| GEORGEL2012 a întrebat:

Ce credeti despre viata de dupa moarte? Este adevarat ca sufletele raposatilor ne vegheaza se sus? Dar cei spanzurati vor sta in iad mereu?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu nu știu ce va fi după moarte. Tot ce putem face e să ne înclinăm un pic mai mult către o anumită opinie, dar degeaba îți zic eu o opinie și altcineva o opinie că nu rezolvi nimic. Răspunsul e la tine căci e propria ta opinie dar încearcă să te gândești că de ce ai acea opinie. Răspunde-ți la asta și dacă răspunsul te satisface oricine poate zice ce vrea după și dacă mai încearcă pe deasupra să îți bage și opinia lui pe gât cum fac muți dobitoci încearcă să îl eviți.

| untu a răspuns:

Exista viata de dupa moarte pentru ca in fiecare dintre noi exista cate un suflet nemuritor! Este foarte adevarat ca ne supravegheaza sufletele repausatilor de sus sau printre noi, in casa sau afara! Da, cei sinucigasi sau spanzurati vor sta mereu in iad pana la venirea a doua al lui Iisus Hristos pentru a infatisa la Marea si Infricosatoarea Judecata de Apoi!

| Clorox a răspuns:

Eu nu inteleg ceva, care-i faza daca unu-i spanzurat si altul moare de batranete? Nu-i tot aia? Pana la urma amandoi sunt morti happy
Si nu stiu ce o sa se intample, dar sunt nerabdator sa aflu cand va veni ziua laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinismul este una dintre nenorocirile care s-au abatut asupra umanitatii.

| ALGator a răspuns:

Nu. Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata de dupa moarte exista si este cea reala, mi-a spus o sirena calare pe un unicorn vorbitor laughing)
O viata avem, restul e fantezie si dorinta, din pacate.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna ce este adevarat si ce nu, din toate povestile pe care ni le spun popii.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu s-a intors nimeni sa-ti spuna personal poate.
Dar exista multe cazuri. Scepticii au si ei rolul lor, asa cum virusii au si ei un rol.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Seriooooos? S-au intors multi din morti? Si de ce nu spune nimeni?

| T0T a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Dacă ne referim la moartea clinică, s-au întors mulți și mulți au relatat anumite întâmplări dar normal că opinia principală a fost una pur sceptică, adică că era produsul minții acestora. Orice opinie palpabilă care se va lua în considerare ca atare e una sceptică iar dacă devii insistent chiar pe ceea ce consideri că ai trăit în anumite cazuri poți ajunge la un psiholog sau psihiatru care normal că va încerca să te convingă că ai delirat.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Trebuie doar sa te informezi.
Poti sa cauti despre moarte clinica.

| Ωmega a răspuns:

Unii vad moarte ca pe o schimbare intr-o forma indestructibila si pe vecie neschimbatoare, si ca scopul intregului univers dupa aceea este de a mentine acea forma intr-un fel de gradina, rai in care va putea avea placere si desfatare pentru o eternitate. Altii sustin ideea ca dupa moarte nu exista nimic ci doar un vid si ca toate trairile, emotiile, sperantele, experientele si visele noastre au fost doar o iluzie. Totusi avand in vedere complexitatea minunata a Universului, faptul ca totul exista intr-un echilibru perfect, materie, energie, gravitatie, timp, dimensiune, eu cred ca existenta noastra este diferita de oricare din aceste filozofii si ca inseamna mai mult decat oricare din ele, ca ceea ce suntem merge mai departe de sistemul euclidian sau de alte sisteme de masurare, si ca existenta noastra este partea unei realitati ce merge mai departe si e mai profunda decat ce intelegem noi prin realitate. Am incercat ca raspunsul sa treaca peste nivelul de "iad" sau "spanzurati".

| jocker007 a răspuns:

Fiecare crede ce vrea. Daca n-am crede in ceva pentru ce mai traim e sau nu adevarat acesta este un motiv sa mergem mai departe in toate greutatile care le intalnim in viata.Ce zice lumea ca trebuie sa mergi la biserica ca sa vada dumnezeu ca ai credinta mie mi se pare o prostie. Dumnezeu e ceea ce crezi tu, daca ai credinta il ai si pe dumnezeu nu trebuie sa dovedesti mergant in lacase sfinte cum fac altii.Ce acu sute de ani existau biserici? nu.Fiecare unde apuca cand simtea ca e descumpanit se aseza unde apuca si se ruga.Despre IAD si RAI nu stiu ce sa spun e cum ai spuna bun si rau dar pana la urma bun si rau poate fi o persoana deci acelasi lucru.Eu la biserica n-am fost de 10 ani dar credinta o pastrez un mine.Viata de dupa moarte, IAD si RAI, daca nu crezi vei afla la un momentdat nimeni nu e nemuritor dar cand iti vei da seama va fi prea tarziu.

| yooras a răspuns:

Eu știu exact cum este după moarte și toată lumea știe asta deja fiindcă toată lumea a fost deja mort.
Amintește-ți cum era înainte să te naști, înainte să te naști nu erai mort?

Patrol97, tu crezi că sufletu lu bunicăta
nu avea ce face acolo în cer și a zis să vină pe pământ și să se joace cu întrerupătoru ca să facă mișto de tine? big grinDDDDDDDDDD
Dacă după moarte nu ai nimic de făcut decât să te joci cu întrerupătorul o eternitate atunci e mai rău ca în iad.

| laviniaiasmina a răspuns:

Nu cred în niciuna din cele de mai sus. După ce mori, ești mort, deci nu mai trăiești! Nici corpul dar nici sufletul.