| maryand12 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu?
Adica credeti in existenta lui?
Daca nu spuneti de ce!

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

Crede-ma eu chiar cred in Dumnezeu si in Adevarata Credinta, si stiu ca am spus ca ma iau si eu cu lumea, dar sincera sa fiu nu mai stiam ce sa iti spun, adica cred in Dumnezeu de cand ma stiu si nu stiu sa explic de ce.
De aceea am recurs la expresia "daca lumea crede cred si eu", acum imi retrag cuvintele ca sa nu se mai inteleaga gresit si sa nu se mai faca confuzii.

61 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Evident ca cred in Dumnezeu.El este Creatorul intregului univers si al nostru.Cand Dumnezeu ne-a modelat in pantecele mamei, El a tesut o broderie aleasa.Chiar daca cineva nu te putea vedea, Dumnezeu a vazut fiecare detaliu din structura trupului tau.Asemeni unui tesator care brodeaza un model frumos in mai multe culori, si Dumnezeu ti-a intocmit venele, muschii, nervii ca sa fii unic si special.Tot Dumnezeu ne-a creat si personalitatea, structura emotionala.El are un plan cu fiecare dintre noi.Este un Psalm extraordinar.

| maryand12 explică (pentru EmaS):

Iti admir logica si o consider coredta... happy

| KaterinkaBoy a răspuns:

Da,cred.

| RAY a răspuns:

Credeti in Dumnezeu?
nu, nu cred in dumnezeu
Adica credeti in existenta lui?
nu stiu daca exista sau nu exista i neg existenta pana se va dovedi ca exista, cred in posibilitatea ca orice sa se dovedeasca chiar si alba ca zapada
Daca nu spuneti de ce!
ca nu exista dovezii, nu sunt genul care sa creada in ceva, nu cred in nimic, mereu in cine am crezut am vazut mai tarziu ca e un ipocrit, de ce as crede in dumnezeu ca mi-a dat viata si tot el mia creat destinul?
presupun ca se bucura cand imi merge greu in fine

| maryand12 explică (pentru RAY):

1:Exista minuni...
2:Exista crestini care cred in destin... ins aeu cred ca si ei cred gresit
Dumnezeu ne lasa sa fim liberi nu ne programeaza.

| RAY a răspuns (pentru maryand12):

1 dovedeste stiintific ca exista
2 stiu ca exista, fiecare crede in ce vrea el
3 pe mine m-au facut parintii

| Adorable a răspuns (pentru RAY):

Dacă Dumnezeu există, înseamnă că și Spider Man e real, nu?

| RAY a răspuns (pentru Adorable):

Nu stiu

| gsjsjjs a răspuns (pentru RAY):

Dar ai icercat vre-odata sa te rogi sa vezi daca iti e mai bine?

| RAY a răspuns (pentru gsjsjjs):

N-am ce incerca

| RAY a răspuns:

Tu nu ai cap sa gandesti singura?

| RAY a răspuns:

Cand il voi vedea desigur ca voi crede, si voi accepta ca exista pentru ca il vad, eu nu vreau sal neg, tu de ce vrei sa il negi pe zeus?

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa fii mai special sau cum? Daca Il vei vedea...Adica tu crezi ca noi L-am vazut si de aceea credem in El?
Dupa parerea mea, existenta lui Dumnezeu nu tine de lucruri logice si de stiinta.Asa cum tu poate esti politeist sau nici macar, asa si noi credem in Dumnezeu, eu sunt convinsa ca exista in ciuda explicatiilor inutile pe care le dau altii, pentru mine sunt niste aberatii.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

De ce nu crezi in zeus?

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Dar tu de ce nu crezi in Dumnezeu?

| Miauti a răspuns:

Spunetii unei fetite de 7 ani cand a fost violata de 3 pedofili. Ea striga si cerea ajutorul lui Dumnezeu, dar se pare ca el... doar privea...

| RAY a răspuns (pentru Miauti):

Sau celor 20 de milioane de copii care mor de foame anual ca vor arde vesnic in iadul crestin

| Miauti a răspuns (pentru RAY):

Ca sa fie unii cu capul in nori si sa ramana cu semne de intrebari as spune ca... asta nu inseamna ca NU exista un Creator.

Am citit acum cativa ani o carte a unui filozof antic care spunea ca Zeii nu sant obligati sa intervina. Este alegerea LOR sa faca ce doresc.

