| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca Aghiasma Mare adica apa sfintita ce se da maine de Boboteaza are vreo putere divina? Are puterea de a ierta păcatele mai ales?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apa cu busuioc.
Sa fim realiști.
E un simbol cel mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Frecție la picior de lemn cu apă sfințită.

| AliGab a răspuns:

Pacatele le iarta doar Dumnezeu prin spovedanie, preotul fiind martor si mijlocitor in dezlegarea de pacate

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Păcatele se iartă prin spovedanie.

| Ganderoaica a răspuns:

Are fiindcă se cheamă harul Duhului Sfant, si asa se sfințește.

| Ganderoaica a răspuns:

Are, fiindcă uneori îți dă duhovnicul binecuvântare ca Aghiasna Mare se o bei în locul Împărtășaniei.

| T0Teu a răspuns:

Nu are absolut nicio putere divina. E doar apa. Dumnezeu îți iartă păcatele prin sângele Domnului Isus, nu prin aghiasma sau alte invenții omenești

| Anonim027 a răspuns:

Nu are nicio putere aceea apa, Cuvântul Lui Dumnezeu are putere si doar Sangele lui spala orisice pacat...‭‭Evrei‬ ‭4:12‬ ‭VDC‬‬
[12] Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii.
‭‭Efeseni‬ ‭1:7‬ ‭VDC‬‬
[7] În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său

| ArchangelElohim a răspuns:

Puterea de a ierta pacatele o ai si tu, trebuie sa te ierti din tot sufletul daca ai gresit cu adevarat cuiva si trebuie sa ierti pe toti cei care au gresit fata de tine. daca nu faci asta nu poti fi un om liber. neiertarea te tine prizonier in trecut, asa ca iarta, chiar daca celalalt nu merita iertat iarta pentru ca tu sa fii o fiinta libera si astfel te va ierta si Dumnezeu.

| SoareCatalin a răspuns:

Sfântul Luca al Crimei care a fost și doctor spunea :
"„Beţi agheasmă cât mai des posibil. Este cel mai bun și cel mai eficient medicament. Spun asta nu în calitate de episcop, ci ca doctor, din experiența mea în medicină".

Agheazma mare aduce tămăduire atât trupului cât și sufletului. Eu consum agheazmă mare de acum 2-3 ani pentru că mi-a rămas ( si nu se consumă oricum, are un regim mai special decât agheazma mică de exemplu care se consumă pe stomacul gol in fiecare zi dacă dorești ) iar gustul este neschimbat