| Ioanagrrrr a întrebat:

Hey! Nu sunt o persoana fara inima dar nu-mi plac animalele. Deci întrebarea este :nu credeți că unii oameni acordă o atenție prea mare animalelor și aproape că le venerează?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ba da laughing unele persoane fac asa, altele nu. Difera de la persoana la persoana. Iar cele care fac asa sunt chiar ciudate (in sensul rau). Sa nu mai vorbim de toti microbii si toate cele.
Dar mie imi plac animalele. Mai ales pasarile. Dar inteleg unde le e locul si la fel si al meu.

Ps: ignora raspunsurile persoanelor cu poza de profil aferenta animalelor big grin

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred asta.
Ce inseamnă că nu îți plac? Îți displac, le urăști, nu îți plac cum arată? Nu îți place să te joci cu ele?
Care animale?

| Ioanagrrrr explică (pentru sadrian46):

Îmi displac.Deci unii oameni văd doar in fata pisici și câini alte animale sunt 0 in fata lor și doar despre ei vorbesc. Spre exemplu nimeni nu pune preț pe cal -care chiar îndura mult mai mult că cainii și pisicile. Poate ar fi trebuit să menționez in întrebare anume aceste 2 animale și nu ar fi trebuit să generalizez dar în fine eu m-am referit la acestea. Unele persoane in loc sa ajute oameni ei ajuta pisici și câini

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Câți oameni să ajute și pe cine?
Pe cine mai întâi, cu ce și cu cât?
Dacă vezi lucrurile la modul general, nu așa se trăiește viața, ea se trăiește la modul concret,

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oamenii inteligenti iubesc animanele, pentru ca sunt mai corecte decat oamenii prosti. Si sunt multi oameni prosti.
Nu e ok sa venerezi animalele, sa vorbesti cu ele, si sa te izolezi de oameni, dar intre cazul unui cersetor si cel al unui pisic flamand, pe cersetor l-as si bate, iar pe pisic l-as hrani bucuros.
E ok sa nu iti placa animalele, pana la urma sunt useless intr-o viata moderna, dar cei care le lovesc/le vor raul fara motiv, sunt minim idioti.
Nu ma refer la maidanezii periculosi, ca pe aia i-as "imputina" si eu, sadic.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa avem grija de animale, mai ales ca multe din ele sunt fara aparare.

Daca ai animal de companie si convietuiesti cu el un timp indelungat, vei prinde mult drag de el, va face parte din familie si vei vrea sa te bucuri de el cat mai mult timp.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca le considera ca facand parte ca si din familie beneficind de atentie si ingrijire!
Pentru ca un caine de exemplu isi manifesta bucuria cand te vede! Si stie sa fie recunascator.
Am avut grija multi de catei comunitari, le puneam resturi in curtea blocului. Voiam sa ii mangai, nu m-a lasau.Pana intr-o zi cand au venit cu puisorii sa ii vad si mi-a lins mana!
Sa stiii ca manifest ematie si fata de oameni.Dar s-a intamplat ca atunci cand le dau spre exemplu mancare la hramul cimitirului sa o vad aruncata...asa ceva nu se face!

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii care nu plac animalele mie mi se par ușor primitivi (nu e o jignire), ma refer ca pe timpuri (sau la tara ) animalele se considerau a fii folosite pentru ceva utili, de genul câinele apară curtea, pisica prinde șoareci etc. Nu ai cum sa înțelegi iubitorii de animale, ei nu le venerează doar le plac

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu,nu cred asta.
Ele merita toata atentia pentru ca sunt bune, nu ca unii oameni.
Ele n-o sa-ti faca niciodata rau intentionat.