| Hohenheim a întrebat:

Credinciosi, eu chiar sunt gelos pe voi. As vrea si eu sa fiu credincios dar sincer nu pot. Sunt sigur ca multi dintre voi se dau credinsiosi doar pentru a avea un loc in "rai" chiar daca in sinea lor stiu ca nu cred.
Eu chiar am incercat sa fiu credincios dar nu reusesc. Am fost cand eram mic si credeam in zine si Mos Craciun dar de la 14 ani nu mai am cum sa ma conving singur ca este un "cineva" care controleaza tot si pe oricine.
Daca dumnezeu e asa cum ziceti voi crestinii si ne iubeste la infinit pe toti in mod egal atunci de ce daca faci ceva "rau" ne trimite intr-un loc unde o sa suferim pe vecie? Mie mi se pare ca suntem mai mult sclavii lui decat fii lui. Biblia este o carte frumoasa cu cuvinte frumoase scrise de oameni inteligenti dar biblia este subiect de INTERPRETARE, adica fiecare isi face propriul dumnezeu si il venereaza.
Adica biblia zice "Nu ucide.", Ion crede ca nu trebuie sa ucizi oameni, Gheorghe crede ca nu trebuie sa ucizi furnici. Sa zicem ca Maria lucreaza la Zoo si iubeste foarte mult animalele, deci ea crede ca dumnezeu zice sa nu ucidem animalele dar familia lui Vasile a fost ucisa de niste animale si el crede ca animalele sunt slijitoarele lui satan asa ca dumnezeu vrea sa le ucidem.
Dupa cum vezi biblia e subiect de interpretare.
Nu stiu cum reusiti voi sa credeti in Mos Craciun dar eu unul nu reusesc. Serios, as vrea sa cred ca totul in viata este "roz" si ca daca ma duc sa dau niste bani la parinte toate pacatele mele vor fi iertate si ca voi ajunge intr-un loc minunat dupa ce mor dar hai sa fim seriosi, chiar credeti in asa ceva?

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu poti sa te dai drept credincios,daca nu faci voia lui Dumnezeu.El cunoaste toate caile noastre,faptele, vorbele, chiar si gandurile noastre.Pe Dumnezeu nu-l putem insela. Daca citesti Biblia cu scop, si doresti sa Il cunosti pe Dumnezeu, El ti se va descoperi.Atitudinea inimii conteaza.

| Hohenheim explică (pentru EmaS):

Ema, cu tot respectul. Pe tine nu te intereseaza nimic din ce se discuta atat timp cat tu iti zici vorbele frumoase si cu respect fata de Dumnezeu.
Incearca si tu sa-ti dai cu parerea despre conversatia care se poarta, tinand cont de cele spuse inainte.
ps: Poate gresesc dar stii, sunt doar un animal care are putin mai multa materie gri decat celelalte animale.

| EmaS a răspuns (pentru Hohenheim):

Eu am inteles ironia din cuvintele tale, tocmai de aceea ti-am raspuns asa. Nu poti sa te convingi de existenta lui Dumnezeu, decat daca il vei cauta cu o inima sincera si curata.Cine Il cauta cu tot dinadisul,Il va gasi. Spre deosebire de animale, care isi urmeaza instinctul, omul este inzestrat cu ratiune.Noi suntem creatia lui Dumnezeu.Nu cred in teoria evolutiei, are multe verigi lipsa.Si nici teoria Big-Bang-ului, nu este plauzibila.Sunt argumente pro si contra.Asa ca, daca doresti sa te contrazici cu noi, trebuie sa cunosti niste baze fundamentale ale crestinismului.Succes la lecturat Biblia.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Ema, spalate pe fata cu apa rece, dati doua palme si incearca sa te trezesti. Care voia lui dumnezeu? care dumnezeu? E ceva in neregula cu mine? eu vad o lume ridicata de oameni, o lume care sta la picioarele omului, o lume condusa de oameni? Voi vedeti ceva condus de dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Acest univers este creat de cineva si sta in fiinta prin puterea Lui.
„Vrednic eşti Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava, cinstea şi puterea, căci Tu ai făcut toate lucrurile şi prin voia Ta stau în fiinţă şi au fost făcute!"

