| Vernusio a întrebat:

Credeti in minuni si miracole de la Dumnezeu? De ce da, de ce nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Cred
Creştinii nu cred în minuni, ci în Dumnezeu, Care face lucruri minunate, Care a iubit atât de mult lumea, încât a trimis pe Fiul Său, Care a murit şi a Înviat pentru noi toţi. Nu minunea este premisa pentru Dumnezeu, ci Dumnezeu este premisa minunii.
Dumnezeu nu întârzie să îi ajute pe cei care cred. "Credinţa ta te-a mântuit", spune femeii bolnave (Marcu 5, 34), iar tatălui îngrijorat: "De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede. Şi îndată strigând tatăl copilului a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!" (Marcu 9, 23-24).

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, pentru ca eu am trecut printr-o minune in 1998. Acum, cand privesc in urma, parca a fost o poveste, parca a fost doar un vis, pentru ca a fost incredibil ce s-a intimplat. Si nu sunt singurul. Stiu multi care au experimentat miracole, cel mai adesea vindecari, minuni care i-a uimit pe medicii care observau boala, pentru ca ei nu mai dadeau absolut nici o sansa. Cum poate fi numita, si au fost cazuri, experienta in care esti trimis acasa de la spital si se spune rudelor tale sa se pregateasca sa te inmorminteze, iar tu, dupa saptamini de zile te duci din nou sa vezi ce se intampla de mai esti in viata, iti faci analizele, si iasa ca esti perfect sanatos?

| danay72 a răspuns:

Toate miracolele făcute de Dumnezeu în Biblie sunt adevarate și cred în ele.Dar azi Isus a zis ca adevărații creștini nu fac miracole.Acest lucru scrie im Matei7:21-23

| ania a răspuns:

Da, viața în sine e un miracol.Și după oamenii de știință, toate vârstele avansate pentru univers sunt de departe insuficiunte pentru ca cea mai simplă celulă replicabicabilă, dar totuși genial de complexă, să poată apare prin combinații întâmplătoare de atomi. Fără un miracol, adică intervenția unei inteligențe geniale, viața era imposibil să apară.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu find o fantezie umana nu cred da cred ca efectul placebo isi face cateodata efectul

| Mayhem666 a răspuns:

Nu cred.
De ce?
Simplu, pentru ca nu cred nici in existenta lui Dumnezeu.

| clau44 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca nu crezi si Dumnezeu exista ce te faci? Daca crezi si Dumnezeu nu exista ce ai de pierdut? Mai bine sa crezi si sa nu existe decat sa nu crezi si sa existe.
Apropo, ai evoluat din maimuta?

| Mayhem666 a răspuns (pentru clau44):

Nu, sa stii ca am fost fabricat din lut magic, dar s-a inchis fabrica.
"Daca crezi in Dumnezeu si nu exista, nu ai nimic de pierdut"
Asta e logica ta? Pe bune? Vrei sa punem pariu?
Uite ce ai de pierdut :
- Daca iti faci o rugaciune de doua ori pe zi, o data dimineata si o data seara, sa zicem ca adunate in total sunt 5 minute pe zi, deci intr-un an sunt 1825 de minute pierdute, adica peste 30 de ore, iti dai seama ca in zece ani, numarul se inzeceste, deci vor fi peste 300 de ore pierdute degeaba, 300 de ore insemnand 12.5 zile, adica aproape 2 saptamani. Iti dai seama cate puteam face in acele 2 saptamani. Tine minte, ca 2 saptamani de rugat incontinuu, fara pauza de masa, toaleta, somn, etc.
- Timpul pe care il pierzi ducandu-te la biserica;
- Banii pierduti pe care ii dai la popa, ca sa iti oracaie cateva melodii;
- Banii pierduti pe care ii dai ca sa faci pomeni, si timpul pe care il pierzi incercand sa feci pomeni, acelasi lucru se aplica si pentru atunci cand imparti, daca nu vrei sa faci pomeni.
Mai sunt n-spe mii de motive din care reiese ca pierzi multe daca o sa crezi, dar nu am timp sa ti le insiruiesc, ti le-am spus pe alea mai importante si pe care majoritatea le pierd zilnic si degeaba.
Daca te consideri o persoana inteligenta, iti zic, sa te gandesti la ce am scris mai sus, sau macar sa iti faci timp sa citesti, si sa nu ignori, ca pana la urma ti-am adus un contraargument la ce ai spus tu, nu am scris aici doar ca sa ma aflu in treaba.