Ce ma enerveaza este prostia unor crestini care cred ca daca se duc la popa si ii da bani, Dumnezeu ii va ierta (nu mai vorbesc ca daca ii intreb cum il cheama pe dumnezeu, habar nu au.)

| maryand12 explică (pentru Miauti):

De fapt asta se intampla foarte des in Biserica Crestina Catolica care vindeau niste documente care promiteau iertarea pacatelor acesea se numeau ''indulgente''
Totusi asta nu s-a intamplat nici o data in Biserica Crestina Ortodoxa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca cred, trebuie sa spun de ce? ti-as spune dar daca nu intalegi? fiindca eu sant credincios tu esti logic.am spus credincios nu credul.a fi credincios presupune ca pot cerceta si cauta pe Dumnezeu, stiintific, religios cum cred de cuviinta.

| Adorable a răspuns:

Nu cred pentru că nu este rațional să cred din punctul meu de vedere. Crede-mă că am N motive, dar îți voi prezenta doar câteva dintre ele.
1. „Dumnezeu" a creat cerul și pământul, dar a uitat să creeze universul.
2. „Dumnezeu" nu poate exista din totdeauna. Totul are un început și un sfârșit.
3. Nu l-am întâlnit personal cu el. Cred numai în ceea ce văd.
4. În biblie sunt scrise tot felul de aberații. Dacă o analizezi logic, mă vei aproba.
5. Religia este un lucru care ține de geografie.
6. Presupunând că ar exista o ființă superioară, pentru a nu o supără, nu mă închin zeului greșit.
7. Dacă „Dumnezeu" era bun, ar fi ajutat copiii din Africa, în loc să apară pe felii de pâine.
8. „Dumnezeu" nu a spus nimic de extratereștri, cu toate că ei există.
9. Majoritatea oamenilor care au lăsat ceva în urmă au fost Atei. „Dumnezeu" nu le-a luat darul de a gândi.
10. Dacă Sfânta Treime este INCLUSIV Iisus Hristos, înseamnă că acesta și-a lăsat propria mamă însărcinată.
Spun aceste lucruri după ce l-am căutat pe Dumnezeu și nu l-am găsit, după ce am citit Biblia și am descoperit că e plină de aberații.

| maryand12 explică (pentru Adorable):

1: ''Dumnezeu a creat cerul si pamantul'' est5e doar o expresie prin care ne spune ca el a creat lumea(universul)
2:Totul are un inceput si un sfarsit pentru noi nu pentru El
3:Asa este nimeni nu l-a vazut dar el a facut indeajunse minuni...
4:Acele''aberati'' sunt cu adevarat scrise cam ''anapoda'' dar daca stii sa le citesti (in o anumita ordine, etc.) si sti despre ce este vorba cat de putin vei intelege
5:acest punct chiar nu are logica dupa mine
6:da dar nu te inchini nici celui drept
7:Asta e cel mai greu punc... mult timp m-am gandit la asta si am ajuns la concluzia ca lumea pe care o traim este doar un test
8big grinumnezeu nu a spus multe, pentru ca e mai bine ca noi sa nu le stim
9big grinumnezeu ne-a lasat sa gandim singuri, ne-a lasat liberi sa il alegem sau sa nu, daca il alegem ne va lua langa el daca nu ne va lasa in urma(adica in iad )
10:nu Pentru ca Maria a nascut prin mod miraculos.

| Adorable a răspuns (pentru maryand12):

Îmi cer scuze, dar nu am cerut explicații religioase. Eu nu cred într-un „el absolut", ci mai degrabă într-o artă numită știință. Întrebarea era de ce nu cred EU și am argumentat de ce. Ți se pare că punctul 5 nu are logică? Am să te rog să citești pe Wikipedia despre religii și vei afla că există sute de mii de religii cu alte sute de mii de subdiviziuni distribuite într-un mod geografic. Mă bucur că am putut să vă explic ceea ce am dorit să spun prin acel punct 5, însă nu înțeleg această „intenție" de a traduce părerea mea într-un mod religios.

| maryand12 explică (pentru Adorable):

Eu nu am tradus. eu vreau sa va arat ca aceasta credinta, crestina poate sa va raspuna in tot!

| Adorable a răspuns (pentru maryand12):

Dacă poate răspunde în tot, de ce există 900.000 de religii cu 200.000 de subdiviziuni? Să spunem că religia noastră reprezintă 0. 000002% din total. Nu am stat să aproximez, dar care ar fi posibilitatea ca ea să fie cea corectă? Religia a fost cauza războaielor și mai bine te ridici în picioare și faci ceva decât să donezi bisericii sau să te rogi N ore pe zi.

| maryand12 explică (pentru Adorable):

Adevarat ...in privinta asta gandesti corect
Dar vreau sa precizez ca da si din cauza Religiei Crestine au izbucnit anumite dispute

| Adorable a răspuns (pentru maryand12):

Bine-nțeles. Când am spus religie, m-am referit și la creștinism.

| maryand12 explică (pentru Adorable):