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Un raspuns foarte evaziv. Voit sau nu refuzi sa dai raspunsul. Eu zic ca omul este stapan peste pamant, iar dumnezeu DACA exista se supune omului? pentru nu vad nici un gest al lui dumnezeu care sa arate cu ceea ce face omul aici ( defriseaza paduri, extermina alte specii, testeaza bombe nucleare, bla bla)

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Isus a venit pe acest pamant, cu scopul de a muri pentru noi pacatosii.De buna voie a acceptat sa moara,ca noi sa avem iertare prin sangele Sau.El este atotputernic, suveran, dar nu se implica decat atunci cand noi il chemam sa vina in ajutor.A lasat pe om sa aleaga.

| Ea a răspuns (pentru Hohenheim):

Cu cata usurinta spui "Sunt doar un animal care are putin mai multa materie gri decat celelalte animale". Ei bine, tocmai creierul te face mai mult decat animal. Faptul ca simti, ca poti sa razi, sa suferi, asta te face mai mult decat "doar un animal". Noi avem ceva mai mult decat instinctele animalice sau cel putin ar trebui. Ne spunem "suntem animale". Ce-ar fi sa incepem sa fim oameni?
Ai ghicit, sunt una dintre cei care cred in "teoriile" sau mai urat spus "basmele" biblice. Ce nu intelegi tu, este ca iadul nu este "opera" lui Dumnezeu. Diavolul a fost inger la inceput, a cazut ulterior in pacatul mandriei si asta l-a alungat din rai. Atunci cand pacatuim slujim diavolului si atunci, faptul ca Dumnezeu ne trimite in iad nu este o pedeapsa, ci o rasplata. Ne da si dincolo ceea ce ne-a fost mai drag pe pamant.
Majoritatea spun ca ei sunt adepti ai stiintei si nu ai religiei, ca doar "stiinta" inseamna ce poate fi probat, dovedit. Ei bine, daca aruncam o privire mai atenta, exista mari goluri si in teoriile stiintifice precum Big-Bang-ul. De exemplu, teoria sustine ca acum n miliarde de ani exista undeva o minge de foc care se rotea. Aceasta minge a explodat si din particulele imprastiate au luat nastere planetele, materia, energia, spatiul, timpul. Hai totusi sa gandim logic. Stiintific acum, daca legi un obiect "x" de un alt obiect "y" care se roteste, atunci cand ata de va rupe, obiectul x va sari in directia in care roteai obiectul y. Cum se face ca planetele nu au "sarit" toate in acelasi sens, si ca nu se rotesc in acelasi sens?
Peste jumatate din oamenii de stiinta accepta teoria evolutionista, dar asta nu o face adevarata. Parerea majoritatii nu este neaparat cea corecta. Oamenii de stiinta predau ca toate planetele se invart in jurul pamantului, fals! Invatau ca pietrele mari cad mai repede decat pietrele mici, ca daca esti bolnav ai sange rau care trebuie scos din organism (ceea ce l-a ucis pe George Washington). Biblia spune ca "Viata trupului e in sange.", dar medicii erau oameni de stiinta, de ce sa creada in "basme"? Azi esti privit ciudat pentru ca inca mai crezi in Biblie; esti considerat om cu IQ limitat. Oamenii prefera termenul de extraterestru, care o sa apara si el intr-o buna zi. De ce sa oblige Dumnezeu astfel de oameni sa mearga in rai? Acolo nu sunt "verzisori", tigari, alcool si alte pacate. Nu crezi ca raiul n-ar mai fi rai pentru ei?
Cu tot respectul!

| FucktheSystem a răspuns:

Biblia zice "Nu ucide" în noul testament, în vechiul testament se contrazice singură, când pentru diverse păcate cam e recomandată omorârea cu pietre. Deci biblia nici măcar nu spune cuvinte frumoase...
Cât despre credincioși lasă-i, ori sunt oribi și ultra creduli ori sunt fricoși. Dacă pui întrebări de genu nu reușești deât să-i faci să te înjure, mai bine să-ți fie milă de ei că își pierd mult timp din viața făcând ritualui tâmpite care nu duc la nimic...

| Hohenheim explică (pentru FucktheSystem):

Sunt de acord cu tine dar totusi e trist ca cineva care face parte din "rasa" noastra crede in asa ceva. Oricum si povestea cu dumnezeu are bazele ei adevarate.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred, totul seamana prea tare a basm.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

El nu te trimte in iad. Iadul ti-l faci singur, tu cu mina ta. Atunci cind zi de zi decazi tot mai rau. Eu mi l-am facut pina la 20 de ani. Dar de atunci am inceput sa experimentez altceva: ce inseamna sa iti formezi cu ajutorul lui Dumnezeu personalitatea incit viata ta sa fie un mic rai inca de pe aici de pe pamint. Nu, nu El te trimite in iad. Raul nu e in afara noastra, e in noi, si daca ii dam curs, la acest lucru ne va duce, acesta e iadul.

Răspuns utilizator avertizat
| V3ra a răspuns:

Pai in primul rand poruncile au fost date pentru oameni,nu pentru animale, iar porunca pe care tu o dai ca exemplu "sa nu ucizi", se refera la oameni in principal.Sa nu ucizi oameni(asta e cel mai grav).
In al doilea rand, ce legatura are Mos Craciun cu Dumnezeu imi explici si mie?

| Hohenheim explică (pentru V3ra):

Mos Craciun e ca Dumnezeu, amandoi au fost creati de imaginatia unor oameni.

| Birjaru a răspuns (pentru V3ra):

Nu ca mi-ar place sa par filozof, dar si homo sapiens sapiens e animal, intre animale singurele diferente fiind forma, comportamentul si inteligenta, sigur, cu toate pe baza unui sablon genetic, care le determina. De ce vedeti voi lumea impartita intre oameni si restul?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru V3ra):

,,In al doilea rand, ce legatura are Mos Craciun cu Dumnezeu imi explici si mie?''
Amandoi sunt imaginari.

| V3ra a răspuns (pentru Birjaru):

Pentru ca oamenii au ratiune, iar animalele nu happy
Sau tu crezi ca esti pe aceeasi lungime de unda cu un animal? Cu toate ca in ziua de azi jignim animalele daca comparam pe unii oameni cu ele...

| Birjaru a răspuns (pentru V3ra):

Ratiunea e un alt nume dat inteligentei, toate animalele au inteligenta, unele specii mai multa altele mai putina. Toate animalele au ratiune si instincte, la speciile cu inteligenta mai putina, din totalul activitatii animalului exista un procent mai ridicat de manifestare pe baza instinctelor, de aici concluzia oamenilor de acu' cateva mii de ani, care necunoscand mare lucru despre lume, si-au inchipuit ca oamenii au ceva numit ratiune, in plus fata de restul vietuitoarelor de pe planeta. Daca undeva in univers exista o specie cu milioane de ani mai avansata ca si noi, diferenta de perceptie asupra universului dintre ei si noi e egala cu cea dintre noi si cimpanzei...

| anka89 a răspuns (pentru Birjaru):

Ai drepatate. Daca omul ar avea ratiune nu ai vedea sa se linga femeie cu femeie sau barbat cu barbat.Asa ca animalele chiar au mai multa ratiune ca noi pentru ca eu nu am vazut se combine masculii cu masculii si femelele cu femelele, nu-i asa?

| Birjaru a răspuns (pentru anka89):

Homosexualitatea e prezenta si la alte specii, eu nu am pledat pentru cliseul atat de folosit astazi cum ca omul nu are ratiune cat animalele, nu vezi animalele facand ce face omul, tocmai, omul e doar o alta specie de animal.

| Foxie2 a răspuns:

Buna @Hohenheim, in primul rand eu chiar vreau sa te ajut pentru ca ai cateva neînțelegeri. Si prima ar fi :"As vrea si eu sa fiu credincios dar sincer nu pot. " Nu exista "nu pot" căci dacă vrei cu adevărat totul e posibil. (acum nu exagerati cu vreau o vila cu piscina) pentru ca acest vreau+pot (produse de creier) trebuie întărite cu fapte reale.(de ce? ca să se adeverească)

Cat despre Moș Crăciun, e normal să nu crezi ai 14 ani! Adevarul e altul...Moș Craciun a existat mai demult. Dar era foarte rau si zgarcit. Cand Fecioara Maria s-a dus sa-l nasca pe Iisus, Moș Craciun nu a primit-o si i-a spus sotiei sale ca-i va taia mainile daca o lasa (in pestera sa). Insa aceasta si-a facut mila si a lasat-o. Dar mos Craciun i-a taiat mainile. Si atunci s-a intamplat o minune. Prin puterea Lui Dumnezeu, Sfanta Fecioara i-a facut maini la loc sotie ei sale, dar acestea erau de aur. De atunci mos craciun e bun si imparte copiilor buni daruri.(aceasta tradatie s-a pastrat ani intregi iar parinti pun cadouri copiilor sub brad, ai putea spune ca Mosul lucreaza prin ei) Sper ca te-am ajutat.
Adesea ne gandim la Mos Craciun si uitam ca s-a nascut Iisus si asta e adevarata sarbatoare, majoritatea copiilor asteapta doar cadouri.

Cat despre Dumnezeu, am mai spus si o mai spun. Nu el ne trimite in iad. Ci noi ne ducem, de buna voie si nesiliti de nimeni! Cand faci pacate constiient, si nici nu faci ceva ca sa-ti indrepti greseala atunci tu singur ai facut un pas catre Iad. Dumnezeu ar vrea sa ne intoarcem la El acasa. El nu face nimic.Ne-a lasat sa alegem.Bine sau Rau? pe pamant raul poate parea amuzant si distractiv, pentru tine! Caci prin raul asta mereu cineva sufera, fie tu fie aproapele tau.Si daca nu sufera nimeni atunci cu siguranta sufera Dumnezeu si eu cred ca ar trebui sa nu il mai ranim prin faptele noastre rele ci din potriva sa-l facem mandru ca ne-a creeat sa nu regrete asta.

Multi nu cred in El pentru ca l-au inteles gresit. Stiinta antonimul Lui Dumnezeu. Dar stiinta se contrazice pe ea insasi. Omul a venit din maimuta...atunci azi de ce nu ne nastem maimute si apoi evoluam? sau maimutele de unde au aparut? sau ce vreun om de stiinta a vazut cum o maimuta naste alta maimuta si apoi acea maimuta evoulueaza (sau cimpanzeu ca se aseamana cel mai mult cu omul) dar asta nu inseamna ca cimpanzeu= cimpanzeu evoluat adica om.

Cat despre a ucide, sa nu-ti ucizi aproapele, animalele au fost lasate pentru satisfacerea nevoilor omului. (Unele caci unele sunt considerate necurate). Trebuie sa ucidem unele animale, berbec, oaie, vite, porumbei. Mai demult astea se aduceau Lui Dumnezeu ca Jertfa pentru pacat.
Biblia este scrisa, dupa cum intelege si interpretreaza fiecare dar ea contine si fapte reale de unde poti trage singur concluzia. Nu ai nici o dovada ca Dumnezeu nu exista deci niciodata sa nu spui niciodata.

