te iarta daca te caiesti sincer si te spovedesti in ultimul ceas.

@mihaidavidlogul:
Nu ai cum sa intelegi, pentru ca te depaseste, daca ai fi citit mai mult ti-ai fi dat seama ca ce spui este gresit.
"Caci intelepciunea lumii acesteia este nebunie inaintea lui Dumnezeu"

| DorelSudoru a răspuns:

Recunoaste! Ai lat droage!

| rater1994 a răspuns:

Exista o vorba : "Niciodata nu-i prea tarziu" eu cred foarte mult in aceasta vorba deci da te-ar ierta toata lumea are pacate Nu putem sa nu facem pacate.Ne plac unele pacate.Suntem pagani.Sunt multe lucrurisadcare trebuie sa invatam.

| Marius_5815 a răspuns:

Eu cred ca dumnezeu te iarta, daca intr-adevar esti sincer... daca te caiesti doar pentru ca stii ca mori normal ca nu te va ierta. sunt multi care pe patul de moarte spun.doamne iarta-ma, dar depinde cat de sincer esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai credinta cat un bob de mei.cat o fi insemnand? cred ca si in ultima clipa a vietii putem fi iertati.

| sorinlaury a răspuns:

Este scris: in Matei 20:1-16