| DianaIsHere123 a întrebat:

Voi credeti ca sufletele decedatilor ajung in Rai? Sau credeti ca ele sunt libere sa se plimbe prin tot Universul?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Nu, toata lumea ajunge in iad, si o sa-ti explic de ce.
In primul rand, ateii, evolutionistii, mare parte din agnostici, autoteistii (ca am vazut ca exista si de astia laughing) vor ajunge cu siguranta in iad din motive evidente.
In al doilea rand, credinciosii care au savarsit pacate si nu s-au pocait tot drumul iadului il vor lua...
Si in ultimul rand, toti credinciosii vor merge in iad pentru ca fiind adepti ai unei religii, indiferent care, intra in contradictie cu o multime de alte religii... de exemplu, noi ortodocsii pentru musulmani suntem pagani, asa ca vom ajunge in iadul musulman, care nu stiu daca e foarte diferit de cel care exista in acceptiunea noastra, crestina. Sau in iadul taoist sau iudaic, la fel cum ei vor ajunge in iadul crestin. O sa fie aglomeratie!

39 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,ajung in pamant, fiind inconstienti.Geneza3:19,Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Eclesiastul9,5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

Geneză 3, 19 "În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce" se referă doar la natura fizică a trupului. De ce? Pentru că nu a spus Dumnezeu că Adam e numai pământ ci "pământ ești" cu sensul de "ești și pământ"!

Dovada: Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ȚĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT (și) în faţa lui SUFLARE DE VIAȚĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Și...

"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

Etc...

| IsabelaIssa a răspuns:

Dar de ce ai pomenit doar de Rai? Iadul nu e luat in calcul? Fiecare suflet e judecat, asa spune in Biblie, si in functie de faptele fiecaruia ajunge acolo unde trebuie. E adevarat ca ne conducem doar dupa ce stim, si nu s-a intors nimeni sa ne spuna, dar asta nu trebuie sa ne impiedice sa credem in D-zeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Si daca scrie in biblie ce?laughing

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Thunderstruck):

Spune-mi in ce crezi ca sa nu ma mai obosesc sa iti raspund.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cred in mine.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stiam deja raspunsul, de asta ti-am spus ca nu ma obosesc sa iti dau replica la ceea ce ai spus. Sunt destui ca tine, si nu ma intereseaza sa fac ore de religie cu nimeni. Fiecare alege sa faca ce vrea cu viata lui, dar totusi daca alegi un drum, nu incerca sa le razi altora in nas. Vezi-ti de drumul tau, pentru ca daca eu gresesc sau altii ca mine, prefer sa trag eu pentru ceea ce fac fara sa ma critice altii ce nu fac nimic spectaculos in plus fata de mine.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Puteai sa zici :"sunt o ignoranta, nu ma intereseaza parerea altora" si gata, nu mai scriai atat.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Thunderstruck):

Am spus exact ce trebuia sa spun. Nu ma judeca tu pe mine cel care crezi in tine, zeule! Nu ma intereseaza parerea ta, pentru ca nu era nici intrebarea ta, si nu ti-am raspuns tie. Ce raspuns ai vrea sa primesti, vrei sa te laude cineva pentru ceea ce spui? Pentru ca tu crezi in tine? laughing Tu esti serios? Ignoranta sunt eu, pentru ca am amintit de Biblie si tu ai ras? De aici iti scoti in evidenta lipsa de educatie. Nu cumva ar trebui sa dau raspunsuri care sa iti convina tie?

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Aa, pe tine emoticonul ala te-a deranjat, am inteles.Si eu care doar vroiam sa stiu un motiv pentru care biblia trebuie luata mai in serios decat legendele olimpului...

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mie nu mi-au placut niciodata polemicile cu atei. Nu stau sa aduc argumente nimanui, fiecare crede in ce vrea si fiecare are argumentele lui pentru care o face. In plus, nu e nimeni obligat sa aduca argumente in fata ateilor, ca sa dovedeasca de ce cred in D-zeu si nu in orice altceva.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Fiecare crede in ce vrea, de-aia exista spitale de nebuni. Poti sa crezi ca vorbesti cu Dumnezeu si acolo ajungi.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stai linistit ca nu a ajuns nimeni acolo pentru ca a crezut in D-zeu. Ai niste argumente ce nu conving nici macar un copil de varsta ta. Prefer sa nu mai continui discutia cu tine ca nu ii vad rostul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IsabelaIssa):

N-au ajuns pentru ca sunt mai multi care cred in el.Dar au ajuns pentru prieteni imaginari care fac parte din aceeasi categorie cu doamne doamne.

| DianaIsHere123 explică (pentru IsabelaIssa):

Parca ati fi niste copii de o varsta chiar mai mica ca a mea... Ceea ce este rau, pentru ca eu am 11 ani.big grin

| IsabelaIssa a răspuns (pentru DianaIsHere123):

Scumpa mea, nu vad prin ce dovedesc eu a fi un copil pentru ca refuz sa intru in polemici cu atei. Sunt discutii si atat, a cerut replica, am dat. Eu nu sunt genul de om care sa fie jignita si sa tac, scuza-ma. Tot timpul ateii intra in polemici cu cei ce cred in D-zeu, si fiecare are dreptul la replica.

| DianaIsHere123 explică (pentru IsabelaIssa):

Terminat.

| andrei a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Din raspunsul tau imi dau seama ca esti genul de persoana caruia nu-i place sa sune pocaiti la usa si sa te invite la adunarea lor. Nu? Chiar ii consideri niste fraieri.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru andrei):