Totusi vreau sa precizez ca Religia Crestina Catolica a deviat destul de mult de la Adevarata credinta ...acum totusi s-a remediat
Cea ce vreau sa spun este ca Religia Crestina Ortodoxa a stat la locul ei (adica ea nu a incercat sa cucereasca nimic dar a incercat sa readuca oameni la Adevarata Credinta prin alte cai)

| gsjsjjs a răspuns (pentru Adorable):

Ca sa studiezi biblia si sa o intelegi iti trebuie multa intelepciun, ceea ce tu nu prea cred ca ai.

| unknownn a răspuns (pentru Adorable):

Daca crezi in Dumnezeu nu inseamna ca trebuie sa crezi si in formele de manipulare precum:Biserica, preoti, biblie...

| OhGodWhy a răspuns (pentru Adorable):

Ce sa zic omul are liberul albitru crede ce vrea face ce vrea dar mai bine cred si nu pierd nimic decat sa nu cred si sa pierd totul!
Si da in plus o forta ceva tine universul asta Iar cerul este tot ce vedem noi in afara planetei stele.galaxii etc
Si daca oamenii erau buni, ajutau ei pe copii din africa crede-ma Dumnezeu nu o sa se implice in toate problemele umanitatii pe care insusi omul si le-a creat
Iar aberatiile din biblie cum le zici tu sunt asa scrise pentru ca asa au putut fi intelese de scriitor iti dai seama ca a fost scris acum 2000 de ani cand nu erau tehnologii deci numai asa putea sa explice imaginile pe care l-ea vazut
PEACE! big grin

| Adorable a răspuns:

Nu am copiat de nicăieri deoarece nu prea îmi stă în fire. Dacă aș face acest lucru, te asigur că aș preciza și sursa. În plus, în opinia mea, percepțiile nu pot fi NICIODATĂ eronate deoarece ai dreptul de a crede tot ceea ce vrei. Dacă doresc să cred că un ponei a creat lumea, asta cred. Dacă vreau să cred în reîncarnare, la fel! Oricum, nu avem nicio idee despre modul în care am apărut. Teoria Bing-Bang-ului se consideră eronată deoarece Universul nu are cum să evolueze dintr-un singur atom. Sincer, această ipoteză îmi pare mult mai credibilă decât faptul că un spirit a existat din totdeauna. Dumnezeu e ateu. Peace!

| Adorable a răspuns:

Ok. Cum spuneți dumneavoastră, domnule. ^_^

| Etelca a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca nu l-am vazut,sunt genul de om care nu crede pana nu vede, adica voi ati crede de exemplu ca in casa prietenei voastre au zburat pahare daca nu vedeti, asa este si in cazul lui Dumnezeu, iar eu nu cred in minuni, cred in realitate!

| casablanca40 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu ( a nu se intelege ca ma inchin, il slavesc etc ). Mi-l imaginez sub forma unei energii primordiale care a conceput universul si legile dupe care lumea e condusa. Nu consider ca are vointa, inteligenta, ratiune. Nu cred in biblie, Hristos, iad, rai.

| maryand12 explică (pentru casablanca40):

Tu crezi intr-un ALT DUMNEZEU! nu in cel la care m-am referit eu

| casablanca40 a răspuns (pentru maryand12):

Scuze. nu am stiut sa fac diferenta intre ei. Deci exista mai multi Dumnezei sau cum?

| maryand12 explică (pentru casablanca40):

Nu exista unul dar acel,''Dumnezeu'' in care crezi tu este doar o iluzie

| casablanca40 a răspuns (pentru maryand12):

Multumesc ca mi-ai deschis mintea. Toata viata mea a fost o minciuna!

| RAY a răspuns (pentru maryand12):

Lui Casablanca40 i poti demonstra ca zeul tau exista? el crede pentru ca nu sa gasit inca o explicatie rationala privind big bang cand se va gasi va vi ateu ca orice om rational

| casablanca40 a răspuns:

Da, dar prefer sa nu folosesc termeni "religiosi".

| RAY a răspuns (pentru casablanca40):

Esti deist, penteist pentru ca nu sti inca ce a cauzat acel big bang, cum ar fi daca ai nega existenta lui in lipsa de dovezi fara sa te pronunti intr-o afirmatie?

| casablanca40 a răspuns (pentru RAY):

Probabil as deveni ateu. Nu consider conceptia mea a fi perfecta, corecta si probabil o voi schimba in viitor. Pentru moment alegerea asta ma implineste. Dovezi ale existentei lui Dumnezeu nu se vor gasi niciodata. Acest prieten imaginar te ajuta doar sa atingi o stare de spirit superioara, drumul spre perfectiune, implinirea sufleteasca. Dar eu nu cred intr-un prieten imaginar. Dumnezeu nu a creat Universul SPECIAL pentru om.Noi suntem o cauza indirecta a big-bangului.

| RAY a răspuns (pentru casablanca40):

Trebuie sa stii ca ateismul are mai multe forme prima e nu exista, a doua nu stiu daca exista in lipsa de dovezii, desigur ca multi asociaza ateismul cu prima forma ambele sunt principale

| AndraRox a răspuns:

Cred ca niciun om de stiinta nu poate sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu, asa cum nimeni nu poate sa dovedeasca existenta zeilor.Stiinta nu poate trimite pe nimeni in inspectie la portile raiului sau ale iadului pentru a confirma anumite ipoteze de-ale unor oameni care nu cred in Dumnezeu, Nu?

