| DarkSunshiine a întrebat:

Credeti in viata de apoi? In Rai si Iad? Adica pentru mine este ciudat faptul ca poti trai dupa moarte deoarece este ca si cum ai dormi adanc adica nu simti nimic.Ce credeti?

Răspuns Câştigător
15 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ar fi prea simplu ca totul sa se termine odata cu moartea corpului fizic.

| Inferno a răspuns:

Stiintific este imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Moartea poate fii doar o iluzie care ascunde ceva.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred in viata de dupa moarte. Dupa ce mori, toate functiile si activitatea organismului inceteaza, inclusiv cele ale creierului. Este ca si cum ai fii intr-un somn adanc, fara vise.

| Adry05 a răspuns:

Eu cred. Da, suna putin ciudat. Dar unele lucruri nu pot fi intelese de mintea umana oricat ne-am chinuii si oricat de destepti ne-am da. happy

| Catalin_Racean_1998 a răspuns (pentru Adry05):

Daca vrei raspunsul la intrebarea ta... joaca ouiji si vei afla raspunsul...

| DarkSunshiine explică (pentru Catalin_Racean_1998):

Nu mersi :d Stiu ce este si n'am nevoie...

| RAY a răspuns:

Nu,nu,dupa ce mori e ca inainte sa te nasti

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Pentru mine contează să-mi bazez convingerile pe Biblie, iar ea nu susţine ideia unui suflet ce supraveţuieşte corpului şi continuă să existe independent. De aceea, sugestia mea este să te convingi personal de asta studiind Biblia.

| RaduMD a răspuns:

Sufletele, după moarte, îşi păstrează facultăţile percepţiei senzoriale. Vom vedea şi vom auzi imediat după moarte.

Trupurile înviate imediat înainte de Judecata de Apoi vor fi asemănătoare (mai bine spus: identice) cu trupurile noastre, faţă de care vor avea patru facultăţi în plus: străluminarea, impasibilitatea, subtilitatea şi agilitatea.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

Doar speculatii, nimic cert.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RaduMD):

Impasibilitate fata de ce?

| RaduMD a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Proprietatea impasibilităţii: aceasta înseamnă că trupul nostru nu va mai cunoaşte suferinţa. Înainte de moartea Sa şi în timpul morţii Sale, Domnul nostru a suferit teribile torturi. Dar, după învierea Sa nimic nu Îl mai putea răni sau lovi. În mod normal, când cineva ar pune mâna pe rănile noastre, acest lucru ne-ar provoca o durere sfâşietoare, dar trupul lui Isus devenise impasibil. Tot un aspect al impasibilităţii este că trupul nostru nu va mai cunoaşte îmbătrânire.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RaduMD):

Frumos