Gresesti, nu consider pe nimeni fraier, fiecare e cu religia lui si nu e problema mea in ce crede fiecare. Daca eu gresesc, atunci voi plati eu, nu altii, si nu imi place sa vina altii sa incerce sa ma convinga de niste lucruri in care ei cred. Sau sa vina un ateu sa imi rada in nas ca de ce cred in D-zeu. E strict problema mea. Nu am nimic cu nimeni, imi traiesc viata mea, cred in ce consider eu ca e bine si atat. Restul sa isi vada de convingerile lor, de teoriile lor cu care sa convinga lumea. Eu nu ma las influentata de nimeni.

| DianaIsHere123 explică (pentru IsabelaIssa):

Esti o ciudata. Spun asta chiar daca stiu ca esti mai invarsta decat mine cu mult mai mult.Nu imi mai pasa de aceasta data.Si tu te-ai contrazis cu Thunderstruck ca sa ai mai multe rspunsuri, pentru ca daca imi amintesc bine tu ai fost campioana zilele trecute.tongue

| IsabelaIssa a răspuns (pentru DianaIsHere123):

Stai sa inteleg pentru ce sunt ciudata. Pentru ca ma contrazic ca sa am cat mai multe raspunsuri? Pai in caz ca nu sti tu, raspunsurile astea, chiar si asta ce il scriu acum nu se iau in considerare. Asta inseamna ca nu ma intereseaza competitia. Daca te uiti la raspunsurile mele eu zic ca nu sunt date doar ca sa fie la numar, ci dimpotriva am ajutat destui utilizatori care mi-au multumit pentru asta. Deci cand faci o afirmatie despre cineva cred ca ar trebui sa ai si niste argumente plauzibile si bine intemeiate. O parere despre tine sau oricare altul de aici imi pot face si eu, dar prefer sa nu fiu superficiala si sa nu pun etichete pe oameni. Iti respect parerea, iti multumesc pentru "compliment" si iti urez o seara buna.

| DianaIsHere123 explică (pentru IsabelaIssa):

Poti sa nu mai vb ca un "filozof"?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru DianaIsHere123):

Un raspuns de bun simt ti se pare deplasat? De "filozof'? Asta te deranjeaza de fapt pentru ca nu cobor in mahalaua in care sunt altii? As putea si sa iti dau raspunsuri in care sa te jignesc asa cum ai facut tu cu mine, dar prefer sa ma abtin. Se pare ca pot mai mult de atat, si sunt mandra de felul in care vorbesc. Cand o sa realizezi in viata macar pe jumatate din cat am realizat eu, atunci poate o sa iti permit sa ma jignesti. Pana atunci invata sa fi un copil educat. Si apropo, respectul nu tine de varsta. Ma respecti, te respect.

| andrei a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Si cum comentezi faptul ca misionarii crestini au mers in toata lumea sa-i invete pe bastinasi de crestinism?

| mona a răspuns:

Fiecare presupune ce se intampla cu sufletul celor ce mor dar nimeni nu s a intors... sa ne spuna adevarul, nici macar nu stiu daca exista intr-adevar rai sau iad

| milan9 a răspuns:

Despre veşnicia sufletelor, chiar şi a celor păcătoşi, vorbesc şi citatele:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

În timpul vieţii, "moarte spirituală" înseamnă tendinţa spre compromitere, direcţia greşită, riscul pierderii mântuirii, "predicţia" pierderii mântuirii, cu şanse totuşi de îndreptare...

"Moarte spirituală" după momentul sfârşitului vieţii înseamnă compromitere definitivă, perderea mântuirii şi a şanselor de a mai contribui la mântuire, omul nemaifiind întreg, trup şi suflet. Perioada formării sau a edificării sale spre bine sau spre rău fiind finalizată!

| AvalohAlyn a răspuns:

Sufletul decedatilor ori ajung in iad care nu e un loc cu foc obligatoriu,dar este o stare de rau, de suferinta si de neimplinire ori ajung in Rai unde este starea care te apropie cel mai mult de Dumnezeu, starea de bine, de fericire de implinire, STARE PURA! Sufletele se plimba prin lume in cele 40 de zile iar dupa ajung in una dintre cele 2 stari.Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, aşa este. Universul este un adevărat parc al spiritelor. Kennedy se plimbă în fiecare " seară " cu Marylin Monroe prin Univers, nebunaticii.

| MaskOfSanity a răspuns:

Defineşte sufletul, întâi.

| DianaIsHere123 explică (pentru MaskOfSanity):

Nu conteaza laughing big grin

| MaskOfSanity a răspuns (pentru DianaIsHere123):

Atunci de ce-ai mai pus întrebarea? Ştiu ce-i ăla suflet, dacă ai impresia că nu cunosc termenul, dar voiam punctul tău de vedere. thinking

| Keith a răspuns:

In tot universul categoric nu, un suflet cand moare vine un inger si il ia la judecata de apoi, unde doar Iisus Hristos hotaraste unde va salaslui acel suflet depinzand de faptele facute pe pamant(RAI SAU IAD).

| GeorgyGirl a răspuns:

Eu cred ca fiecre cand more sufletul lui merge acolo unde merita sau poate traiesc printre noi mai ales cei care au murit chinuiti neingropati neimpliniti nu pleaca niciodata si oricum la ziua judecatii toti se vor scula si cei morti ca sa fie judecati!

| VreauSaRad a răspuns:

Toata lumea are dreptul sa intrebe si sa aiba o parere dar crede-ma nimeni nu stie ce se intampla dupa ce morihappy!

| MCatalina a răspuns:

Eu cred ca sufletele decedatilor mor odata cu corpul si nu se mai reincarneaza in nimeni si nimic.deoarece in cuvintul lui Dumnezeu este scris : Sufletul care pacatuieste va muri.

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Se contopesc cu Universul (asa zice budismul)

| MadddieLovesYaBabe a răspuns:

Rai...