| POPOVICS a întrebat:

De ce nu credeti in existenta lui Dumnezeu? Pur si simplu parerea voastra.

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Eu cred in Dumnezeu, dar ii spun Natura."

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Penteist

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Panteist nehotarat.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Natura aia tin sa te informez ca nu-i o entitate, nu gandeste, mie panteismul deismul etc mi se pare aiurea cea mai logica forma e ateismul dupa mine

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu.

Definitia de mai sus descrie ceea ce a fost numit ateism slab. Acesta e contrastat cu ateismul tare, care afirma ca Dumnezeu nu exista. Se poate observa ca ateismul tare implica ateismul slab. Ateismul slab are o aplicare mai larga decat ateismul tare. Aceasta dihotomie are relevanta din punctul de vedere al sarcinii dovezii: ateismul tare are sarcina de a dovedi adevarul afirmatiei sale ca Dumnezeu nu exista, pe cand ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

| Inferno a răspuns:

"Deus sive Natura"

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista dumnezeu pentru ca stiinta imi ofera posibilittea sami explica rational cum sau format galaxiile,planetele,stelele,cum a evoluat viata pe pamant, si mai multe explicati despre ce eram curios, era simplu sa spun dumnezeu da ploaia si gata asta explica acel fenomen nu, din contra vine intrebarea cum a aparut dumnezeu? e in afara timpului ok demonstreaza-mi ca exista timp da real sa vad cu ochii mei, orice lucru are un efect, ceva il determina sa apara nu apare asa din senin, mi-am dat seamna ca dumnezeu este de fapt o necunoscuta la o problema nescunoscuta care cere o explicatie rationala, nu cred in lipsa de dovezii

| Razvanjerrry a răspuns (pentru RAY):

Pai despre existenta lui Dumnezeu niciodata nu se vor putea da dovezi, pentru ca este o fiinta mult mai puternica, rational, fizic,,,
Capacitatile omului de a gandi sunt imitate pe cand Dumnezeu are cea mai mare inteligenta si complexitate posibila.Imagineaza-ti ca Dumnezeu este un om si un animal oamenii. Stiu animalele atata cat omul?

| RAY a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Omul este animal, ce stie omul cand se naste? nimic

| unbaiatanonim a răspuns:

Ce ar fi sa dai un search pe google? Intrebarea asta a mai fost pusa de 10 ori.

| tubica a răspuns:

E rau sa vad oameni care nu cred in Creatorul lor.Foarte trist.Eu cand am fost mica deja mi-am pus intrebarea oare iarba de ce creste, Soarele de ce lumineaza etc.Toate isi au un scop in viata si toate pornesc de undeva si se indreapta spre undeva.Eu sunt sigura ca exista Dumnezeu si nimeni nu ma poate convinge ca nu exista.Stiu pentru ca mi-a dovedit de foarte multe ori.Dar acest lucru nu mai vreau s-o dezvolt pentru ca consider ca ateistilor nu dovada li trebuie ci credinta.Eu am crezut si mi s-a si dovedit deci eu numai am dubii.Imi pare rau pentru cei care nu cred.O sa-i para rau lor intr-o zi si o sa regrete amarnic cuvintele "nu cred" dar atunci va fi prea tarziu...

| Thunderstruck a răspuns (pentru tubica):

Te-a intrebat cineva ceva? La intrebarea asta ar trebui sa raspunda numai oamenii care nu cred in doamne doamne. Apropo, daca ajungi in rai sa-i transmiti lui doamne doamne ca vin dupa el.Sa vezi ce fata o sa faca noobu'.rolling on the floor

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns:

Pentru ca lumea s-a fosrmat singura din univers s-a format pamantul si asa s-au facut toate, natura si au aparut primele animale dinozaurii dupa care un meteorit a lovit pamantul si au disparut dar au ramas niste oua din care au iesit pasarile si apoi a aparut omul, care a inventat focut si roata. Nu exista nicio dovada ca ala exista si preotii sunt niste cacati si hoti

| RAY a răspuns (pentru JLOJLOJLOJLOJLO):

Prima oara universul apoi lumea noastra

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns (pentru RAY):

Exact

| RAY a răspuns (pentru JLOJLOJLOJLOJLO):

Tu esti in avatar?

| RAY a răspuns (pentru JLOJLOJLOJLOJLO):

Ai iubit?

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns (pentru RAY):

Da si Da.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru JLOJLOJLOJLOJLO):

Asta zici tu draga mea ca s-a format singur totul. Tu ai fost acolo sa vezi?
Cel mai simplu lucru este sa negi prezenta lui Dumnezeu si existenta Lui.
Tu crezi teoria creatiei pentru ca oameniii stiintifici au metamorfozato si au configurat-o asa cat sa inteleaga mintile reduse ale noastre, a oamenilor.
Dar te asigur ca Dumnezeu are o capacitate in toate puncetele de vedere in cat mintea ta nu poate sa inteleaga pentru ca oamenii suntemi redusi. Intelegem numai ce vedem.

| RAY a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Tu ai fost acolo cand dumnezeu a creat 200 de miliarde stele din nimic, si miliarde planete din nimic, si tot ce exista viu din nimic?

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Pai tu ai fost acolo sa-l vezi pe dzeu cand a format lumeA?

| Minoris a răspuns:

Scopul vieţii a unui creştin? Să slujească, să aibă un comportament ca la carte dorind Raiul, până şi ateii se pot simţi şi mai speciali cătandu-şi personalitate chemarea fiind liberi să creadă. O entitate poate exista dar nu o percep după modelul creştinismului, omul este complex, natura universului, de asemenea nu pot accepta că unicul scop al acestei lumi este pentru doar a ajunge nu ştiu unde sau doar ca cineva să aleagă dintre două entităţi inventate, bine sau rău.