Mergi pe calea cea dreapta!
ps: pentru ca uni nu cred ca El exista, asta nu inseamna ca El e inexistent.

| Hohenheim explică (pentru Foxie2):

"As vrea sa fiu un credincios dar nu pot". Insinuam ca ar fi frumos sa cred in viata de apoi si ca exista cineva care se uita la noi in fiecare secunda si noteaza tot ce facem, dupa care ia o decizie unde sa te trimita, rai sau iad. DAR neavind nici o dovada despre acest dumnezeu imi vine mai usor sa cred ca in trecut am fost vizitati de extraterestri dupa care sau format religiile azi. Dupa cum am mai zis, in al 2-lea razboi mondial americanii dadea pachete cu mancare, din avion, unor nativi care nu stiau nimic despre tecnologie. Dupa ce razboiul s-a terminat americanii nu leau mai dat mancare acestor nativi si atunci ei (nativii) au creat avioane din paie pe care le venerau si care le cereau mancare. In acest mod s-a creat o religie. Daca cauti documentare o sa vezi ca sunt multe dovezi cum ca extraterestrii au ajutat oamenii in trecut. Nu trebuie sa ma crezi, trebuie sa cauti.
M-ai inteles gresit. Cand am zis Mos Craciun ma refeream la Dumnezeu.
Cat despre iad. Tocmai mi-ai confermat teoria, adica ca biblia este subiect de INTERPRETARE. Tu crezi ca noi ne ducem in iad de bunavoie, majoritatea crede ca Dumnezeu a creat iadul pentru pacatosi, "random" crede ca iadul nu exista si asa mai departe.
Trebuie sa intelegi ca noi am evoluat din maimuta in multe milioane de ani. Maimutele au evoluat si ele la randul lor di alte creaturi. Exemplu: Niste dinozauri care nu mai gaseau mancare pe pamant au fost nevoiti sa urce in copaci unde mainele si picioarele lor au trebuit sa se adapteze. In multi ani DNA-ul lor a trebuit sa se alterneze pentru a se adapta mai bine vetii in copaci. (Exemplu inventat de mine pe moment.) Precesul de evolutie dureaza milioane si milioane de ani. Chiar si acum evoluam din generatie in generatie.
De ce te crezi superior animalelor? Si noi suntem animale doar ca avem un creier mai dezvoltat decat ele. Nu ai nici o dovada ca Dumnezeu exista deci nu stiu de ce inca crezi.
Eu sunt pe calea cea dreapta dar sunt multi oameni care nu o gasesc.
ps: Sunt in Italia de 4 ani asa ca o sa am multe greseli de ortografie deci don't judge.

| Necrophagist a răspuns (pentru Hohenheim):

Daca si in Italia ai fi continuat sa citesti si tu vreo doi idealisti poate nu dadeai argumente de 12 ani.

| Hohenheim explică (pentru Necrophagist):

Ia zi-mi tu vreo doi idealisti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hohenheim):

As da daca nu as fi deja convins ca dau perle la porci.

| Hohenheim explică (pentru anonim_4396):

Cred ca nu sunt destul de inteligent sa inteleg ce insinuezi. Poti sa te apleci si tu la nivelul meu de inteligenta?

| Necrophagist a răspuns (pentru Hohenheim):

Nu vorbesc de inteligenta ci de profunzime

| Hohenheim explică (pentru Necrophagist):

Atunci "apleacate" la nivelul meu de profunzime si zi-mi cu, cuvinte taranesti ca sa pot sa te inteleg si eu.

| Necrophagist a răspuns (pentru Hohenheim):

Sper totusi ca fugitivitatea unei conceptii nu alcatuieste gradul complet astfel incat sa ne schimbam dupa ironii.Un narcisim nasol te impiedica sa vezi ca nu ai trait si nici nu ai citit destul astfel incat sa afirmi ceea ce afirmi si care fara indoiala este si un rationament de tipar.

| Foxie2 a răspuns (pentru SaintOcea):

In primul rand, laughting... *not*
Si in al doilea rand, poti dar din pacate Nu ai tu putere sa te masori cu Dumnezeu si am mai spus sa nu exagerati dar eu spun eu aud.Eu creez o papusa si papusa aia sa ma distruga.Na hai ca asta-i buna...

| Foxie2 a răspuns:

Daca ai citit totul pana la capat vei intelege multe nelamuriri de ale tale doar putina bunavointa. si inca ceva, sa zicem ca nu ar exista...Ce am pierde daca ne rugam la el? si facem bine unor oameni? Sau daca credem ca exista un tata ceresc care ne iubeste si mos craciun care ne aduce cadouri? Ne-am face viata mai buna, si ar fi mai frumoasa. Asa ca nu stiu ce au credinciosi de pierdut pana la urma urmei./Sti cum se spune daca vrei sa traiesti bine traiesti in minciuna, si cum avem doar o viata si toata lumea vrea sa traiasca cat mai bine atunci care e problema?

