| Sweety27 a întrebat:

Credeti in fantome? Spirite? Cunoaste-ti cazuri de case bantuite sau rude care povestesc despre prezenta celor morti? (As dori cazuri concrete, nu din filme)

21 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Nu cred in asa ceva, dar nu subestimam niciodata psihicul fiecarei fiinte.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, nu si nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in spirite dar nu cunosc cazuri! Ce am mai vazut pe la televizor si internet! De ce pui asemenea intrebare?

| Sweety27 explică (pentru anonim_4396):

Ok, crezi in ele. Si eu. Dar ti-e teama sa le intalnesti? Te-ai gandit vreodata? Am deschis acest subiect deoarece vreau sa infiintez o comunitate care sa se ocupe cu studiul acestor fenomene in Romania! Ai vrea sa ni te alaturi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sweety27):

As fi incantat! Tine-ma la curent! Sincer nu m-am gandit ce as face si cum as reactiona in asemenea situatii!

| Sweety27 explică (pentru anonim_4396):

Te astept pe facebook. am reusit sa si postez o parte din raspunsurile primite de aici. va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.bunicii mei.cat timp au fost morti, erau prezenti in sicriu pe masa. dupa ce i-am dus la mormant si ingropat au disparut.definitiv.

| Mikhtarian a răspuns:

Da,caci sufletul poate ramane pentru o perioada langa noi,cat timp este judecat.
De obicei,cei care vad fantome, sunt neamuri cu cel decedat, si sunt prea tristi si obositi ca sa vada adevarul, ci doar suferinta le duce gandul la cel mort, crezand ca il vad.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mikhtarian):

De obicei cei care cred in fantome le si vad, cei care nu cred, nu vad, totul pleaca din creier

Răspuns utilizator avertizat
| Park1Suin a răspuns:

Hmmmm..Parca,parca imi amintesc ceva.Sa vedem: Tatal meu lucra pe un maxi taxi in Italia.Era noapte.Cand s-a uitat pe geam in partea dreapta, a vazut o umbra de om pe masina. Tata a crezut ca asta e de la oboseala, dar nu.Si-a frecat ochii si umbra aia de om
tot nu disparea.Pana la urma a disparut ea,dar nu ti se pare ciudat, o umbra de om pe masina? Tata nu a vrut sa-mi povesteasca intamplarea asta, dar din antamplare, cand vorbea cu rudele, am auzit si eu.Nu mint.

| Sweety27 explică (pentru Park1Suin):

Intr-adevar cred ca este adevarat ce ne-ai impartasit. Tatal tau a reusit de atunci sa mai vada si alte spirite? Poate e inzestrat cu anumite puteri. Te asteptam pe https://www.facebook.com/fantomamea2003 sa discutam mai multe...

| Sweety27 explică:

Ma intereseaza acest subiect si chiar as vrea sa realizez cateva studii. Am facut o comunitate pe facebook si va invit sa o vizitati, eventual sa lasati un like acolo. https://www.facebook.com/fantomamea2003
Precizez ca nu e genul de pagina dedicata celor sub 18 ani, care cred in vampiri sau adora Twilight. Vreau sa abordez subiectul fantome-spirite la un nivel stiintific si cu probe concrete, anchete. Credeti ca am sanse sa gasesc persoane serioase si interesate de acest subiect?

| marinelpop a răspuns:

*** lv cap. 13 pag. 152-153 par. 15 Sărbători care nu îi sunt plăcute lui Dumnezeu ***
Halloweenul, care se ţine în 31 octombrie, este cunoscut drept o sărbătoare cu vrăjitoare, strigoi şi diverse decoraţiuni şi accesorii groteşti. Numit şi Ziua Vrăjitoarelor sau Ziua Tuturor Sfinţilor, Halloweenul provine de la vechii celţi din Britania şi Irlanda. Aceştia ţineau sărbătoarea Samhain, care înseamnă „sfârşitul verii", în noaptea cu lună plină cea mai apropiată de 1 noiembrie. Celţii credeau că în timpul acestei sărbători se deschidea uşa care despărţea lumea oamenilor de lumea supranaturală, iar pământul era bântuit atât de spirite bune, cât şi de spirite rele. De asemenea, se credea că sufletele morţilor se întorceau la casele lor, motiv pentru care familiile obişnuiau să lase afară mâncare şi băutură pentru a-i îmbuna pe aceşti oaspeţi din lumea de dincolo. În zilele noastre, când copiii deghizaţi în fantome sau vrăjitoare merg pe la casele oamenilor ameninţând că vor face glume răutăcioase dacă nu primesc dulciuri, ei perpetuează fără să ştie ritualurile de Samhain.

| PoliTmFan a răspuns:

Da si eu cred
La mine pe strada este o casa in care a stat o batrana care a decedat si dups 6 saptamanii (cat se tine doliu) a inceput sa se auda sunete ciudate prin casa.Ca si cum ar cadea un dulap, scartaie patul in care dormea vecina si intr-o zii m`am hotarat sa ma duc sa las o camera de filmat sa vad daca chiar exista ''Duhuri'' in casa aceea. Si a 2 zii am mers sa iau camera si sa ma uit la filmare si s-a vazut o umbra alba ca si cum ar fi fost batranica cu un baston pe langa ea. Si a inceput sa dea cu pumnii in pereti ca si cum i-a fost ciuda ca a murit.Si de atuncii numai zgomote se aud toata noaptea in casa aia!

| Sweety27 explică (pentru PoliTmFan):

Foarte interesant. Ma bucur ca ai avut curajul sa lasi aceea camera de filmat. Mai ai filmarea?

| PoliTmFan a răspuns (pentru Sweety27):

Din pacate nu deoarece a doua zii cand am mers sa-l iau m-am uitat la filmare si ca prin minune l-am scapat pe jos si s-a spart tot!

| 423x a răspuns:

Da...mi-a povestit tata.era in armată si pe un pod pe care il păzea a apărut seara o femeie in rochie.ca o ceaţă.a spus ca a tras 3 focuri de armă