| clau44 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu stiu ca exista, pentru ca exact cum spune Biblia "tinerii vise vor visa", in vis mi-a aparut insusi Iisus, alta data am vazut portile Raiului si iadului.
Aceste rugaciuni sunt de folos cand vei fii la judecata, aceste doua saptamanii pot face diferenta intre rai si iad.
Eu cand ascult anumite pricesne ma detasez total de pamant, exact cum ai pluti pe un nor, simtind o dragoste nepamanteasca.

| Mayhem666 a răspuns (pentru clau44):

Tu poti sa plutesti in continuare pe norul tau, si sa ma lasi in pace sa-mi vad de viata mea si sa nu mai imi bagi pe gat balariile tale.
Apropo, de unde esti tu asa sigur ca Dumnezeu exista? Dovedeste-mi ca exista. Nu poti fi sigur de ceva, ce nu ai vazut niciodata.

| Fabio_Fabio_1992 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca ti-as spune ceva, nu ai crede! Am avut o viziune si presimteam ceva rau, stiam ca se va intampla ceva, ghici ce? Unul era sa-mi taie calea pe un drum national in timp ce conduceam si evitam asta sa se intample ceva. A fost " semnul creatorului" sa ma avertizeze. Daca ma crezi sau nu, nu sunt genul care minte. Dar " D-zeu ce zici ca nu exista" exista creator, te-ai gandit ca pana acum daca creatorul nu ar fi viu si daca ar fi mort, nu eram nici noi creati sa avem viata pe pamant. Asa ca trebuie sa crezi ca exista creator, existam si noi, suntem creati de el si ne traim viata, fiecare si murim la final, desigur. Mergem dincolo unde mai exista alta lume mai evoluata si ne vom trai vesnic reincarcanati sau sa fim suflete. Universul e prea mare. Cate stele sunt? Mii de stele. Cate planete sunt? Mii de planete. Nu suntem singure fiinte pe pamant. Mai sunt alte fiinte si alta lume mai diferita. Trebuie sa crezi in EL. Daca te rogi si vorbesti cu EL, te asculta, te aude, te vede si daca nu il vezi. Iti poate face minuni. Minunile se mai intampla, oameni rai nu primesc minuni, isi merita soarta cum decide creatorul! EL e tatal nostru si viata noastra. El ne-a creat, ne-a dat viata, sa ne traim viata cum putem, soarta isi fac unii, nu si EL da soarta la lumea. Daca creatorul e viu si vesnic, asa si noi traim vesnic. EL are putere, creeaza multe lucruri, poate si mai multe lumi si evoluate, nu suntem singure fiinte, repet. Minunile se intampla. Daca te rogi in fata LUI, si repeti rugaciunea de 2-4 ori cat e nevoie si daca ai credinta, si ai incredere in EL, te va ajuta.

| clau44 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu tocmai ca l-am vazut, cine l-a vazut pe Iisus l-a vazut si pe Dumnezeu "De atata timp am fost cu tine si nu m-ai cunoscut Filipe? Cum poti zice aratin-l pe Tatal? Cine m-a vazut pe Mine pe Tatal a vazut".
Daca ai timp, exista o carte Maica Domnului ocrotitoarea Romaniei de Gheorghe Barbut, poate si tie ti se va arata Iisus.
De ce stiinta nu poate demonstra existenta paranormalului? De ce stiinta nu poate demonstra existenta fantomelor, cu toate ca au fost filmate? De ce stiinta nu gaseste trupul Maicii Domnului?
Nu sunt intrebari fara raspuns? Nici stiinta nu este exacta daca nu poate demonstra anumite lucruri si fenomene. Oare extrateresti exista?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Da,cred.O multime de minuni se intampla chiar sub nasul nostru fara ca noi sa le dam importanta.Un exemplu ar fi faptul ca noi ne trezim dimineata.

| Felissa13Eden a răspuns:

Poate exista.
Fiecare crede in functie de sutuatiile prin care a trecut.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Da pentru ca am vazut miracolele din viata mea, le am trait Dumnezeu exista si inca se mai intampla miracole!

| BeliveinJesus a răspuns:

Cel mai mare dar al lui Dumnezeu pentru mine, pentru tine, pentru noi toti este fiecare bataie de inima. Cea mai mare minune sau miracol il poti descoperi tu rugandu-te la Iisus Hristos si vei vedea caci pentru El nimic nu este cu neputinta.

Iisus Hristos te iubeste, intoarce-te cu fata la El si cu spatele la pacate.