| ateu123 a întrebat:

Credeti o fata materialista este pacatoasa? nu e de datoria barbatului sa ofere un camin viitoareri sale familii?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Daca intelegi prin "fata materialista" o fata care e ahtiata dupa bani, lucruri, posesii materiale, atunci, da, e pacatoasa, pentru ca pune accentul prea mult pe ce nu e important cu adevarat in viata. Daca insa te referi la acea grija de a avea ce are nevoie, atunci nu e pacatoasa, orice om trebuie sa isi poarte de grija, si aici intra si aspectele materiale (hrana, imbracaminte, casa, etc). Problema nu sta la lucrurile materiale, ci la cum se raporteaza acea fata la ele. Daca e prinsa de ele si se gindeste numai la ele, e grav, e pacat, daca insa vede in ele doar o necesitate, nu e pacat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă un bărbat stă cu o astfel de femeie, înseană că el este un idiot, şi merită să profite cineva de pe urma lui.

| mgtow a răspuns:

Daca iubeste banii atunci nu-l iubeste pe Dumnezeu si daca e materialista atunci e pacat iar ala care o fi tantalau o sustine.

| ateu123 explică (pentru mgtow):

Deci materialismul te duce in iad

| Rapplex a răspuns (pentru mgtow):

In societate creata de D-zeul tau, fara bani esti mort, esti nimeni, nu existiwinking. Frumoasa treaba a facut! Si a mai si spus in Biblie ca e multumit.

| ateu123 explică (pentru Rapplex):

Si tu esti de parere ca fara banii esti mort

| Rapplex a răspuns (pentru ateu123):

In societatea actuala, da.

| ateu123 explică (pentru Rapplex):

Din pacate nu toata lumea crede asta ori e ipocrita ori nu vrea sa recunoasa realitatea doare tu ca ateu vezi realitatea asa cum e nu cum ai vrea sa fie cu viata de dupa

| ateu123 explică (pentru Rapplex):

Nu vad rosul vietii fara banii sincer tot ce imi doresc consta in banii

| Rapplex a răspuns (pentru ateu123):

In 1944, pusti de 14-15 ani plecau pe front crezand ca sunt rasa suprema, si luptau pana la moarte. Daca o indoctrinare de cativa ani a reusit sa-i transforme in sclavi, atunci nu vad de ce as avea pretentii de la alti idioti care au fost indoctrinati mii de ani cu spirite, divinitati, minuni(pe scurt, BASME). Prostia guvereneaza viata multora, nimeni nu poate schimba asta.

| ateu123 explică (pentru Rapplex):

Asa e niciodata sa nu te lasi spalat pe creier de oamenii

| doctorandus a răspuns:

Si ce-ar trebui sa manance? Psalmi? Cu ce sa se incalzeazca? Prin lectura Bibliei sau altor carti spirituale? Asa ca e normal ca doreste sa stie pe ce se va baza viitorul camin din punct de vedere material, ca doar nu trebuie sa iasa la produs pentru a-si hrani copiii.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Nu-parerea mea
Astept si celelalte raspunsuri sa vad daca sunt pacatoasa.

| larrii a răspuns:

Nu e neaparat doar datoria barbatului, amandoi trebuie sa munceasca aproape la fel de mult. Nu unul sa stea cu mana in c*r si celalalt sa munceasca pe rupte

| ateu123 explică (pentru larrii):

Mai exista si fete care gandesc din fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, e de datoria barbatului sa-I ofere totul: masaj dimineatta si seara c-o fi surmenata, papi cu lingurita de 3 ori pe zi (sau lingurita de 3 ori pe zi, pare-se ca-I ziua linguritei azi), sa-I dea bani de 3 ori pe zi ca a fost cuminte si nu si-a consumat norma de 20000 de cuvinte/zi.

| هوراس a răspuns:

Pai poate că dacă fata e materialistă nu e deloc păcat, înseamnă că ține mult la acea persoană, dar tot datoria bărbatului este să ofere un cămin viitoarei famili happy

| luluta a răspuns:

Dar nu femeile care profita de naivitatea omenior. E o diferenta.

| ateu123 explică (pentru luluta):

De acord cu tine

| irinafiscu a răspuns:

O fata materialista nu poate fi obligatoriu pacatoasa