Dar asta nu se pune pentru ca eu chiar cred in Dumnezeu.

| danut a răspuns:

1-Un crestin nu crede in mos craciun sau alte scorneli omenesti; 2-Dumnezeu NU controleaza DECAT doar pe cei ce doresc acest lucru;
3- Nu scrie NICAIERI ca Dumnezeu iubeste la "infinit" pe toti oamenii, Dumnezeu intr-adevar iubeste pe toti oamenii, DAR doar cei ce fac cele spuse de Acesta devin copii sai ce au parte de dragoste Vesnica; 4- Dumnezeu NU v-a chinui pe nimeni vesnic, asta este doar o invatatura catolica preluata din traditii pagane;
5- Dumnezeu i-a facut pe oameni (vezi Geneza) stapanii dar si cei ce raspund de viata animalelor. Faptul ca un animal omoara un om este vina tot a omului deoarece a creat conditii pentru acest lucru sau a invadat locul de viata al animalului. 6- Viata NU ESTE roz deoarece omul i-a cedat diavolului stapanirea asupra pamantului si de ce nu si a vietii sale. In viitorul "Rai" vor ajunge DOAR cei ce FAC VOIA si cele spuse de Isus Hristos, restul vor avea aceiasi soarta ca cea a diavolului.

| Necrophagist a răspuns:

Voi nu va saturati niciodata?

| Hohenheim explică (pentru Necrophagist):

De ce?
Ar trebui?

| gaby37 a răspuns (pentru Hohenheim):

Viata e roz doar daca te imbraci in haine de tarfa laughing
Mai nu crede in biserica, biserica este o institutie care mintesc oameni pentru bani
Mos craciun nu exista de ce sa crezi in el?
Pai Dumnezeu este tatal nostru nu suntem sclavi lui el ne-a dat o viata si trebuie sa-l respectam
Si icoanele sunt o prostie de unde stiu aia cum arata Iisus Hristos?
Mai bine crezi in el tongue
Si eu nu cred asa ca vreau sa ajung in rai oricum cred ca nu o sa ajung acolo
Da eu pe parintii mei ii respect asa trebuie respectat si Dumnezeu

| Necrophagist a răspuns:

@Hohenheim: De aceleasi argumente.Pe mine ma dezgusta atitudinea asta dispretuitoare pentru lucruri pe care multi dintre voi nu le-ati gandit ca set de valori morale, de sisteme filozofice, ca teze ale unor miliarde si miliarde de carti si tratate ale unor oameni nu naivi ci cu TERIBIL de multe cunostinte.

| Necrophagist a răspuns:

Trebuie sa imi angajez si eu un dobitoc care sa bage stupizi cui mi-e antipatic

| venusdoom a răspuns:

In primul rand, Mos Craciun nu are nici o legatura cu Biblia. faptul ca nu mai crezi in ele e pentru ca te ai maturizat si ti ai dat in sfarsit seama ca NIMIC NU E ROZ. imi pare rau sa te dezamagesc, dar asa e. Si la preot NU DAI BANI ce naiba! am ajuns sa ne platim locul in Rai? asa ceva nu exista.La interpretarea Bibliei ai dreptatethinking aici nu am ce comentalaughing
si treaba cu iubirea lui Dumnezeu fata de noi thinking pai, e ca si cum ti ai lasa copilul acasa cu un set de reguli si cand te intorci totul e dezastru.si normal ca il pedepsesti. eu apartin de religia crestina si nici eu nu pricep destule lucruri cand vine vorba de religie, cum ar fi: de ce trebuie sa L veneram atat pe Dumnezeu si spiritele lui supuse din cer, si sa suferim atat pentru numele Luithinking

| nesuferit a răspuns:

Hohenheim, sunt de acord cu tine, e foarte relaxant si linistitor pentru un crestin sa se gandeasca ca intr-o vor muri si vor ajunge in rai, un loc "mai bun".De fapt adevaru e altu, cam trist totusi,
au murit si cam atat, nu locuri feerice, nu veselie, fara alcool si iarba

| anka89 a răspuns:

Parerea mea este ca nimeni nu este credincos in ziua de azi, de ce?
eu zic ca lumea si-a pierdut credinta din cauza necazurilor de care au parte.La Biserica se duc cei mai multi bani, popa nu iti face nici o slujba acasa fara bani! adica peste tot bani, bani.bani.Despre Biblie,eu nu am citit-o,dar ma gandesc:nu a scris-o oameni ca si noi? de unde se stie in zilele noaste dialectul ce se vorbea cu mii de ani in urma? ee, de unde? exista o mie si o suta de religii, si nu mai inteleg care era de fapt religia lui Dumnezeu.Fiecare crede in ce il taie capul.
De ce trebuie sa plateasca copii,pacatele facute de altii? se nasc cu malformatii sau cand cresc un pic ii trimit parintii la cersit,ii abuzeaza etc! ma ingrijoreaza pur si simplu ziua de maine. Undeva acolo sus exista Cineva care ne aude,dar nimeni nu stie cine e! se pare ca asa am fost crescuti sa credem in ceva.
Si ma mai gandesc ca exista undeva un loc despre care nimeni nu stie,un loc unde merge omul cand moare, nu are cum sa se termine asa, am murit si gata.Nu s-a intors nimeni nici din Iad si nici din Rai sa ne spuna daca exista sau cum e! Si daca esti credincios sau nu? ce sa zic du-te intr-o zi la biserica si fii atent la ce se intampla in jur, sti ce ai sa vezi? femei si babe barfid, barbati care isi pun ochii pe cate una ETC.Deci nimeni nu il mai baga in seama pe popa si ceea ce zici el acolo.Si la urma urmei popiii sunt cei care o duc cel mai bine! masinile pe care le cunduc(vorbim de cei putin mai mari in grad)noi le vedem doar in reviste si bineinteles ca au si sofer si noi, poporul "credincios"platim pentru ele.Nu imi aduc aminte sa aud undeva ca Dumnezeu se plimba in limuzine si avea si sofer.Voi ati auzit?

| ramonica1979 a răspuns:

Eu sunt o credincioasa si cred pentru ca nu vreau sa ma duc in iad, dar chiar il iubesc pe Dumnezeu si imi doresc ca eu sa fac bine. Si intr-adevar, Dumnezeu e bun, exista un iad care e creat pentru diavol si supusii lui, nu pentru oameni. Problema e ca fiecare om e liber sa isi ia decizia proprie in legatura cu vesnicia si cei mai multi oameni aleg calea mai larga care duce catre iad, pentru ca e mai usoara. Eu am ales sa merg in cer si intr-adevar e mai greu, sunt lucruri in viata pe care nu mai vreau sa le fac dar o fac din dragoste pentru El si crede-ma sunt foarte fericita si libera. Dumnezeu nu vrea sa te trimita in iad, de aceea a murit Isus, ca prin moartea lui si prin invierea lui tu sa poti merge in cer, dar intrebarea e: esti tu gata sa il primesti ca domn si mantuitor? E cam greu sa fii credincios prin puterea ta, noi oamenii suntem atat de vulnerabili si slabi, si ai nevoie de o relatie personala cu Dumnezeul care vrea sa te salveze de la iad. E ca o relatie de prietenie, nu e ceva religios, e o prietenie care te va ajuta sa treci prin lucruri si sa ramai apoape de El.
Si clar, daca dau niste bani la popa sa imi ierte pacatele, e total gresit. Tu trebuie sa cazi pe genunchii tai, si sa ii ceri iertare de pacate nu altul pentru tine.E ceva intre tine si Creatorul tau, si e responsabilitatea ta sa faci acest pas si sa te duci la el pentru iertare. Eu am facut asta acum 16 ani, mult, dar am gasit un prieten bun, un dumnezeu care nu m-a respins si care m-a acceptat, asa pacatos cum eram. M-a iertat si mi-a dat o viata noua, acum traiesc pentru el si nu am regretat nici o clipa acesti 16 ani. E super sa fii un crestin adevarat. Sper ca raspunsul meu te ajuta happy

| DdDdde a răspuns:

Stii ce sa faci ia o icoana in mana si stai un timp si uitate la ea eventual spune o rugaciune dar nu repede spune.o frumos si vei vedea ca o sa simti ceva. Dumnezeu exista si da exista si un loc de pedeapsa dar faptul ca Dumnezeu ti.a dat darul vietii este cel mai MARE dar.Ti se pare normal daca ucizi un om cu bestialitate si ii iei viata sa ajungi in rai alaturi de ingeri si de oamenii care tot timpul au facut numai bine? mie nu. nici eu nu sunt foarte credincioasa nu prea merg la biserica nu am mai fost de un an sau mai mult cred.viata are si partiile ei grele gandeste-te ca poate fi si mai rau de atat.de ce unii oameni traiesc cum traiesc sau se nasc bolnavi? nimeni nu stie.dar eu stiu ca undeva acolo exista cineva Stiu asta.peste tot sunt numai prostii si tot felul de religii unii cred in ceva altii in altceva nimeni nu stie.dar daca te rogi cu iubire si din suflet o sa simti ceva special poate chiar o sa iti dea si lacrimile.sincer nu ma int de cine citeste acest comentariu daca rade sau nu crede eu ti.am zis ce simt si ce mi s-a intamplat cand am stat cu o icoana in mana.M.am simtit altfel.de ce crezi ca atunci cand intrii in biserica te simti mai linistit mai bun? pentru ca este casa lui Dumnezeu.

| Hohenheim explică (pentru DdDdde):

Esti pe drumul bun de a intelege ca nu exista oameni care "tot timpul au facut numai bine" si ca nu exista dumnezeu sau un rai unde sa te duci. Faza ca ai tinut icoana si ai simtit ceva s-a intamplat doar pentru ca TU ai vrut sa simti ceva. Chestia cu icoana e ca si "placebo effect", cauta si o sa realizezi ca am dreptate.

| DdDdde a răspuns (pentru Hohenheim):

Nu e adevarat TU NU CREZI asta e problema ta esti prea usor de manipulat.in lumea asta sunt o gramada de rahaturi sa le zic asa la tv si nu numai si carti pliante pe care le impart tot felul de necredinciosi care vor sa te faca sa numai crezi in nimic si sa te manipuleze cum vor.si poate ca nu au facut numai bine dar au facut probabil foarte putine lucruri rele si exista o balanta care le cantareste pe toate RELE SI BUNE.nu ai dreptate asta pentru ca tu nu crezi! si nici nu vreistraight face

| DdDdde a răspuns:

(pentru hohenheim)nu e adevarat TU NU CREZI asta e problema ta esti prea usor de manipulat.in lumea asta sunt o gramada de rahaturi sa le zic asa la tv si nu numai si carti pliante pe care le impart tot felul de necredinciosi care vor sa te faca sa numai crezi in nimic si sa te manipuleze cum vor.si poate ca nu au facut numai bine dar au facut probabil foarte putine lucruri rele si exista o balanta care le cantareste pe toate RELE SI BUNE.nu ai dreptate asta pentru ca tu nu crezi! si nici nu vreistraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt gelos pe unii care au acces cu tastatura la internet,
http://www.realitati.ro/......-internet/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai fii sincer; chiar vrei sa credem ca ai citit biblia, din scoarta in scoarta si ai ramas la fel de stupid, incat sa intrebi asa ceva? pai sa-i spui lu mutu asa ceva.nici nu ma mira ca nu poti crede.