| Dragotta a întrebat:

Crestin: Dumnezeu exista!
Ateu:Nu cred, dovedeste-mi
Crestinbig grinovedeste tu ca nu exista!
Ateu:...

Voi ce credeti? Care trebuie sa dovedeasca?(intrebare pentru crestini)

I-a sa punem alt subiect

Om 1: Aici este un unicorn roz invizibil care exista in camera
Om 2:Nu cred, dovedeste
Om 1: Ba dovedeste tu ca nu exista!
Om 2:...

Voi care credeti ca trebuie sa dovedeasca? Om 1 care a facut afirmatia, sau Om 2 care nu o crede pentru ca nu sunt dovezi?

Si inca o mica intrebare,sa spunem ca evolutia ar fi un fals,ceea ce este un imposibil acuma pentru ca a fost dovedita,dar sa spunem ca ar fi un fals.Voi ce credeti? Credeti ca asta inseamna ca crestinismul e adevarat? Daca nu plantele ar emana oxigen, inseamna ca...stiu si eu... unicornul roz invizibil ne baga oxigen in lumea noastra?

Astept raspunsuri, multumesc anticipat.

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca exista, ti-o spun si tie ca exista, mai departe tine de credinta ta. Stiinta nu are instrumentele necesare pentru a dovedi existenta sau inexistenta Lui.
Si poate exista si inorogi, eu m-as bucura sa fie, mi-ar place si sa-i calaresc daca as putea. Si orci, si hobbiti, si Middle-Earth, si Olimp, si Campiile Elizee, poate exista toate, Universul este mare.
Numai o precizare, daca Dumnezeu exista, conform a ceea ce se spune, El este Universul (alpha si omega, inceputul si sfarsitul, totul).

| Narcis2007 a răspuns:

Nimeni nu poate dovedi ca exista sau nu exista... dumnezeu ar trebui sa se arate cu ceva credibil: http://youtu.be/ODetOE6cbbc?t=5m46s
pana atunci putem spune ca nu exista

| mODIN a răspuns:

De fapt doar 22% din polulatia lumii crede in el.Si afirmatia asta poate fi facuta in cazul oricarei religii.Pot la fel de bine sa spun Zeus exista, toti stiu asta.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca "Om 1", dar crestinii sunt prea limitati in gandire incat sa-si imagineze un univers fara un creator inteligent, aka zeul crestin din biblie laughing Dar originea lui nu mai conteaza.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Fiecare trebuie să-şi formeze propriile convingeri şi dacă cineva alege să nu creadă în Dumnezeu eu nu voi încerca să-l oblig să-şi schimbe părerea, aşa cum şi eu aş aprecia ca cineva să-mi respecte convingerile.

Cât despre evoluţie, citeşte aici câteva idei, cel puţin pentru a afla şi alt punct de vedere cu privire la acest subiect:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102010346

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica spune ca atunci cand faci o afirmatie ai nevoie de argumente si exemple. Niciodata nu va trebui sa dovedesti tu ca ceva nu exista, ci cel care sustine ca acel ceva exista va trebui sa-ti dovedeasca asta. Tu nu trebuie sa-mi dovedesti mie ca sunt nebun, nu asa functioneaza lumea, eu trebuie sa-ti dovedesc tie ca nu sunt nebun. La fel si oamenii care cred in zei trebuie sa dovedeasca lumii ca lucrurile in care cred chiar exista. Daca un nebun apare la televizor si spune ca maine vom muri, nu trebuie sa ne strangem noi sa-i dovedim ca se insala, ci el trebuie sa ne dovedeasca ca afirmatiile lui se bazeaza pe fapte.

Evolutia o poti observa de la un secol la celalalt, oamenii evolueaza intr-un ritm alert fizic si psihic. Pentru evolutia umanitatii ai mii de exemple, pentru existenta divinitatii, niciunul in 2000 de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste lucruri ii sperie pe ei, si ei fiind crestini care vor sa-si apere religia si doctrina cred ca o sa ni se faca si noua frica si o sa ne intoarcem la religie sau sa ne puna pe ganduri. Ceea ce nu inteleg ei este ca noi suntem destuli de convinsi ca un dumnezeu personal si omniscient nu poate exista. Dar mintile orbite de religie nu isi pun intrebari asa ca nu pot decat sa creada si atat. Dar de ce sa ne punem noi intrebari complicate si sa cautam raspunsuri si mai complicate cand putem pune totul in bratele lui dumnezeu.

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Practic,nu poti sti niciudata cu certitudine nimic.Nu sti ca Dumnezeu exista la fel cum nu sti ca monstul de sarmale exista, ideea e sa pui intrebarile corecte, si crezi sau nu crezi, justificand cu dovezile.Noi nu credem pentru ca nu am gasit pana acuma pe cineva care sa arate dovezi concrete.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

OnuOnulică, ba eşti creştin-ortodox, ba te dai non-religios... Hotărăşte-te!

http://www.tpu.ro/......upa-d-zeu/

Pune măcar nişte ghilimele, când furi răspunsurile câştigătoare de la alte întrebări (şi măcar citeşte-le înainte, să nu te faci de râs)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Deci bai baiatule...

1) Sunt crestin-ortodox.

2)De ce?

3) Veziti de treaba ta.

4) Cautati un nume.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci bai baiatule..."? Şi băiatule, şi băi, şi deci? :))
Iar în privat îmi vii cu "săru'mâna"? :))
http://i.imgur.com/ES0rUer.png
Eşti gay cumva?
Nu că ar fi vreo problemă.

Prostia şi plagiatul se plătesc, măi, Onulică. Când nu eşti capabil să scoţi un răspuns din propria minte, măcar precizează când copiezi de undeva, nu fi măgar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Scuze dar eu tot nu stiu ce esti...

Si nu sunt gay... daca asta era problema.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu ştii ce este? Că ai copiat un răspuns (opus credinţelor tale) şi te faci că plouă?
Văd că logica şi bunul simţ nu prea te ajută.
Îţi faci "mea culpa" şi îţi vezi de treabă, e greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Dar de ce te intereseza pe tine ce fac eu o.O?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă doare în cot de ce faci tu, OnuOnulică, cât timp nu încalci drepturile de autor (şi nu numai) ale altor persoane (şi regulamentul acestui site).

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună scăpare ţi-ai găsit...anonimizarea postărilor. E greu să-ţi asumi greşelile, nu?
Mare om, mare caracter! : ))

| Crâstoşelul a răspuns:

Si monstru cu sarmalele stim cu totii ca exista

| Dragotta explică:

Eu nu stiu ca exista, si nici tu nu sti ca exista, pentru a sti trebuie dovezi, tu doar crezi fara dovezi. Ceea ce e o mare prostie

| jurnaluluneimame a răspuns:

Dumnezeu exista intr-o forma sau alta si poate sa poarte nume diferite. Important este care este Dumnezeul tau, adica ce te face pe tine sa ai incredere, ce te pozitiveaza, ce iti da credinta ca totul va fi bine.

http://www.jurnaluluneimame.ro/......-Dumnezeu/