| Sweety27 a întrebat:

Credeti in fantome/ spirite/ fapte paranormale? Cunoaste-ti vreun loc "special"? https://www.facebook.com/fantomamea2003

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu, si sa gandim problema logic. Daca tot suntem la religie, sa presupunem ca exista suflet (eu stiu ca nu exista), doar el ar putea supravietui mortii trupului. Oky. Daca a fost bun, merge in rai, daca a fost rau, merge in iad (de fapt astea ar fi stari sufletesti, dar don't tell anyone, sunt locuri, cer si centrul Pamantului), dupa moarte, se sterge memoria sufletului, daca a ajuns in rai nu are de ce sa vina pe Pamant, plus ca e langa dumnezeu, si trebuie sa fii prost sa-l vezi si sa vrei sa vezi oameni, daca a ajuns in iad, nu poate scapa de acolo, deci nu poate ajunge pe Pamant, pam pam.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu exista.

| Zenit313 a răspuns:

Dupa ce mori totul se termina.
Deci nu exista fantome. Punct.

Spitele sunt metafore,antropomorfizari ale unor fapte, stari sau fenomene.
Deci nu exista spirite. Punct.

Faptele/Fenomele paranormale, nu sunt paranormale, pur si simplu inca nu am gasit o explicatie pentru acestea.
Trebuie sa precizez ca 99, 99999 % din povesti sunt false! Este adevarat ca sunt fapte/fenomene la care nu gasim o explicatie.Este normal, pentru ca nu stim totul despre natura, legile fizicii..etc.
Cand o sa gasim raspunsurile, nu o sa mai fie paranormale, o sa fie normale, este doar o chestiune de timp.
Deci pot sa spun ca nu exista fapte/fenomele paranormale. Punct.

Fiecare loc este special daca este asociat cu stari emotionale, povesti..etc.
Deci nu exista "locuri speciale". Punct.

| DiamondEyes a răspuns:

Nu si nu.
De ce? Pentru ca nu exista.

| Sweety27 explică (pentru DiamondEyes):

Argumente?

| DiamondEyes a răspuns (pentru Sweety27):

Biblia ne invata ca mortii sunt morti. Ca ei nu pot comunica cu cei vii. Ca nu avem o parte care iese din noi la moarte si trece plutind prin aer.
Scepticii vor spune ca fantomele sunt doar interpretari gresite sau trucuri ale mintii. Un credincios va spune ca fantomele exista cu adevarat.
Totusi unii oameni nu-si pot explica cum :usile se inchid singure, umbre intr-o camera, urme inexplicabile etc.
Multe dintre casele "bantuite" au scurgeri de monoxid de carbon care provoaca halucinatii. Si tot ce pot spune este ca daca vezi o umbra ciudata si crezi in fantome, e o fantoma atunci.
Ele nu exista dar in mintea oamenilor da, de acolo si autosugestia.

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns:

Eu mult timp nu am crezut in asa ceva! dar in iarna acestui an mi s-a intamplat ceva destul de ciudat chiar la mine in dormitor! intr-o seara in timp ce stateam in pat si incercam sa adorm am inceput sa simt o presiune in aer ca si cand ar mai fi fost cineva. tot in acea perioada in alta seara am auzit, in linistea noptii batai in usa, am crezut ca e cineva( ma gandeam la mama sau tata) cand usa s-a deschis si nu a aparut nimeni! Am inchis usa, apoi m-am bagat in pat, cand m-am bagat in pat, am vazut patura cum s-a miscat si m-a acoperit, de frica am bagat capul in patura, dar aveam talpile afara si in degetul mare am simtit o intepatura, nu cat sa ma raneasca, dar suficient cat sa simt! am plecat din camera si am doarmit in sufragerie! asta s-a intamplat inainte de Craciun! De Craciun am ajuns la bunica mea de la tara, de unde am luat aghiasma, busuioc si tamaie si am stropit camera, peretii si patul, iar de boboteaza am pus preotul sa-mi boteze( nu stiu daca acesta este termenul) camera! In perioada aceea am mai simtit spiritul respectiv, dar nu atat de intens ca in celelate nopti! Intr-o alta nopate dupa ce am sfintit camera, am vazut cum patura se misca si ma acoperea, am luat sticla de aghiazma si am inceput sa simt ca si cum ar cadea ceva pe podea! Cateva nopti am dormit cu sticla de aghiazma langa perna si dupa nu s-a mai intamplat nimc! ...nu stiu prea multe despre fenomene paranormale, nu credeam in ele, dar se pare ca D-zeu mi-a dat o lectie ca sa incetez sa nu mai cred! Ulterior cineva care a citit si studiat Biblia mi-a spus ca acolo se precizeaza ceva de existenta duhurilor! ..acum nu stiu ce sa zic!

| ᶅᵒᴥᵒPedobeărᵒᴥᵒᶅXD a răspuns:

Locuri speciale sunt aproape peste tot.
Sunt multe teorii ale fantomelor :
1)Ca sunt sufletele celor morti care nu au terminat ce aveau si au murit devreme
2)Ca sunt demoni care se prefac ca sunt fantome si sa ne indeparteze de religie asta ducat la iad.
3)Mare e lista