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Cred ca niciun om de stiinta nu poate sa dovedeasca inexistenta lui zeus, asa cum nimeni nu poate sa dovedeasca existenta zeilor.Stiinta nu poate trimite pe nimeni in inspectie la portile raiului sau ale iadului pentru a confirma anumite ipoteze de-ale unor oameni care nu cred in zeus Nu?
fata atunci nu afirma ca exista daca nu poti dovedi tu asa morala ai afirmi dar nu poti dovedi asta e minciuna daca nu stiai, tot ce nu poate fi dovedit exista ce tare

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

„Cred ca niciun om de stiinta nu poate sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu, asa cum nimeni nu poate sa dovedeasca existenta zeilor.Stiinta nu poate trimite pe nimeni in inspectie la portile raiului sau ale iadului pentru a confirma anumite ipoteze de-ale unor oameni care nu cred in Dumnezeu, Nu?" - ca sa intelegi mai bine: Prin acest citat am vrut sa subliniez faptul ca stiinta nu poate dovedi nici ca Dumnezeu nu exista, nici ca zeus exista.In primul rand, nu vorbeam special pentru tine, si chiar nu ai inteles ce vreau eu sa spun. Nu am sa insist mai mult de atat pe subiectul asta pentru ca vad ca vorbim despre doua lucruri diferite.Pur si simplu mi-am exprimat punctul de vedere, de aceea am si inceput propozitia cu „cred", ideea e ca eu cred in Dumnezeu nu in zei, in nimic altceva si nu iti pot explica de ce.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Ok crede in ce vrei, dar nu spune ca gresesc ca nu cred in ce crezi tu

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Dar nu am spus ca gresesti, e alegerea ta si ti-o respect, sunt constienta ca nu iti pot impune eu religia in care sa crezi.E strict problema ta.

| Kinus12 a răspuns:

Eu chiar cred in Dumnezeu ca daca nu ar fi asa cine ar fi Creatorul nostru. Universul nu s-a creat singura

| Alissa11 a răspuns:

Cu siguranta cred si voi crede mereu.

| YouNoob a răspuns:

Dar toata lumea crede in ceva ce nu vede, simte, miroase, etc.
Diferenta e ca faci asta pana la o varsta frageda si il chema Mos Craciun, lol

| OannaAnna a răspuns:

Sti... e cam ciudata chesti cu Dumnezeu. adica cu totii am auzit de anumite icoane binefacatoare care sunt miraculoase, dar daca stam sa ne gandim in trecutul indepartat oamanii nu credeau in Dumnezeu si aveau o viata imbelsugata. atatea zvonuri sunt incat ne induc in eroare dar tot Doame fereste vei spune la greuwinking

| maryand12 explică:

Nu imi place raspunsul tau.

| AndraRox a răspuns (pentru maryand12):

Stiu ca nu ti-am dat un raspuns prea elaborat, crede-ma nu prea am stiut cum sa imi justific parerea.

| maryand12 explică (pentru AndraRox):

Da dar tu crezi in ce zice lumea nu in Adevarata Credinta.

| maryand12 explică (pentru AndraRox):

Ok, raspunsul asa imi place ..meriti funda ...TOTUSI astept si alte pareri!

| AndraRox a răspuns (pentru maryand12):

Multumesc, am incercat sa te conving si cat de cat sa iti schimbi parerea pe care ai avut-o despre mine dupa primul raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| maryand12 explică (pentru AntiCrestinism):

Nu am spus ca raspunsul ei este gresit, dar imi displace ca a zis ca ea crede in Dumnezeul adevarat.

| AndraRox a răspuns (pentru maryand12):

Crede-ma eu chiar cred in Dumnezeu si in Adevarata Credinta, si stiu ca am spus ca ma iau si eu cu lumea, dar sincera sa fiu nu mai stiam ce sa iti spun, adica cred in Dumnezeu de cand ma stiu si nu stiu sa explic de ce.
De aceea am recurs la expresia "daca lumea crede cred si eu", acum imi retrag cuvintele ca sa nu se mai inteleaga gresit si sa nu se mai faca confuzii.

| Creier a răspuns:

Unii cred in extraterestrii si nu in Dumnezeulaughing serios?